Jump to content
  • 0

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ-ΑΚΥΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ


Question

Διακοπη ατομικης επιχειρησης με ημ/νια 31-12-2004. Η ΔΟΥ μου ζητα να δει τα στοιχεια και τα βιβλια, να τα δει και οχι να τα ακυρωσει. Σας ετυχε κατι παρομοιο?

Τι κανω και σε περιπτωση που η επιχειρηση ειναι εταιρεια και η ΔΟΥ μου ζητα βεβαιωση απο το ΓΕΜΗ και δεν καταλαβαινει τιποτα?

Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
πριν μία ώρα, Hercul said:

Διακοπη ατομικης επιχειρησης με ημ/νια 31-12-2004. Η ΔΟΥ μου ζητα να δει τα στοιχεια και τα βιβλια, να τα δει και οχι να τα ακυρωσει. Σας ετυχε κατι παρομοιο?

Τι κανω και σε περιπτωση που η επιχειρηση ειναι εταιρεια και η ΔΟΥ μου ζητα βεβαιωση απο το ΓΕΜΗ και δεν καταλαβαινει τιποτα?

Προφανώς και θέλουν να δούν τα στοιχεία,αφένος γιατί η απώλεια αυτών έχει πρόστιμο και αφετέρου απο το τελευταίο στοιχείο μπορεί να προκύψει  ο πραγματικός χρόνος διακοπής.Η ακύρωση έχει καταργηθεί.

Βεβαίωση απο το ΓΕΜΗ χρειάζεται για τις εταιρίες που κλείνουν μετά τις 15/11/2016 βάση της πολ 1163,η οποία αναφέρει ότι:

" Για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες τα οποία προβαίνουν σε διακοπή των εργασιών τους με βάση τα οριζόμενα στη νέα απόφαση (σ.σ. ΠΟΛ.1163/15.11.2016), ήτοι λαμβάνοντας υπόψη τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών τους και όχι με βάση τα αναφερόμενα στο άρθρο 8 της ΠΟΛ 1006/2013 Απόφασης Γ.Γ.Δ.Ε. όπως ισχύει, ως ημερομηνία λήξης της εκκαθάρισης ή διάλυσης, κατά περίπτωση, για την εφαρμογή του άρθρου 68 του ν. 4172/2013 (σ.σ. αφορά στο χρόνο υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος), λογίζεται η ημερομηνία του πραγματικού χρόνου παύσης εργασιών.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

αυτό ήταν το πιό σχετικό θέμα

Εταιρεία ΟΕ θα κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31.12.2014, έχει υποχρέωση διαγραφής από το ΓΕΜΗ ή όχι; ( βάσει της Πολ. 1163/15.11.2016;) (είναι εγγεγραμμένη από το 2000)

Η διακοπή θα γίνει εκπρόθεσμα σήμερα

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, MaryKotsaki είπε

Καλημέρα συνάδελφοι,

αυτό ήταν το πιό σχετικό θέμα

Εταιρεία ΟΕ θα κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31.12.2014, έχει υποχρέωση διαγραφής από το ΓΕΜΗ ή όχι; ( βάσει της Πολ. 1163/15.11.2016;) (είναι εγγεγραμμένη από το 2000)

Η διακοπή θα γίνει εκπρόθεσμα σήμερα

Ευχαριστώ

Απο το γεμη επιμελητήρια πάντα πρέπει να διαγράφεται. Απλα εδω επειδή θα παει με τον πραγματικό χρόνο διακοπής θα πάει στο τέλος στο γεμη -επιμελητήριο και οχι στην αρχή. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ευχαριστώ, στην ΔΟΥ ου ζήτησαν τη λύση και τη διαγραφή απο ΓΕΜΗ και κάπως μπερδεύτηκα

και πάλι ευχαριστώ.....

Στις 14/12/2016 στις 2:44 ΜΜ, noslave είπε

Προφανώς και θέλουν να δούν τα στοιχεία,αφένος γιατί η απώλεια αυτών έχει πρόστιμο και αφετέρου απο το τελευταίο στοιχείο μπορεί να προκύψει  ο πραγματικός χρόνος διακοπής.Η ακύρωση έχει καταργηθεί.

