Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρακτική άσκηση & ΕΡΓΑΝΗ


Παυλάκης

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

σε περίπτωση που έρθει φοιτητής ΑΕΙ για μηνιαία πρακτική άσκηση σε επιχ/ση, χωρίς όμως αυτή (η επιχ/ση) να υποχρεούται στην καταβολή οποιασδήποτε αμοιβής ή ασφαλιστικής κάλυψης προς αυτόν, εγώ σαν λογιστής ανεβάζω κάποιο έντυπο στο εργάνη???

 

 

Ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα, 

Χθες συζητώντας με κάποιον, ο οποίος είναι μέλος δ.σ ενός  ερασιτεχνικού αθλητικού συλλόγου , μου ανέφερε για το θέμα της πρακτικής των προπονητών. Πηγαίνουν , (του είπαν....)κάποιοι που θέλουν να αποκτήσουν εμπειρία και πληρώνουν τους συλλόγους για να κάνουν την πρακτική τους.  Είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Δεν έχω ιδέα από αθλητικούς συλλόγους αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση. Δεν ισχύει για την πρακτική άσκηση των προπονητών ότι και για τους υπόλοιπους ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , elal said:

Καλησπέρα, 

Χθες συζητώντας με κάποιον, ο οποίος είναι μέλος δ.σ ενός  ερασιτεχνικού αθλητικού συλλόγου , μου ανέφερε για το θέμα της πρακτικής των προπονητών. Πηγαίνουν , (του είπαν....)κάποιοι που θέλουν να αποκτήσουν εμπειρία και πληρώνουν τους συλλόγους για να κάνουν την πρακτική τους.  Είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Δεν έχω ιδέα από αθλητικούς συλλόγους αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση. Δεν ισχύει για την πρακτική άσκηση των προπονητών ότι και για τους υπόλοιπους ?

 

Είναι επίσημη πρακτική; Υπάρχει κάποια σύμβαση πρακτικής που δίνει η σχολή τους στην οποία αναγράφεται κάποιος σχετικός νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν είναι επίσημη πρακτική. Γιατί αν υπάρχει οποιαδήποτε σύμβαση με σχολή αναφέρεται η διαδικασία που ακολουθείται. Μπορεί κάποιος ιδιώτης που έχει τελειώσει μία τέτοια σχολή να πάει και να πληρώσει για να κάνει πρακτική?:unsure: Και πως ο σύλλογος θα είναι κατοχυρωμένος σε πιθανό έλεγχο. Ακόμα και συμφωνητικό να έχουν μεταξύ τους , θεωρώ τη διαδικασία αυτή επικίνδυνη. Με αυτή τη λογική ο καθένας μπορεί να απασχολεί προσωπικό χωρίς πρόσληψη και εισφορές. Εκτός και ισχύει για τα αθλητικά σωματεία κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα καλό κόλπο είναι να φαίνεται ως "μαθητής" αυτός που κάνει την πρακτική... :P Δεν νομίζω ότι μπορεί να καλυφθεί με πραγματικά σύννομο τρόπο κάτι τέτοιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας,

επιχειρηση θελει να απασχολησει σπουδαστρια Κεντρου Δια Βιου Μαθησης (μανικιουρ-πεντικιουρ-ονυχοπλαστικη) για να κανει την πρακτικη της. Μου εχει τυχει περιπτωση πρακτικης απο ΤΕΙ και απο ΙΕΚ, αλλα με κεντρο δια βιου μαθησης δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον.  Πως θα ασφαλιστει η συγκεκριμενη και τι υποχρεωσεις προκυπτουν για την επιχειρηση (προσληψη, σεπε κτλ). Ασφαλιζεται μονο για επαγγελματικο κινδυνο οπως γινεται στις περιπτωσεις πρακτικης απο ΤΕΙ? 

Να σημειωσω οτι το ΚΔΒΜ δε παρεχει καποια συμβαση μεταξυ αυτου κ της επιχειρησης, κ το μονο που εχει δωσει ειναι μια βεβαιωση πως η κοπελα παρακολουθει προγραμμα στην ονυχοπλαστικη, και χορηγει την ως ανω βεβαιωση για την πρακτικη ασκηση της σπουδατριας. Τα στοιχεια της επιχειρησης που θα αναλαβει την πρακτικη ασκηση δεν αναφερονται καπου.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, matthew85 said:

Καλημερα σας,

επιχειρηση θελει να απασχολησει σπουδαστρια Κεντρου Δια Βιου Μαθησης (μανικιουρ-πεντικιουρ-ονυχοπλαστικη) για να κανει την πρακτικη της. Μου εχει τυχει περιπτωση πρακτικης απο ΤΕΙ και απο ΙΕΚ, αλλα με κεντρο δια βιου μαθησης δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον.  Πως θα ασφαλιστει η συγκεκριμενη και τι υποχρεωσεις προκυπτουν για την επιχειρηση (προσληψη, σεπε κτλ). Ασφαλιζεται μονο για επαγγελματικο κινδυνο οπως γινεται στις περιπτωσεις πρακτικης απο ΤΕΙ? 

