Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΦΟΡΑ Ε9


kostarelos.th

Ερώτηση

ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011-2016,ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ?ΕΚΑΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΕΤΗ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ???ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ 2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπορεί να έχεις ανοίξει το 2012 πριν την υποβολή του 2011. Αν έχει γίνει αυτό, κάνε ακύρωση υποβολής του 2012, μπες στο 2011, στο καρτελάκι "ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε9" πάνω δεξιά και θα σου έχει επιλογή "ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν παω στις δηλωσεις μου λεει ( Παρακάτω εμφανίζεται η δήλωση που έχει υποβληθεί. Επιλέγοντας τη δήλωση από την περιοχή 'Δηλώσεις Ε9', εμφανίζονται τα στοιχεία της στην παρακάτω περιοχή 'Στοιχεία επιλεγμένης δήλωσης' δεν λεει καπου δεξια γι αμεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, vvoula said:

στο 2011 γραφει εκκρεμει η εκαθθαριση

 

 

έτσι όπως τα γράφεις μάλλον -ίσως- δεν πρόσεξες τα παράθυρα διαλόγου ,κάπου σε ρώτησε και πάτησες μηχανικά όχι.

κάπου εκεί "θέλετε προεπισκόπηση της περιουσιακής κατάστασης".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ακίνητο που διορθώθηκαν τα τμ του οικοπέδου και το % της ιδιοκτησίας...έγινε στην αρχή η αλλαγή στο 2013 και μεταφέρθηκε μέχρι και το 2017...στην συνέχεια όμως έγινε αλλαγή και στο 2011 με μεταφορά στο 2012...το πρόστιμο είναι ένα???

πείτε ναι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, lami said:

σε ακίνητο που διορθώθηκαν τα τμ του οικοπέδου και το % της ιδιοκτησίας...έγινε στην αρχή η αλλαγή στο 2013 και μεταφέρθηκε μέχρι και το 2017...στην συνέχεια όμως έγινε αλλαγή και στο 2011 με μεταφορά στο 2012...το πρόστιμο είναι ένα???

πείτε ναι!!!!

Εμείς άντε και είπαμε το ναι , το ζήτημα είναι πως θα το εκλάβει αυτό η φορολογική διοίκηση . Στην ουσία πρόκειται για μια δήλωση και μεταφορά των ίδιων δεδομένων από έτος σε έτος , άρα με βάση τη σχετική διάταξη , υπάρχει πρόστιμο ένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Εμείς άντε και είπαμε το ναι , το ζήτημα είναι πως θα το εκλάβει αυτό η φορολογική διοίκηση . Στην ουσία πρόκειται μια δήλωση και μεταφορά των ίδιων δεδομένων από έτος σε έτος , άρα με βάση τη σχετική διάταξη , υπάρχει πρόστιμο ένα .

σας ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό απόγευμα.

Έκανα κάποιες αλλαγές στο 2015 ( Ε9 2016) από κεκτημένη ταχύτητα δεν αποδέχθηκα την μεταφορά τους στο 2016 (Ε9 2017) ελέγχοντας την περιουσιακή κατάσταση 2017 δεν φέρνει τις αλλαγές. Η εντολή στο 2016 " Μεταφορά επιλεγμένης δήλωσης Ε9 σε επόμενο έτος" είναι ανενεργή, θα πρέπει να καταχωρήσω ξανά τις αλλαγές για το 2016 ή 1/1/2017 θα τις φέρει μόνο του το σύστημα?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν , kokona said:

Καλό απόγευμα.

Έκανα κάποιες αλλαγές στο 2015 ( Ε9 2016) από κεκτημένη ταχύτητα δεν αποδέχθηκα την μεταφορά τους στο 2016 (Ε9 2017) ελέγχοντας την περιουσιακή κατάσταση 2017 δεν φέρνει τις αλλαγές. Η εντολή στο 2016 " Μεταφορά επιλεγμένης δήλωσης Ε9 σε επόμενο έτος" είναι ανενεργή, θα πρέπει να καταχωρήσω ξανά τις αλλαγές για το 2016 ή 1/1/2017 θα τις φέρει μόνο του το σύστημα?

