Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΕΝΕΡΓΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


xbi

Ερώτηση

Καλημέρα! Εργοδότης έχει να απασχολήσει προσωπικό από το 2007. Τώρα θέλει να κάνει πρόσληψη. Τσέκαρα τους κωδικούς ΙΚΑ που είχε παλιά και είδα ότι συνδέομαι κανονικά στο ΕΡΓΑΝΗ. Όταν όμως πήγα να στείλω την πρόσληψη ηλεκτρονικά μου έβγαλε μήνυμα ότι ο εργοδότης δεν βρέθηκε. Πηγαίνω στον ΟΑΕΔ μήπως μπορέσω και την καταθέσω, μου λένε όχι και ότι πρέπει να μιλήσω με το ΕΡΓΑΝΗ. Βρίσκω τηλ. (το οποίο απάντησε!) και μου λέει ο υπάλληλος ότι ο εργοδότης φαίνεται ανενεργός, αυτός δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι πρέπει να απευθυνθώ στο ΙΚΑ για να μου ενημερώσουν αυτοί το σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ το οποίο βλέπουν, ώστε ο εργοδότης να είναι ενεργός. Το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, παρά να πάω την πρώτη ΑΠΔ χειρόγραφα (άλλα ρωτάω, άλλα μου λένε). Ξαναπαίρνω στο τηλ. και δεν απαντάει κανείς (τι πρωτότυπο!). Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα πως να χειριστώ το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
17 λεπτά πριν , xbi said:

Καλημέρα! Εργοδότης έχει να απασχολήσει προσωπικό από το 2007. Τώρα θέλει να κάνει πρόσληψη. Τσέκαρα τους κωδικούς ΙΚΑ που είχε παλιά και είδα ότι συνδέομαι κανονικά στο ΕΡΓΑΝΗ. Όταν όμως πήγα να στείλω την πρόσληψη ηλεκτρονικά μου έβγαλε μήνυμα ότι ο εργοδότης δεν βρέθηκε. Πηγαίνω στον ΟΑΕΔ μήπως μπορέσω και την καταθέσω, μου λένε όχι και ότι πρέπει να μιλήσω με το ΕΡΓΑΝΗ. Βρίσκω τηλ. (το οποίο απάντησε!) και μου λέει ο υπάλληλος ότι ο εργοδότης φαίνεται ανενεργός, αυτός δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι πρέπει να απευθυνθώ στο ΙΚΑ για να μου ενημερώσουν αυτοί το σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ το οποίο βλέπουν, ώστε ο εργοδότης να είναι ενεργός. Το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, παρά να πάω την πρώτη ΑΠΔ χειρόγραφα (άλλα ρωτάω, άλλα μου λένε). Ξαναπαίρνω στο τηλ. και δεν απαντάει κανείς (τι πρωτότυπο!). Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα πως να χειριστώ το θέμα?

Μήπως να έβγαζε νέους κωδικούς ΙΚΑ να ησυχάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν , xbi said:

Καλημέρα! Εργοδότης έχει να απασχολήσει προσωπικό από το 2007. Τώρα θέλει να κάνει πρόσληψη. Τσέκαρα τους κωδικούς ΙΚΑ που είχε παλιά και είδα ότι συνδέομαι κανονικά στο ΕΡΓΑΝΗ. Όταν όμως πήγα να στείλω την πρόσληψη ηλεκτρονικά μου έβγαλε μήνυμα ότι ο εργοδότης δεν βρέθηκε. Πηγαίνω στον ΟΑΕΔ μήπως μπορέσω και την καταθέσω, μου λένε όχι και ότι πρέπει να μιλήσω με το ΕΡΓΑΝΗ. Βρίσκω τηλ. (το οποίο απάντησε!) και μου λέει ο υπάλληλος ότι ο εργοδότης φαίνεται ανενεργός, αυτός δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι πρέπει να απευθυνθώ στο ΙΚΑ για να μου ενημερώσουν αυτοί το σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ το οποίο βλέπουν, ώστε ο εργοδότης να είναι ενεργός. Το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, παρά να πάω την πρώτη ΑΠΔ χειρόγραφα (άλλα ρωτάω, άλλα μου λένε). Ξαναπαίρνω στο τηλ. και δεν απαντάει κανείς (τι πρωτότυπο!). Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα πως να χειριστώ το θέμα?

θα κάνετε τις ενέργειες που αναφέρονται στην 

GEN_G99_1_13_16-1-12.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια. Και από το ΕΡΓΑΝΗ ήταν κατηγορηματικοί ότι μόνο από το ΙΚΑ θα με βοηθήσουν. Αλλά από ότι φαίνεται δεν το καταλαβαίνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Εργανη πανω αριστερα,

στα Μητρωα -> Στοιχεια Εργοδοτη,μαλλον δε σου βγαζει οτι ειναι σε λειτουργια.

(πχ εκει λεει

*Κατάσταση: Οριστική διακοπή)

Το τοπικο υποκαταστημα ικα τα ξεμπλοκαρει αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, jim1970 said:

θα κάνετε τις ενέργειες που αναφέρονται στην 

GEN_G99_1_13_16-1-12.pdf

Το παραπάνω έγγραφο σχετίζεται με την υποβολή ΑΠΔ . Η  συνάδελφος έχει θέμα με την υποβολή πρόσληψης . Είναι τόσο δύσκολο να έχουν (από το ΙΚΑ , από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ ) μια διαδικασία , γνωστή και ξεκάθαρη , για τέτοιες περιπτώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Τελικά το θέμα λύθηκε στο ΙΚΑ. Είχε περαστεί λάθος κάποια ημερομηνία διακοπής-επανέναρξης παλαιότερη. 

