Jump to content
  • 1
Sign in to follow this  
dodos

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
5 ώρες πριν, stamgalaios said:

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Σε ερώτηση που είχα κάνει στον ΕΦΚΑ μου απάντησαν δύο πράγματα με ότι αυτά σημαίνουν. 1ον ότι δεν αναφέρονται κάπου στον νόμο οι επιπτώσεις και 2ον θα εκδοθεί εγκύκλιος και να παρακολουθούμε σχετικά το site του ΕΦΚΑ!!!! Δηλαδή κενή απάντηση.

Δεν είναι άλλο θέμα , αυτό είναι το θέμα . Aν δεν αναφέρονται στο νόμο επιπτώσεις , δυσμενείς , δεν υπάρχουν . Η εγκύκλιος δε μπορεί να προσθέσει , ούτε να εφεύρει  Εμαθαν τώρα το παραμύθι με την εγκύκλιο και κοροιδεύουν τον κόσμο .:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
59 λεπτά πριν , DENNY said:

Γνωριζει καποιος συναδελφος πότε θα ανοίξει η απδ για τους μπλοκακηδες  ;;;

Ούτε κάποιος από την κυβέρνηση δεν γνωρίζει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟΟΟΣΕΣ !!  επιτροπές και Δ.Σ.  του ΕΦΚΑ .....Οι μπλοκάκηδες φαίνεται πως  αποτελούν τεράστιο  ασφαλιστικό και φορολογικό πρόβλημα , που αδυνατούν να  επιλύσουν ,

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πως μπορεί επιχείρηση να αμφισβητήσει την υπαγωγή στην διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39. Αναφέρομαι σε πραγματική περίπτωση μη υποκρυπτόμενης μισθωτής εργασίας, συγκεκριμένα γιατρό εργασίας ο οποίος της το γνωστοποίησε τώρα που δεν έχει άλλους πελάτες. Εναλλακτικά, μπορεί να γίνει αλλαγή σύμβασης; Η απλά επιβαρύνεται το επιπλέον κόστος και όταν λήξει η σύμβαση του δεν την ανανεώνει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
41 λεπτά πριν , nikosv said:

Καλησπέρα οι εκπτωσεις του αρθρου 98 για τους απασχολουμενους απο το ΕΤΑΑ θα ισχυουν και στα μπλοκακια?

κάποιος ????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα , η συνημμένη απόδειξη αναφέρεται σε υπάλληλο με πλήρη απασχόληση , και σαν ελεύθερος επαγγελματίας είναι σε άλλη άσχετη εταιρεία με ΤΠΥ τα τελευταία 10 χρόνια , το 145,58 δηλαδή δεν πρέπει να πληρωθεί  ??

Και πρέπει να υπολογισθεί ως μισθωτός με ΑΠΔ και στην εταιρεία που λειτουργεί ως ελ. επαγγελματίας και τους εκδίδει ΤΠΥ , και να πληρώσει και η εταιρεία και ο ελ. επαγγελματίας και αν ναι με τι ποσοστό πρέπει να πληρώσουν ?

Ο ελεύθερος επαγγελματίας με 1 ή 2 πελάτες θεωρείται ποιά μπλοκάκιας ?????

SCAN_20170328_191454881.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μάλλον εδώ είστε..

Ειδικότερα σύμφωνα με τις παραπάνω κατηγορίες περιλαμβάνονται όσοι:

• Απασχολούνται σε ένα ή έως δύο αντισυμβαλλόμενους – εργοδότες και αμείβονται αποκλειστικά με Δ.Π.Υ.

• απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο/άλλους και μέχρι 2 αντισυμβαλλόμενους – εργοδότες, για τις παρεχόμενες με Δ.Π.Υ. υπηρεσίες.

• Απασχολούνται σε ένα εργοδότη και προσφέρουν στον ίδιο εργοδότη διαφορετικές υπηρεσίες μέσω Δ.Π.Υ.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25888

καλησπέρα.



 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΔΩ ΤΟ ΕΞΗΣ...

