Προς το περιεχόμενο
  • 0

περιουσιολογιο 2017


kostarelos.th

Ερώτηση

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (η οποία από την 1η-1-2017 θα είναι διάδοχος της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων) θα συγκεντρώσει, από τις δικές της - ήδη υφιστάμενες στο σύστημα ΤΑXISNET - βάσεις δεδομένων, όλα τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή της για την περιουσία κάθε φορολογούμενου στην Ελλάδα, δηλαδή για τα ακίνητα, τα αυτοκίνητα, τις μοτοσικλέτες, τα σκάφη αναψυχής, τις πισίνες κ.λπ. Τα στοιχεία αυτά θα αναρτηθούν σε ειδική φόρμα στο διαδίκτυο, στον λογαριασμό που έχει κάθε φυσικό πρόσωπο στο σύστημα TAXISNET

Στη συνέχεια, η Α.Α.Δ.Ε. θα θέσει σε παραγωγική λειτουργία στο σύστημα ΤAXISNET μια ηλεκτρονική εφαρμογή στην οποία όλοι οι φορολογούμενοι θα κληθούν να επικαιροποιήσουν και να συμπληρώσουν σε ειδική φόρμα όλα τα στοιχεία που συνθέτουν τη συνολική περιουσιακή τους κατάσταση. Ειδικότερα, η Α.Α.Δ.Ε. θα καλέσει τους φορολογούμενους, με ηλεκτρονικά μηνύματα που θα αποστείλει στα e-mail τους, να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία για την κινητή και ακίνητη περιουσία τους, τα οποία θα έχουν αναρτηθεί στους λογαριασμούς τους στο TAXISNET ή να τα τροποποιήσουν αφαιρώντας ή προσθέτοντας δεδομένα ή διορθώνοντας τα ήδη αναρτηθέντα δεδομένα.

Από τη στιγμή που όλοι οι φορολογούμενοι θα συμπληρώσουν την ειδική φόρμα με όλα τα στοιχεία για την περιουσία τους και τις αποταμιεύσεις τους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, το «περιουσιολόγιο» θα  «κλειδώσει» κι ό,τι αδήλωτο περιουσιακό στοιχείο εντοπιστεί πλέον για οποιονδήποτε Έλληνα πολίτη - οπουδήποτε κι οποτεδήποτε - θα δεσμεύεται, ο δε φορολογούμενος που δεν το δήλωσε στο «περιουσιολόγιο» θα καλείται να καταβάλει πρόστιμο που θα φθάνει ή και θα υπερβαίνει την αξία του συγκεκριμένου περιουσιακού του στοιχείου

θα ισχυσει κατι τετοιο??? οτι θ ακλειδωσει το συστημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
5 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

agrevelos κάτι σαν την Angelina Jolie ένα πράμα

Ωραίο το χιουμοράκι σας κ. συνάδελφε

Κάτι σαν ...... "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" δηλαδή !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τέτοια φάση!

Γενικώς δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις! Δε χρειάζεται να κάνουμε τη ζωή μας ακόμα πιο δύσκολη απ' ότι είναι, με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

τέτοια φάση!

Γενικώς δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις! Δε χρειάζεται να κάνουμε τη ζωή μας ακόμα πιο δύσκολη απ' ότι είναι, με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!

Καμία παρεξήγηση κ. συνάδελφε

Απλώς λάβατε την δέουσα απάντηση στην τοποθέτησή σας .

Κάθε άποψη σεβαστή , χωρίς αυτό να σημαίνει (απαραίτητα) οτι συμφωνούμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φαντάσου να είχα πάρει μέρος και  εγώ σε αυτή την συζήτηση, με τις ορθές ερωτήσεις μου και τον προχωρημένο τρόπο διατύπωσης μου|......

θα είχε βέβαια αποφορτίσει το κλίμα γιατί θα τα είχα ακούσει δικαίως εγώ για άλλη μια φορά..

Υ.Γ.απο προσωπική εμπειρία (σκληρή) ο SOTHRIS ,Είναι πάντα απότομος στις απαντήσεις του έχει δίκιο η πάντα ευγενική και πρόθυμη maria00,αλλά μας έχει βοηθήσει τόσες φορές (εμένα προσωπικά άπειρες) που του τα συγχωρούμε όλα ...είναι νομίζω μεγάλο σχολείο για όλους μας και μακάρι παντα να εχει την όρεξη να μπαίνει στην διαδικασία να μας απατάει ...

