Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΩΡΗ ΛΥΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

Θα παρακαλούσα την αρωγή σας για το παρακάτω θέμα :

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Εργαζόμενη προσλήφθηκε με καθεστώς πλήρης απασχόλησης αλλα με σύμβαση ορισμένου χρόνου και συγκεκριμένα από 1-11-2016 έως 31-1-2017 .

Η εταιρεία αποφάσισε , όχι για σπουδαίο λόγο όπως ορίζει η εργατική νομοθεσία , να προβεί σε λύση - καταγγελία της σύμβασης πριν λήξη ο στμπεφωνημένος χρόνος ο οποίος είναι της 31-1-2017.

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

Γνωρίζω ότι σε αυτή τη περίπτωση , πρόωρη λύση- καταγγελία της σύμβασης χωρίς σπουδαίο λόγο ,θα καταβάλλω τα δεδουλευμένα , επίδομα αδείας , αναλογία δώρου πάσχα , αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας από 1-1-2017  μέχρι 31-1-2017. Αποζημίωση λόγω απόλυσης δε δικαιούται διότι δεν έχει κλείσει 12 μηνο . Τεχνικά τι κάνω  ? Συντάσω το έντυπο Ε6 ? ή το Ε7  ? Μήπως όμως ο μισθωτός καταφύγει σε αγωγή στην επιθεώρηση εργασίας ζητώντας κάποια αποζημίωση που δε ξέρω ποια είναι . Επίσης αν δικαιωθεί στο ΣΕΠΕ πχ μετά από ένα χρόνο , που συνηθως δικαιώνεται , μήπως μου πουν όταν βγεί η απόφαση ότι η σύμΒαση δεν έχει λήξει και ζητούν τα μαλλιά της κεφαλής τους ? Αποζημιώση , εχτρα δεδουλευμένα  κλπ .

Εγώ πρότεινα να συμπήρώσω το Ε7 ( προσωρινά αποθηκευμένο στο σύστημα του ΣΕΠΕ ) με ημερομηνία 31-7-2017 να βαλω τον εργαζόμενο να το υπογράψει σήμερα 16-1-2017 , και οταν έρθει η 31-1-2017 να οριστικοποιήσω το Ε7.

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
12 λεπτά πριν , mixdio said:

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

Θα παρακαλούσα την αρωγή σας για το παρακάτω θέμα :

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Εργαζόμενη προσλήφθηκε με καθεστώς πλήρης απασχόλησης αλλα με σύμβαση ορισμένου χρόνου και συγκεκριμένα από 1-11-2016 έως 31-1-2017 .

Η εταιρεία αποφάσισε , όχι για σπουδαίο λόγο όπως ορίζει η εργατική νομοθεσία , να προβεί σε λύση - καταγγελία της σύμβασης πριν λήξη ο στμπεφωνημένος χρόνος ο οποίος είναι της 31-1-2017.

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

Γνωρίζω ότι σε αυτή τη περίπτωση , πρόωρη λύση- καταγγελία της σύμβασης χωρίς σπουδαίο λόγο ,θα καταβάλλω τα δεδουλευμένα , επίδομα αδείας , αναλογία δώρου πάσχα , αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας από 1-1-2017  μέχρι 31-1-2017. Αποζημίωση λόγω απόλυσης δε δικαιούται διότι δεν έχει κλείσει 12 μηνο . Τεχνικά τι κάνω  ? Συντάσω το έντυπο Ε6 ? ή το Ε7  ? Μήπως όμως ο μισθωτός καταφύγει σε αγωγή στην επιθεώρηση εργασίας ζητώντας κάποια αποζημίωση που δε ξέρω ποια είναι . Επίσης αν δικαιωθεί στο ΣΕΠΕ πχ μετά από ένα χρόνο , που συνηθως δικαιώνεται , μήπως μου πουν όταν βγεί η απόφαση ότι η σύμΒαση δεν έχει λήξει και ζητούν τα μαλλιά της κεφαλής τους ? Αποζημιώση , εχτρα δεδουλευμένα  κλπ .

Εγώ πρότεινα να συμπήρώσω το Ε7 ( προσωρινά αποθηκευμένο στο σύστημα του ΣΕΠΕ ) με ημερομηνία 31-7-2017 να βαλω τον εργαζόμενο να το υπογράψει σήμερα 16-1-2017 , και οταν έρθει η 31-1-2017 να οριστικοποιήσω το Ε7.

