Προς το περιεχόμενο
  • 1

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


dodos

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ: 

Μπλοκάκιας , ως προς τον ΕΦΚΑ , που συνεργάζεται μ' έναν εργοδότη βάσει μηνιαίων συμβάσεων , τον Αύγουστο του 2017 δεν θα υπάρξει σύμβαση-συνεργασία, λόγω "διακοπών" αυτή θα συνεχιστεί  τον Σεπτέμβριο και μετέπειτα. Το ερώτημά μου είναι για τον Αύγουστο ο Μπλοκάκιας είναι υπόχρεος καταβολής (των ελάχιστων ίσως) εισφορών ; Αν δεν είναι υπόχρεος καταβολής ασφαλιστικών εισφορών γι' αυτόν το μήνα , το ασφαλιστικό "κενό" του μηνός Αυγούστου πώς καλύπτεται. Γνωρίζει κάποιος ;

Ευχαριστώ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, HARIS_K said:

ΕΡΩΤΗΣΗ: 

Μπλοκάκιας , ως προς τον ΕΦΚΑ , που συνεργάζεται μ' έναν εργοδότη βάσει μηνιαίων συμβάσεων , τον Αύγουστο του 2017 δεν θα υπάρξει σύμβαση-συνεργασία, λόγω "διακοπών" αυτή θα συνεχιστεί  τον Σεπτέμβριο και μετέπειτα. Το ερώτημά μου είναι για τον Αύγουστο ο Μπλοκάκιας είναι υπόχρεος καταβολής (των ελάχιστων ίσως) εισφορών ; Αν δεν είναι υπόχρεος καταβολής ασφαλιστικών εισφορών γι' αυτόν το μήνα , το ασφαλιστικό "κενό" του μηνός Αυγούστου πώς καλύπτεται. Γνωρίζει κάποιος ;

Ευχαριστώ   

Αν η σύμβαση στην πλατφόρμα λήγει τον Ιούλιο, τότε τον Αύγουστο θα πληρώσεις μόνος σου τις εισφορές (δεν υπάγεσαι στο άρθρο 39) που σου βγάζει το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπλοκάκιας με έναν εργοδότη πληρώνει εισφορές με βάση το άρθρο 38.

Από Σεπτέμβρη θα απασχοληθεί για 1 μήνα  παράλληλα και σε άλλον εργοδότη..

Ο δεύτερος εργοδότης όμως δεν θα τον πάει ασφαλιστικά σαν μισθωτό...

Τι γίνεται σε αυτήν τη περίπτωση...

Πως θα υπολογιστούν οι εισφορές απ τον δεύτερο εργοδότη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/8/2017 at 5:08 ΜΜ, HARIS_K said:

ΕΡΩΤΗΣΗ: 

Μπλοκάκιας , ως προς τον ΕΦΚΑ , που συνεργάζεται μ' έναν εργοδότη βάσει μηνιαίων συμβάσεων , τον Αύγουστο του 2017 δεν θα υπάρξει σύμβαση-συνεργασία, λόγω "διακοπών" αυτή θα συνεχιστεί  τον Σεπτέμβριο και μετέπειτα. Το ερώτημά μου είναι για τον Αύγουστο ο Μπλοκάκιας είναι υπόχρεος καταβολής (των ελάχιστων ίσως) εισφορών ; Αν δεν είναι υπόχρεος καταβολής ασφαλιστικών εισφορών γι' αυτόν το μήνα , το ασφαλιστικό "κενό" του μηνός Αυγούστου πώς καλύπτεται. Γνωρίζει κάποιος ;

Ευχαριστώ   

 

 

 

 

Κάποια άλλη άποψη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HARIS_K said:

 

 

 

 

Κάποια άλλη άποψη ;

Ας του κάνει σύμβαση για τον Αύγουστο + Σεπτέμβριο 2017 και να σπάσει την τιμολόγηση του Σεπτέμβρη σε 2 ποσά (Αυγ+Σεπτ)

Νομίζω είναι ίδιο το κόστος για τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On ‎22‎/‎9‎/‎2017 at 6:56 ΜΜ, nick63 said:

Ας του κάνει σύμβαση για τον Αύγουστο + Σεπτέμβριο 2017 και να σπάσει την τιμολόγηση του Σεπτέμβρη σε 2 ποσά (Αυγ+Σεπτ)

Νομίζω είναι ίδιο το κόστος για τον εργοδότη.

