Jump to content
  • 0
picos

ΚΥΡΙΑΚΗ 6/11 ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΑΝΟΙΧΤΑ , ΜΕΣΩ ΣΕΠΕΝΕΤ?

Question

Καλημερα συναδελφοι ,

6/11 τα εμπορικα ειναι ανοιχτα , ακολουθουμε την παλια διαδικασια ή κανουμε κατι μεσω σεπενετ?

 

Βοηθεια μας

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

αντιγραφω απο ε-φορολογια 

 

Η απασχόληση των εργαζομένων στις περιπτώσεις αυτές είναι νόμιμη και αμείβεται σύμφωνα με τις κοινές διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας που ορίζουν πρόσθετη αμοιβή για εργασία κατά τις Κυριακές (Άρθρο 25 N.4208/2013).

Στην περίπτωση απασχόλησης κατά την ημέρα της Κυριακής, οφείλεται αναπληρωματική ανάπαυση, υποχρεωτικά εφ’ όσον η απασχόληση κατά την Κυριακή έχει διάρκεια άνω των 5 ωρών, προαιρετικά δε, εφ’ όσον ζητηθεί από το μισθωτό, επί απασχόλησης μέχρι 5 ώρες. Η αναπληρωματική ανάπαυση χορηγείται σε άλλη εργάσιμη ημέρα της εβδομάδας που αρχίζει από την Κυριακή εκείνη κατά την οποία απασχολήθηκαν.

Ειδικά για τις 4 Κυριακές των ‘’εκπτωτικών περιόδων’’ είναι δυνατόν να χορηγηθεί και κατά την προηγουμένη της Κυριακής εβδομάδα, (πριν από την απασχόληση), κατά παρέκκλιση της διάταξης του άρθρου 10 του Β.Δ. 748/1966 (χορήγηση κατά την εβδομάδα που ακολουθεί την Κυριακή).

Το θεσμικό πλαίσιο που ισχύει για τις ώρες λειτουργίας, είναι αυτό που ισχύει γενικότερα για τις Κυριακές, δηλαδή από τις 11:00 έως τις 20:00 (άρθρο 16 παρ. 3β Ν. 4177/2013). Οι εμποροϋπάλληλοι που θα απασχοληθούν την ημέρα αυτή που αμείβονται με μηνιαίο μισθό δικαιούνται μόνο το ποσό της προσαύξησης 75%, που υπολογίζεται επί του 1/25 του νομίμου μηνιαίου μισθού τους, με την προϋπόθεση βεβαίως ότι θα τύχουν ημέρας αναπληρωματικής ανάπαυσης. Στην περίπτωση που οι τελευταίοι δεν τύχουν ημέρας αναπληρωματικής ανάπαυσης, λόγω απασχόλησής τους την ημέρα αυτή της Κυριακής δικαιούνται, εκτός από την προσαύξηση του 75% και την κύρια αμοιβή που αντιστοιχεί στον εργάσιμο χρόνο απασχόλησης της ημέρας αυτής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κατατοπιστητικοτατος.απλα μπερδευτηκα που ειπες sepenet και νομιζα μηπως και παλαιοτερα επρεπε  ο οποιος λογιστης να στελνει καποια κατασταση στο yeka..για τις Κυριακες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο εργοδότης έχει  την υποχρέωση όπως, στο έντυπο Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ  το οποίο  υποβάλλεται το αργότερο ως και την ίδια ημέρα της ημέρας αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και σε κάθε περίπτωση πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους, περίπ. Α παράγραφος 1 του άρθρου 55 του Ν.4310/2014, Αρ. πρωτ.: 46755/847/11.12.2014 ,στις παρατηρήσεις να αναγράφεται η ημέρα της αναπληρωματικής εβδομαδιαίας ανάπαυσης( Απόφ. Υπ. Εργασίας 3762/67 ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 2/11/2016 at 1:08 ΜΜ, picos said:

Οκ λυθηκε σε 3 επιθεωρησεις μου ειπαν οπως παλια ......... 

Τότε σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η ηλεκτρονική υποβολή αίτησης χορήγησης άδειας για εργασία την Κυριακή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, kz5 said:

Τότε σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται η ηλεκτρονική υποβολή αίτησης χορήγησης άδειας για εργασία την Κυριακή;

Για οποιαδήποτε άλλη Κυριακή εκτός από τις 8 που προβλέπονται από τον νόμο. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×