Jump to content
  • 1
Sign in to follow this  
dodos

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
41 λεπτά πριν , dodos said:

ΜΠΛΟΚΑΚΙ Η ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 31/12/2016 ,ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΞΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2017 ,ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 158 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ? ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2016(Η ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΟΥ 2015)?

Δηλαδή αν ένας επιχειρηματίας εμφάνιζε κέρδη 50χιλ. το 2015 θα τραβήξει τώρα μια διακοπή και μετά μια επανέναρξη (υποθέτω ότι εννοείς με τα ίδια στοιχεία) και θα του πει ο κος ΕΦΚΑς να πληρώσει τα ελάχιστα;;; Σου φαίνεται λογικό εσένα; Μόνο αν είναι νέα έναρξη θα υπολογιστούν οι ελάχιστες εισφορές

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 hours ago, dodos said:

ΜΠΛΟΚΑΚΙ Η ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 31/12/2016 ,ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΞΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2017 ,ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 158 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ? ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2016(Η ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΟΥ 2015)?

Ό,τι σου πει ο Αυτίας...εκεί η προσοχή μας όλη! 

Γνώμη μου πάντως, αλλά θα περιμένω τον Αυτιά, είναι θα πληρώνει με βάση τα εισοδήματα του 2015, μιας και του 2016 δεν υπάρχουν, εκτός αν ο Αυτιάς πει κάτι άλλο...

Όψόμεθα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 hours ago, SAIDONAMESSHNIA said:

Καλημέρα συνάδελφοι, τελικά με τα μπλοκάκια τι θα κάνουμε??

ΑΠΔ δεν έχει οριστεί πως θα γίνεται οπότε δεν αναγράφουμε κάτι ακόμα στα τιμολόγια την διευκρίνηση περί άρθρου 39 ή κάνω λάθος?

Επίσης στην παράλληλη απασχόληση θα γίνονται κρατήσεις και από την μισθωτή εργασία και από το ελεύθευρο επάγγελμα?

Π.χ μισθωτός με πλήρη απασχόληση είναι ταυτόχρονα και ασφαλιστής(δεν γίνεται να πάει σαν μπλοκάκι) σε αυτήν την περίπτωση θα γίνονται κανονικά οι κρατήσεις στις μισθωτές υπηρεσίες αλλά τι θα γίνεται με εμπορική του δραστηριότητα?

Καμία γνώμη???

 

Δεν έχει σχέση η έκδοση τιμολογίου βάσει των οδηγιών που δόθηκαν , με την ΑΠΔ. Τιμολόγιο εκδίδεται και χωρίς ΑΠΔ. Η οποία νομίζω για τέτοιες περιπτώσεις ακόμα δεν έχει προβλεφθεί. 

Τώρα για το δεύτερο ερώτημα σε παραπέμπω στην εγκύκλιο και συγκεκριμένα στα παραδείγματα

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33231

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 hours ago, DENNY said:

Σε περίπτωση ιατρού που έχει σύμβαση με ΕΝΑ ιδιωτικο νοσοκομείο και άρα πληρεί τις προϋποθέσεις για να επιμερισθούν οι εισφορες ....τι γινεται να εχει πχ ιατρειο και κοβει και αποδειξεις σε ιδιωτες ;;;Χανει το δικαιωμα αυτο ;;;

Επίσης τι γινεται αν αναρτηθουν οι εισφορες ελ.επαγγελματιων με βαση τα εισοδηματα του 2015 και τωρα κοπει παραστατικο με 31/1 σε εναν εργοδοτη , με συμβαση κανονικα κλπ. Τι ποσο θα πρεπει να καταβληθει στις 28/2 ; Θα γινει νεος υπολογισμος ;;;

Δεν υπάγεται η περίπτωση αυτή στο άρθρο 39 παρ 9 του 4387, καθώς  το εισόδημά του ΔΕΝ προέρχεται από την απασχόλησή του σε ένα ή και δύο πρόσωπα (φυσικά και νομικά). 

Άρα δεν έχει νόημα και το 2ο ερώτημα.

