Προς το περιεχόμενο
  • 0

Mε αυτά τα τεκμήρια "διαπραγματεύεστε" την μείωση του αφορολόγητου στα 5.000?


PROAKIS

Ερώτηση

3+2 η γυναίκα +3 το σπίτι +3 το αυτοκίνητο+2 το σπίτι στο χωριό +3 το δάνειο = 16 /2 =8 .

αυτά τα εισοδήματα  "έβλεπε" το Δ.Ν.Τ. και έλεγε ότι πως είναι δυνατόν να μην πληρώνουν φόρους?

ενώ τα πραγματικά είναι γύρω στα 5-6 και αν υπάρχει δουλειά με το ασφαλιστικό το 2017.

βρε τι είστε εσείς, 1 χαλάτε 10 γκρεμίζονται  και χωρίς να έχετε επίγνωση της καταστροφής?

τόσο λεβέντες?

άντε καληνύχτα.

Αυτά τα ΓΣΕΕ-ΟΕΕ-ΠΟΦΕΕ-Κορκίδηδες-Παπαδοαυτιάδες κλπ. κανένας δεν θα μιλήσει, πρώτα να ψηφιστούν και μετά θα φωνάζετε,...για να περνάει η ώρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
10 ώρες πριν, NWAE said:

 

για τεκμήρια μιλάμε.

αυτό με τα ποντίκια είναι ψιλοάσχετο. αλλά για σκέψου να βάλουν τον γάτο να τους φτιάξει χώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αφορολόγητο τελείωσε εδώ και καιρό για τους έχοντες εισόδημα από "επιχειρηματική δραστηριότητα" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Το αφορολόγητο τελείωσε εδώ και καιρό για τους έχοντες εισόδημα από "επιχειρηματική δραστηριότητα" .

και αν τελειώσει και για τους μισθωτούς-συνταξιούχους ,θα ελαφρυνθούμε εμείς ή θα αισθανόμαστε καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , PROAKIS said:

και αν τελειώσει και για τους μισθωτούς-συνταξιούχους ,θα ελαφρυνθούμε εμείς ή θα αισθανόμαστε καλύτερα?

Αυτό δεν προκύπτει αυτόματα  ως συμπέρασμα από τη δημοσίευσή μου . Πάντως το  αν όλοι ανεξαιρέτως οι μισθωτοί και συνταξιούχοι δικαιούνται αφορολογήτου ορίου , τη στιγμή που αυτό δεν ισχύει για όλους τους φορολογούμενους μπορεί να αποτελέσει το θέμα μιας ενδιαφέρουσας συζητήσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
57 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Αυτό δεν προκύπτει αυτόματα  ως συμπέρασμα από τη δημοσίευσή μου . Πάντως το  αν όλοι ανεξαιρέτως οι μισθωτοί και συνταξιούχοι δικαιούνται αφορολογήτου ορίου , τη στιγμή που αυτό δεν ισχύει για όλους τους φορολογούμενους μπορεί να αποτελέσει το θέμα μιας ενδιαφέρουσας συζητήσεως.

το ανάποδο πρέπει να συζητήσουμε SOTHRIS. και αυτό γιατί?

θυμάσαι από την σχολή τον τύπο της κατανάλωσης? c=a+bY.  όπου a= αυτόνομη κατανάλωση δηλ. επιβίωση ανεξαρτήτου εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν , PROAKIS said:

το ανάποδο πρέπει να συζητήσουμε SOTHRIS. και αυτό γιατί?

θυμάσαι από την σχολή τον τύπο της κατανάλωσης? c=a+bY.  όπου a= αυτόνομη κατανάλωση δηλ. επιβίωση ανεξαρτήτου εισοδήματος.

Το φορολογητέο εισόδημα δε συμπίπτει αναγκαστικά (και ιδίως στην ΕΛΛΑΔΑ ) με το πραγματικό . Επομένως η χρήση φορολογικών στοιχείων για διερεύνηση σχέσεων που προκύπτουν από τις ταυτότητες (ή εξισώσεις) της μακροοικονομικής , δε νομίζω να δώσει κάποιο αξιόπιστο αποτέλεσμα .

Αυτό που εγώ ήθελα να καταδείξω είναι το εξής : εκ των προτέρων και a priori , δεν είναι σωστό το όποιο εισόδημα από μισθό ή σύνταξη να έχει ευνοικώτερη φορολογική μεταχείριση από το εισόδημα που ο φορολογικός νόμος προσδιορίζει ως εισόδημα από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Το φορολογητέο εισόδημα δε συμπίπτει αναγκαστικά (και ιδίως στην ΕΛΛΑΔΑ ) με το πραγματικό . Επομένως η χρήση φορολογικών στοιχείων για διερεύνηση σχέσεων που προκύπτουν από τις ταυτότητες (ή εξισώσεις) της μακροοικονομικής , δε νομίζω να δώσει κάποιο αξιόπιστο αποτέλεσμα .

Αυτό που εγώ ήθελα να καταδείξω είναι το εξής : εκ των προτέρων και a priori , δεν είναι σωστό το όποιο εισόδημα από μισθό ή σύνταξη να έχει ευνοικώτερη φορολογική μεταχείριση από το εισόδημα που ο φορολογικός νόμος προσδιορίζει ως εισόδημα από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας. 

ο SOTHRIS επιμένει στο ανάποδο,   

Αυτό που εγώ ήθελα να καταδείξω είναι το εξής : εκ των προτέρων και a priori , δεν είναι σωστό το όποιο εισόδημα από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας.  να έχει δυσμενέστερη  φορολογική μεταχείριση από το εισόδημα που ο φορολογικός νόμος προσδιορίζει ως εισόδημα από  μισθό ή σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν , PROAKIS said:

ο SOTHRIS επιμένει στο ανάποδο,   

Αυτό που εγώ ήθελα να καταδείξω είναι το εξής : εκ των προτέρων και a priori , δεν είναι σωστό το όποιο εισόδημα από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας.  να έχει δυσμενέστερη  φορολογική μεταχείριση από το εισόδημα που ο φορολογικός νόμος προσδιορίζει ως εισόδημα από  μισθό ή σύνταξη.

Ανάποδο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Ανάποδο ?

για να μη έχουν ευνοϊκότερη μεταχείριση οι μισθωτοί πρέπει να τους κόψουν το αφορολόγητο.

για να μην έχουν δυσμενέστερη μεταχείριση οι με ατομική επιχείρηση πρέπει να τους δώσουν το αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν , PROAKIS said:

για να μη έχουν ευνοϊκότερη μεταχείριση οι μισθωτοί πρέπει να τους κόψουν το αφορολόγητο.

για να μην έχουν δυσμενέστερη μεταχείριση οι με ατομική επιχείρηση πρέπει να τους δώσουν το αφορολόγητο.

Είναι μια άποψη και  αυτή , η οποία υποστηρίζει ότι όλοι ανεξαιρέτως πρέπει να έχουν ένα αφορολόγητο όριο εισοδήματος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Είναι μια άποψη και  αυτή , η οποία υποστηρίζει ότι όλοι ανεξαιρέτως πρέπει να έχουν ένα αφορολόγητο όριο εισοδήματος .

 

στο έγραψα γιατί πρέπει να έχουν λόγω της αυτόνομης (ελάχιστης) κατανάλωσης.

και ξεκινώ ένα θέμα ότι λόγω τεκμηρίων ΟΧΙ μόνο δεν έχουν αλλά ξεκινάμε με αρνητικό αφορολόγητο και ο ένας μου βάζει τα ποντίκια και συ μου λες "γιατί να έχουν οι μισθωτοί?" 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...