Jump to content
  • 0
GEORGE1

ΔΕΦΚ Φ 1188105 ΕΞ 2016/22.12.2016 Α.Υ.Ο. Ειδικός φόρος κατανάλωσης καφέ

Question

Σύμφωνα με την ΔΕΦΚ Φ 1188105 ΕΞ 2016/22.12.2016 Α.Υ.Ο. / ΦΕΚ 4241/29-12-2016 επεβλήθη ειδικός φόρος κατανάλωσης στον καφέ από 01/01/2017.

Έχει κάποιος συνάδελφος καφεκοπτείο ή βιοτεχνία παρασκευής καφέ ??? πως το έχει αντιμετωπίσει ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
18 λεπτά πριν , Filimon said:

Έχει καταθέσει κανείς την απογραφή στο τελωνείο; Η προθεσμία είναι μέχρι τις 31/1;

Εγώ όχι πάντως

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πράγματι η προθεσμία για την απογραφή είναι μέχρι 31/01/2017 όπως και η προθεσμία για την δήλωση ηλεκτρονικά στο τελωνείο είναι την ίδια ημέρα 31/01 ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να διαχωρίσουμε τις έννοιες

1ΟΝΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΕΣ (αρθρο2 κεφαλ Α)

2ον Εγκεκριμένου Αποθηκευτή ( αρθρο 6 κεφ Β)

3ον εγγεγραμμένος παραλήπτη

4ον Παραγωγοί που δεν επιθυμούν να λάβουν άδεια εγκεκριμένου αποθηκευτή ή εγγεγραμμένου παραλήπτη

Τα μικρά καφεκοπτεία επί των πλείστων ανήκουν ή θα ήθελαν να ανήκουν μιας & οι προϋποθέσεις των άλλων κατηγοριών θα είναι δυσβάστακτες γούτους , στην 4η κατηγορία και γι αυτους ισχύει από το άρθρο 20 η παράγραφος:

4. Παραγωγοί που δεν επιθυμούν να λάβουν άδεια εγκεκριμένου αποθηκευτή ή εγγεγραμμένου παραλήπτη. Οι εν λόγω παραγωγοί δηλώνουν τα προϊόντα που κατέχουν κατά τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 της παρούσας και υποβάλλουν Δήλωση Ε.Φ.Κ. για την καταβολή των αναλογουσών φορολογικών επιβαρύνσεων που αναλογούν στο ένα τρίτο των προϊόντων κάθε φορά έως την τελευταία εργάσιμη μέρα των μηνών Απριλίου, Ιουνίου και Αυγούστου 2017. Από την ημερομηνία υποβολής της εν λόγω δήλωσης των κατεχομένων προϊόντων, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να πωλούν τα προϊόντα τους, ενημερώνοντας σχετικά την αρμόδια τελωνειακή αρχή με συγκεντρωτική κατάσταση, κατά τις ημερομηνίες υποβολής των ΔΕΦΚ.

Προσοχή εάν έχετε κάνει προμήθεια ωμού καφέ το 2016 μπορείτε να πείτε τα έξεις

 Α) καταναλώθηκε το μεγαλύτερο ποσοστό όντος του έτους (εάν καλύπτεστε από πώλησης)

Β)τα είχατε πριν την 1/1/2016…..

Αρθρο 20

1.      Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα, τα οποία έχουν παράξει, εισάγει από τρίτη χώρα ή αποκτήσει από άλλο Κράτος-Μέλος στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας προϊόντα του άρθρου 1 της παρούσας, όχι νωρίτερα από την 1.1.2016 και βρίσκονται στην κατοχή τους την 31η Δεκεμβρίου 2016, χωρίς να έχουν διατεθεί προς πώληση, προβαίνουν υποχρεωτικά σε απογραφή των προϊόντων αυτών που έχουν στην κατοχή τους, κατά την ημερομηνία αυτή. Τα ανωτέρω πρόσωπα οφείλουν να δηλώσουν τα εν λόγω προϊόντα στις αρμόδιες τελωνειακές αρχές άμεσα και το αργότερο μέχρι 31.01.20

Αυτά κατάλαβα εγώ …….