νομίζω οτι συμμετοχές όπως του SOTHRIS,του ponzi του PROAKIS της maria00, κτλ κρατάνε αυτό το forum σε υψηλό επίπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , dodos said:

φαντασου να είχα παρει μερος και  εγω σε αυτή την συζητηση, με τις ορθες ερωτησεις μου και τον προχωρημένο τρόπο διατύπωσης μου|......

θα είχε βέβαια αποφορτιστεί το κλίμα γιατί θα τα είχα ακουσει δικαίως εγω για αλλη μια φορά..

Υ.Γ.απο προσωπική εμπειρία (σκληρή) ο SOTHRIS ,Είναι πάντα απότομος στις απαντήσεις του έχει δίκιο η παντα ευγενική και προθυμη maria00,αλλά μας έχει βοηθήσει τόσες φορές (εμένα προσωπικά απειρες) που του τα συγχωρούμε όλα ...είναι νομίζω μεγάλο σχολείο για ολους μας και μακαρι παντα να εχει την όρεξη να μπαινει στην διαδικασία να μας απανταει ...

νομίζω οτι συμμετοχές όπως του SOTHRIS,του ponzi του PROAKIS της maria00, κτλ κρατάνε αυτό το forum σε υψηλό επιπεδο..

   Μμμμμμμ

Αν ανατρέξετε σε παλαιότερες περιόδους θα βρείτε "Ομηρικές μάχες" , αλλά και τεκμηριωμένες και υψηλότατου επιπέδου τοποθετήσεις από παλαιούς συναδέλφους , οι οποίοι δυστυχώς , και σταδιακά , έχουν εγκαταλείψει το forum .

Γιατί ; 

Ο καθένας ας δώσει την εξήγησή του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, agrevelos said:

   Μμμμμμμ

Αν ανατρέξετε σε παλαιότερες περιόδους θα βρείτε "Ομηρικές μάχες" , αλλά και τεκμηριωμένες και υψηλότατου επιπέδου τοποθετήσεις από παλαιούς συναδέλφους , οι οποίοι δυστυχώς , και σταδιακά , έχουν εγκαταλείψει το forum .

Γιατί ; 

Ο καθένας ας δώσει την εξήγησή του.

 

Ωραίες οι "Ομηρικές μάχες", τις διαβάζαμε (και τις διαβάζουμε ακόμη) αλλά - δυστυχώς - πολλοί από τους παλαιούς συναδέλφους έχουν αποσυρθεί από το  "σήμερα" του φόρουμ. Προσωπικά έχω ρωτήσει να μας πουν το γιατί.

Απάντηση (κατανοητή) δεν δόθηκε, οπότε θα μου επιτρέψετε να βγάλω το εξής συμπέρασμα, το οποίο και διατυπώνω (σκοπίμως εμπρηστικά) ως εξής:

Είτε μας σνομπάρουν, είτε έμειναν πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, dodos said:

 

Υ.Γ.απο προσωπική εμπειρία (σκληρή) ο SOTHRIS ,Είναι πάντα απότομος στις απαντήσεις του έχει δίκιο η πάντα ευγενική και πρόθυμη maria00,αλλά μας έχει βοηθήσει τόσες φορές (εμένα προσωπικά άπειρες) που του τα συγχωρούμε όλα ...

Αφεριμ .......:lol::D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, stamgalaios said:

ιμε λοίγω ανωρθογραφός αλα δεν νωμύζω να πιραζυ

Την γραμμική Β είναι η αλήθεια ακόμα δεν μπορώ να την καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν , ponzi said:

Ωραίες οι "Ομηρικές μάχες", τις διαβάζαμε (και τις διαβάζουμε ακόμη) αλλά - δυστυχώς - πολλοί από τους παλαιούς συναδέλφους έχουν αποσυρθεί από το  "σήμερα" του φόρουμ. Προσωπικά έχω ρωτήσει να μας πουν το γιατί.

Απάντηση (κατανοητή) δεν δόθηκε, οπότε θα μου επιτρέψετε να βγάλω το εξής συμπέρασμα, το οποίο και διατυπώνω (σκοπίμως εμπρηστικά) ως εξής:

Είτε μας σνομπάρουν, είτε έμειναν πίσω...

Είτε μας σνομπάρουν, είτε έμειναν πίσω...

Μήπως  γιατί θεωρούν οτι άλλαξε το επίπεδο ;

Λέω τώρα εγώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν , agrevelos said:

Είτε μας σνομπάρουν, είτε έμειναν πίσω...

Μήπως  γιατί θεωρούν οτι άλλαξε το επίπεδο ;

Λέω τώρα εγώ......

πολλά αλλάζουν στην ζωή μας,το δε επίπεδο το διατηρείς εσύ και ο συνομιλητής σου. οπότε μιλάς -ρωτάς-απαντάς στο ίδιο επίπεδο.