Ναι, φαίνεται ότι αυτός ο χειρισμός είναι σωστός , δηλαδή καλύπτει τον ασφαλισμένο, αρκεί η τιμολόγησή του να υπερβαίνει τα 586 ευρώ, ποσό με βάση το οποίο προκύπτει το ελάχιστο ασφάλιστρο των 167,95 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/8/2017 at 5:08 ΜΜ, HARIS_K said:

ΕΡΩΤΗΣΗ: 

Μπλοκάκιας , ως προς τον ΕΦΚΑ , που συνεργάζεται μ' έναν εργοδότη βάσει μηνιαίων συμβάσεων , τον Αύγουστο του 2017 δεν θα υπάρξει σύμβαση-συνεργασία, λόγω "διακοπών" αυτή θα συνεχιστεί  τον Σεπτέμβριο και μετέπειτα. Το ερώτημά μου είναι για τον Αύγουστο ο Μπλοκάκιας είναι υπόχρεος καταβολής (των ελάχιστων ίσως) εισφορών ; Αν δεν είναι υπόχρεος καταβολής ασφαλιστικών εισφορών γι' αυτόν το μήνα , το ασφαλιστικό "κενό" του μηνός Αυγούστου πώς καλύπτεται. Γνωρίζει κάποιος ;

Ευχαριστώ   

Σαν ιστορία μπερδεμένη την κόβω ,κάθε μήνα ?δικαιολογείται από την φύση της εργασίας  κλπ,η πρόκειται καθαρά για εξαρτημένη σχέση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Quote

Ερώτηση: Σύμβαση με μπλοκάκια από 01/01/17 έως 31/12/2017 που δηλώθηκε μέσω της διαδικασίας του ΕΦΚΑ, αλλά η "σχέση" διακόπηκε 30/04. Κάνουμε κάποια ακύρωση της σύμβασης ή απλά δεν τον δηλώνουμε στις ΑΠΔ από 01/05 και μετά?

'Εχω την ίδια απορία και εγώ.

 

Σε ένα ΙΚΑ μας ζήτησαν να ετοιμάσουμε την λύση της σύμβασης και να την κάνουμε κοινοποίηση στο πρωτόκολλο.

Σε άλλο πάλι ΙΚΑ μας είπαν να μην κάνουμε τίποτα. Καλά κάναμε και ετοιμάσαμε τα έγγραφα και τα υπογράψαμε για την λύση αλλά θα τα έχουμε και όταν με το καλό γίνει έλεγχος και μας ζητηθούν να τα προσκομίσουμε. Αλλιώς σε περίπτωση διακοπής δεν κάνουμε κάτι άλλο περισσότερο.

 

Εσείς σε διακοπή τι κάνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37184

"..Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να διατηρήσουν το δεσμευόμενο προσωπικό,,,μπλα,μπλα 
Οι επιχορηγούμενοι κατά τη διάρκεια του προγράμματος δεν ασκούν άλλο ελευθέριο ή άλλο επάγγελμα…

Οι ωφελούμενοι μπορούν να διατηρήσουν την ιδιότητα του αυτοαπασχολούμενου καθ' όλη τη διάρκεια του
προγράμματος, χωρίς να έχουν τη δυνατότητα άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας......μπλα ,μπλα" 

Ειλικρινά δεν εχω καταλάβει τι θέλουν να κάνουν με αυτη την απόφαση ... 
που όπως την διαβάζω ,σαν να μην λέει την αλήθεια ..δλδ σαν να μην θέλει να εφαρμοστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα για τον ΟΓΑ (παιρνουμε τηλεφωνο δεν το σηκωνβουν) μαθανε μερικοι αγροτες ειδικου καθεστωτος οτι αν δεν κανουν διακοπη (δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ) ή ακομη και να μεταβιβασουν τα αγροτικα τους δικαιωματα ,θα συνεχισουν να πληρωνουν εισφορες ΟΓΑ αν δεν ακνουν διαγραφη,Ακηθευει αυτο?ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

-αν μέσα στη χρήση ο μπλοκάκιας έχει 5 πχ "εργοδότες" αλλά ποτέ μαζί πάνω από 2 ταυτόχρονα, εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 39-παράγραφος 9 ή όχι?? 

