Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Το μέρισμα διαχειριστή ΙΚΕ θα είναι στη βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών του εισφορών?

Question

Με έχει μπερδέψει το εξής ,στον ΕΦΚΑ λέει το νομοσχέδιο ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ όπως και τα μέλη ΔΣ που λαμβάνουν αμοιβές ,αυτές θα προσμετρούνται στο ετήσιο εισόδημα που θα βγάζει την ασφαλιστική εισφορά. Το μέρισμα που δίνεται στο τέλος του έτους προσμετράται ή μιλάμε για αμοιβές τύπου διαχείρησης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
3 λεπτά πριν , ΗΛΙΑΣ ΜΠ. said:

Με έχει μπερδέψει το εξής ,στον ΕΦΚΑ λέει το νομοσχέδιο ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ όπως και τα μέλη ΔΣ που λαμβάνουν αμοιβές ,αυτές θα προσμετρούνται στο ετήσιο εισόδημα που θα βγάζει την ασφαλιστική εισφορά. Το μέρισμα που δίνεται στο τέλος του έτους προσμετράται ή μιλάμε για αμοιβές τύπου διαχείρησης ?

Αλλο το μέρισμα και άλλο η αμοιβή που λαμβάνει ένας διαχειριστής , ένας εταίρος , ένα μέλος του διοικητικού συμβουλίου. Υπόψιν πως στην περίπτωση της ΙΚΕ μπορεί ο διαχειριστής να μην είναι μέλος της εταιρείας και επομένως να μη δικαιούται συμμετοχή στη διανομή των κερδών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να υπάρχει διαχειριστής και εταίρος χωρίς αμοιβή,άρα προφανώς οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται στο μέρισμα.Αν ο διαχειριστής λαμβάνει παράλληλα και αμοιβή τότε θεωρητικά θα προστεθεί η παραπάνω αμοιβή στο μέρισμα.

Στην περίπτωση που αναφέρει ο Σωτήρης (διαχειριστής αλλά όχι εταίρος) φαντάζομαι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται στην αμοιβή διαχειριστή συν όποια άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα ασκεί.Αν έχω καταλάβει σωστά το πλαφόν θα ισχύει προσθέτοντας και εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να υπάρχει διαχειριστής και εταίρος χωρίς αμοιβή,άρα προφανώς οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται στο μέρισμα.Αν ο διαχειριστής λαμβάνει παράλληλα και αμοιβή τότε θεωρητικά θα προστεθεί η παραπάνω αμοιβή στο μέρισμα.

Στην περίπτωση που αναφέρει ο Σωτήρης (διαχειριστής αλλά όχι εταίρος) φαντάζομαι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται στην αμοιβή διαχειριστή συν όποια άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα ασκεί.Αν έχω καταλάβει σωστά το πλαφόν θα ισχύει προσθέτοντας και εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 λεπτά πριν , noslave said:

Μπορεί να υπάρχει διαχειριστής και εταίρος χωρίς αμοιβή,άρα προφανώς οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται στο μέρισμα.Αν ο διαχειριστής λαμβάνει παράλληλα και αμοιβή τότε θεωρητικά θα προστεθεί η παραπάνω αμοιβή στο μέρισμα.

 

Για το μέρισμα ως βάση υπολογισμού έχουμε , έως τώρα πάντα , τις προσωπικές εταιρείες . ΕΠΕ , ΙΚΕ , ΑΕ είναι (?) εκτός. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Για το μέρισμα ως βάση υπολογισμού έχουμε , έως τώρα πάντα , τις προσωπικές εταιρείες . ΕΠΕ , ΙΚΕ , ΑΕ είναι (?) εκτός. 

Σωτήρη με μπέρδεψε λίγο το συντακτικό σου και δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτό έχω καταλάβει και εγώ ότι το μέρισμα δεν προσμετράται στις κεφαλαιουχικές....είναι έτσι? 

