Προς το περιεχόμενο
  • 1

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


dodos

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
7 ώρες πριν, dynamoking said:

Πήγε σήμερα πελάτης μου στο ΙΚΑ Χαλανδρίου συμπληρωματική ΑΠΔ Ιανουαρίου για κάποιον με ΤΠΥ , με αναλυτική συνοδευτική εκτύπωση , την ΑΠΔ σε cd και αντίγραφο της υποβληθείσας σύμβασης στο σαιτ του ΕΦΚΑ , και η ''υπέροχη'' υπάλληλος του ζήτησε να της φέρει πρόσληψη επειδή λέει είναι συμπληρωματική ΑΠΔ!!!

Μιλάμε να τρελαίνεσαι...!!!!

Τους είπα να εκτυπώσουν την εγκύκλιο για την ΑΠΔ με τα μπλοκάκια και να της την δώσουν με ωραίο τρόπο... B)

Για αυτό λοιπόν αφήνουμε τις μέρες να περάσουν και πάμε προς το τέλος της προθεσμίας την χειρόγραφη ΑΠΔ, μπας και έχουν καταλάβει μέχρι τότε οι υπάλληλοι τι είναι αυτό που τους δίνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα συναδελφοι και καλο κουραγιο.Εχετε βγαλει ακρη με τους μπλοκακηδες?.Ο δυο εργοδοτες ειναι συνολικα στο ετος η αφορουν το ανωτερο πληθος οποιαδηποτε στιγμη στον χρονο.?Δηλαδη σημερα ειμαι μισθωτος και εχω και δυο εργοδοτες τον χ και τον ψ και αυριο αφηνω τον ψ και συνεργαζομαι με τον α,ειμαι μπλοκακιας?Τι ειμαι που παω ?Εχει καποιος αποψη?

ΥΓ θεωρω οτι η συμβαση ειναι απαραιτητη αρα αμα εχεις και περιστασιακους πελατες παυει καποιος να ειναι μπλοκακιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού τα κάναμε όλα , δλδ και τις συμβάσεις υποβάλαμε ,και τις αποδεχτήκαμε ,και τις συμπληρωματικές ΑΠΔ  υποβάλαμε και τις εισφορές πληρώσαμε για Ιαν και Φεβρ, ..................................................................................................................................................................................................................... ο ΕΦΚΑΣ γιατί λέει ακομη οτι χρωστάμε Ιαν και Φεβρ.,,??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έκανα έναρξη 1/1/2017 και ακόμα ούτε έχουν αναρτηθεί, ούτε έχουν σταλεί οι εισφορές ΕΦΚΑ για το 2017. Στον ΟΑΕΕ μου είπαν υπομονή. Στο συνοπτικό ιστορικό φαίνομαι κανονικά ως ελεύθερος επαγγελματίας από1/1/2017. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Πρέπει να κάνω κάτι? Φοβάμαι μην μου έρθουν όλα μαζί και με προσαυξήσεις και άντε να βρω άκρη μετά! Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σενάριο  : αν εκανες εναρξη απο 1/1/2017 ,,δεν βλέπουν σε 2015  εισόδημα απο επιχ.δραστηριότητα - προφανώς - αρα τι να σε χρεωσουν ? οταν υποβάλεις την Φ/κη Δ/ση  για το 2016 , θα ...ξέρουν καλύτερα .. τώρα αν είσαι μπλοκάκιας απο 1/1,,,,,οτι εχω πει πιο πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , Saga1 said:

Σενάριο  : αν εκανες εναρξη απο 1/1/2017 ,,δεν βλέπουν σε 2015  εισόδημα απο επιχ.δραστηριότητα - προφανώς - αρα τι να σε χρεωσουν ? οταν υποβάλεις την Φ/κη Δ/ση  για το 2016 , θα ...ξέρουν καλύτερα .. τώρα αν είσαι μπλοκάκιας απο 1/1,,,,,οτι εχω πει πιο πάνω 

Μέχρι 31/12/2016 ήμουν μισθωτός. Άρα, δεν πρέπει να χρεώσουν το ελάχιστο για το 2017?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Έκανα έναρξη 1/1/2017 και ακόμα ούτε έχουν αναρτηθεί, ούτε έχουν σταλεί οι εισφορές ΕΦΚΑ για το 2017. Στον ΟΑΕΕ μου είπαν υπομονή. Στο συνοπτικό ιστορικό φαίνομαι κανονικά ως ελεύθερος επαγγελματίας από1/1/2017. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Πρέπει να κάνω κάτι? Φοβάμαι μην μου έρθουν όλα μαζί και με προσαυξήσεις και άντε να βρω άκρη μετά! Ευχαριστώ πολύ.

