Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση στο ΓΕΜΗ καταστατικού με το οποίο ΟΕ μετασχηματίζεται σε ΜΟΝ.ΙΚΕ


ΚΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συντάξει τροποίηση καταστατικού, που αφορά μετασχηματισμό Ομόρρυθμης Εταιρείας στην οποία συμμετείχαν δύο μέλη σε Μονοπρόσωπη ΙΚΕ. Το θέμα μου είναι πως πρέπει να γίνει η υποβολή στο ΓΕΜΗ, δηλαδή το διαδικαστικό και το χειριστικό μέρος.

Η εφαρμογή δε βοηθάει καθόλου. Δεν έχει προσωρινή αποθήκευση, φυσικά δεν έχει οδηγίες, ενώ δεν υπάρχει η ανάλογη περίπτωση ώστε να την επιλέξω, λες και η μετατροπή ΟΕ σε Μον.ΙΚΕ δε μπορεί να σταθεί νομικά.

Η ημερομηνία πρέπει να είναι 1/1/17, επειδή η ΟΕ τηρούσε βιβλία Β κατηγορίας, ενώ φυσικά η ΙΚΕ Γ.

Από το τοπικό ΓΕΜΗ δεν έχω βοήθεια, ή καλύτερα μου λένε βλακείες όπως: Βγάλε πρώτα τον ένα εταίρο και μετά από μήνες υπέβαλε το καταστατικό της Μον.ΙΚΕ, λες και μπορεί να υφίσταται ΟΕ με ένα εταίρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν , ΚΠ said:

Έχω συντάξει τροποίηση καταστατικού, που αφορά μετασχηματισμό Ομόρρυθμης Εταιρείας στην οποία συμμετείχαν δύο μέλη σε Μονοπρόσωπη ΙΚΕ. Το θέμα μου είναι πως πρέπει να γίνει η υποβολή στο ΓΕΜΗ, δηλαδή το διαδικαστικό και το χειριστικό μέρος.

Η εφαρμογή δε βοηθάει καθόλου. Δεν έχει προσωρινή αποθήκευση, φυσικά δεν έχει οδηγίες, ενώ δεν υπάρχει η ανάλογη περίπτωση ώστε να την επιλέξω, λες και η μετατροπή ΟΕ σε Μον.ΙΚΕ δε μπορεί να σταθεί νομικά.

Η ημερομηνία πρέπει να είναι 1/1/17, επειδή η ΟΕ τηρούσε βιβλία Β κατηγορίας, ενώ φυσικά η ΙΚΕ Γ.

Από το τοπικό ΓΕΜΗ δεν έχω βοήθεια, ή καλύτερα μου λένε βλακείες όπως: Βγάλε πρώτα τον ένα εταίρο και μετά από μήνες υπέβαλε το καταστατικό της Μον.ΙΚΕ, λες και μπορεί να υφίσταται ΟΕ με ένα εταίρο.

Mια πολυπλοκότητα την έχει το συγκεκριμένο.  Η συγκεκριμένη πράξη είναι πολύπλοκη γιατί η αποχώρηση του ενός εκ των εταίρων από την ΟΕ , σημαίνει ότι αυτή γίνεται ατομική επιχείρηση και μετατροπή ατομικής επιχειρήσεως σε ΙΚΕ , δε μπορεί να γίνει με βάση το ν 4072/2012 . Υποθέτω ότι σε αυτό το σημείο υπάρχουν οι όποιες αντιρρήσεις και τα όποια προσκόμματα .

Μπορεί βέβαια να μετατραπεί η ΟΕ σε ΙΚΕ και κατόπιν να αποχωρήσει ο ένας εκ των εταίρων της ΙΚΕ , οπότε αυτή θα καταστεί μονοπρόσωπη  (με τροποποίηση του καταστατικού ).