Βεβαίωση απο το ΓΕΜΗ χρειάζεται για τις εταιρίες που κλείνουν μετά τις 15/11/2016 βάση της πολ 1163,η οποία αναφέρει ότι:

" Για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες τα οποία προβαίνουν σε διακοπή των εργασιών τους με βάση τα οριζόμενα στη νέα απόφαση (σ.σ. ΠΟΛ.1163/15.11.2016), ήτοι λαμβάνοντας υπόψη τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών τους και όχι με βάση τα αναφερόμενα στο άρθρο 8 της ΠΟΛ 1006/2013 Απόφασης Γ.Γ.Δ.Ε. όπως ισχύει, ως ημερομηνία λήξης της εκκαθάρισης ή διάλυσης, κατά περίπτωση, για την εφαρμογή του άρθρου 68 του ν. 4172/2013 (σ.σ. αφορά στο χρόνο υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος), λογίζεται η ημερομηνία του πραγματικού χρόνου παύσης εργασιών.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
47 λεπτά πριν, MaryKotsaki είπε

Σε ευχαριστώ, στην ΔΟΥ ου ζήτησαν τη λύση και τη διαγραφή απο ΓΕΜΗ και κάπως μπερδεύτηκα

και πάλι ευχαριστώ.....

 

τπτ θα φτιαξεις ενα καταστατικο λυσης θα το σφραγισεις στο φπα στην  εφορια  μονο και μετα στα αλλα τμηματα αν και δεν χρειαζεται αλλα οκ και αφου ολοκληρώσεις την λυση μετα πας με αυτην τον οαεε και στο γεμη και κανεις την διακοπη . 

Link to post
Share on other sites
  • 0
17 ώρες πριν, 125883623 είπε

τπτ θα φτιαξεις ενα καταστατικο λυσης θα το σφραγισεις στο φπα στην  εφορια  μονο και μετα στα αλλα τμηματα αν και δεν χρειαζεται αλλα οκ και αφου ολοκληρώσεις την λυση μετα πας με αυτην τον οαεε και στο γεμη και κανεις την διακοπη . 

Καλημέρα να είσαι καλά,

έχω μπλέξει, αλλά δεν πειράζει δεν είμαστε μόνο για τα εύκολα, η ΟΕ δεν έχει υποβάλει ΦΠΑ και δηλώσεις από το 2002 μέχρι το 2009, δεν ξέρω πως το έκαναν αυτό. Ελπίζω, αλλά δεν θα ξεμπερδέψω εύκολα

Σε ευχαριστώ που μου απαντάς άμεσα

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
27 λεπτά πριν, MaryKotsaki είπε

Καλημέρα να είσαι καλά,

έχω μπλέξει, αλλά δεν πειράζει δεν είμαστε μόνο για τα εύκολα, η ΟΕ δεν έχει υποβάλει ΦΠΑ και δηλώσεις από το 2002 μέχρι το 2009, δεν ξέρω πως το έκαναν αυτό. Ελπίζω, αλλά δεν θα ξεμπερδέψω εύκολα

Σε ευχαριστώ που μου απαντάς άμεσα

 

Καλήμερα και καλη βδομάδα .στην περίπτωση σου όχι έχεις προβλημα .πάει 15τια+1  και υποβολή μεχρι την ημερομηνία διακοπής όλες τις  φορολογικές υποχρεώσεις . καλά ξεμπερδεματα . 

Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

Καλήμερα και καλή βδομάδα .στην περίπτωση σου όχι έχεις προβλημα .πάει 15τια+1  και υποβολή μεχρι την ημερομηνία διακοπής όλες τις  φορολογικές υποχρεώσεις . καλά ξεμπερδεματα . 

Το καλύτερο δεν το ξέρεις..... δεν υπάρχουν στοιχεία ούτε αρχεία για όλα αυτά τα χρόνια, τα έχουν χάσει όλα. Μόνο τις ΜΥΦ έχω πάρει από την ΔΟΥ και είναι δύσκολα τα πράγματα, δεν ξέρω αν προλαβαίνω να αλλάξω επάγγελμα........

Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν, MaryKotsaki είπε

Το καλύτερο δεν το ξέρεις..... δεν υπάρχουν στοιχεία ούτε αρχεία για όλα αυτά τα χρόνια, τα έχουν χάσει όλα. Μόνο τις ΜΥΦ έχω πάρει από την ΔΟΥ και είναι δύσκολα τα πράγματα, δεν ξέρω αν προλαβαίνω να αλλάξω επάγγελμα........

εδώ προλαβαίνω εγώ που το ασκώ 15 χρονιά και έχω σκοπό να το κάνω.. εσύ δεν προλαβαίνεις με ανήλικο τεκνό πρόωρη  σύνταξη και για σας  ;;;στην τελική μην τον αναλάβεις . 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...