Προς το περιεχόμενο
  • 1

ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


dodos

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ :

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ

2.ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 6,97 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ...(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?)

3.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΕΩΣ 2 ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ :1/3 Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2/3 ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ? Ο ΚΑΘΕ  ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ  ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ  ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ?)

4.ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ 3 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ 26,95% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΣ?

3.ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ,ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΟΥ 26,95 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ 586Χ 26,95%=157,93 ΤΟ ΜΗΝΑ?

ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λογοθεραπεύτρια που έχει σύβαση με το δήμο και ταυτόχρονα κάνει συνεδρίες σε 2-3 παιδάκια, ασφαλιστικά μπορεί να θεωρηθεί μπλοκάκιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως καταλαβαίνουμε σε ποιο κωδικό ειδικότητας και πακέτο κάλυψης θα ρίξουμε έναν μπλοκάκια ; Αν δηλαδή θα έχει και επικουρικό και ασθένεια σε χρήμα , σε είδος και ότι άλλο κέρατο υπάρχει ; 

Το γράφει κάπου αναλυτικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, Constantinos said:

Πως καταλαβαίνουμε σε ποιο κωδικό ειδικότητας και πακέτο κάλυψης θα ρίξουμε έναν μπλοκάκια ; Αν δηλαδή θα έχει και επικουρικό και ασθένεια σε χρήμα , σε είδος και ότι άλλο κέρατο υπάρχει ; 

Το γράφει κάπου αναλυτικά ;

Πουθενά.

Νομίζω πως οι μηχανικοί που υπάγονται στο ΤΣΜΕΔΕ είναι στο Σύντ/Ασθ/Επικουρικό/Εφάπαξ

Οι δικηγόροι είναι στην ίδια κατηγορία, έλα όμως που ανάλογα με τον δικηγορικό σύλλογο κάποιοι δεν έχουν εφάπαξ! 

Μπάχαλο!

Μόνη λύση η υπεύθυνη δήλωση στον εργοδότη κι ας αναλάβει ο ασφαλισμένος την ευθύνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτημα. Μέχρι αύριο είναι η καταληκτική ανάρτησης συμβάσεων και υποβολής ΑΠΔ για μπλοκάκηδες? Το έχω χάσει λίγο. προχθές ο κύριος Γραβιάς έκανε ένα σχόλιο στην γενική γραμματέα του ΕΦΚΑ αλλά δεν κατάλαβα αν θα δώσουν την παράταση ή αν είναι μέχρι αύριο. Σόρυ χάθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, Constantinos said:

Πως καταλαβαίνουμε σε ποιο κωδικό ειδικότητας και πακέτο κάλυψης θα ρίξουμε έναν μπλοκάκια ; Αν δηλαδή θα έχει και επικουρικό και ασθένεια σε χρήμα , σε είδος και ότι άλλο κέρατο υπάρχει ; 

Το γράφει κάπου αναλυτικά ;

Δεν το αναφέρει.

Σε επικοινωνία που είχα με το ΔΕΝ μου ειπαν οσοι ηταν στο ΕΤΑΑ όπως μηχανικοι οι κρατήσεις ειναι για ΚΣ-Υγεια-Επικουρικο και πρόνοια 4% για όσους ειναι μετα το 1993

Πρώην ΟΑΕΕ οι κρατήσεις είναι ΚΣ-Υγεία-Επικουρικό, το ίδιο μου ειπαν και στο ΙΚΑ για τους πρωην ΟΑΕΕ

Τώρα απο οτι ειδα έχουν και αλλα πακέτα κάλυψης που αν καταλαβα καλά επι το πλείστον αφορούν την πολλαπλή απασχόληση.

Αυτο που δεν εχω καταλάβει είναι ποιους αφορά το πακέτο που έχει μονο ΚΣ και υγεία.

Επίσης αν για οποιοδήποτε λόγο ο μπλοκάκιας δεν κάνει αποδοχή της συμβασης στην πλατφόρμα ενω εχει αναφέρει οτι υπάγεται στο συγκεκριμένο άρθρο τι γίνεται ;στέλνουμε ΑΠΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση: Τι μπαίνει στο πεδίο "Τίμημα" όταν η σύμβαση του μπλοκάκια αναφέρει πως περιλαμβάνονται στην αμοιβή και οι εργοδοτικές εισφορές;