υπαλληλος γραφειου σε ασφαλιστικο πρακτορειο, με 5θημερη 8ωρη απασχοληση πες 10χιλ εισοδημα απο μισθωτη εργασια

εχει και εναρξη ως ασφαλιστικος συμβουλος σπιτι του με ΤΠΥ για τις προμηθειες του προς τον ιδιο πρακτορα οπου ειναι και μισθωτος... πες αλλες 10χιλιαδες εισοδημα απο τις προμηθειες αυτες

λογιζεται ως μισθωτος με ΙΚΑ για το ΤΠΥ?

ως μπλοκακιας?

η' ως επαγγελματιας με 27%?

εδω σε θελω καβουρα.... το φορολογικο δεν τον θεωρει μπλοκακια(λογω μη Ελ.Επ)... το ασφαλιστικο ομως τι τον θεωρει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

Τελικά είναι υποχρεωτικό τον μπλοκάκια να τον εντάξεις στην συγκεκριμένη περίπτωση ή δύναται όπως αναφέρει ο εφκα στο site του??

 

1 ώρα πριν, jim1970 said:

μάλλον εδώ είστε..

Ειδικότερα σύμφωνα με τις παραπάνω κατηγορίες περιλαμβάνονται όσοι:

• Απασχολούνται σε ένα ή έως δύο αντισυμβαλλόμενους – εργοδότες και αμείβονται αποκλειστικά με Δ.Π.Υ.

• απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο/άλλους και μέχρι 2 αντισυμβαλλόμενους – εργοδότες, για τις παρεχόμενες με Δ.Π.Υ. υπηρεσίες.

• Απασχολούνται σε ένα εργοδότη και προσφέρουν στον ίδιο εργοδότη διαφορετικές υπηρεσίες μέσω Δ.Π.Υ.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25888

καλησπέρα.



 

Γνώμη μου είναι ότι περιλαμβάνονται δυνητικά 

(όπως αναφέρει και η Φ80000/οικ.2460/106/20-01-2017 που αναφέρει "... ο ασφαλισμένος που αιτείται ..." και η Φ80000/οικ5547/248/7-2-2017 που επίσης αναφέρει "... ο ασφαλισμένος που αιτείται ..." και το δελτίο τύπου της 7-3-2017 με θέμα "Ο ΕΦΚΑ και η Αλήθεια για τα "Μπλοκάκια" όπου αναφέρει ".... δηλαδή, τη δυνατότητα να ασφαλίζεται όπως όλοι οι άλλοι μισθωτοί."

Αρα αν δεν επιλέξει να γνωστοποιήσει στον εργοδότη με την αναγραφή στο ΤΠΥ της σχετικής αναφοράς ότι περιλαμβάνεται στη ρύθμιση που αναφέρει η τελευταία εγκ.17 ότι "Απασχολούνται σε ένα ή έως δύο αντισυμβαλλόμενους – εργοδότες και αμείβονται αποκλειστικά με Δ.Π.Υ.
." πως θα το μάθει ο κάθε εργοδότης και κυρίως το κάθε λογιστήριο του εργοδότη ή θα αρχίζει να ρωτά ανα μέρα τον κάθε εργαζόμενο ... σήμερα έχεις μέχρι δύο εργοδότες ? ... μήπως σήμερα ? ... μήπως τώρα ?

Γιατί μην ξεχνάμε ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να βρεθεί με τρεις και επίσης δεν είδα κάπου στην εγκύκλιο κάποια διαδικασία για την πιθανή απένταξη από τη ρύθμιση.

Θα λαλήσουμε ..... αθάνατη χρήση της ελληνικής γλώσσας ... αλήθεια είχε άλλος λαός την κα Πυθία ? ή έστω κάποιον "τύπου Πυθίας" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

από που προκύπτει υποχρέωση παρακράτησης εισφορών υπέρ των κλάδων πρόνοιας και επικουρικής ασφάλισης .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ρε τι μπλέξιμο είναι αυτό με την παράλληλη ιδιότητα μισθωτού και ελεύθερου επαγγελματία σε 1 ή 2 αντισυμβαλλόμενους ,

