Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

ΑΓΟΡΑ ΜΟΤ/ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

Question

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ,Π.Χ ΠΑΝΤΩΠΟΛΕΙΟ ,Η ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΟΤ/ΤΟ 150 CC ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Π.Χ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ?ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ?

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ ΚΤΛ ? Η ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΘΕΙ?

(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ  )

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ως δαπάνη στα βιβλία ναι. Μητρώο παγίων κανονικά.

Όσον αφορά το ΦΠΑ, όχι. δεδομένου ότι δεν είναι επαγγελματικό όχημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

Ως δαπάνη στα βιβλία ναι. Μητρώο παγίων κανονικά.

Όσον αφορά το ΦΠΑ, όχι. δεδομένου ότι δεν είναι επαγγελματικό όχημα.

1. Mπορεί να το καταχωρήσει στα βιβλία . Η έκπτωση της δαπάνης (αποσβέσεως) θα κριθεί με βάση τα κριτήρια που θέτει ο φορολογικός νόμος 4172/2013 .

2. Σχετικά με την έκπτωση του ΦΠΑ , μπορείτε να δείτε στον ν 2859/2000 , άρθρο 30 παρ. 4. , εδαφ. ε .

Τα παραπάνω ισχούουν τόσο για την αγορά , όσο και για τις δαπάνες συντήρησης , επισκευής και λειτουργίας . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.
Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ .

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ .

ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΔΑΠΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΓΙΩΝ .ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΚΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΗ Η  ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ .?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν , dodos said:

 

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΓΙΩΝ .ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΚΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΑΥΤΟΥ ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΗ Η  ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ .?

 

Φορολογική αναμόρφωση των αποσβέσεων και των λοιπών δαπανών που σχείζονται με την λειτουργία του συγκεκριμένου παγίου . Θα προσδιορίσεις (τρόπος αντικειμενικά φοροτεχνικός δεν υπάρχει ) τον βαθμό κατά τον οποίο έχεις χρήση επαγγελματική και θα εκπέσεις στη φορολογία εισοδήματος , αναλόγως .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, Lefteris7 said:

Εκτός κι αν ο επιχειρηματίας κάνει χρήση 100% το μοτ/το για σκοπούς της επιχείρησης..οπότε....

Ειπαμε για τυπικά πρέπει να προσδιορισθεί ο βαθμός απασχόλησης για τους σκοπούς της επιχείρησης . Το ζήτημα εδω μπορεί να αφορά ένα μοτοποδήλατο , αλλά είναι γενικώτερο για την έκπτωση δαπανών σχετικών με την χρήση ΙΧ αυτοκινήτων,επειδή στον 4172/2013 δεν υπάρχουν οι δικλείδες που είχαμε στον 2238/1994.

Εμείς πρέπει να προσδιορίσουμε τη σχέση αυτή (από το 100% έως το 0%) . Το πως θα γίνει αυτό , έχει συζητηθεί παλαιότερα και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει στις σχετικές συζητήσεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση τον τελικό λόγο τον έχει ο φορολογικός έλεγχος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η εν λόγω αγορά φαντάζομαι θα έπρεπε να γίνει με τιμολόγιο για να περαστεί στο μητρώο παγίων και να έχω δικαίωμα σε αποσβέσεις.. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορώ να κάνω κατι εκ των υστέρων (τιμ αγοράς με χαρτόσημο) για να το εντάξω στο μήτρωο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν , koskir1 said:

Η εν λόγω αγορά φαντάζομαι θα έπρεπε να γίνει με τιμολόγιο για να περαστεί στο μητρώο παγίων και να έχω δικαίωμα σε αποσβέσεις.. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορώ να κάνω κατι εκ των υστέρων (τιμ αγοράς με χαρτόσημο) για να το εντάξω στο μήτρωο;

Από επιχείρηση αγοράζεις με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , από ιδιώτη με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ( και με τα στοιχεία που μπορεί να υποκαταστήσουν τα ανωτέρω παραστατικά , σύμφωνα με τον Ν 4308/14 ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ερώτηση μου είχε ως αφορμή την σκέψη για το αν μπορεί ελ. επαγγ. που θα κάνει έναρξη από εδώ και πέρα να "εκμεταλευθεί" τις αποσβέσεις του ΕΙΧ που αγοράσε ως ιδιώτης πχ το 2016, απο την στιγμή που θα το χρησιμοποιεί εν τέλει κύριως για την δουλειά του τα επόμενα χρόνια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, koskir1 said:

Η ερώτηση μου είχε ως αφορμή την σκέψη για το αν μπορεί ελ. επαγγ. που θα κάνει έναρξη από εδώ και πέρα να "εκμεταλευθεί" τις αποσβέσεις του ΕΙΧ που αγοράσε ως ιδιώτης πχ το 2016, απο την στιγμή που θα το χρησιμοποιεί εν τέλει κύριως για την δουλειά του τα επόμενα χρόνια

Η απάντηση είναι ΟΧΙ . Τις δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης μπορεί να τις εκμεταλλευτεί υπό τις προυποθέσεις που θέτει ο Ν 4172/2013 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
32 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Η απάντηση είναι ΟΧΙ . Τις δαπάνες λειτουργίας και συντήρησης μπορεί να τις εκμεταλλευτεί υπό τις προυποθέσεις που θέτει ο Ν 4172/2013 .

λόγω σύγχυσης ατομικής και φυσικού προσώπου ,δεν μπορεί να το αγοράσει από τον εαυτό του!!!!

ας πούμε τιμή αγοράς μείον αποσβέσεις προ έναρξης? ή να το αλλάξει με τον ξάδεφλό του πχ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 12/1/2017 at 10:02 ΜΜ, PROAKIS said:

λόγω σύγχυσης ατομικής και φυσικού προσώπου ,δεν μπορεί να το αγοράσει από τον εαυτό του!!!!

ας πούμε τιμή αγοράς μείον αποσβέσεις προ έναρξης? ή να το αλλάξει με τον ξάδεφλό του πχ.

 

Μεθοδεύσεις προκειμένου να περαστεί και ως πάγιο στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχουν . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα πραγματικά γεγονότα καταχωρούμε στα βιβλία μας.

Αφού το ταλαιπωρείς και το φθείρεις για τη δουλειά σου έχεις δικαίωμα να περάσεις αποσβέσεις.

Πέρασε το στο μητρώο παγίων σου, με αξία την αρχική του μείον τις αποσβέσεις που θα του έκανες για τις χρονιές που το έχεις και συνέχισε κανονικά και επίσημα με αποσβέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...