Προς το περιεχόμενο

καρτες ανανεωσης χρονου και αποδειξεις λιανικων σε μινι μαρκετ ΠΟΛ. 1116/2016


lalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, 

Αναφορικα με την πολ. 1116/2016 που αναρτηθηκε το καλοκαιρι και αφορα τις λιανικες πωλησεις καρτων ανανεωσης χρονου, υπαρχει καποιος συναδελφος με ψιλικατζιδικο-μινι μαρκετ να μου πει την γνωμη του;;

Η πολ ,αναφερει οτι  "απαλλάσσονται, οι οντότητες - μεταπωλητές, από την υποχρέωση έκδοσης στοιχείων λιανικής πώλησης" . Εαν ομως απαλασσονται απο την εκδοση φορολογικων στοιχειων πως θα αποτυπωνεται ο τζιρος των καρτων που γινεται;; Με τα χαρτακια που βγαζει το τερματικο;;; Την δεδομενη στιγμη αν περναω μονο τα ΤΠΥ της συμβαλλομενης εταιριας και δεν εκδιδει ο πελατης μου καμια αποδειξη, οι ζημιες ειναι στο θεο!!!

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24425

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτες ,σκρατς  με καταχώρηση του ΤΠΥ το οποίο πάει μόνο ΜΥΦ και δεν επηρεάζει ούτε περιοδική ΦΠΑ ούτε Ε3. Στο ίδιο ΤΠΥ αναφέρεται και η προμήθεια του μίνι μάρκετ και αυτή αποτελεί το έσοδο το οποίο πάει 349 κωδ. ΦΠΑ και Ε3 έσοδα από Π.Υ. Η προμήθεια μπορεί να στέλνεται και ανά 3μηνο 6μηνο κτλ.Επίσης σε εφημερίδες περιοδικά ίδια φιλοσοφία εκτός από το ΤΠΥ το οποίο μπορεί να έχει μόνο προμήθεια ή να κόβεται ανά 3μηνο . Τώρα όσον αφορά τη ΦΤΜ  κόψει δε κόψει ΑΛΠ ένα κ το αυτο δεν καταχωρείται πουθενά παρά μόνο στο βιβλίο για λογους πληροφοριακούς .Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αυτο που λετε ειναι το πιο πρακτικο απο πολλες αποψεις απλα διαβαζοντας παλιες γνωμες επι του θεματος, βλεπω οτι γενικα το πλαισιο ειναι ασαφες. Ετσι τουλαχιστον οπως προκυπτει απο τις παλιοτερες εγκυκλιους, καταλαβαινω οτι πρεπει οι αγορες να καταχωρουνται στην ομαδα 2 και να ενημερωνουν το Ε3. Ανελαβα τωρα το ψιλικατζιδικο και απο οτι βλεπω οι αγορες καρτων εχουν ενημερωσει κανονικα το Ε3. Ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι σωστο, απο τον αυγουστο εχει σταματησει να κοβει αποδειξεις στην ταμειακη και σκεφτομαι για το κλεισιμο της χρονιας να εμφανισω μονο την προμηθεια οπως στις εφημεριδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η προμήθεια είναι το σωστό να εμφανίζεται στο Ε3. Τα ΤΠΥ μόνο στις ΜΥΦ. Οι ΑΛΠ αν κόβονται μόνο στο βιβλίο. Προσοχή οι αγορές καρτών με ΤΠΥ  όχι στον λογ.20 αλλά στον  62-03 αντιμετωπίζονται ως δαπανες χωρίς ΦΠΑ. Παλιά που οι κάρτες είχαν φυσική μορφή μπορούσες να τις αντιμετωπίσεις και σαν έσοδα-έξοδα και να κάνεις κ απογραφή. Πλέον με την αυλή μορφή μόνο η προμήθεια είναι το έσοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spyros78 said:

