Jump to content
  • 1

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Link to post
Share on other sites
  • Answers 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Αν η σύμβαση στην πλατφόρμα λήγει τον Ιούλιο, τότε τον Αύγουστο θα πληρώσεις μόνος σου τις εισφορές (δεν υπάγεσαι στο άρθρο 39) που σου βγάζει το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ.  

Απλά, ΔΕΝ θα λειτουργήσει. Λέει ο εργοδότης: "κοίτα να δεις, αν θέλεις και εισφορές, θα μειωθεί τόσο η καθαρή σου αμοιβή ώστε εμένα να μου κοστίσεις το ίδιο με τον Δεκέμβριο".  Το ζυγιάζει ο μπλο

Δηλ. επειδή δώσανε προθεσμία έως την 17/03  σημαίνει ότι δε θα την παρατείνουν ? 

Recommended Posts

  • 0

Στο άρθρο 38 αναφέρει για τους δικηγόρους το εξής:

στ. Για τους δικηγόρους με έμμισθη εντολή, και άλλα
πρόσωπα ασφαλιστέα λόγω ιδιότητας, ανεξαρτήτως
του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, για το
εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παρο-
χής υπηρεσιών. Στο εισόδημα, από άσκηση ελεύθερου
επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής
υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δα-
πάνης, καταβάλλεται εισφορά, κατά τα προβλεπόμενα
στο άρθρο 39 του παρόντος, αναλόγως εφαρμοζομένων,
μη εφαρμοζομένης στην περίπτωση αυτή της παρ. 3 του
άρθρου 39 του παρόντος.
Υπόχρεος για την καταβολή της εργοδοτικής εισφο-
ράς είναι οποιοδήποτε πρόσωπο, φυσικό ή νομικό, για
λογαριασμό του οποίου οι ασφαλισμένοι του παρόντος
άρθρου παρέχουν τις υπηρεσίες τους περιοδικά έναντι
παροχής. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται και στις κατηγο-
ρίες αυτές οι πάσης φύσεως διατάξεις περί εισφορών
του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, aplessas said:

Απλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι ακριβώς έκπτωση, αλλά δημιουργείται ασφαλιστική οφειλή, για την οποία υπάρχει υποχρέωση καταβολής εντός 15ετίας και μάλιστα αναπροσαρμοσμένης.

Ναι αλλά τώρα τα γλιτώνεις σε ευρώ και μετά τα πληρώνεις σε δραχμή.  

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αντι της πολυαναμενόμενης εγκυκλίου που θα μας έδινε κάποιες πληροφορίες για το τι και πώς  ,,,,,,

εβγαλαν εγκυκλιο για τα" "Ειδοποιητήρια πληρωμής " , (αυτο μας νοιάζει θα μου πεις ) 
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33496

Αυτός ο μήνας δεν ειναι ολόκληρος ,,, ακούει κανείς εκεί στο Υπουργείο !!! 

Αλίμονο τους αν στις 28/2/17 !!!!μας αναγκάσουν να πληρώσουμε απο την τσέπη μας τις εισφορές απο  τα "Ειδοποιητήρια πληρωμής" που παράνομα - επιτέλους δηλαδη !!! - έχουν εκδώσει , ενω θα έχουμε υποβάλει  ΑΠΔ ως μισθωτοί  βάση του νόμου !!  Αλίμονο τους ....!!!!:angry:

Link to post
Share on other sites
  • 0

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33515

Τώρα πώς ακριβώς θα προχωρήσει όλο αυτό είδωμεν...

Θα πάμε δηλαδή στο τέως ΟΑΕΕ τις υπεύθυνες δηλώσεις, αυτοί θα τις ελεγξουν και θα περάσουν στο ΕΦΚΑ τα σωστά στοιχεία για να μη φανούμε χρεωστικοί και θα μας δώσουν τις σωστές ταυτότητες πληρωμής... Και μετά ξυπνάμε...

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ

"Στις περιπτώσεις ασφαλισμένων που απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο/άλλους και μέχρι 2 αντισυμβαλλόμενους μέσω ΔΠΥ, εφαρμόζονται για τις παρεχόμενες με ΔΠΥ υπηρεσίες οι διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39."