επίσης άσχετο με το θέμα μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν βλέπω τις ερωτήσεις μου ή ερωτήσεις συναδέλφων,πρέπει να πληρώσω κάπου ? απο δω μέσα δεν βγάζω άκρη .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1.Αριθ. πρωτ.: Φ. 80000/οικ. 61327/1484/ 2016
Στους ελεύθερους επαγγελματίες περιλαμβάνονται - όπως άλλωστε ρητά αναφέρεται και στις Καταστατικές διατάξεις του τέως ΟΑΕΕ - σύμφωνα με την παρ.7 του άρθρου 39 και

α) τα μέλη ή μέτοχοι οργανισμών, κοινοπραξιών ή κάθε μορφής εταιρειών, πλην ανωνύμων και ΙΚΕ, των οποίων ο σκοπός συνιστά δραστηριότητα για την οποία τα ασκούντα αυτήν πρόσωπα υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ,

β) τα μέλη του ΔΣ των ΑΕ με αντικείμενο επιχειρήσεως επαγγελματική ή εμπορική ή βιοτεχνική δραστηριότητα σε όλη την επικράτεια, εφόσον είναι μέτοχοι με ποσοστό 3% τουλάχιστον

2.Αριθ. Φ. 80000/οικ. 61689/ 2215/ 2016

γ. Οι διευθυντές, γενικοί διευθυντές, εντεταλμένοι, διευθύνοντες ή συμπράττοντες σύμβουλοι, διοικητές εταιριών ή συνεταιρισμών εφόσον συνδέονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας για τις εισπραττόμενες αμοιβές, καταβάλλουν από 1/1/2017 ασφαλιστική εισφορά για τον κλάδο σύνταξης ποσοστού 20% επιμεριζόμενη κατά ποσοστό 6,67 % για τον ασφαλισμένο και 13,33% για τον εργοδότη, που υπολογίζεται επί του συνολικού ποσού των αμοιβών.

δ. Τα πρόσωπα που διορίζονται ως μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και λαμβάνουν αμοιβή ή αποζημίωση όποιας μορφής για την ιδιότητά τους αυτή (δηλαδή ως μέλη Δ.Σ.), καταβάλλουν από 1/1/2017 ασφαλιστική εισφορά για τον κλάδο σύνταξης ποσοστού 20% επιμεριζόμενη κατά ποσοστό 6,67 % για τον ασφαλισμένο και 13,33% για τον εργοδότη που υπολογίζεται επί της αμοιβής κατ' αποκοπή

ΛΕΕΙ ΟΤΙ

ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ όπως και τα μέλη ΔΣ που λαμβάνουν αμοιβές  ,ΟΧΙ ΜΕΡΙΣΜΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας , ερώτηση : διαχειριστής ΙΚΕ που είναι και μισθωτός . Οι εισφορές του ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται πάνω σε ποιό ποσό? Θα προσθέσουμε τον μισθό και τις αμοιβές τους ώς διαχειριστής και θα πληρώσουμε για το σύνολο ? Δηλαδή αν έχει από μισθό 20,000 και ως διαχειριστής άλλα 10,000 , ο ΕΦΚΑ θα υπολογιστεί στα 30χιλ ? (και ο εργοδότης του από τις μισθωτές θα έχει πληρώσει και αυτός (το πρωην) ΙΚΑ ?

Γιατί αναφέρεται αυτό ...

"Στις περιπτώσεις που κάποιο από τα πρόσωπα που υπάγονται στην ασφάλιση του άρθρου 39 (ελ.επαγγελματίες, μέλη κοινοπραξιών, μέλη ΔΣ με ποσοστό άνω του 3%, διαχειριστές ΙΚΕ, εταίρος μονοπρόσωπης  ΕΠΕ κλπ) καταβάλλει ασφαλιστικές εισφορές κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 38 του Ν. 4387/2016 ως μισθωτός, μηνιαία βάση υπολογισμού των πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών αποτελεί το άθροισμα του εισοδήματος από την παροχή των μισθωτών υπηρεσιών και του καθαρού φορολογητέου αποτελέσματος από τη δραστηριότητα του ως ασφαλισμένος στις περιπτώσεις του άρθρου 39 του ασφαλιστικού (ελ.επαγγελματίες, μέλη κοινοπραξιών, μέλη ΔΣ με ποσοστό άνω του 3%, διαχειριστές ΙΚΕ, εταίρος μονοπρόσωπης  ΕΠΕ κλπ) , με την επιφύλαξη των ειδικότερων ρυθμίσεων του άρθρου 38 του Ν. 4387/2016.