Κάρτες ,σκρατς  με καταχώρηση του ΤΠΥ το οποίο πάει μόνο ΜΥΦ και δεν επηρεάζει ούτε περιοδική ΦΠΑ ούτε Ε3. Στο ίδιο ΤΠΥ αναφέρεται και η προμήθεια του μίνι μάρκετ και αυτή αποτελεί το έσοδο το οποίο πάει 349 κωδ. ΦΠΑ και Ε3 έσοδα από Π.Υ. Η προμήθεια μπορεί να στέλνεται και ανά 3μηνο 6μηνο κτλ.Επίσης σε εφημερίδες περιοδικά ίδια φιλοσοφία εκτός από το ΤΠΥ το οποίο μπορεί να έχει μόνο προμήθεια ή να κόβεται ανά 3μηνο . Τώρα όσον αφορά τη ΦΤΜ  κόψει δε κόψει ΑΛΠ ένα κ το αυτο δεν καταχωρείται πουθενά παρά μόνο στο βιβλίο για λογους πληροφοριακούς .Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.

Σωστός ο τρόπος που αναφέρεται, κι εγώ όταν ανέλαβα περίπτερο προβληματίστηκα γιατί είδα ότι ο προηγούμενος συνάδελφος περνούσε το τιμολόγιο κανονικά αγορές εμπορευμάτων και πωλήσεις αντίστοιχα απο το Ζ.. παρ όλα αυτά τα τιμολόγια της payzone δεν αναφέρουν δυστυχώς κάπου συνολική προμήθεια (ή έκπτωση) για να μας διευκολύνουν, αθροίζετε μία μία τις επιμέρους εκπτώσεις όλων των καρτών για να περάσετε σαν έσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, koskir1 said:

Σωστός ο τρόπος που αναφέρεται, κι εγώ όταν ανέλαβα περίπτερο προβληματίστηκα γιατί είδα ότι ο προηγούμενος συνάδελφος περνούσε το τιμολόγιο κανονικά αγορές εμπορευμάτων και πωλήσεις αντίστοιχα απο το Ζ.. παρ όλα αυτά τα τιμολόγια της payzone δεν αναφέρουν δυστυχώς κάπου συνολική προμήθεια (ή έκπτωση) για να μας διευκολύνουν, αθροίζετε μία μία τις επιμέρους εκπτώσεις όλων των καρτών για να περάσετε σαν έσοδο;

Και ο πελατης μου τερματικο της payzone εχω αλλα απ οτι καταλαβαινω εχει να κανει με την εταιρια που τα εκμεταλλεύεται. Προσωπικα ολα τα τιμολογια που μου στελνει αναγραφουν την εκπτωση αλλα εαν δεν τα βρισκεις καπου νομιζω οτι ολες οι εταιριες ενημερωνουν τον πελατη σου με κάποιο εγγραφο για τα ποσοστα κερδους στις καρτες. Ισως να μπορεις να το ανακτήσεις με καποιον τροπο χωρις να χρειαστει να αθροισεις ολες τις καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έκπτωση την αναφέρει για τον κάθε κωδικό κάρτας, απλά συνήθως το τιμολόγιο έχει 12 διαφορετικούς κωδικούς καρτών και δεν έχει σύνολο έκπτωσης οπότε αθροίζω τα επιμέρους ποσά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν , koskir1 said:

την έκπτωση την αναφέρει για τον κάθε κωδικό κάρτας, απλά συνήθως το τιμολόγιο έχει 12 διαφορετικούς κωδικούς καρτών και δεν έχει σύνολο έκπτωσης οπότε αθροίζω τα επιμέρους ποσά

Σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Kαι γω εχω ανάλογη περίπτωση που ανέλαβα πρόσφατα ...

Οντως στο ζ κτυπάνε τις κάρτες ..

Το τπυ που εκδίδεται απο τον προμηθευτη αναφερει όλο το ποσό και το ποσοστο της εκπτωσης ...

Ο προηγούμενος συνάδελφος καταχωρουσε το τπυ αυτουσιο (προ εκπτωσης ) και τις πωλήσεις απο το  ζ...

Το ίδιο πράγμα δεν είναι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...