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

 

Άσχετα αν υπάρχει σπουδαίος λόγος ,τα επιδόματα -άδειες τα δικαιούται κανονικά,επίσης δικαιούται και την υπόλοιπη αμοιβή μέχρι την λήξη του ορισμένου χρόνου,εδώ μετράει .ο σπουδαίος λόγος που άντε να τον αποδείξεις,μόνο στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Να συμπληρώσω την ερώτηση με πρόβλημα που προέκυψε: 

Η σύμβαση ορισμένου χρόνου (σε ξενοδοχείο) ήταν από 01/05/17 έως 30/09/17 αλλά ο υπάλληλος απολύθηκε 07/09/17. Του καταβλήθηκαν όλα τα σχετικά (μισθός μέχρι 07/09/17, επίδομα αδείας και αποζημίωση αδείας) όμως η επιχείρηση αποφάσισε να τον αποζημιώσει και για το διάστημα από 08/09/17 έως και 30/09/17 που έληγε η σύμβαση για να μην μπλέξει με επιθεώρηση, δικαστήρια κλπ. Τα ερωτήματα είναι:

1.πως θα υπολογίσω τον μισθό ;

2.Αν και πως θα το δείξω στην ΑΠΔ ;

3. Θα έχει ένσημα ;

με δεδομένο ότι το πρόγραμμα μισθοδοσίας που έχουμε (epsilon) δεν το προβλέπει.

Ευχαριστώ.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καμία από τις συμβάσεις αυτές (ορισμένου χρόνου) δεν περιελάμβανε τον όρο για πρόωρη καταγγελία (άρθρο 40 νόμος 3986/2011);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέρα από τις επιχειρήσεις που έχουν πρόβλημα με ομαδικές απολύσεις ,οι άλλες τι πρόβλημα έχουν και κάνουν 6-μηνες και 8-μηνες συμβάσεις ,αφού μέχρι το έτος καλύπτονται.

και καλά να λήξει ομαλά ,αν δεν σου κάνει και πρέπει να φύγει στο 3-μηνο?

δεν ξέρω αν το εναπομείναν διάστημα δεν έχει ένσημα ,ρώτησε στο ΙΚΑ.

αν έχει ,βάλτο σαν πριμ στην περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Σύμβαση  ορισμένου χρόνου   03/09-10/9/17     και θα ξαναγίνει προσληψη  25-30/9/2017.Πως απεικονίζονται στην ΑΠΔ  ???

Συγκεντρωτικά  ή ξεχωριστά η κάθε μία ??Βάζοντας απασχόληση απο-έως θα με αφήσει για την 2η καταχώρηση  ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , SOTPAR said:

Καλησπέρα

Σύμβαση  ορισμένου χρόνου   03/09-10/9/17     και θα ξαναγίνει προσληψη  25-30/9/2017.Πως απεικονίζονται στην ΑΠΔ  ???

Συγκεντρωτικά  ή ξεχωριστά η κάθε μία ??Βάζοντας απασχόληση απο-έως θα με αφήσει για την 2η καταχώρηση  ??

 

 

Συγκεντρωτικά. Δεν παραλαμβανει δυο εγγραφές με ιδιο τύπο αποδοχων τον ίδιο μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, kotlistianos said:

Θα υπολόγιζα  τον μισθό μέχρι 07/09. Από 08/09 έως 30/09 θα το έβαζα σαν αποζημίωση απόλυσης.

Μήπως είναι σαν αμοιβη για υπερημέρια του εργοδότη,οπότε έχουν και ασφαλιστικές εισφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, kotlistianos said:

Δεν έχει να κάνει νομίζω με υπερημερία εργοδότη...έχει να κάνει με αποζημίωση απόλυσης πιο πολύ..

Aμα καταλήξουν στα δικαστήρια,δεν θα θεωρηθεί άκυρη η απόλυση έως την λήξη της σύμβασης?οπότε  υπερημερία του εργοδότη δεν θα θεωρηθεί,το διάστημα αυτό που απομένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας μου πει καποιος τη χρησιμοτητα της συμβασης ορισμενου χρονου. Αφου μεχρι να συμπληρωθει ενα ετος ο εργοδοτης σε διωχνει οποτε θελει χωρις αποζημιωση. Μονο για τους υπαλληλους ειναι χρησιμη η συμβαση ορισμενου χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι geooo αλλά αν  προκύψει εγκυμοσύνη πήγαινε και εξήγησε στον εργοδότη για την προστασία της μητρότητας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, geooo said:

Ας μου πει καποιος τη χρησιμοτητα της συμβασης ορισμενου χρονου. Αφου μεχρι να συμπληρωθει ενα ετος ο εργοδοτης σε διωχνει οποτε θελει χωρις αποζημιωση. Μονο για τους υπαλληλους ειναι χρησιμη η συμβαση ορισμενου χρονου.

Ποια είναι η διαφορά για τους υπαλλήλους ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας

Σύμβαση ορισμένου χρόνου   27/9/17 με 06/10/2017 με αμοιβή  480,00.Βγάζουμε 1 μισθοδοσία ΣΕΠΤ και 1 μισθοδοσία ΟΚΤ  ή

μία μισθοδοσία ΟΚΤ στη λήξη της σύμβασης με όλες τις ημέρες εργασίας  ????

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, SOTPAR said:

Καλησπέρα σας

Σύμβαση ορισμένου χρόνου   27/9/17 με 06/10/2017 με αμοιβή  480,00.Βγάζουμε 1 μισθοδοσία ΣΕΠΤ και 1 μισθοδοσία ΟΚΤ  ή

μία μισθοδοσία ΟΚΤ στη λήξη της σύμβασης με όλες τις ημέρες εργασίας  ????

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...