το ότι  μερικές φορές πρέπει να βοηθήσεις δεν σημαίνει ότι πέφτει το επίπεδο,γιατί ο ερωτών είναι λίγο παρακάτω.

εγώ την μόνη εξήγηση που δίνω είναι α)λιγότερη χρονική πίεση τότε και β) οι περισσότερες "μάχες" * αφορούσαν την γραφειοκρατία των νόμων ,τον κώδικα τι τρυπάμε και τι όχι. 

τώρα τα περισσότερα θέματα είναι "τεχνικά" ,πως στέλνω αυτό ,δεν μου πήρε ετούτο ,καθότι γίναμε ΚΕΠ.

* με εξαίρεση τις μάχες των εργατικών που κάποια στιγμή λύνονται .  επειδή το φόρουμ ήταν φρέσκο δόθηκε η δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων σε θέματα μερικής απασχόλησης-τεκμαρτών κλπ.  τα είπες 1-2 τελείωσε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, agrevelos said:

Είτε μας σνομπάρουν, είτε έμειναν πίσω...

Μήπως  γιατί θεωρούν οτι άλλαξε το επίπεδο ;

Λέω τώρα εγώ......

Το επίπεδο δεν αλλάζει μόνο του. Άλλαξε ακριβώς επειδή έφυγαν.

Ήρθαν δηλαδή κάποιοι και έριξαν το επίπεδο?  Και αν ήρθαν, ήταν τόσοι πολλοί?

Α, και κάτι που θυμήθηκα: Εκτός από τις "Ομηρικές μάχες", στο "παλιό" φόρουμ υπάρχουν και ερωτήσεις (από παλιούς συναδέλφους) που αν κάποιος τις έκανε τώρα, θα του απαντούσαμε: Δεν ανοίγεις κανένα βιβλίο πρώτα?

Πέρασαν δηλαδή και οι παλιοί από τη θέση του "ερωτώντος".

Τέλος πάντων. Δεν διαφωνούμε (νομίζω) στα βασικά. Μια διαπίστωση δική μου ήταν.

Προσωπικά, από το να φύγουν οι νέοι (βάζω και εμένα μέσα ούτε 41 δεν είμαι, αμούστακο) για να γυρίσουν οι παλιοί και να "επαναφέρουν" το επίπεδο, προτιμώ το φόρουμ όπως είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, ponzi said:

Το επίπεδο δεν αλλάζει μόνο του. Άλλαξε ακριβώς επειδή έφυγαν.

Ήρθαν δηλαδή κάποιοι και έριξαν το επίπεδο?  Και αν ήρθαν, ήταν τόσοι πολλοί?

Α, και κάτι που θυμήθηκα: Εκτός από τις "Ομηρικές μάχες", στο "παλιό" φόρουμ υπάρχουν και ερωτήσεις (από παλιούς συναδέλφους) που αν κάποιος τις έκανε τώρα, θα του απαντούσαμε: Δεν ανοίγεις κανένα βιβλίο πρώτα?

Πέρασαν δηλαδή και οι παλιοί από τη θέση του "ερωτώντος".

Τέλος πάντων. Δεν διαφωνούμε (νομίζω) στα βασικά. Μια διαπίστωση δική μου ήταν.

Προσωπικά, από το να φύγουν οι νέοι (βάζω και εμένα μέσα ούτε 41 δεν είμαι, αμούστακο) για να γυρίσουν οι παλιοί και να "επαναφέρουν" το επίπεδο, προτιμώ το φόρουμ όπως είναι τώρα.

Kαλημέρα

Δεν είπα τέτοια πράγματα εγώ

Ούτε θεωρώ οτι οι παλιότεροι ήταν όλοι καλοί και οι νεώτεροι είναι όλοι μη καλοί.

Ομως συνάδελφε με "ψιλοενοχλούν" ένα-δύο πραγματάκια (τα οποία κυρίως εντοπίζονται σε νεώτερους  συναδέλφους ) όπως , η κακοποίηση της γλώσσας , και το γεγονός οτι κάποιοι "θεωρούν" οτι ο λογιστής είναι τα λογιστικά προγράμματα , και όχι αυτοί

Οσον αφορά εσάς (μιας και αναφερθήκατε στον εαυτό σας ) και παρά το γεγονός οτι δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιον/α συνάδελφο ονομαστικά , έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι είστε ένας σοβαρός , και κατηρτισμένος συνάδελφος.

Τέλος , κανένας μας δεν είναι τέλειος , όλοι , (και πρώτος εγώ) άλλος λιγότερο , άλλος περισότερο , έχουμε τις ελλείψεις μας.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...