Να σημειωσω οτι το ΚΔΒΜ δε παρεχει καποια συμβαση μεταξυ αυτου κ της επιχειρησης, κ το μονο που εχει δωσει ειναι μια βεβαιωση πως η κοπελα παρακολουθει προγραμμα στην ονυχοπλαστικη, και χορηγει την ως ανω βεβαιωση για την πρακτικη ασκηση της σπουδατριας. Τα στοιχεια της επιχειρησης που θα αναλαβει την πρακτικη ασκηση δεν αναφερονται καπου.

 

ευχαριστω

Η πρακτική αυτή θα πρέπει να γίνεται βάσει κάποιου νόμου ή υπουργικής απόφασης. Ζγητείστε από την σπουδάστρια να επικοινωνήσει με τη σχολή της και να το ρωτήσει. Μη σας κοστίσει το πεντικιούρ 10.500....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν , doctor said:

Η πρακτική αυτή θα πρέπει να γίνεται βάσει κάποιου νόμου ή υπουργικής απόφασης. Ζγητείστε από την σπουδάστρια να επικοινωνήσει με τη σχολή της και να το ρωτήσει. Μη σας κοστίσει το πεντικιούρ 10.500....

 

Έχετε δίκιο Doctor, αυτο και έκανα κιόλας. Μίλησα με την επιχείρηση ώστε να ερθει σε επικοινωνία με το ΚΔΒΜ να ζητήσει κάποια σύμβαση η οποία να βασίζεται σε κάποιο νομο.

Σας ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα με μια ερώτηση. 

Σε ξενοδοχείο θα πάρουμε σπουδαστή από ΚΔΒΜ για πρακτική άσκηση. Έχουμε όλα τα σχετικά χαρτιά (σύμβαση, βεβαίωση σπουδών κλπ). Η ερώτηση είναι: στο ΕΡΓΑΝΗ ανεβάζω μόνο συμπληρωματικό ωραρίου ? ή μήπως και Ε3.4 Αναγγελία έναρξης μαθητείας ?  Τονίζω ότι ο σπουδαστής δεν είναι από τον ΟΑΕΔ αλλά από ιδιωτικό ΚΔΒΜ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , BILLYS said:

Σε οδηγίες που μου έδωσαν από ΚΔΒΜ έλεγε να υποβληθεί Ε 3.4.

Εξαρτάται το ΚΔΒΜ και το πρόγραμμα απασχόλησης. Αυτό που αναφέρεις μου έχει τύχει κι εμένα σε voucher. Σε άλλες περιπτώσεις όμως αναλαμβάνει βεβαιώσεις κτλ το ΚΔΒΜ, (εργάνη τίποτα) και εμείς μόνο ΑΠΔ για τον επαγγελματικό κίνδυνο 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν βοηθάει σας παραθέτω απάντηση απο επιθεώρηση εργασίας που αφορά μαθητεία ΟΑΕΔ

Ανταποκρινόμενοι στο από 9-11-2016 έγγραφο ερώτημά σας και στο πλαίσιο αρμοδιότητας της υπηρεσίας μας, σας γνωστοποιούμε ότι:

 

Μαθητεία, στο πλαίσιο των Επαγγελματικών Σχολών του ΟΑΕΔ (ΕΠΑ.Σ. ΟΑΕΔ), είναι το εκπαιδευτικό σύστημα που συνδυάζει τη θεωρητική και εργαστηριακή εκπαίδευση στην τάξη με την πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα. Με τον τρόπο αυτό αποκτά ο μαθητής επαγγελματική εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες εργασίας ώστε να καταστεί ευκολότερη στη συνέχεια η ένταξή του στην αγορά εργασίας. Με τη σύμβαση αυτή επιδιώκεται λοιπόν, καταρχήν, η εξασφάλιση, μέσω της παράλληλης κατάρτισης στο σχολείο και στο χώρο εργασίας, της κατά το μέγιστο δυνατό ανάπτυξης επαγγελματικών δεξιοτήτων και εργασιακής εμπειρίας και όχι η παροχή από μέρους του μαθητή εργασίας έναντι αμοιβής. Η εργασία εκ μέρους του μαθητευομένου μπορεί να γίνει παρεμπιπτόντως μόνο στο πλαίσιο της εκπαιδεύσεώς του για καλύτερη κατανόηση της τέχνης ή του επαγγέλματος. Πρωταρχικός, δηλαδή, σκοπός είναι η τεχνική και επαγγελματική εκπαίδευση του μαθητευομένου και όχι η παροχή εργασίας για παραγωγικούς σκοπούς της επιχείρησης.