Πέραν αυτών τώρα η μετατροπή προσωπικής εταιρείας σε ΙΚΕ , παράγει έννομο αποτέλεσμα  εφόσον καταχωρηθεί στο ΓΕΜΗ  δήλωση των διαχειριστών της ΟΕ , σχετικά με τη μη προβολή εγγράφων αντιρρήσεων από τους δανειστές της εταιρείας, αντιρρήσεις για τη μετατροπή της σε ΙΚΕ , σύμφωνα με το άρθρο 107 του Ν 4072/2012. Η προθεσμία-χρόνος καταχώρησης της (των) δηλώσεως (δηλώσεων) του (των) διαχειριστή (ών) είναι 30 ημέρες  (τουλάχιστον) από την καταχώρηση στο ΓΕΜΗ της πράξεως μετατροπής .  Επομένως μετατροπή ΟΕ σε ΙΚΕ με ημερομηνία υπογραφής του καταστατικού την 01/01/2017 , μπορεί να καταχωρηθεί στο ΓΕΜΗ την 02/ 01/2017 και να παράγει έννομο αποτέλεσμα (δηλαδή να συντελεστεί η μετατροπή) από την 02/02/2017 και εντεύθεν .

 Μπορείς να ανεβάσεις το αρχείο για την πράξη μετατροπής ηλεκτρονικά , αλλά μπορείς να το πας και από το ΓΕΜΗ σε φυσικό αρχείο (θα το ανεβάσουν αυτοί ) ή σε δισκέτα , στικάκι κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Αφού προβλέπεται μετατροπή ΟΕ σε Μον.ΙΚΕ, λογικά (;) θα έπρεπε η εφαρμογή του ΓΕΜΗ να καλύπτει αυτή τη δυνατότητα. Από την άλλη θα έπρεπε να υπάρχουν έστω στοιχειώδεις οδηγίες.

Η μετατροπή της ΟΕ σε ΙΚΕ (όχι Μον.ΙΚΕ, ΙΚΕ με 2 εταίρους) θα ήταν μια λύση, αλλά αφού η πραγματική βούληση των εταίρων είναι άλλη, πρέπει να υπάρχει και λύση.

Όσο για το μήνα μετά τον οποίο "παράγεται έννομο αποτέλεσμα" είναι γνωστό, αλλά αν δεν ξεκινήσει η διαδικασία, δεν ξεκινάει και ο μήνας. Άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΚΠ said:

Έχω συντάξει τροποίηση καταστατικού, που αφορά μετασχηματισμό Ομόρρυθμης Εταιρείας στην οποία συμμετείχαν δύο μέλη σε Μονοπρόσωπη ΙΚΕ. Το θέμα μου είναι πως πρέπει να γίνει η υποβολή στο ΓΕΜΗ, δηλαδή το διαδικαστικό και το χειριστικό μέρος.

Η εφαρμογή δε βοηθάει καθόλου. Δεν έχει προσωρινή αποθήκευση, φυσικά δεν έχει οδηγίες, ενώ δεν υπάρχει η ανάλογη περίπτωση ώστε να την επιλέξω, λες και η μετατροπή ΟΕ σε Μον.ΙΚΕ δε μπορεί να σταθεί νομικά.

Η ημερομηνία πρέπει να είναι 1/1/17, επειδή η ΟΕ τηρούσε βιβλία Β κατηγορίας, ενώ φυσικά η ΙΚΕ Γ.

Από το τοπικό ΓΕΜΗ δεν έχω βοήθεια, ή καλύτερα μου λένε βλακείες όπως: Βγάλε πρώτα τον ένα εταίρο και μετά από μήνες υπέβαλε το καταστατικό της Μον.ΙΚΕ, λες και μπορεί να υφίσταται ΟΕ με ένα εταίρο.

σύμφωνα με την ΠΟΛ.1199/2013 μπορεί να συνεχίσει να υφίσταται η ΟΕ και με ένα εταίρο για διάστημα δύο μηνών χωρίς να λυθεί..μάλλον αυτό εννοούν στο ΓΕΜΗ και μάλλον κάπου εκεί θα βασιστείτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για 2 πράξεις. Πρώτα θα μετατραπεί η ΟΕ (όπως είναι) σε ΙΚΕ με τους ίδιους εταίρους και μετά θα αποχωρήσει ο ένας και θα γίνει η ΙΚΕ, μον/πη ΙΚΕ.

