Jump to content
  • 0
GEORGE1

ΔΕΦΚ Φ 1188105 ΕΞ 2016/22.12.2016 Α.Υ.Ο. Ειδικός φόρος κατανάλωσης καφέ

Question

Σύμφωνα με την ΔΕΦΚ Φ 1188105 ΕΞ 2016/22.12.2016 Α.Υ.Ο. / ΦΕΚ 4241/29-12-2016 επεβλήθη ειδικός φόρος κατανάλωσης στον καφέ από 01/01/2017.

Έχει κάποιος συνάδελφος καφεκοπτείο ή βιοτεχνία παρασκευής καφέ ??? πως το έχει αντιμετωπίσει ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
10 λεπτά πριν , GEORGE1 said:
Αριθμ. ΔΕΦΚΦ Γ 1014291 ΕΞ 2017 (ΦΕΚ Β' 240/01-02-2017)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25544

Φρέσκο ....

 

έχουνε να δούνε τα μάτια μας ακόμα πολλά!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μέχρι 28/2/17 υποτίθεται ότι πρέπει να πάρουν άδεια εγγεγραμμένου παραλήπτη οι εισαγωγείς.

Έκανε κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, juan said:

Τι θα ήθελες να ρωτήσεις;

Για την άδεια εγγεγραμένου παραλήπτη που πρέπει να εκδοθεί μέχρι 28/2/2017.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Γιατί η εγκύκλιος περιγράφει αναλυτικά την συγκεκριμένη διαδικασία στο άρθρο 2. Θα σου την βγάλουν πολύ εύκολα. Επίσης η διαδικασία που θα ακολουθείς μετά, περιγράφεται στο άρθρο 3. Η ειδοποίηση παρλαβής γίνεται με mail στο τελωνείο πριν τη παραλαβή, η δήλωση παραλαβής μέχρι την επόμενη εργάσιμη από την παραλαβή και η ΔΕΦΚ και η πληρωμή της μέσα σε 10 μέρες από την παραλαβή (προσοχή: όχι από την δ'ηλωση παραλαβής).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, juan said:

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Γιατί η εγκύκλιος περιγράφει αναλυτικά την συγκεκριμένη διαδικασία στο άρθρο 2. Θα σου την βγάλουν πολύ εύκολα. Επίσης η διαδικασία που θα ακολουθείς μετά, περιγράφεται στο άρθρο 3. Η ειδοποίηση παρλαβής γίνεται με mail στο τελωνείο πριν τη παραλαβή, η δήλωση παραλαβής μέχρι την επόμενη εργάσιμη από την παραλαβή και η ΔΕΦΚ και η πληρωμή της μέσα σε 10 μέρες από την παραλαβή (προσοχή: όχι από την δ'ηλωση παραλαβής).

Σύμφωνα με την εγκύκλιο πρέπει όσοι παραλαμβάνουν καφέ από κράτη-μέλη να λάβουν άδεια εγγεγραμμένου παραλήπτη εώς 28/2/17.

Προσπαθώ από το icis.net αλλά δεν δουλεύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από το άρθρο 2 της εγκυκλίου:

. Η εν λόγω άδεια χορηγείται από την τελωνειακή αρχή στη χωρική αρμοδιότητα της οποίας, βρίσκεται ο κύριος τόπος παραλαβής των προϊόντων.

3. Για τη χορήγηση της εν λόγω άδειας, τα ενδιαφερόμενα πρόσωπα υποβάλλουν Αίτηση με βάση το συνημμένο υπόδειγμα του Παραρτήματος Ι της παρούσας, καθώς και τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
α) Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, αποδεικτικού στοιχείου της ταυτότητας του φυσικού προσώπου ή, προκειμένου για νομικά πρόσωπα, του νομίμου εκπροσώπου, κατά περίπτωση.
β) Αποδεικτικά στοιχεία της συναφούς δραστηριότητας, κατά περίπτωση: εγγραφή στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο (Γ.Ε.ΜΗ.), δήλωση έναρξης εργασιών στη Δ.Ο.Υ.- τρέχουσα εικόνα δραστηριοτήτων κ.ά.
γ) Εγγύηση, πάγια ή μεμονωμένη, το ύψος της οποίας καλύπτει το σύνολο του φόρου κατανάλωσης των παραλαμβανόμενων κάθε φορά προϊόντων. Η εγγύηση αυτή μπορεί, κατ' επιλογή του ενδιαφερομένου να είναι τραπεζική ή χρηματική ή ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Το επιλεγόμενο από τον ενδιαφερόμενο είδος εγγύησης γίνεται αποδεκτό, μόνο εφόσον διασφαλίζει πλήρως την αξίωση του Δημοσίου για την καταβολή των αναλογούντων στα προϊόντα φόρων.
δ) Κατάλογο των προϊόντων που παραλαμβάνουν, στον οποίο αναφέρονται το είδος του προϊόντος (κωδικός Σ.Ο.), η εμπορική ονομασία, εφόσον υπάρχει, συνήθεις συσκευασίες, ως προς τις ποσότητες κ.ά. Ειδικά στην περίπτωση παραλαβής των προϊόντων της περίπτωσης ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 53Α του ν. 2960/2001 (παρασκευάσματα), υποβάλλεται επιπλέον Δήλωση Σύστασης, στην οποία αναφέρεται, για κάθε προϊόν ξεχωριστά, η περιεκτικότητα του σε κιλά των εκχυλισμάτων, αποσταγμάτων ή συμπυκνωμάτων καφέ ή του καφέ, για εκατό (100) κιλά τελικού προϊόντος.