Συνεπώς, η σχέση μαθητείας που αφορά στην πρακτική άσκηση μαθητών των ΕΠΑΣ Μαθητείας του ΟΑΕΔ σε εργοδότες του Δημοσίου ή Ιδιωτικού Τομέα που συνεργάζονται με τον φορέα διακρίνεται σαφώς από τη σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Για τις περιπτώσεις αυτές δεν υφίσταται υποχρέωση από πλευράς εργοδοτών για ηλεκτρονική υποβολή μέσω του ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ» των εντύπων που αφορούν στις συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου παρά μόνο του ειδικού εντύπου «E3.4: Αναγγελία έναρξης/μεταβολών σύμβασης μαθητείας», συνημμένα του οποίου υποβάλλεται υποχρεωτικά σαρωμένη η σύμβαση μαθητείας.

Το έντυπο E3.4 υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο πριν την έναρξη της μαθητείας. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της μαθητείας ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.4 έχοντας την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός οκτώ (8) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

Συνεπώς, στις αρμόδιες υπηρεσίες του Σ.ΕΠ.Ε., μέσω της ηλεκτρονικής υποβολής των σχετικών εντύπων στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ», δηλώνονται μόνο οι περιπτώσεις συμβάσεων παροχής εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου, για τις οποίες πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις.

 

Με εκτίμηση,
Γιώργος Εμμανουηλίδης
Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας
Δ/νση Προγραμματισμού & Συντονισμού
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έλεγχο από υπηρεσία  ΠΕΚΑ Αττικής έβαλαν πρόστιμο σε επιχείρηση εστίασης σχεδόν 10.000 (κάτω των 25 ετων) λόγω μη αναγραφής του στον πίνακα προσωπικού.

Το παράδοξο όμως είναι οτι το παιδί που έγραψαν έκανε πρακτική άσκηση από ΙΕΚ. (όχι μαθητεία). Την οποία σύμβαση με το ΙΕΚ την έδειξαν στους ελεγκτές. Η σύμβαση άρχισε 1/6/2018. Ο έλεγχος εγινε 5/7/2018.

Από οσο έχω ψάξει μόνο με αυτή την σύμβαση είναι καλυμμένη η επιχείρηση και δεν χρειάζεται ούτε προβλέπεται η αναγραφή του παιδιού στο ΕΡΓΑΝΗ. Αυτό μας είπαν και από το τοπικό ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, αλλά και από το ΙΕΚ.

Πήρα τηλέφωνο στην ΠΕΚΑ Αττικής για να μιλήσω με τον υπάλληλο που έβαλε το πρόστιμο, αλλά έλλειπε.

Κάποια γνώμη επι του θέματος???

Επιβάλλεται πρόστιμο για τέτοιες περιπτώσεις ??? Και αν ναί είναι 10.000?

Βάσει ποιου νόμου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/7/2018 στις 4:23 ΜΜ, AEKtzis είπε

Σε έλεγχο από υπηρεσία  ΠΕΚΑ Αττικής έβαλαν πρόστιμο σε επιχείρηση εστίασης σχεδόν 10.000 (κάτω των 25 ετων) λόγω μη αναγραφής του στον πίνακα προσωπικού.

Το παράδοξο όμως είναι οτι το παιδί που έγραψαν έκανε πρακτική άσκηση από ΙΕΚ. (όχι μαθητεία). Την οποία σύμβαση με το ΙΕΚ την έδειξαν στους ελεγκτές. Η σύμβαση άρχισε 1/6/2018. Ο έλεγχος εγινε 5/7/2018.

Από οσο έχω ψάξει μόνο με αυτή την σύμβαση είναι καλυμμένη η επιχείρηση και δεν χρειάζεται ούτε προβλέπεται η αναγραφή του παιδιού στο ΕΡΓΑΝΗ. Αυτό μας είπαν και από το τοπικό ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, αλλά και από το ΙΕΚ.

Πήρα τηλέφωνο στην ΠΕΚΑ Αττικής για να μιλήσω με τον υπάλληλο που έβαλε το πρόστιμο, αλλά έλλειπε.

Κάποια γνώμη επι του θέματος???

Επιβάλλεται πρόστιμο για τέτοιες περιπτώσεις ??? Και αν ναί είναι 10.000?

Βάσει ποιου νόμου???

https://www.ergasiaka-gr.net/2015/02/mathiteia-praktiki-askisi-kai-pinakas-prosopikoy/

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση από κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ξανά με θέματα μαθητείας κλπ...

ΚΔΒΜ με παράλληλες δραστηριότητες συναφείς με το αντικείμενο που διδάσκει, επιθυμεί να παρασχει σε έναν από τους μαθητές του τη δυνατότητα πρακτικής άσκησης...

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Θα πρέπει η πρακτική άσκηση να ορίζεται ως υποχρεωτική από το πρόγραμμα σπουδών του ΚΔΒΜ που έχει παρακολουθήσει ο μαθητής για να δικαιολογείται?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...