Προς το περιεχόμενο
  • 0

Fotis_M

Ερώτηση

Το μητρώο παγίων είναι γεμάτο από πάγια που δεν υφίστανται στην πραγματικότητα. Ενδεικτικά σας αναφέρω μερικά: Εγκατάσταση χωρισμάτων με γυψοσανίδες στο Κτίριο της οδού ...., Ηλεκτρολογικές εργασίες επί του Κτιρίου της οδού..., Ελαιοχρωματισμοί στο Κτίριο επί της οδού... κλπ. Όλα αυτά τα πάγια έχουν αποσβεσθεί πλήρως και έχουν υπόλοιπο 0,01. Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία έχει μετακομίσει εδώ και δύο χρόνια και δεν μισθώνει πλέον το ακίνητο στο οποίο αναφέρονται τα πάγια. Επειδή το μητρώο της εταιρείας είναι 3.500 σελ. και πρέπει να το καθαρίσω θέλω να σας ρωτήσω αν αρκεί ένα πρωτόκολλο καταστροφής για όλα αυτά τα πάγια που δεν "υπάρχουν" πλέον προκειμένου να τα αφαιρέσω από το μητρώο μου. Σημειώνω ότι δεν θα υπάρξει δελτίο αποστολής προς ανακύκλωση ή καταστροφή. Είμαι καλυμμένος μόνο με το πρωτόκολλο καταστροφής; Έχετε να προτείνετε κάτι περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εάν έχει περάσει πενταετία (συνεπώς δεν οφείλεται ΦΠΑ) τα διαγράφεις με ένα λογιστικό σημείωμα εξηγώντας σε αυτό τους λόγους της διαγραφής (μετακόμιση κλπ) κατα΄την γνώμη μου δεν χρειάζεται πρωτόκολλο με την στενή έννοια.  Όπως δηλαδή γίνεται  με τους παλαιούς λογαριασμούς του 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...