γιατί δεν ισχύει το άρθρο 36 παρ. 2 για την πολλαπλή ασφάλιση,  δανείζομαι παράδειγμα δηλαδή :

Λογιστής εργάζεται ως μισθωτός σε εταιρία και παρέχει παράλληλα υπηρεσίες σε άλλη εταιρία με ΔΠΥ. Ο εν λόγω ασφαλισμένος δεν υπάγεται στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39, αλλά σε αυτή του άρθρου 36 περί πολλαπλής δραστηριότητας. Επομένως, για τις αποδοχές του από τη μισθωτή εργασία υπολογίζονται εισφορές με βάση το άρθρο 38, για το δε εισόδημά του από την ελεύθερη άσκηση επαγγέλματος (ΔΠΥ) καταβάλλει εισφορές με βάση το άρθρο 39 (ως μη μισθωτός).

 και πρέπει να  ισχύει το άρθρο 39 παρ.9 , δανείζομαι παράδειγμα.δηλαδή :

Λογιστής εργάζεται ως μισθωτός σε εταιρία και παρέχει παράλληλα διαρκείς υπηρεσίες σε άλλη εταιρία αμειβόμενος με ΔΠΥ. Ο εν λόγω ασφαλισμένος υπάγεται στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39. Επομένως, για τις αποδοχές του από τη μισθωτή εργασία υπολογίζονται εισφορές με βάση το άρθρο 38, για το δε εισόδημά του από την διαρκή παροχή υπηρεσιών σε άλλη εταιρία-αμειβόμενη με ΔΠΥ, καταβάλλει εισφορές με βάση το άρθρο 39 παρ. 9.

που είναι το σωστό και πού το λάθος ?????????????? .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

προηγείται η ασφάλιση από μισθωτή εργασία..

εάν απ αυτήν συμπληρώσει το ανώτατο όριο τότε δεν προκύπτει ασφάλιση σύμφωνα με το αρθ.39..

μπορείτε να δείτε τα παραδείγματα στην εγκύκλιο..https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25862

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ενας ακόμη λόγος, πέραν των εγκυκλίων και του δελτίου τύπου, που πιστεύω ότι λειτουργεί προς επίρρωση της "δυνητικότητας της ένταξης" στην ρύθμιση με τους δύο εργοδότες κλπ κλπ είναι, όπως αναφέρει η Κα ΒΡΑΚΑ εδω, και το ότι "θα μπορούν και πάνω από δύο αντισυμβαλλόμενοι «εργοδότες» να συμφωνήσουν στην ένταξη των «εργαζομένων» στην παρ. 9 του άρθρου 39 (μπλοκάκια) χωρίς στην περίπτωση αυτή να τίθεται ζήτημα αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, sarakenides said:

από που προκύπτει υποχρέωση παρακράτησης εισφορών υπέρ των κλάδων πρόνοιας και επικουρικής ασφάλισης .

 

?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμπληρωματική ΑΠΔ Ιανουαρίου για να βάλω μπλοκάκια (συμπλήρωση φόρμας όχι με αρχείο) δεν προχωράει αν δεν βάλω ΑΜΑ πράγμα που και από την χθεσινή εγκύκλιο δεν απαιτείτε τι κάνουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
39 λεπτά πριν , sarakenides said:

από που προκύπτει υποχρέωσει παρακράτησης εισφορών υπέρ των κλάδων πρόνοιας και επικουρικής ασφάλισης .

?????

και για να το θέσω ίσως διαφορετικά κωδ.ειδ. 802 ή 803 για λογιστή ελ.επαγγελματία ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 ώρες πριν, nikosv said:

Καλησπέρα οι εκπτωσεις του αρθρου 98 για τους απασχολουμενους απο το ΕΤΑΑ θα ισχυουν και στα μπλοκακια?

OXI

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

προμήθειες πωλήσεων ,που εκδίδουν ανά τρίμηνο τιμολόγιο και απασχολούνται σε έως 2 εργοδότες (εκτός επιχείρησης -επαρχία-και με ελεύθερο ωράριο ) μπαίνουν στην ΑΠΔ και πως ανά μήνα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...