Για παράδειγμα εάν κάποιος μισθωτός είναι και ταυτόχρονα ελ. επαγγελματίας (σε πάνω από 2 εργοδότες) ή είναι διαχειριστής ΙΚΕ, τότε το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες προστίθεται με το εισόδημα από το ελ. επάγγελμα, και αυτό αποτελεί την βάση για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών. Συνεπάγεται ότι το πλαφόν ισχύει στο άθροισμα των εισοδημάτων."

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 10/1/2017 at 8:58 ΜΜ, KABONTOROS said:

ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ όπως και τα μέλη ΔΣ που λαμβάνουν αμοιβές  ,ΟΧΙ ΜΕΡΙΣΜΑ.

όντως το λέει!

Τί γίνεται όμως με τους διαχειριστές που δεν λαμβάνουν αμοιβή?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , noslave said:

όντως το λέει!

Τί γίνεται όμως με τους διαχειριστές που δεν λαμβάνουν αμοιβή?

Θα πάνε με το ελάχιστο που προβλέπει ο νόμος .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
34 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Θα πάνε με το ελάχιστο που προβλέπει ο νόμος .

Άρα Σωτήρη ενδιαφερόμενος για έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας με πρόβλεψη κέρδους πχ 50.000 ευρώ αν πάει σε ατομική θα πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές με το μέγιστο,ενώ αν πάει σε μον/πη ΙΚΕ (χωρίς αμοιβή διαχειριστή) θα πληρώνει το ελάχιστο!.

Θα καταρρεύσει το ΓΕΜΗ μου φαίνεται!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 λεπτά πριν , noslave said:

Άρα Σωτήρη ενδιαφερόμενος για έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας με πρόβλεψη κέρδους πχ 50.000 ευρώ αν πάει σε ατομική θα πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές με το μέγιστο,ενώ αν πάει σε μον/πη ΙΚΕ (χωρίς αμοιβή διαχειριστή) θα πληρώνει το ελάχιστο!.

Θα καταρρεύσει το ΓΕΜΗ μου φαίνεται!

Θα καταρρεύσει ..μέχρι να εξομοιωθούν οι ΙΚΕ με τις προσωπικές εταιρείες .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κατι επι του προκειμένου(Αμοιβές Διαχ-στών ΙΚΕ) :

Επί αμοιβών-σταθερών μηνιαίων- ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται σαν αμοιβές μισθωτών(δλδ με εισφορές ΙΚΑ) ή σαν αμοιβές απο ελευθέρια ,οπότε με 26,95 ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  και καλή δύναμη σε όλους !!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κατι επι του προκειμένου(Αμοιβές Διαχ-στών ΙΚΕ) :

Επί αμοιβών-σταθερών μηνιαίων- ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται σαν αμοιβές μισθωτών(δλδ με εισφορές ΙΚΑ) ή σαν αμοιβές απο ελευθέρια ,οπότε με 26,95 ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  και καλή δύναμη σε όλους !!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας , ερώτηση : διαχειριστής ΙΚΕ που είναι και μισθωτός . Οι εισφορές του ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται πάνω σε ποιό ποσό? Θα προσθέσουμε τον μισθό και τις αμοιβές τους ώς διαχειριστής και θα πληρώσουμε για το σύνολο ? Δηλαδή αν έχει από μισθό 20,000 και ως διαχειριστής άλλα 10,000 , ο ΕΦΚΑ θα υπολογιστεί στα 30χιλ ? (και ο εργοδότης του από τις μισθωτές θα έχει πληρώσει και αυτός (το πρωην) ΙΚΑ ?

Γιατί αναφέρεται αυτό ...