-Θέλει ένας μπλοκάκιας να κάνει έναρξη σε ΕΦΚΑ-ΔΟΥ....πρέπει υποχρεωτικά να προσκομίσει τη σύμβαση και στους 2 φορείς ή καλύπτεται από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΦΚΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/11/2017 at 12:00 ΜΜ, v.kourtis said:

-αν μέσα στη χρήση ο μπλοκάκιας έχει 5 πχ "εργοδότες" αλλά ποτέ μαζί πάνω από 2 ταυτόχρονα, εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 39-παράγραφος 9 ή όχι?? 

-Θέλει ένας μπλοκάκιας να κάνει έναρξη σε ΕΦΚΑ-ΔΟΥ....πρέπει υποχρεωτικά να προσκομίσει τη σύμβαση και στους 2 φορείς ή καλύπτεται από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΦΚΑ? 

Έκανα σήμερα την έναρξη στην ΔΟΥ..σε ότι αφορά το δεύτερο ερώτημα δεν απαιτείται τίποτα. Σε ότι αφορά το πρώτο όμως έχω την απορία ακόμη αν και πιστεύω από την ανάγνωση του νόμου ότι άπαξ και "συνεργαστείς" μέσα στη χρήση οποτεδήποτε με πάνω από 2 αντισυμβαλλόμενους χάνεις το δικαίωμα της παραγράφου 9 του άρθρου 39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εν τω μεταξύ έκανα την απογραφή της ασφάλισης στον ΕΦΚΑ από 1/10 διότι η σύμβαση που θα υπογραφεί άμεσα και θα σταλεί από τον φορέα μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας θα έχει έναρξη από 20/10. Σήμερα όμως στη ΔΟΥ από παραδρομή μου έβαλε ώς ημερομηνία έναρξης την 16.11.2017(σήμερα δηλαδή)..βέβαια το πρώτο Τιμολόγιο ούτως ή άλλως θα εκδοθεί μετά τη σημερινή ημερομηνία αλλά έτσι θα φεσωθεί όλο τον ΕΦΚΑ του Οκτωβρίου ο πελάτης μου...έτσι δεν είναι??? ή παρόλο που έκανε έναρξη σήμερα ο πελάτης μου, θα σπάσουν το ποσό της σύμβασης ανά μήνα όπως χαρακτηριστικά γράφει ένα παράδειγμα στην εγκύκλιο του 4387/2016 για τους μπλοκάκηδες και θα υπολογίσουν και στον Οκτώβρη ασφαλιστικές εισφορές μέσω ΑΠΔ δηλ. ώς μισθωτός??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, v.kourtis said:

Εν τω μεταξύ έκανα την απογραφή της ασφάλισης στον ΕΦΚΑ από 1/10 διότι η σύμβαση που θα υπογραφεί άμεσα και θα σταλεί από τον φορέα μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας θα έχει έναρξη από 20/10. Σήμερα όμως στη ΔΟΥ από παραδρομή μου έβαλε ώς ημερομηνία έναρξης την 16.11.2017(σήμερα δηλαδή)..βέβαια το πρώτο Τιμολόγιο ούτως ή άλλως θα εκδοθεί μετά τη σημερινή ημερομηνία αλλά έτσι θα φεσωθεί όλο τον ΕΦΚΑ του Οκτωβρίου ο πελάτης μου...έτσι δεν είναι??? ή παρόλο που έκανε έναρξη σήμερα ο πελάτης μου, θα σπάσουν το ποσό της σύμβασης ανά μήνα όπως χαρακτηριστικά γράφει ένα παράδειγμα στην εγκύκλιο του 4387/2016 για τους μπλοκάκηδες και θα υπολογίσουν και στον Οκτώβρη ασφαλιστικές εισφορές μέσω ΑΠΔ δηλ. ώς μισθωτός??

έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο να αλλάξε την ημερομηνία επανεγγραφής στον ΕΦΚΑ?(πχ αντί για Οκτώβρη να ζητήσω διόρθωση για Νοέμβρη αφού από σφάλμα της ΔΟΥ έγινε η έναρξη με τρέχουσα ημερομηνία αντί για 26 ημέρες πίσω που όφειλε). Τί να κάνω, έχω μπερδευτεί με τις βλακείες που έχουν κάνει!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...