Σε κανέναν με έναρξη ή επανεγγραφή από 1/1/2017 δεν έχουν βγει τα ειδοποιητήρια. Οπότε φέεεετααααα....

Το πως θα τα ζητήσουν (όλα μαζί ή σε δόσεις) κανείς δεν ξέρει. Πάντως προσαυξήσεις θα είναι παράλογο να μπουν εφόσον οι ασφαλισμένοι δεν ευθύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Μέχρι 31/12/2016 ήμουν μισθωτός. Άρα, δεν πρέπει να χρεώσουν το ελάχιστο για το 2017?

Εφόσον κάνετε έναρξη για πρώτη φορά από 1/1/2017 η εισφορά σας θα είναι η ελάχιστη (167,95 για ΟΑΕΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σε όλους

ξέρει κανείς αν ο κωδικός πληρωμής με τον οποίο πληρώσαμε εφκα του Ιανουαρίου ισχύει για να πληρώσουμε και το φεβρουάριο ή θα αλλάζει όπως άλλαζε παλιότερα ο κωδικός στον ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Μέχρι 31/12/2016 ήμουν μισθωτός. Άρα, δεν πρέπει να χρεώσουν το ελάχιστο για το 2017?

Προφανώς θα έπρεπε ,, σε αυτές τις δυσλειτουργίες αναφερόμουν και εγω πιο πάνω ,,καθώς "εβλεπαν" εισοδήματα 2015  εσένα δεν σε χρέωσαν  ,αντίθετα  εμένα ναι  ,κτλπ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν , noname said:

καλημερα σε όλους

ξέρει κανείς αν ο κωδικός πληρωμής με τον οποίο πληρώσαμε εφκα του Ιανουαρίου ισχύει για να πληρώσουμε και το φεβρουάριο ή θα αλλάζει όπως άλλαζε παλιότερα ο κωδικός στον ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ ?

Ναι, είναι ο ίδιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, aplessas said:

Εφόσον κάνετε έναρξη για πρώτη φορά από 1/1/2017 η εισφορά σας θα είναι η ελάχιστη (167,95 για ΟΑΕΕ).

Αυτό το ξέρω. Το πότε θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια πληρωμής δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Αυτό το ξέρω. Το πότε θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια πληρωμής δεν ξέρω!

Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την υποβολή σύμβασης ελεύθερου επαγγελματία.

Στο https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34316

Όταν

α)η σύμβαση είναι αορίστου, τι γράφουμε στο πεδίο "λήξη απασχόλησης"?

β) Στο "τίμημα" βάζω το μικτό ετήσιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν , spirosvii said:

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την υποβολή σύμβασης ελεύθερου επαγγελματία.

Στο https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34316

Όταν

α)η σύμβαση είναι αορίστου, τι γράφουμε στο πεδίο "λήξη απασχόλησης"?

β) Στο "τίμημα" βάζω το μικτό ετήσιο ?

Θα βάλεις αυτά που χρειάζονται ώστε να κουμπώνει το ποσό ανά μήνα στο καθαρό ποσό μείον την εργοδοτική εισφορά.

Αν για παράδειγμα παίρνει 1.000/μήνα +ΦΠΑ το ποσό που θα βάλεις είναι:

Από 1/1/2017 ως 31/12/2017: 12.000-εργοδοτική (17,88%)=9.854,40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως δεν μου φαίνεται ότι είναι η σωστή. Το μικτό στο παράδειγμά σου, το 12.000 μου φαίνεται πιο λογικό.

Συμφωνώ στο ότι δεν γίνεται να είναι αορίστου, δηλαδή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω 01/01 έως 31/12, και την επόμενη της λήξης, να κάνω ανανέωση.