"Στις περιπτώσεις που κάποιο από τα πρόσωπα που υπάγονται στην ασφάλιση του άρθρου 39 (ελ.επαγγελματίες, μέλη κοινοπραξιών, μέλη ΔΣ με ποσοστό άνω του 3%, διαχειριστές ΙΚΕ, εταίρος μονοπρόσωπης  ΕΠΕ κλπ) καταβάλλει ασφαλιστικές εισφορές κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 38 του Ν. 4387/2016 ως μισθωτός, μηνιαία βάση υπολογισμού των πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών αποτελεί το άθροισμα του εισοδήματος από την παροχή των μισθωτών υπηρεσιών και του καθαρού φορολογητέου αποτελέσματος από τη δραστηριότητα του ως ασφαλισμένος στις περιπτώσεις του άρθρου 39 του ασφαλιστικού (ελ.επαγγελματίες, μέλη κοινοπραξιών, μέλη ΔΣ με ποσοστό άνω του 3%, διαχειριστές ΙΚΕ, εταίρος μονοπρόσωπης  ΕΠΕ κλπ) , με την επιφύλαξη των ειδικότερων ρυθμίσεων του άρθρου 38 του Ν. 4387/2016.

Για παράδειγμα εάν κάποιος μισθωτός είναι και ταυτόχρονα ελ. επαγγελματίας (σε πάνω από 2 εργοδότες) ή είναι διαχειριστής ΙΚΕ, τότε το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες προστίθεται με το εισόδημα από το ελ. επάγγελμα, και αυτό αποτελεί την βάση για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών. Συνεπάγεται ότι το πλαφόν ισχύει στο άθροισμα των εισοδημάτων."

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν ο διαχειριστής ΙΚΕ έχει και ατομική επιχείρηση ,που βγάζει μια ψιλοζημιά θα πληρώσει το ελάχιστο και για ατομική και για το ότι είναι διαχειριστής..?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. said:

αν ο διαχειριστής ΙΚΕ έχει και ατομική επιχείρηση ,που βγάζει μια ψιλοζημιά θα πληρώσει το ελάχιστο και για ατομική και για το ότι είναι διαχειριστής..?

Ετσι το καταλαβαίνω εγώ . Μια εισφορά με βάση το ελάχιστο όριο. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
29 λεπτά πριν , SOTPAR said:

Οι εκ νέου απογραφές των επιχ/σεων έχουν ξεκινήσει στο ΙΚΑ ???Υπάρχουν ουρές ??

Ποιές είναι οι εκ νέου απογραφές ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, SOTPAR said:

Οι εκ νέου απογραφές των επιχ/σεων έχουν ξεκινήσει στο ΙΚΑ ???Υπάρχουν ουρές ??

Κατά συνέπεια από 1/1/2017, ημερομηνία ένταξης στον Ε.Φ.Κ.Α. του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. αλλά και των λοιπών εντασσόμενων φορέων, οι ήδη απογεγραμμένοι εργοδότες του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. καθώς και οι εργοδότες που θα απογραφούν από την ημερομηνία αυτή στον Ε.Φ.Κ.Α., για απασχόληση μισθωτού που υπάγεται στην ασφάλιση του νέου φορέα Ε.Φ.Κ.Α.
2
και θα παρακολουθείται από το Ο.Π.Σ./Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. μέσω της υποβολής Α.Π.Δ, θα ακολουθείται η μέχρι σήμερα διαδικασία κατά τα ισχύοντα του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ., για την απογραφή και την δήλωση των στοιχείων ασφάλισης στην Α.Π.Δ., με τοπική αρμοδιότητα όπως αυτή ισχύει από τον Κανονισμό του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ., στα πλαίσια της χωρικής αρμοδιότητας των κατά τόπο ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ..

6Η3Γ465Θ1Ω-ΔΔ9.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 1/12/2017 at 1:38 ΜΜ, noslave said:

Άρα Σωτήρη ενδιαφερόμενος για έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας με πρόβλεψη κέρδους πχ 50.000 ευρώ αν πάει σε ατομική θα πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές με το μέγιστο,ενώ αν πάει σε μον/πη ΙΚΕ (χωρίς αμοιβή διαχειριστή) θα πληρώνει το ελάχιστο!.