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα Δικηγόρος με παγια αντιμισθία σε δικηγορική εταιρεία. Δηλαδή δεν εκδίδει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, έχει έμμισθη σχέση, απλά αντί να πληρώνει ΙΚΑ, πληρώνει ΕΤΑΑ. Τώρα πώς αντιμετωπίζεται ο συγκεκριμένος? Θεωρείται μισθωτός και πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην ΑΠΔ? Αν ναι με τι κωδικό και πακέτο κάλυψης? Έχει καταλάβει κανείς? Ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Για δικηγόρους και τσμεδίτες αναμένεται σχετική εγκύκλιος για να δούμε με τι πακέτα κάλυψης θα μπουν στην ΑΠΔ..

Οπότε προβλέπω παράταση της ΑΠΔ Ιανουαρίου που έχει προθεσμία 28/2/17.

Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, Lucky_Luke said:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ

"Στις περιπτώσεις ασφαλισμένων που απασχολούνται σε έναν εργοδότη ως μισθωτοί και προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλο/άλλους και μέχρι 2 αντισυμβαλλόμενους μέσω ΔΠΥ, εφαρμόζονται για τις παρεχόμενες με ΔΠΥ υπηρεσίες οι διατάξεις της παρ. 9 του άρθρου 39."

Η προηγούμενη εγκύκλιος (πριν 15 μέρες ) έγραφε στο ίδιο παράδειγμα ακριβώς το αντίθετο. Η νέα ,γράφει αυτό, χωρίς να αναφέρει ότι ακυρώνει την παλιά. Ούτε στην Ουγκάντα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα να σας αναφέρω ακόμη μία τρελή περίπτωση

Συνταξιούχος ΙΚΑ με έναρξη από το 2011 σαν αυτοαπασχολούμενος 

Εισφορές ΟΑΕΕ τελευταίο δίμηνο  477,00 €

Το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βάσει του εισοδήματος του 2015  1.870,00 το μήνα !!!!!! (γιατί ήταν ηλίθιος και τα δήλωνε όλα και πληρωμένο τρελό φόρο του 2015  ) 

Δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάτι για αυτές τις περιπτώσεις Το εισόδημα βέβαια του 2016 θα είναι αρκετά μειωμένο Πες τε καμία ιδέα πως να το χειριστεί Μιά ιδέα είναι να πληρώνει έναντι βάσει του εισοδήματος του 2016 και ο θεός βοηθός. Ο άνθρωπος θέλει να είναι νόμιμος να μην κλείσει την δραστηριότητα και να δουλεύει μαύρα

Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, WIL said:

Η προηγούμενη εγκύκλιος (πριν 15 μέρες ) έγραφε στο ίδιο παράδειγμα ακριβώς το αντίθετο. Η νέα ,γράφει αυτό, χωρίς να αναφέρει ότι ακυρώνει την παλιά. Ούτε στην Ουγκάντα.

Πράγματι εντός δύο εβδομάδων το αρμόδιο υπουργείο , στην προσπάθειά του να αποδώσει αριστερό πρόσημο στον ασφαλιστικό νόμο , διατύπωσε δύο διαφορετικές και αντίθετες ερμηνείες . Υποθέτω ότι η νεώτερη καταργεί την παλαιότερη , ωστόσο  δείχνει το επίπεδο προετοιμασίας σε όλα τα στάδια (σχεδιασμός , ψήφιση , ερμηνεία )   

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 

Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση. 

Δηλαδή ,δεν υποχρεούται ,απλά αιτείται,αν δεν αιτηθεί ,πάει κανονικά στο άρθρο 39?

Η ΠΑΛΙΑ ΕΛΕΓΕ ΕΠΙΣΗΣ

Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
3 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

 

 

Προκειμένου να διασφαλιστεί τόσο η εμπρόθεσμη καταβολή των εισφορών, όσο και η ενημέρωση των υπόχρεων καταβολής, ο ασφαλισμένος που αιτείται την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση. 

Δηλαδή ,δεν υποχρεούται ,απλά αιτείται,αν δεν αιτηθεί ,πάει κανονικά στο άρθρο 39?

Eτσι είναι αιτείται , γιατί που να ξέρει η εργοδότρια επιχείρηση σε πόσους άλλους τιμολογεί ή έχει συμβάσεις και τι είδους συμβάσεις . 

Ασε που υπάρχει και μια δικλείδα ασφαλείας σχετικά με την επιβάρυνση από το κόστος της ασφάλισης και συνακόλουθα της επίπτωσης που μπορεί να έχει αυτή η επιβάρυνση στο ύψος της αμοιβής-μισθού .

Και μια απορία , προφανώς στο υπουργείο αυτό δε ρωτάνε καθόλου το υπ. οικονομικών και επιμένουν στη φράση ΔΠΥ  (Κατάλοιπο του ΚΦΣ )

Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Eτσι είναι αιτείται , γιατί που να ξέρει η εργοδότρια επιχείρηση σε πόσους άλλους τιμολογεί ή έχει συμβάσεις και τι είδους συμβάσεις . 