Αν μιλάμε για άλλη περίπτωση, τότε γι αυτό περιμένουμε ακόμα διευκρίνιση. Σήμερα τηλεφωνικώς μου απάντησαν ότι πρέπει πρώτα να πληρωθούν αυτά που θα αναρτηθούν και από εκεί και πέρα θα γίνουν αργότερα (6μηνο ανέφερε?!?!?!) συμψηφισμοί με αυτά που πραγματικά έπρεπε να καταβληθούν. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, Mariotsaou said:

 

Αν μιλάμε για άλλη περίπτωση, τότε γι αυτό περιμένουμε ακόμα διευκρίνιση. Σήμερα τηλεφωνικώς μου απάντησαν ότι πρέπει πρώτα να πληρωθούν αυτά που θα αναρτηθούν και από εκεί και πέρα θα γίνουν αργότερα (6μηνο ανέφερε?!?!?!) συμψηφισμοί με αυτά που πραγματικά έπρεπε να καταβληθούν. 
 

TΙ είδους συμψηφισμοί θα γίνουν , εφόσον στη μια περίπτωση οι εισφορές θα αναρτηθούν , βεβαιωθούν και πληρωθούν στο όνομα του φυσικού προσώπου επαγγελματία και στην άλλη οι εισφορές θα βεβαιωθούν και καταβληθούν στο όνομα της επιχείρησης που έλαβε τα τιμολόγια και επιμέρισε κατά την εκκαθάριση της συναλλαγής της τις εισφορές κατά 1/3 και 2/3.

Είναι δυνατός τέτοιος συμψηφισμός με βάση το ισχύον πλαίσιο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα ,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα ακομα γι αυτους που εχουν μισθωτη εργασια και διατηρουν και επαγγελμα τι εισφορες θα πληρωνουν για το ελευθεριο τους επαγγελμα ? 26,95% σε καθε παραστατικο που εκδιδουν οταν εκδιδουν?αν δεν εκδιδουνε καποιο μηνα θα πληρωνουν 0? χωρις το  πλαφον τον 158?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εκτύπωσα την Ειδοποίηση , όπως την περιμενα , ασφ.εισφορές με το αρθ.39

Κωδ. 307 Ε1 ή Κωδ 348 Ε3 / 12 μηνες 

Μονο που στο 2017 θα δηλώσω "μπλοκάκιας" αρα θα παώ στο αρθ.38 ,

όμως πότε θα γίνει αυτό ? μπλέξαμε ... :(

 

Στο σημείωμα εκτός απο τον Ιανουάριο ,υπάρχει και ο Φεβρουάριος με το Ιδιο ποσο..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, Saga1 said:

Εκτύπωσα την Ειδοποίηση , όπως την περιμενα , ασφ.εισφορές με το αρθ.39

Κωδ. 307 Ε1 ή Κωδ 348 Ε3 / 12 μηνες 

Μονο που στο 2017 θα δηλώσω "μπλοκάκιας" αρα θα παώ στο αρθ.38 ,

όμως πότε θα γίνει αυτό ? μπλέξαμε ... :(

 

Στο σημείωμα εκτός απο τον Ιανουάριο ,υπάρχει και ο Φεβρουάριος με το Ιδιο ποσο..

Προφανώς ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ενέπιπτες σττην περ.στ’ παρ.2 του άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε. (ώς 3 εργοδότες κλπ κλπ)
Σωστά ?

Τι σου γράφει στο ειδοποιητήριο ως ιδιότητα ? 
(είναι δίπλα από εκεί που έχει τις μηνιαίες εισφορές για τους δύο πρώτους μήνες)

Σε ποια στήλη σου έχει τα ποσά "ετήσιο και μηνιαίο" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα!

Αν εχω  πχ 50 εταιρειες και  πχ 50 ατομικες επιχειρησεις θα πρεπει να μπω για πχ  200 ατομα να τους εκτυπώσω τα εκκαθαριστικα? 'η θα τους ερθουν και με ταχυδρομειο?

ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 hours ago, SOTHRIS said:

TΙ είδους συμψηφισμοί θα γίνουν , εφόσον στη μια περίπτωση οι εισφορές θα αναρτηθούν , βεβαιωθούν και πληρωθούν στο όνομα του φυσικού προσώπου επαγγελματία και στην άλλη οι εισφορές θα βεβαιωθούν και καταβληθούν στο όνομα της επιχείρησης που έλαβε τα τιμολόγια και επιμέρισε κατά την εκκαθάριση της συναλλαγής της τις εισφορές κατά 1/3 και 2/3.

Είναι δυνατός τέτοιος συμψηφισμός με βάση το ισχύον πλαίσιο ?