Το καθαρό ποσό του τιμολογίου (άνευ ΦΠΑ); Ή θα πρέπει να αφαιρεθεί η εργοδοτική εισφορά (17,88% στους περισσότερους) και να μπει το ποσό αυτό που μένει στο πεδίο "Τίμημα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη, έχει καταλάβει κάποιος αν για την επιλογή κωδικού ειδικότητας βάσει εγκυκλίου 17 πρέπει να ακολουθηθούν συγκεκριμένες οδηγίες, ή διαλέγει ότι θέλει ο καθένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, Los said:

Ερώτηση: Τι μπαίνει στο πεδίο "Τίμημα" όταν η σύμβαση του μπλοκάκια αναφέρει πως περιλαμβάνονται στην αμοιβή και οι εργοδοτικές εισφορές;

Το καθαρό ποσό του τιμολογίου (άνευ ΦΠΑ); Ή θα πρέπει να αφαιρεθεί η εργοδοτική εισφορά (17,88% στους περισσότερους) και να μπει το ποσό αυτό που μένει στο πεδίο "Τίμημα";

πρέπει να αφαιρεθεί η εργοδοτική εισφορά. και να τροποποιήσεις και τη σύμβαση φυσικά. Αυτό που γράφεις τον κάνει δύο φορές μπλοκάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν , THO said:

πρέπει να αφαιρεθεί η εργοδοτική εισφορά. και να τροποποιήσεις και τη σύμβαση φυσικά. Αυτό που γράφεις τον κάνει δύο φορές μπλοκάκια. 

Η σύμβαση γίνεται για κάποιους λόγους , Ενας εξ αυτών είναι και η αμοιβή . Αν εισπράττει (τιμολογεί) αυτή την αμοιβή πως θα τροποποιηθεί η σύμβαση ως προς το ποσό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Οι συμβάσεις πρέπει να ανέβουν σήμερα πριν την υποβολή της ΑΠΔ; Και η αποδοχή πρέπει

να γίνεται άμεσα; ή δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα; για παράταση ακούγεται κάτι;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"..Πρώην ΟΑΕΕ οι κρατήσεις είναι ΚΣ-Υγεία-Επικουρικό, το ίδιο μου ειπαν και στο ΙΚΑ για τους πρωην ΟΑΕΕ.."

Καλημέρα , ερώτηση γιατί είναι υποχρεωτική η επικουρική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ?

Εδω την αναφέρει  ως προαιρετική .. http://www.oaee.gr/index.asp?cat_id=7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο λέω και εγω , κοιτώντας τώρα ξανά τις σημειώσεις -σελιδ44-  και απο το πρόσφατο Σεμινάριο του TAxheaven , την επικουρική την δίνει στους ασφαλισμένους ΕΤΕΑΕΠ (πρώην ΕΤΕΑ)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , Saga1 said:

αυτο λέω και εγω , κοιτώντας τώρα ξανά τις σημειώσεις -σελιδ44-  και απο το πρόσφατο Σεμινάριο του TAxheaven , την επικουρική την δίνει στους ασφαλισμένους ΕΤΕΑΕΠ (πρώην ΕΤΕΑ)  

Καλημέρα

Αυτή ήταν η απάντηση απο το Δ.Ε.Ν και απο το τοπικο ΙΚΑ που πηγα χτες, πρωην ΟΑΕΕ πληρωνει ΚΣ-υγεια-επικουρικο, και χαρακτηριστικά μου ειπαν δεν εχει να κάνει τι πλήρωνε πριν....

Θα ξαναπάρω τηλεφωνο πάντως..καποια στιγμή πρέπει να γίνουν σωστές κρατήσεις....

Παράταση θα δώσουν ; υπάρχει κάτι νεότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΕΛΠΟΛ said:

Καλημέρα.

Οι συμβάσεις πρέπει να ανέβουν σήμερα πριν την υποβολή της ΑΠΔ; Και η αποδοχή πρέπει

να γίνεται άμεσα; ή δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα; για παράταση ακούγεται κάτι;

