Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΙΟΥ


dodos

Ερώτηση

ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΙΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΟΥΛΑΔΕΣ ΑΞΙΑΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ 6000 ,

ΑΦΟΡΟΥΣΕ 1500 ΠΟΥΛΑΔΕΣ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ ? ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ  ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ θα σου κάνω και το άλλο ερώτημα....

αν αρχίσουν και γεννάνε τι θα τα κάνεις τα κλωσσόπουλα? νέα πάγια? 'η προσθήκη στα υπάρχοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Lefteris7 said:

Εγώ θα σου κάνω και το άλλο ερώτημα....

αν αρχίσουν και γεννάνε τι θα τα κάνεις τα κλωσσόπουλα? νέα πάγια? 'η προσθήκη στα υπάρχοντα?

σωστο!!! ομως κ εγω την εχω αυτη την απορια, θεωρω πως δεν ειναι και πολυ σωστο να μπει δαπανη, ετσι δεν ειναι;

ομως αν μπει παγιο πραγματικα μετα τι κανουμε καθομαστε να καταγραφουμε γεννησεις κ θανατους;;;;;;;

εγω εχω αγορα φυτωρια αμπελιου το οποιο εβαλα παγιο. αυτο τουλαχιστον δεν αφηνει απογονους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Lefteris7 said:

Εγώ θα σου κάνω και το άλλο ερώτημα....

αν αρχίσουν και γεννάνε τι θα τα κάνεις τα κλωσσόπουλα? νέα πάγια? 'η προσθήκη στα υπάρχοντα?

Μπορεί να τα κάνει εμπορεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Lefteris7 said:

Εγώ θα σου κάνω και το άλλο ερώτημα....

αν αρχίσουν και γεννάνε τι θα τα κάνεις τα κλωσσόπουλα? νέα πάγια? 'η προσθήκη στα υπάρχοντα?

 

44 λεπτά πριν , dodos said:

και τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση ?

 

Τα πνίγεις και σώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εν εχεις και αδικο..

παντως πτηνοτροφος ειναι κοτες αγορασε ,αρα παγιο του ειναι.

αξια του καθε τεμαχιου κατω απο 1500 ευρω ,αρα γιατι να μην μπορει να τις αποσβεσει πληρως ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , dodos said:

εν εχεις και αδικο..

παντως πτηνοτροφος ειναι κοτες αγορασε ,αρα παγιο του ειναι.

αξια του καθε τεμαχιου κατω απο 1500 ευρω ,αρα γιατι να μην μπορει να τις αποσβεσει πληρως ?

 

Μπορεί βρε να τα αποσβέσει με τους συντελεστές του ν 4172/2013 . Από την άποψη των ΕΛΠ , επί απλογραφικών βιβλίων (που υποθέτω ότι υπάρχουν στην περίπτωση αυτή ) οι λογιστικοί  συντελεστές απόσβεσης συμπίπτουν με τους φορολογικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , dodos said:

σε πιθανο ελεγχο μπορουν να του πουν οτι κακως τα αποσβεσε ολοσχερως μεσα στην χρηση ?

 

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, dodos said:

σε πιθανο ελεγχο μπορουν να του πουν οτι κακως τα αποσβεσε ολοσχερως μεσα στην χρηση ?

 

δεν έπαιρνες βρε dodo 1.500 τιμολόγια ? κότα και χαρτί!!!!!

προσωπική γνώμη εξαρτάται από τα μεγέθη της εταιρείας το 6 χιλ. μπορεί να στο πάει ανά παρτίδα.

γιατί άντε τα 1.500 το συζητάμε ,τα 15.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα ειναι 1500 κοτες *4=6000 .

ο συγκεκριμενος εχει τζιρους γυρω στα 130.000

αλλα τις εχει αναγκη αυτες τις αποσβεσεις ...

δεν υπαρχει κατι καπου που να απαγορευει την ολοσχερη τους αποσβεση ,απλα βαση λογικης

καταλαβαινω οτι υπαρχει και αντιλογος ... αλλα αφου ειμαι νομινος γιατι να μην το κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν , dodos said:

καλημερα ειναι 1500 κοτες *4=6000 .

ο συγκεκριμενος εχει τζιρους γυρω στα 130.000

αλλα τις εχει αναγκη αυτες τις αποσβεσεις ...

δεν υπαρχει κατι καπου που να απαγορευει την ολοσχερη τους αποσβεση ,απλα βαση λογικης

καταλαβαινω οτι υπαρχει και αντιλογος ... αλλα αφου ειμαι νομινος γιατι να μην το κανω ?

δυναμικός και αποφασισμένος εμφανίζεται ο dodos την νέα χρονιά!!! αλλά η ορθογραφία "πτηνοτροφείο" παραμένει.