Ασε που υπάρχει και μια δικλείδα ασφαλείας σχετικά με την επιβάρυνση από το κόστος της ασφάλισης και συνακόλουθα της επίπτωσης που μπορεί να έχει αυτή η επιβάρυνση στο ύψος της αμοιβής-μισθού .

Και μια απορία , προφανώς στο υπουργείο αυτό δε ρωτάνε καθόλου το υπ. οικονομικών και επιμένουν στη φράση ΔΠΥ  (Κατάλοιπο του ΚΦΣ )

Καλησπέρα Σωτήρη ,δεν είναι ακριβώς έτσι ,γιατί η προηγούμενη έλεγε οφείλει και οχι αιτείται.

Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

Καλησπέρα Σωτήρη ,δεν είναι ακριβώς έτσι ,γιατί η προηγούμενη έλεγε οφείλει και οχι αιτείται.

Στην πράξη αιτείται διαβεβαιώνοντας (με την αναγραφή επί του τιμολογίου )  ότι υπάγεται (επειδή πληρεί τις προυποθέσεις ) στο άρθρο 39 παρ. 9 και μένει στην επιχείρηση είτε να αποδεχθεί το αίτημα και να αποδώσει μέσω ΑΠΔ εισφορές ( εδώ μένει να αποδειχθεί και στην πράξη ο επιμερισμός 1/3 και 2/3 κατά πόσο θα λειτουργήσει όπως υποθέτει το υπουργείο και δε θα οδηγήσει σε μείωση αμοιβής ) , είτε να μην αποδεχθεί το αίτημα (για όποιον λόγο επιθυμεί πχ δεν είχε συμφωνήσει έτσι με τον επαγγελματία-μπλοκάκια ) και να κινδυνεύσει να πάει στον έλεγχο του ΕΦΚΑ  ( εδώ θα δούμε πολλές περιπτώσεις απλήρωτων εισφορών να θέλουν διάφοροι να τις επιρρίψουν στις επιχειρήσεις εργοδότες εκ των υστέρων ) .

Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Στην πράξη αιτείται διαβεβαιώνοντας (με την αναγραφή επί του τιμολογίου )  ότι υπάγεται (επειδή πληρεί τις προυποθέσεις ) στο άρθρο 39 παρ. 9 και μένει στην επιχείρηση είτε να αποδεχθεί το αίτημα και να αποδώσει μέσω ΑΠΔ εισφορές ( εδώ μένει να αποδειχθεί και στην πράξη ο επιμερισμός 1/3 και 2/3 κατά πόσο θα λειτουργήσει όπως υποθέτει το υπουργείο και δε θα οδηγήσει σε μείωση αμοιβής ) , είτε να μην αποδεχθεί το αίτημα (για όποιον λόγο επιθυμεί πχ δεν είχε συμφωνήσει έτσι με τον επαγγελματία-μπλοκάκια ) και να κινδυνεύσει να πάει στον έλεγχο του ΕΦΚΑ  ( εδώ θα δούμε πολλές περιπτώσεις απλήρωτων εισφορών να θέλουν διάφοροι να τις επιρρίψουν στις επιχειρήσεις εργοδότες εκ των υστέρων ) .

Εγώ καταλαβαίνω οτι αν δεν αιτηθεί ,δεν τρέχει και κάτι,πάει με το 39 και όλα οκ. αφού ανακλήθηκε το υποχρεωτικό.

Link to post
Share on other sites
  • 0
15 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

Καλησπέρα Σωτήρη ,δεν είναι ακριβώς έτσι ,γιατί η προηγούμενη έλεγε οφείλει και οχι αιτείται.

Και οι δύο εγκυκλιοι εγραφαν "ο ασφαλισμένος που αιτειται" μετα αρχιζαν τα "οφειλει" και τα "υποχρεούται".

Link to post
Share on other sites
  • 0
1 λεπτό πριν , KABONTOROS said:

Εγώ καταλαβαίνω οτι αν δεν αιτηθεί ,δεν τρέχει και κάτι,πάει με το 39 και όλα οκ. αφού ανακλήθηκε το υποχρεωτικό.

Ετσι ήταν και έτσι παρέμεινε Γιάννη γιατί και στην περίπτωση που "οφειλε" αλλά τελικά δεν ανέγραφε στο ίδιο καταλήγαμε . Η υποχρεωτικότητα η οποία πήγαζε από το όφειλε ήταν άνευ ουσιαστικής επίπτωσης αν αυτός που "οφειλε" μεν δεν ανέγραφε δε.

Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Ετσι ήταν και έτσι παρέμεινε Γιάννη γιατί και στην περίπτωση που "οφειλε" αλλά τελικά δεν ανέγραφε στο ίδιο καταλήγαμε . Η υποχρεωτικότητα η οποία πήγαζε από το όφειλε ήταν άνευ ουσιαστικής επίπτωσης αν αυτός που "οφειλε" μεν δεν ανέγραφε δε.

Νομίζω οτι δεν είναι το ίδιο ,το οφείλω και το αιτούμαι,παρ οτι δεν είμαι καλός στην γραμματική.

Ο Μπαμπινιώτης ίσως..................

θα δούμε πολλά ακόμη,μέχρι να κάτσει η μπάλα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χαιρεται,

Συμπερασματικα για τα μπλοκακια με ΑΠΥ, εαν ειναι ενας ή δυο εως τρεις εργοδοτες-αντισυμβαλλομενους, σε καθε περιπτωση το ποσο ασφαλιστικης εισοφορας που επιβαρυνει τον εργοδοτη ειναι διαφορετικο? και ξεκιναει απο 13%? Επισης υπαρχει επιβαρυνση του εργοδοτη για το κλαδο ασθενειας με ποσοστο 4%?

Ευχαριστω.

Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, vaggelis1989 said:

Χαιρεται,

Συμπερασματικα για τα μπλοκακια με ΑΠΥ, εαν ειναι ενας ή δυο εως τρεις εργοδοτες-αντισυμβαλλομενους, σε καθε περιπτωση το ποσο ασφαλιστικης εισοφορας που επιβαρυνει τον εργοδοτη ειναι διαφορετικο? και ξεκιναει απο 13%? Επισης υπαρχει επιβαρυνση του εργοδοτη για το κλαδο ασθενειας με ποσοστο 4%?

Ευχαριστω.

OΙ τρείς εργοδότες - λήπτες τιμολογίων ΕΞΑΙΡΟΎΝ  τον αμειβόμενο με τιμολόγιο από τη δυνατότητα που έχει προκειμένου να υπαχθεί στο άρθρο 39 παρ. 9 του νέου ασφαλιστικού νόμου σχετικά με την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών για τις αμοιβές και την απασχόληση από τις λήπτριες επιχειρήσεις και τον επιμερισμό των ασφαλιστικών αυτών εισφορών σε ποσοστά βαρύνοντα κατά το 1/3 τον "μπλοκάκια" και κατά τα 2/3 την επιχείρηση που τιμολογήθηκε.

Ολα τα παραπάνω σε θεωρητικό επίπεδο πάντα γιατί στην τελευταία εγκύκλιο (αυτή της 7/02/2017 ) γίνεται λόγος για διαρκή απασχόληση του αμειβόμενου με έκδοση τιμολογίου και όχι για ευκαιριακή πλην όμως πέραν κάποιων γενικοτήτων δεν προσδιορίζεται επαρκώς κατά τη γνώμη μου η έννοια της διαρκούς απασχόλησης σε αντιδιαστολή με αυτήν της ευκαιριακής . 

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα ,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα ακομα γι αυτους που εχουν μισθωτη εργασια και διατηρουν και επαγγελμα τι εισφορες θα πληρωνουν για το ελευθεριο τους επαγγελμα ? 26,95% σε καθε παραστατικο που εκδιδουν οταν εκδιδουν?αν δεν εκδιδουνε καποιο μηνα θα πληρωνουν 0? χωρις το  πλαφον τον 158?

Link to post
Share on other sites
  • 0
33 λεπτά πριν , dodos said:

καλημέρα ,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα ακομα γι αυτους που εχουν μισθωτη εργασια και διατηρουν και επαγγελμα τι εισφορες θα πληρωνουν για το ελευθεριο τους επαγγελμα ? 26,95% σε καθε παραστατικο που εκδιδουν οταν εκδιδουν?αν δεν εκδιδουνε καποιο μηνα θα πληρωνουν 0? χωρις το  πλαφον τον 158?

Ξεκίνησε να διαβάζεις τον Πασκάλ , μετά πέρασε στον Μπρικνέρ  και όταν τελειώσεις θα έχεις βγάλει συμπέρασμα . Προηγουμένως πάντως θα έλεγα για κάθε ενδεχόμενο να έχεις ρίξει και καμιά ματιά στον ...Βέλτσο . 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...