Δεν κατάλαβα και εγώ, αφού δεν υπάρχει συμψηφισμός σε πολλές περιπτώσεις (πχ έχεις ετήσια σύμβαση μπλοκάκι και πληρώνει ο εργοδότης τις εισφορές και πληρώνει και το μπλοκάκι σαν ελ.επαγγελμ. Τι να συμψηφίσει; Να πάρει πίσω πρέπει...). Οψόμεθα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα ,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα ακομα γι αυτους που εχουν μισθωτη εργασια και διατηρουν και επαγγελμα τι εισφορες θα πληρωνουν για το ελευθεριο τους επαγγελμα ? 26,95% σε καθε παραστατικο που εκδιδουν οταν εκδιδουν?αν δεν εκδιδουνε καποιο μηνα θα πληρωνουν 0? χωρις το  πλαφον τον 158?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, Mariotsaou said:

Δεν κατάλαβα και εγώ, αφού δεν υπάρχει συμψηφισμός σε πολλές περιπτώσεις (πχ έχεις ετήσια σύμβαση μπλοκάκι και πληρώνει ο εργοδότης τις εισφορές και πληρώνει και το μπλοκάκι σαν ελ.επαγγελμ. Τι να συμψηφίσει; Να πάρει πίσω πρέπει...). Οψόμεθα...

Oπότε να ησυχάσω , είμαστε τουλάχιστον δύο που δεν καταλάβαμε , γιατί προς στιγμή ανησύχησα .....:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σαν λογιστες πτυχιουχοι ανωτατων σχολων δεν δικαιουμαστε εκπτωση βαση του αρθρου 39. Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών παρ. 1?? Ή κανω καπου λαθος? Εχει υπολογιστει σε καποιον αυτο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έκανα διακοπή εργασιών σε 3 μπλοκάκια με ημερομηνία 31/12/2016(τις πήγα και στον ΟΑΕΕ τις διακοπές).. Και μπήκα σήμερα να δω από περιέργεια στο ΕΦΚΑ αν τυχόν τους έχουν υπολογίσει εισφορές..και ναι έχει υπολογίσει και για τους 3!!!!!!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, VERRIS said:

Έκανα διακοπή εργασιών σε 3 μπλοκάκια με ημερομηνία 31/12/2016(τις πήγα και στον ΟΑΕΕ τις διακοπές).. Και μπήκα σήμερα να δω από περιέργεια στο ΕΦΚΑ αν τυχόν τους έχουν υπολογίσει εισφορές..και ναι έχει υπολογίσει και για τους 3!!!!!!!!!

 

Πότε πήγατε τις διακοπές στον ΟΑΕΕ; Αν έγιναν τον Ιανουάριο με αναδρομική ημερομηνία είναι λογικό να εκδόθηκαν ειδοποιητήρια. Στο νέο μητρώο του ΕΦΚΑ δεν γίνονται ακόμα διαγραφές και το παλιό μητρώο του ΟΑΕΕ άνοιξε αυτή τη βδομάδα για 3 μέρες για να ενημερωθεί με όλες τις εκκρεμότητες. Μέχρι χτες δηλαδή που εκδόθηκαν τα ειδοποιητήρια, το πληροφοριακό σύστημα δεν είχε ενημερωθεί πλήρως. Εκτός αν για τους ελ. επαγγελματίες έγινε έλεγχος με τα δεδομένα από το ΚΕΠΥΟ, οπότε θα έπρεπε να έχει δει τις διακοπές στο μπλοκάκι, κάτι που όμως δεν το νομίζω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

On 3/2/2017 at 0:36 ΜΜ, Saga1 said:

Εκτύπωσα την Ειδοποίηση , όπως την περιμενα , ασφ.εισφορές με το αρθ.39

Κωδ. 307 Ε1 ή Κωδ 348 Ε3 / 12 μηνες 

Μονο που στο 2017 θα δηλώσω "μπλοκάκιας" αρα θα παώ στο αρθ.38 ,

όμως πότε θα γίνει αυτό ? μπλέξαμε ... :(

 

Στο σημείωμα εκτός απο τον Ιανουάριο ,υπάρχει και ο Φεβρουάριος με το Ιδιο ποσο..