λόγω της φύσης του ζωικού-φυτικού κεφαλαίου ίσως να μην ερμηνεύεται ως ξεχωριστό πάγιο το κάθε ένα ,αλλά ως ΟΛΟΝ παρτίδα δηλ.  μάνες α εξαμήνου 2016 ,β εξαμήνου κλπ.

ναι μεν 2 καρέκλες αξίας 1.000 ευρώ η κάθε μία αποσβένονται εφάπαξ.

αλλά δεν μπορείς να πεις μία καρέκλα 4 χιλ. /4 πόδια =1.000 ευρώ άρα το κάθε πόδι εφάπαξ απόσβεση.

στο 10% είσαι νόμιμος και ηθικός φορολογικά  ,στο 100% μπορεί να είσαι μόνο νόμιμος και αυτό με επιφύλαξη ερμηνείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχεις όμως και συ αντίλογο.

αν το πήγαινα με 10% ,σημαίνει 10 έτη. ζούνε οι κότες τόσα?

κανονικά θέλουν άλλους συντελεστές . κότες 50% ,πρόβατα 20% κλπ.

αυτοί τα βάλανε στον αυτόματο "λοιπά πάγια" και όταν τα πουλήσεις-ψοφήσουν  αποσβένεις το υπόλοιπο.

ποιος θα ασχοληθεί με την πρωτογενή παραγωγή οι γραφειοκράτες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, dodos said:

καλημερα ειναι 1500 κοτες *4=6000 .

ο συγκεκριμενος εχει τζιρους γυρω στα 130.000

αλλα τις εχει αναγκη αυτες τις αποσβεσεις ...

δεν υπαρχει κατι καπου που να απαγορευει την ολοσχερη τους αποσβεση ,απλα βαση λογικης

καταλαβαινω οτι υπαρχει και αντιλογος ... αλλα αφου ειμαι νομινος γιατι να μην το κανω ?

Εχεις και αρκετά άλλα που πρέπει να δεις . Οι κότες να υποθέσω ότι θα τις έχει και στην επόμενη διαχειριστική περίοδο. Υπό την έννοια αυτή, στην αξία κτήσεως και βελτίωσης του ζωικού  κεφαλαίου  για πάγια εκμετάλλευση θα υπολογιστεί και η απόσβεση . Αν πάλι δε τις έχει και μετά την 31/12 δεν έχει νόημα να μιλάμε για συντελεστή απόσβεσης γιατί τα πάσης φύσεως έξοδα που συνδέονται με την απόκτηση και με τη συντήρηση του ζωικού αυτού κεφαλαίου θα περάσουν στις λειτουργικές δαπάνες της επιχείρησης.

Ως πάγιο στοιχείο τώρα θα υποστεί απόσβεση  από τη στιγμή που θα ενταχθεί στην παραγωγική διαδικασία ? ήτοι από τη στιγμή που θα αρχίσει να γεννάει αυγά ? Αν ναι τότε το κόστος διατροφής κλπ έως την έναρξη της ωοτοκίας θα πρέπει να παγιοποιηθεί και να αποσβεσθεί και αυτό αναλόγως .

Επομένως καλά είναι στις επιχειρήσεις αυτές να το ερευνήσεις περισσότερο πχ από παλαιές εγκυκλίους ή διοικητικές λύσεις , ώστε να δεις το σκεπτικό της διοίκησης.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέγα μυστήριο αυτή η κότα , εξ απ ανεκαθεν η ανθρωπότης προσπαθούσε να λύσει τον γρίφο "η κότα έκανε το αυτό ή το αυγό την κότα" , οι φιλόλογοι μάλωναν για το αν είναι σωστό το "αυγό" ή το "αβγό"  και οι λογισταί  προσπαθούν να απαντήσουν για το πως θα γίνουν οι αποσβέσεις των πουλάδων . 

 Το μόνο σίγουρο ντόντο είναι ότι η γριά κότα έχει το ζουμί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι θα πρέπει να το θεωρήσεις ένα πάγιο και να παρακολουθείς για κάθε περίοδο πόσες πεθάναν ,κλάπηκαν  ,φαγώθηκαν κτλ .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πας πάγιο, εξ ολοκλήρου απόσβεση και τελείωσες , απλά σκέφτομαι αν για εσένα είναι και εμπόρευμα ? Αν δεν ξέρεις τι είναι το πας πάγιο και όταν πουλάς ως εμπόρευμα τότε αφαιρείς απο τα πάγια τις ποσότητες που πουλάς.  ΠΧ απογραφή έναρξης 1/1/χχ  1500 κότες,  απογραφή λήξης 31/12/χχ  1000 κότες , οι υπόλοιπες που δεν βρίσκεις ή πέθαναν ή έχουν πουληθεί άρα θα έχεις τα αντίστοιχα παραστατικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί να είναι και μεταποίηση για σένα , αν πάρεις κόκορα ? τότε  τα πουλάκια είναι προιόντα?

πλάκα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...