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και έστω αποφασίζεις να υποβάλλεις ...

Ποιά είναι η φόρμα ???

Επειδή θα υποβληθεί μέσω του Τελωνείου (ηλεκτρονικά) δεν θα χρειασθούν δασμολογικές κλάσεις ???

???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
44 λεπτά πριν , GEORGE1 said:

Και έστω αποφασίζεις να υποβάλλεις ...

Ποιά είναι η φόρμα ???

Επειδή θα υποβληθεί μέσω του Τελωνείου (ηλεκτρονικά) δεν θα χρειασθούν δασμολογικές κλάσεις ???

???

 

Eν αναμονη ...θα μου πεισ μεχρι πότε????

εχουμε ακομα 3 εργασιμες.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγγνωμη ρε παιδια , αυτο με την ηλεκτρονικη δηλωση αποθεματων πως προεκυψε ξαφνικα? εμεις εχουμε υποβάλλει κανονικα την απογραφη μας στο τελωνειο  χειρογραφα εδω και μια βδομαδα και κατοπιν ξεκινησαμε να πουλαμε για το 2017.. Στο τελωνειο δεν μας ειπαν κατι αλλο οτι πρεπει να κανουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η απογραφή ναι..ίσως και να πηγαίνει χειρόγραφα όπως λες.τα υπόλοιπα όμως άδεια παραλήπτη και ΔΕΦΚ μάλλον ηλεκτρονικά δεν θα γίνονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχθές κατέθεσα σε τελωνείο σε δικά μου εντύπα του τύπου .......σας υποβάλλω συμφωνά με την ............τα προϊοντα την 31η Δεκεμβρίου 2016 .......σε ένα excel δηλαδή κατά τα γνωστά...πρωτοκολλήθηκε και μου είπαν έως 30/04/2017 να γίνει η ΔΕΦΚ  και να πληρωθεί το 1/3.../ομως στο  icisnet  ζητάει κάποια στοιχεία που ως εταιρεία δεν τα έχουμε........εδώ κόλλησα και εγώ.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, asteras5 said:

εχθές κατέθεσα σε τελωνείο σε δικά μου εντύπα του τύπου .......σας υποβάλλω συμφωνά με την ............τα προϊοντα την 31η Δεκεμβρίου 2016 .......σε ένα excel δηλαδή κατά τα γνωστά...πρωτοκολλήθηκε και μου είπαν έως 30/04/2017 να γίνει η ΔΕΦΚ  και να πληρωθεί το 1/3.../ομως στο  icisnet  ζητάει κάποια στοιχεία που ως εταιρεία δεν τα έχουμε........εδώ κόλλησα και εγώ.....

Καλησπέρα,

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις ένα υπόδειγμα - παράδειγμα ???

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σήμερα λοιπόν πήγα στο Τελωνείο να καταθέσω τις απογραφές για ένα καφεκοπτείο και μία βιοτεχνία επεξεργασίας καφέ … οι υπάλληλοι ψαχνόντουσαν … ίσως η απογραφή να φορά μόνο τους εισαγωγείς (το μόνο βέβαιο) … ίσως και όλους … μάλλον ο καβουρδισμένος καφές δεν θα είναι μέσα … ίσως … ίσως … ίσως … είναι νέα η διαταγή και έχουν παρουσιασθεί πολλά ερωτήματα … πάντως τις πρωτοκολλήσαμε και στην πορεία θα μας ειδοποιήσουν αν και τι ισχύει … Ας παραθέσουν και οι άλλοι συνάδελφοι αν θέλουν τις εμπειρίες τους και πως το έχουν αντιμετωπίσει ... έτσι απλά για Ιστορικούς λόγους ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
17 ώρες πριν, GEORGE1 said:

Σήμερα λοιπόν πήγα στο Τελωνείο να καταθέσω τις απογραφές για ένα καφεκοπτείο και μία βιοτεχνία επεξεργασίας καφέ … οι υπάλληλοι ψαχνόντουσαν … ίσως η απογραφή να φορά μόνο τους εισαγωγείς (το μόνο βέβαιο) … ίσως και όλους … μάλλον ο καβουρδισμένος καφές δεν θα είναι μέσα … ίσως … ίσως … ίσως … είναι νέα η διαταγή και έχουν παρουσιασθεί πολλά ερωτήματα … πάντως τις πρωτοκολλήσαμε και στην πορεία θα μας ειδοποιήσουν αν και τι ισχύει … Ας παραθέσουν και οι άλλοι συνάδελφοι αν θέλουν τις εμπειρίες τους και πως το έχουν αντιμετωπίσει ... έτσι απλά για Ιστορικούς λόγους ...

Εγώ σε εισαγωγέα δεν έκανα τίποτα.

Τα πούλησε ο άτιμος όλα μέχρι 31/12/2016...........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

Εγώ σε εισαγωγέα δεν έκανα τίποτα.

Τα πούλησε ο άτιμος όλα μέχρι 31/12/2016...........

χα χα χα απίθανος !!! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν , GEORGE1 said:

χα χα χα απίθανος !!! :) 

φρεσκοκομμένο...

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=201523&utm_source=eforologia&utm_medium=push_notification&utm_content=CMS&utm_campaign=01/02/2017

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κυκλοφόρησε από χθες το απόγευμα (μετά την λήξη της προθεσμίας κατάθεσης της απογραφής στα Τελωνεία ...) μια πληροφορία ότι τα καφεκοπτεία και οι βιοτεχνίες τελικά θα εξαιρεθούν και το μέτρο θα ισχύσει μόνο για τους εισαγωγείς ... τι να πω ... όλα όπως συνήθως στο πόδι και στο και 5' ...   

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με πληροφόρηση της Ομοσπονδίας, δεν θα φορολογηθούν τα αποθέματα του καφέ και εκ του λόγου αυτού η υποβολή δήλωσης αποθεμάτων που η προθεσμία που έληξε χθες αναβάλλεται. Αυτό προβλέπει η σχετική Υπουργική Απόφαση που προωθεί η Υφυπουργός Οικονομικών κα Κατερίνα Παπανάτσιου, ικανοποιώντας και το καθολικό αίτημα της αγοράς.

εγώ που πήρα πρωτόκολλο για την απογραφή θα περιμένω την νέα απόφαση και θα ξαναπάω με έγγραφο για ανάκληση........

σε δουλειά να βρισκόμαστε......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 λεπτά πριν , GEORGE1 said:

Κυκλοφόρησε από χθες το απόγευμα (μετά την λήξη της προθεσμίας κατάθεσης της απογραφής στα Τελωνεία ...) μια πληροφορία ότι τα καφεκοπτεία και οι βιοτεχνίες τελικά θα εξαιρεθούν και το μέτρο θα ισχύσει μόνο για τους εισαγωγείς ... τι να πω ... όλα όπως συνήθως στο πόδι και στο και 5' ...   

 

Ουγκάντα!!!

Οι υπεύθυνοι στο απυρόβλητο όπως πάντα!!!

Καλημέρα και κουράγιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , asteras5 said:

Σύμφωνα με πληροφόρηση της Ομοσπονδίας, δεν θα φορολογηθούν τα αποθέματα του καφέ και εκ του λόγου αυτού η υποβολή δήλωσης αποθεμάτων που η προθεσμία που έληξε χθες αναβάλλεται. Αυτό προβλέπει η σχετική Υπουργική Απόφαση που προωθεί η Υφυπουργός Οικονομικών κα Κατερίνα Παπανάτσιου, ικανοποιώντας και το καθολικό αίτημα της αγοράς.

εγώ που πήρα πρωτόκολλο για την απογραφή θα περιμένω την νέα απόφαση και θα ξαναπάω με έγγραφο για ανάκληση........

σε δουλειά να βρισκόμαστε......

Και εγώ κατέθεσα και πήρα πρωτόκολλα ... χαμένες ώρες ... θα δούμε τι θα μας ξημερώσει πάλι ...  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×