 

Ελπίζω πως θα βγάλουν γρήγορα νεα εγκυκλιο για την περίπτωση μας ,

διαφορετικά το βλέπω να πληρώνουμε όλο το Α εξάμηνο (ή το έτος :(  ) εισφορές σύμφωνα με το αρθρο 39 ,

και να υποβάλλουμε ΑΠΔ και να πληρώνουμε  ξανά  με το αρθρο 38,,,,,εισφορέςχ2 ???!!!

είναι δυνατόν  ..:ph34r:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 3/2/2017 at 11:02 ΜΜ, lalakis said:

Σαν λογιστες πτυχιουχοι ανωτατων σχολων δεν δικαιουμαστε εκπτωση βαση του αρθρου 39. Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών παρ. 1?? Ή κανω καπου λαθος? Εχει υπολογιστει σε καποιον αυτο?

Την δικαιούμαστε κανονικά .εφ όσον είμαστε εγγεγραμμένοι στο ΟΕΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
27 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

Την δικαιούμαστε κανονικά .εφ όσον είμαστε εγγεγραμμένοι στο ΟΕΕ.

Είμαι εγγεγραμμένος στον οεε και ταμειακα ενημερος.. Προσωπικά δν εχει περαστει καμία έκπτωση κ οπου κ να πηρα τηλέφωνο δν ξέρει κανεις.. Δηλαδή στους υπόλοιπους έχει περαστεί κανονικα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο νόμος αναφέρει στο άρθρο 39 αναφέρει

"... ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό 17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20% για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση."

Αρα πρακτικά νομίζω ότι θα εφαρμοσθεί σε όσους είχαν ασφαλισθεί για πρώτη φορά έως και 5 χρόνια πριν την εφαρμογή του παρόντος νόμου.

Αρα όσοι την 1/1/2017 είχαν περισσότερα από 5 έτη ασφάλισης δεν θα έχουν τις μειώσεις.

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω.

Και επιπλέον η μείωση αυτή αποτελει ασφαλιστική οφειλή (σύμφωνα με τα όσα γράφει παρακάτω το άρθρο)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 3/2/2017 at 11:02 ΜΜ, lalakis said:

Σαν λογιστες πτυχιουχοι ανωτατων σχολων δεν δικαιουμαστε εκπτωση βαση του αρθρου 39. Εισφορές αυτοπασχολουμένων και ελεύθερων επαγγελματιών παρ. 1?? Ή κανω καπου λαθος? Εχει υπολογιστει σε καποιον αυτο?

και μέλη σε επιμελητήριο ....... Δεν κάνεις λάθος υπάρχουν και αυτές οι εκπτώσεις . Απλά θα περιμένουμε το β εξάμηνο του 2017 για τους αναγκαίους συμψηφισμούς . Προέχει η είσπραξη εισφορών  (και το κλείσιμο της αξιολόγησης );)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δικαιούνται.

β. Ειδικά για τα πρόσωπα, παλαιούς και νέους ασφαλισμένους κατά τη διάκριση του Ν. 2084/1992, τα οποία υπάγονται ή θα υπάγονταν, σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές ή καταστατικές διατάξεις, όπως ίσχυαν ως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση του Ε.Τ.Α.Α., καθώς και για τους αυτοαπασχολούμενους αποφοίτους σχολών ανώτατης εκπαίδευσης, που είναι εγγεγραμμένοι σε επιστημονικούς συλλόγους ή επιμελητήρια που έχουν τη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου, το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για τον κλάδο κύριας σύνταξης ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό 17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20% για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, SOTHRIS said:

 Απλά θα περιμένουμε το β εξάμηνο του 2017 για τους αναγκαίους συμψηφισμούς . Προέχει η είσπραξη εισφορών  (και το κλείσιμο της αξιολόγησης );)

Θα περίμενουμε και εμείς για να πάμε στο αρθ.38 ,θα περιμένουν και αυτοι για να πάρουν ΤΗΝ "εκπτωση" - που θα πληρώσουν αργότερα - ..γενικά της υπο"μουνής" ...:ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι ακριβώς έκπτωση, αλλά δημιουργείται ασφαλιστική οφειλή, για την οποία υπάρχει υποχρέωση καταβολής εντός 15ετίας και μάλιστα αναπροσαρμοσμένης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δικηγόρος "κόβει " σε 2 πελάτες το 95% των εσόδων του και το υπόλοιπο 5% είναι λιανικής....Θεωρείται μπλοκάκιας και πρέπει να αιτηθεί την ένταξή του στη παρ 9 του άρθρου 39?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...