Δεν είναι υποχρεωτικό να'χει δηλώσει "Αποδοχή" ο εργαζόμενος. Η ΑΠΔ φεύγει κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτημα κρίσεως. Η γενική γραμματέας του ΕΦΚΑ απάντησε στους κυρίους Μπούρλο και Γραβιά πως ο κάθε μπλοκάκιας θα πληρώσει μόνος του τις ασφαλιστικές εισφορές του (σαν μπλοκάκιας). Στέλνοντας την ΑΠΔ εμφανίζεται το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών (εργαζόμενου και εργοδότη) και εκδίδεται ενιαία ταυτότητα πληρωμής. Πρακτικά πως θα γίνει η πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών? Να δώσω την ταυτότητα πληρωμής σε κάθε μπλοκάκια και το ποσό που του αναλογεί από την ΑΠΔ ώστε να πραγματοποιήσει μόνος του την πληρωμή (και φυσικά να μου δώσει και απόδειξη για την καταβολή μιας και εμφανίζεται στο δικό μου ΑΜΕ η οφειλή)? Να τα πληρώσω όλα εγώ (ο εργοδότης) και να τα συμψηφίσω με δώρο Πάσχα και αποδοχές Απριλίου? Τι διάολο να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγκύκλιος λέει τα παρακάτω ,

7. ΥΠΟΒΟΛΗ Α.Π.Δ. Η υποβολή των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) πραγματοποιείται κατά τα γνωστά, τον επόμενο μήνα από αυτόν της απασχόλησης (Α.Π.80000/οικ.60928/1475/23-12-2016 Υ.Α.), στις ημερομηνίες υποβολής που αναφέρονται στη σχετική εγκύκλιο κάθε φορά σε μηνιαία βάση , οι δε αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης με χρήση της Ταυτότητας Πληρωμής Τρεχουσών Εισφορών (Τ.Π.Τ.Ε.)

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25888
© Taxheaven

 

τώρα τι λέει η κα γ.γ. επέτρεψε μου να εχω αμφιβολίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν , Saga1 said:

Η εγκύκλιος λέει τα παρακάτω ,

7. ΥΠΟΒΟΛΗ Α.Π.Δ. Η υποβολή των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) πραγματοποιείται κατά τα γνωστά, τον επόμενο μήνα από αυτόν της απασχόλησης (Α.Π.80000/οικ.60928/1475/23-12-2016 Υ.Α.), στις ημερομηνίες υποβολής που αναφέρονται στη σχετική εγκύκλιο κάθε φορά σε μηνιαία βάση , οι δε αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλονται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της απασχόλησης με χρήση της Ταυτότητας Πληρωμής Τρεχουσών Εισφορών (Τ.Π.Τ.Ε.)

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25888
© Taxheaven

 

τώρα τι λέει η κα γ.γ. επέτρεψε μου να εχω αμφιβολίες..

δε διαφωνώ μαζί σου. οπότε κανονικά θα έπρεπε να είχα παρακρατήσει από τη σύμβασή του μποκάκια και το ποσοστό της ασφάλισής του και να τα αποδώσω εγώ όλα μαζί. και ότι διαφορά υπάρχει να την παρακρατήσω από το δώρο Πάσχα και την μισθοδοσία Απριλίου. Αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ Saga1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσον αφορα στην παρακρατηση τπου φόρου επαναφερω το θεμα για να μην κάνω λάθος...

Εστω ποσο 1000

Η παρακρατηση φορου 20% και οι ασφαλιστικες κρατησεις ( 16,72 πρωην εταα) γινεται:

1.στο αρχικο 1000 ή

2. στο 1000 - 20% φορος = 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, DENNY said:

Οσον αφορα στην παρακρατηση τπου φόρου επαναφερω το θεμα για να μην κάνω λάθος...

Εστω ποσο 1000

Η παρακρατηση φορου 20% και οι ασφαλιστικες κρατησεις ( 16,72 πρωην εταα) γινεται:

1.στο αρχικο 1000 ή

2. στο 1000 - 20% φορος = 800

1000 x 20% = 200

1000 x 16,72% = 167,20

έχει γράψει και ένα άρθρο ο Γραβιάς πριν 20 μέρες περίπου. τσέκαρέ το 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγε σήμερα πελάτης μου στο ΙΚΑ Χαλανδρίου συμπληρωματική ΑΠΔ Ιανουαρίου για κάποιον με ΤΠΥ , με αναλυτική συνοδευτική εκτύπωση , την ΑΠΔ σε cd και αντίγραφο της υποβληθείσας σύμβασης στο σαιτ του ΕΦΚΑ , και η ''υπέροχη'' υπάλληλος του ζήτησε να της φέρει πρόσληψη επειδή λέει είναι συμπληρωματική ΑΠΔ!!!

Μιλάμε να τρελαίνεσαι...!!!!

Τους είπα να εκτυπώσουν την εγκύκλιο για την ΑΠΔ με τα μπλοκάκια και να της την δώσουν με ωραίο τρόπο... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...