4. Σε περίπτωση που ο παραλήπτης παραλαμβάνει τα εν λόγω προϊόντα και σε άλλους τόπους παραλαβής, οι εν λόγω τόποι δηλώνονται στην αρμόδια τελωνειακή αρχή ελέγχου, κατά την έκδοση της άδειας.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, juan said:

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Γιατί η εγκύκλιος περιγράφει αναλυτικά την συγκεκριμένη διαδικασία στο άρθρο 2. Θα σου την βγάλουν πολύ εύκολα. Επίσης η διαδικασία που θα ακολουθείς μετά, περιγράφεται στο άρθρο 3. Η ειδοποίηση παρλαβής γίνεται με mail στο τελωνείο πριν τη παραλαβή, η δήλωση παραλαβής μέχρι την επόμενη εργάσιμη από την παραλαβή και η ΔΕΦΚ και η πληρωμή της μέσα σε 10 μέρες από την παραλαβή (προσοχή: όχι από την δ'ηλωση παραλαβής).

Έχω παραλαβή μέσα στο Γενάρη αλλά δεν εχω υποβάλλει ΔΕΦΚ.Να υποβάλλω τώρα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πήγαινε να ρωτήσεις στο τελωνείο που ανήκει η επιχείρηση. Έπρεπε να είχες ακολουθήσει την παραπάνω διαδικασία.Θα υποβάλεις ΔΕΦΚ. Το θέμα είναι αν θα φας πρόστιμο. Πιθανόν και να μην φας γιατί βρισκόμαστε στις μεταβατικές διατάξεις. Γενικά βιάσου γιατί έχεις αργήσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

Σήμερα με εκτελωνιστή υποβάλλαμε την 1η ΔΕΦΚ για καφέ αγορά από χώρα μέλους ευρωπαϊκής 160 kg x   3 ευρώ το κιλό = 480 ευρω ο ΕΦΚ .Πληρωμή εντός 10 ημερών. όμως !!! Και φπα στην αξία του εμπορεύματος. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος το γιατί?

Αυτός ο ΦΠΑ εκπίπτει λογικά έτσι?

 

Μ.Φ.Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επανέρχομαι στο θέμα. 

Κοιτάζω την δήλωση ΕΦΚ. Αξία τιμολογίου  1744 ευρώ ΕΦΚ 480 ευρώ αξία για υπολογισμού ΦΠΑ 2224 ευρώ.

Εγώ στις αγορές από άποψη εισοδήματος εκπίπτω το σύνολο 2224 ?? δηλαδή ο ΕΦΚ είναι κόστος έτσι? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, έχουμε φτάσει στο σημείο και αποδώσαμε στο τελωνείο τον ΕΦΚ μαζί με το ΦΠΑ, γνωρίζει κάποιος πως θα συμψηφίσουμε το ποσό του ΦΠΑ που πληρώσαμε στο τελωνείο με αυτό της περιοδικής δήλωσης; Θα βάλουμε το ποσό του ΦΠΑ στην περιοδική δήλωση; Γνωρίζει κάποιος τον σχετικό κωδικό; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι το έχουμε λύση το παρακάτω?

Ο φπα που πληρώθηκε σε ποιον κωδικό πάει στην περιοδική? Και όταν αυτές οι αγορές είναι από χώρα ΕΕ πηγαίνουν και VIES? 

Δηλαδή εάν χρεωπιστώνεται ο ΦΠΑ ως VIES πως θα εμφανίσουμε την έκπτωση επειδή πληρώθηκε στο τελωνείο??θα το βάλουμε στα λοιπά προστιθέμενα??

Καλησπέρα, έχουμε φτάσει στο σημείο και αποδώσαμε στο τελωνείο τον ΕΦΚ μαζί με το ΦΠΑ, γνωρίζει κάποιος πως θα συμψηφίσουμε το ποσό του ΦΠΑ που πληρώσαμε στο τελωνείο με αυτό της περιοδικής δήλωσης; Θα βάλουμε το ποσό του ΦΠΑ στην περιοδική δήλωση; Γνωρίζει κάποιος τον σχετικό κωδικό; 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×