Θα καταρρεύσει το ΓΕΜΗ μου φαίνεται!

πριν καταρρεύσει το Γ.Ε.ΜΗ.... και αφού βρεθεί διαχειριστής με το κατάλληλο ασφαλιστικό προφίλ....

1. Διπλογραφικό  2. Αμοιβή λογιστή για τήρηση των βιβλίων   3. Τέλος επιτδεύματος  1.000,00  4. Δημοσιεύσεις 5. Ισολογισμός   6 .Βιβλίο πρακτικών για όλες τις αποφάσεις  7. Νέο μισθωτήριο 8. Ιστοσελίδα  κ.λ.π  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

όσο αφορά την εκ των υστέρων υπαγωγή των μελών Ι.Κ.Ε σε υποχρεωτική ασφάλιση δεν θα γίνει ποτέ διότι έτσι προβλέπεται ... γενεσιουργώς.. δλδ. από την φύση του τύπου της εταιρείας

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, taxeas said:

πριν καταρρεύσει το Γ.Ε.ΜΗ.... και αφού βρεθεί διαχειριστής με το κατάλληλο ασφαλιστικό προφίλ....

1. Διπλογραφικό  2. Αμοιβή λογιστή για τήρηση των βιβλίων   3. Τέλος επιτδεύματος  1.000,00  4. Δημοσιεύσεις 5. Ισολογισμός   6 .Βιβλίο πρακτικών για όλες τις αποφάσεις  7. Νέο μισθωτήριο 8. Ιστοσελίδα  κ.λ.π  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

όσο αφορά την εκ των υστέρων υπαγωγή των μελών Ι.Κ.Ε σε υποχρεωτική ασφάλιση δεν θα γίνει ποτέ διότι έτσι προβλέπεται ... γενεσιουργώς.. δλδ. από την φύση του τύπου της εταιρείας

 

 

σωστα, δεν μπορει "δομικα" να αλλαξει τον νομο της ΙΚΕ αλλα  τον  συντ/στη

φορ/γιας   ???   λεω.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, taxeas said:

πριν καταρρεύσει το Γ.Ε.ΜΗ.... και αφού βρεθεί διαχειριστής με το κατάλληλο ασφαλιστικό προφίλ....

1. Διπλογραφικό  2. Αμοιβή λογιστή για τήρηση των βιβλίων   3. Τέλος επιτδεύματος  1.000,00  4. Δημοσιεύσεις 5. Ισολογισμός   6 .Βιβλίο πρακτικών για όλες τις αποφάσεις  7. Νέο μισθωτήριο 8. Ιστοσελίδα  κ.λ.π 

Απο όλα αυτά που λές μόνο η αμοιβή μας είναι το πρόβλημα.Άν πληρώνεσαι όλα τα κάνεις!!

Όσον αφορά το τέλος επιτηδεύματος,τί 650 τί 1000 μπρός τις ασφαλιστικές εισφορές!Άντε πες θα προβληματιστούν οι νέες επιχειρήσεις που θα απαλλάσονταν τα πρώτα 5 έτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, taxeas said:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

όσο αφορά την εκ των υστέρων υπαγωγή των μελών Ι.Κ.Ε σε υποχρεωτική ασφάλιση δεν θα γίνει ποτέ διότι έτσι προβλέπεται ... γενεσιουργώς.. δλδ. από την φύση του τύπου της εταιρείας

 

 

Tι από όλα τα παραπάνω εμποδίζει την υπαγωγή στην ασφάλιση των μελών των ΙΚΕ , όπως των μελών σε μια ΕΠΕ ? Από που προκύπτει ότι δεν θα γίνει ποτέ ? Πολλά από τα όσα σήμερα συμβαίνουν σε άλλες εποχές θα λέγαμε ότι δε θα γίνουν ποτέ , πλην όμως έγιναν. Η τεχνική πλευρά του ζητήματος θα είναι εντελώς δευτερεύουσας σημασίας .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...