Ευχαριστώ

 

Δεν τις φέρνει μόνο του,θα πρέπει εσείς να το κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

επειδή μεχρι χτές δεν ήταν ανοιχτό το Ε9 του 2019 και επειδή έπρεπε να το συνδυάσω με τα τετραγωνικά του δήμου,έστειλα Ε9 του 2020 έτσι ώστε να τραβήξει η εφαρμογή του δήμου με τα τετραγωνικά το ακίνητο και να προλάβω την προθεσμία...Τώρα που με αφήνει να εισάγω ακίνητο στο 19 και να βγεί ο ΕΝΦΙΑ άμα υποβάλλω τη δήλωση θα μου ζητήσει να την μεταφέρω στο επόμενο έτος,κάτι το οποίο το έχω ήδη κάνει αφού έχω υποβάλλει του 20  και υποθέτω ότι θα μου βγάλει δύο ακίνητα για το 20.Άμα διαγράψω όμως αυτό που έχω στείλει στο 20  και αφήσω αυτό που θα έχω μεταφέρει απο το 19 θα αλλάξει και ο αριθμός ΑΤΑΚ του ακινήτου ο οποίος αναγράφεται και στη δήλωση των τετραγωνικών όμως με συνέπεια να έχω άλλο ΑΤΑΚ στο δήμο και άλλο στο Ε9.Υπάρχει καμία γνώμη γιατί τα χω κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Αφού σου έδινε την δυνατότητα να καταχωρήσεις στην πλατφόρμα της ΚΕΔΕ το ακίνητο χωρίς να το τραβήξει από το Ε9 γιατί βιάστηκες?

Τώρα είτε δεν θα μεταφέρεις το ακίνητο στο επόμενο έτος είτε θα το μεταφέρεις και στη συνέχεια θα διαγράψεις το ένα από τα δύο λόγω διπλής καταχώρησης.

Απλά θα ξέρεις ότι αν χρειαστεί πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ μπορεί να χρειαστούν δύο πιστοποιητικά για το ίδιο ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 30/10/2020 στις 5:42 ΜΜ, tacar είπε

Καλησπέρα,

Αφού σου έδινε την δυνατότητα να καταχωρήσεις στην πλατφόρμα της ΚΕΔΕ το ακίνητο χωρίς να το τραβήξει από το Ε9 γιατί βιάστηκες?

Τώρα είτε δεν θα μεταφέρεις το ακίνητο στο επόμενο έτος είτε θα το μεταφέρεις και στη συνέχεια θα διαγράψεις το ένα από τα δύο λόγω διπλής καταχώρησης.

Απλά θα ξέρεις ότι αν χρειαστεί πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ μπορεί να χρειαστούν δύο πιστοποιητικά για το ίδιο ακίνητο.

Καλησπέρα,

σε ευχαριστώ δεν το γνώριζα-πρόσεξα ότι μπορούσα να καταχωρήσω το ακίνητο χωρίς να το τραβήξει από το Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δήλωση ε9 του 2017 δεν έχει μεταφερθεί από το 2019. Άρα  λάθος ΕΝΦΙΑ και λάθος περιουσιακή κατάσταση 2019 & 2020. 

Δεν με αφήνει να κάνω την μεταφορά. Έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνω μεταφορά στο επόμενο έτος (παρόλο που αναφέρω ότι η δυνατότητα αυτή δεν είναι ενεργή)

Πως μπορώ να προχωρήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δήλωση ε9 του 2017 δεν έχει μεταφερθεί από το 2019. Άρα  λάθος ΕΝΦΙΑ και λάθος περιουσιακή κατάσταση 2019 & 2020. 

Δεν με αφήνει να κάνω την μεταφορά. Έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνω μεταφορά στο επόμενο έτος (παρόλο που αναφέρω ότι η δυνατότητα αυτή δεν είναι ενεργή)

Πως μπορώ να προχωρήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...