12 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Είναι τόσο δύσκολο να έχουν (από το ΙΚΑ , από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ ) μια διαδικασία , γνωστή και ξεκάθαρη , για τέτοιες περιπτώσεις ?

Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Αλλά για να μην τα θέλουμε και όλα δικά μας, τουλάχιστον να καταλαβαίνει ο υπάλληλος τι του ζητάς και τι μπορεί να κάνει. Σήμερα άλλος υπάλληλος με εξυπηρέτησε χωρίς πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, jim1970 said:

θα κάνετε τις ενέργειες που αναφέρονται στην 

GEN_G99_1_13_16-1-12.pdf

 

12 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Το παραπάνω έγγραφο σχετίζεται με την υποβολή ΑΠΔ . Η  συνάδελφος έχει θέμα με την υποβολή πρόσληψης .

Είχε όμως την καλή διάθεση να βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΤΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ.. (ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ) ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ.

ΟΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.

* ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΑΖΙ.

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΙΚΑ : ΑΠΔ ΣΕ CD / ΑΠΔ ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΗ / ΑΝΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ / ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ / ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

ανέλαβα μόλις μια Ο.Ε η οποία θέλει να απασχολήσει προσωπικό.Η συγκεκριμένη εταιρία λειτουργούσε απο το 2004 όπου και απασχολούσε προσωπικό΄,οπότε είχε απογραφεί στο ΙΚΑ.Ο πελάτης μου, αγόρασε την εταιρία το 2010 και δεν απασχόλησε ποτέ προσωπικό.Πήγα στο ΙΚΑ και δήλωσα όλες τις τροποποιήσεις βάση καταστατικού και μεταβολών της ΔΟΥ και τώρα μένει να του πάρω καινούργιους κωδικούς για την πρόσληψη και την υποβολή ΑΠΔ.

Επεδίωξα στο σάιτ του ΙΚΑ να κάνω αρχικοποίηση λογαριασμού,συμπληρώνοντας τον ΑΜΕ και το μέιλ της εταιρίας και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Προσοχή ! Το e-mail που είναι δηλωμένο στο σύστημα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ για τον αναφερόμενο εργοδότη δεν είναι το 'info@************.gr'.

Εάν επιθυμείτε την αλλαγή του e-mail και και την αποστολή σε αυτό νέων Κωδικών Πρόσβασης, πρέπει να στείλετε στο fax: 210-3827794 συμπληρωμένη την ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του νόμου 1599.
 
ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
 

Στην αίτηση θα πρέπει να συμπληρώσετε τα παρακάτω στοιχεία:
  1. Στον πίνακα "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ", όλα τα προσωπικά στοιχεία που σας ζητούνται και αφορούν στον εργοδότη ή νόμιμο εκπρόσωπο.
     
  2. Στο κείμενο της δήλωσης, που είναι προσυμπληρωμένο για διευκόλυνσή σας, τα στοιχεία που σας ζητούνται (επωνυμία, ΑΦΜ, ΑΜΕ εργοδότη και το νέο e-mail). Εάν δεν χρησιμοποιηθεί επεξεργαστής κειμένου, παρακαλούμε να είναι ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΑ.
     
  3. Την ημερομηνία στο κάτω μέρος της σελίδας.
     
  4. Την υπογραφή του εργοδότη ή εκπροσώπου της εταιρείας, με ΣΦΡΑΓΙΔΑ της επιχείρησης.

Η ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΨΕΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ (Ή ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ) ΤΟΥ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ.

 

Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω το παλιό μέλ που ζητά η υπεύθυνη δήλωση.(την έχω επισυνάψει παρακάτω)

Παρακαλώ τα φώτα σας!!

ika υπευθυνη δηλωση.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ΥΔ δε ζηταει το παλιο e-mail.Την επωνυμια ζηταει στην πρωτη σειρα.

Δε συμπληρωνεις πουθενα το παλιο e-mail.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , floydpink said:

Στην ΥΔ δε ζηταει το παλιο e-mail.Την επωνυμια ζηταει στην πρωτη σειρα.

Δε συμπληρωνεις πουθενα το παλιο e-mail.

 

συνάδελφε τσέκαρε λίγο το επισυναπτόμενο στο προηγούμενο ποστ!Ζητάει το παλιό μέιλ.

 

Σκέφτομαι να στείλω με φαξ και μια συνοδευτική επιστολή που να εξηγώ το πρόβλημα.Ίσως έτσι μου αποστείλουν κωδικούς στο νέο μέιλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, noslave said:

Ζητάει το παλιό μέιλ.

Δεν σου ζητάει το mail, σου ζητάει την επωνυμία της επιχείρησης.

Η δ/νση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) που έχει δηλωθεί για την επιχείρηση με επωνυμία: ΕΔΩ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ MAIL

άλλαξε σε (συμπληρώστε το νέο e-mail) ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΝΕΟ MAIL.

 

Έχει δίκιο ο floydpink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, xbi said:

Δεν σου ζητάει το mail, σου ζητάει την επωνυμία της επιχείρησης.

Η δ/νση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) που έχει δηλωθεί για την επιχείρηση με επωνυμία: ΕΔΩ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ MAIL

άλλαξε σε (συμπληρώστε το νέο e-mail) ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΝΕΟ MAIL.

 

Έχει δίκιο ο floydpink.

 

ώρες ώρες θέλουμε ξελαμπικάρισμα μου φαίνεται..

3 φορές το διάβασα το μεσημέρι και έβλεπα ότι θέλει το παλιό μέιλ!!!

Ευχαριστώ συνάδελφοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...