Κατευθείαν δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν , ΚΠ said:

 

Η μετατροπή της ΟΕ σε ΙΚΕ (όχι Μον.ΙΚΕ, ΙΚΕ με 2 εταίρους) θα ήταν μια λύση, αλλά αφού η πραγματική βούληση των εταίρων είναι άλλη, πρέπει να υπάρχει και λύση.

 

Λύση υπάρχει , αλλά αυτό δε σημαίνει πώς ότι αποφασιστεί από τους εταίρους θα γίνει και πράξη με τον τρόπο που αυτοί επιθυμούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση

Στο ΓΕΜΗ μου είπαν πως θα πρέπει να γίνει ένα καταστατικό που θα φαίνεται η έξοδος του ενός εταίρου

και στην συνέχεια η μετατροπή σε ΙΚΕ άλλο καταστατικό.

 

Κάποια γνώμη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινησης με την τροποποιηση που θα λεει οτι τοτε συστηθηκε η ΟΕ ... τοτε τροποποιηθηκε μπλα...μπλα.. και

σημερα μετα την αποχωρηση του εταιρου .... ο απομεινας εταιρος... αποφασιζει την μετατροπη σε ΜΙΚΕ.

Θα προβλεψεις αρθρο που θα λεει οτι ο αποχωρων εταιρος εξακολουθει να ευθυνεται εις ολοκληρον και απεριοριστα και για μια πενταετια μετα την μετατροπη της εταιρειας σε ΜΙΚΕ συμφωνα με το αρθρο ... του Νομου ... (μου ξεφευγει τωρα ο Νομος, ψαχτο του 2016 ειναι), και για οσες υποχρεωσεις γεννηθηκαν μεχρι την ημ/νια καταχωρησης της μετατροπης στο ΓΕΜΗ, αν τυχον θελει να υπογραψει κατι τετοιο ο αποχωρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bestvaluetax said:

Καλησπέρα,

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση

Στο ΓΕΜΗ μου είπαν πως θα πρέπει να γίνει ένα καταστατικό που θα φαίνεται η έξοδος του ενός εταίρου

και στην συνέχεια η μετατροπή σε ΙΚΕ άλλο καταστατικό.

 

Κάποια γνώμη?

 

Σωστά (εννοείται) σας απάντησαν. Δεν γίνεται αυτό που περιγράφετε με μία πράξη. Είναι δύο διαφορετικές. Η απάντηση στο ερώτημα σας βρίσκεται εδώ: http://www.blogica.gr/Uploads/[email protected]/egk93_2014.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Hercul said:

Θα ξεκινησης με την τροποποιηση που θα λεει οτι τοτε συστηθηκε η ΟΕ ... τοτε τροποποιηθηκε μπλα...μπλα.. και

σημερα μετα την αποχωρηση του εταιρου .... ο απομεινας εταιρος... αποφασιζει την μετατροπη σε ΜΙΚΕ.

Θα προβλεψεις αρθρο που θα λεει οτι ο αποχωρων εταιρος εξακολουθει να ευθυνεται εις ολοκληρον και απεριοριστα και για μια πενταετια μετα την μετατροπη της εταιρειας σε ΜΙΚΕ συμφωνα με το αρθρο ... του Νομου ... (μου ξεφευγει τωρα ο Νομος, ψαχτο του 2016 ειναι), και για οσες υποχρεωσεις γεννηθηκαν μεχρι την ημ/νια καταχωρησης της μετατροπης στο ΓΕΜΗ, αν τυχον θελει να υπογραψει κατι τετοιο ο αποχωρων

Υπάρχει και αυτός ο μήνας , για να διατυπώσουν (ή δεν διατυπώσουν) αντιρρήσεις οι πιστωτές . Στο διάστημα αυτό θα υπάρχει ΟΕ με ένα μέλος ?   (και να μη το προβλέψει αυτό για την πενταετία ισχύει από μόνο του ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Υπάρχει και αυτός ο μήνας , για να διατυπώσουν (ή δεν διατυπώσουν) αντιρρήσεις οι πιστωτές . Στο διάστημα αυτό θα υπάρχει ΟΕ με ένα μέλος ?   (και να μη το προβλέψει αυτό για την πενταετία ισχύει από μόνο του ).