Παίρνω και τηλέφωνο και δεν απαντάει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υποχρεωτικό να βάλεις αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να βάλεις λήξη ότι διάστημα θέλεις π.χ. 60 μήνες αλλά αυτό που έχει σημασία είναι η διαίρεση των μηνών με το συνολικό ποσό που θα βάλεις να κουμπώνει σε αυτό που όντως κόβει ανά μήνα.

Για το ποσό τώρα εξαρτάται τι συμφωνία έχει γίνει μεταξύ των συμβαλλομένων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, spirosvii said:

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως δεν μου φαίνεται ότι είναι η σωστή. Το μικτό στο παράδειγμά σου, το 12.000 μου φαίνεται πιο λογικό.

Συμφωνώ στο ότι δεν γίνεται να είναι αορίστου, δηλαδή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω 01/01 έως 31/12, και την επόμενη της λήξης, να κάνω ανανέωση.

Παίρνω και τηλέφωνο και δεν απαντάει κανείς

Νομιζω και γω πως το τιμημα ειναι το ετησιο 'μικτο'. Αυτο που δηλαδη διαιρωντας το με τους μηνες απασχολησης θα βγαλει το ποσο πανω στο οποιο θα υπολογιστουν οι εισφορες και οι κρατησεις.

 

Σε οτι αφορα το διαστημα, οντως κατι πρεπει να μπει. Ετησιο, καποιοι μηνες, συζητηστε το με τον ελ.επαγγελματια και τον εργοδοτη και αποφασιστε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, spirosvii said:

Το μικτό στο παράδειγμά σου, το 12.000 μου φαίνεται πιο λογικό.

Συμφωνώ στο ότι δεν γίνεται να είναι αορίστου, δηλαδή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω 01/01 έως 31/12, και την επόμενη της λήξης, να κάνω ανανέωση.

 

Αφού είναι αορίστου με μηνιαία χρεωση και έναρξη απο 1/1/17 , θα βάλεις το συνολικό ετήσιο ποσό χρέωσης για το διάστημα απο 1/1 εως 31/12/17  ,,, καθώς  στη συνέχεια θα σου υπολογίσει αυτο  τις   μηνιαίες εισφορές  αυτές δλδ που αναγράφεις στο τιμολόγιο , καθώς σε αυτές   γίνονται οι παρακρατήσεις ασφαλιστικών  εισφορών ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μπλοκάκιας με σύμβαση με μόνο έναν εργοδότη αποκλειστικά. Του είπε ο εργοδότης του ότι θα του κρατάνε όλο το ποσό του ΕΦΚΑ βάσει της συμφωνηθείσας αμοιβής και θα το αποδίδουν μέσω ΑΠΔ. Κανονικά δεν πρέπει να του κρατάνε μόνο το ποσοστό του 8,82% και ο εργοδότης να πληρώσει το 17,63%? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως τα λες είναι!

και το κόστος εισφορών του εργοδότη θα το πληρώνει ο εργαζόμενος? πως θα το απεικονίσουν νόμιμα αυτό?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως;

Πολύ απλά: "Το συνολικό ποσό συμφωνείται στα ..... ευρώ συμπεριλαμβανομένων όλων των νόμιμων κρατήσεων, άμεσων και έμμεσων φόρων και ασφαλιστικών εισφορών εργοδότη και εργαζομένου".

Αφού μιλάμε για συμφωνία μεταξύ συμβαλλομένων μερών, where's the problem?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , Los said:

Πως;

Πολύ απλά: "Το συνολικό ποσό συμφωνείται στα ..... ευρώ συμπεριλαμβανομένων όλων των νόμιμων κρατήσεων, άμεσων και έμμεσων φόρων και ασφαλιστικών εισφορών εργοδότη και εργαζομένου".

Αφού μιλάμε για συμφωνία μεταξύ συμβαλλομένων μερών, where's the problem?

Άρα, πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση η οποία θα διευκρινίζει ότι από την αμοιβή θα αφαιρείται το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση: Σύμβαση με μπλοκάκια από 01/01/17 έως 31/12/2017 που δηλώθηκε μέσω της διαδικασίας του ΕΦΚΑ, αλλά η "σχέση" διακόπηκε 30/04. Κάνουμε κάποια ακύρωση της σύμβασης ή απλά δεν τον δηλώνουμε στις ΑΠΔ από 01/05 και μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...