Σωτήρη αυτό που επισύναψα απαντά στο αρχικό ερώτημα. Μένει το μέλος μόνο του (1η πράξη), αποφασίζε (άμεσα) τη μετατροπή (2η πράξη) περνάει ο μήνας, γίνεται ΙΚΕ (αυλαία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν , ponzi said:

Σωτήρη αυτό που επισύναψα απαντά στο αρχικό ερώτημα. Μένει το μέλος μόνο του (1η πράξη), αποφασίζε (άμεσα) τη μετατροπή (2η πράξη) περνάει ο μήνας, γίνεται ΙΚΕ (αυλαία).

Συμβουλή  μου , μη το επιχειρήσετε αυτό αν έχετε δάνεια τραπεζικά . Η απάντηση που έδωσα αποσκοπούσε στο να γίνει ενδελεχέστερη εκτίμηση της κατάστασης , γιατί μπορεί να υπάρχουν οι αποφάσεις αυτές πλην όμως καμιά φορά, στην πράξη ,  πέφτεις πάνω σε τοίχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη

Θα πρέπει να εμπλακεί κάποιος έμπειρος νομικός ο οποίος θα μελετήσει όλα τα δεδομένα προκειμένου να γίνουν όλα σωστά και να μην υπάρξουν επιπλοκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα γίνει Καταστατικό  τροποποίηση για την έξοδο του εταίρου με όλο το προ υπάρχων ιστορικό της ΟΕ το οποίο θα μεταβιβάζει ο αποχωρών εταίρος το μερίδιο του στον εναπομείναντα. Εκ των πραγμάτων και αφού μένει μοναδικός εταίρος αποφασίζει να με μετατρέψει την εταιρεία σε Μον ΙΚΕ. βάσει του 4072/2012 . Αυτό με το γνήσιο της υπογραφής και των 2 εταίρων. (από Επιμελητήριο)

Με την απόφαση από το Επιμελητήριο θα γίνει το καταστατικό της ΙΚΕ από μετατροπή με όλο το ιστορικό + Κωδικοποίηση και θα παει στο ΓΕΜΗ για δημοσίευση. 

Οσον αφορά τα χρέη για μια 5ετία θα ακολουθούν τους Ομόρρυθμους εταίρους.

Μετα την 5ετία για τον εναπομείναντα που θα είναι και ο μοναδικός της ΙΚΕ δεν είδα κάτι όσον αφορά τις δικές του υποχρεώσεις. θα ισχύουν όλα όσα ισχύουν για τις ΙΚΕ?    

Κάποια γνώμη?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν , bestvaluetax said:

 

Μετα την 5ετία για τον εναπομείναντα που θα είναι και ο μοναδικός της ΙΚΕ δεν είδα κάτι όσον αφορά τις δικές του υποχρεώσεις. θα ισχύουν όλα όσα ισχύουν για τις ΙΚΕ?    

Κάποια γνώμη?

 

Μετά την πενταετία ισχύει ότι ισχύει για τα χρέη ιδιωτών σε κάθε ΙΚΕ , ήτοι η περιωρισμένη ευθύνη , εκτός και αν δόθηκαν προσωπικές εγγυήσεις ή υπάρχει περίπτωση δόλου .

Για τα χρέη στο δημόσιο ισχύει ότι προβλέπει ο ν 4174/2013 και προς τα ασφαλιστικά ταμεία ότι προβλέπουν οι διατάξεις της ασφαλιστικής νομοθεσίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...