Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πώληση σε εταιρεία με έδρα την Κύπρο αλλά παραλαμβάνει ο εκπρόσωπος από την έδρα μου


Fotis_M

Ερώτηση

Έχω πελάτη νομικό πρόσωπο με έδρα την Κύπρο και ενεργό ΦΠΑ στο VIES. Του πουλάω προϊόντα τα οποία θα έρθει να τα παραλάβει από την έδρα μου αλλά θα τα πάει στο Χονγκ Κονγκ επειδή θα συμμετάσχει σε μια έκθεση ως εταιρεία. Μου ζητάει το Τιμολόγιο να μην έχει ΦΠΑ λόγω ενδοκοινοτικής "παράδοσης", τα προβλήματα είναι:

Πρώτον: ότι τα πράγματα θα τα παραλάβει ο ίδιος και θα τα μεταφέρει αεροπορικά στο Χονκ Κονγκ (άρα δεν θα έχω φορτωτική ή voucher από courier για να αποδεικνύω την μεταφορά στο εξωτερικό)

Δεύτερον: Δεν τα πάει έδρα του αλλά σε Τρίτη Χώρα.

Τι θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω; Του έχω ζητήσει ως δικαιολογητικά το εισιτήριο του (το οποίο όμως δείχνει ότι πάει Χονκ Κονγκ και μια υπεύθυνη δήλωση ότι αναλαμβάνει την μεταφορά των πραγμάτων στο εξωτερικό. Αρκούν; Ή να επιβάλω ΦΠΑ για να κοιμάμαι ήσυχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Θα σας έλεγα να χρεώσετε κανονικά ΦΠΑ .

μήπως αν γράψει "παραλαβή από το κατάστημα" υπογράψει και ζητήσει 1 υ/δ "τα αγαθά προορίζονται για την έδρα μου" δεν χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , PROAKIS said:

μήπως αν γράψει "παραλαβή από το κατάστημα" υπογράψει και ζητήσει 1 υ/δ "τα αγαθά προορίζονται για την έδρα μου" δεν χρειάζεται?

Πως θα αποδείξει ότι τα συγκεκριμένα αγαθά είχαν προορισμό εκτός Ελλάδος ? Θεωρώ ότι η υ/δ δεν είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα το πρωί με το ΦΠΑ στο υπουργείο και μου είπανε ότι πρέπει να μου εκχωρήσει την διασάφηση εξαγωγής επίσημα με κάποιο χαρτί, πρέπει να έχω τα στοιχεία παράδοσης του τρίτου στην τρίτη χώρα και πρέπει να περάσει από τελωνείο προκείμενου να αποδεικνύεται κ μέσω του ηλεκτρονικού μηνύματος του τελωνείου ότι τα πράγματα εξήλθαν της χώρας. Πρότεινα λοιπόν στον πελάτη την όλη αυτή διαδικασία και με "έβρισε", μετά του πρότεινα να του επιβάλλω κανονικά ΦΠΑ στο τιμολόγιο και να αιτηθεί την επιστροφή στην χώρα του (Κύπρο) και με "στόλισε". Πάντως έχει ένα δίκιο η κυρία γιατί για πράγματα που μπορεί να κουβαλήσει μαζί της στο αεροπλάνο και τα οποία έχουν καθαρή αξία 200 ευρώ πρέπει να πληρώσει μεταφορική ή courier για να γλυτώσει 48€ προκειμένου να αποδεικνύεται η εξαγωγή. Επίσης οι Ευρωπαϊκοί κανονισμοί αφήνουν ελεύθερη την διακίνηση των εμπορευμάτων ακόμα και από φυσικό πρόσωπο χωρίς να απαιτείται κάποια ιδιαίτερη απόδειξη. Εάν κάπου κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, typicon said:

Μίλησα το πρωί με το ΦΠΑ στο υπουργείο και μου είπανε ότι πρέπει να μου εκχωρήσει την διασάφηση εξαγωγής επίσημα με κάποιο χαρτί, πρέπει να έχω τα στοιχεία παράδοσης του τρίτου στην τρίτη χώρα και πρέπει να περάσει από τελωνείο προκείμενου να αποδεικνύεται κ μέσω του ηλεκτρονικού μηνύματος του τελωνείου ότι τα πράγματα εξήλθαν της χώρας. Πρότεινα λοιπόν στον πελάτη την όλη αυτή διαδικασία και με "έβρισε", μετά του πρότεινα να του επιβάλλω κανονικά ΦΠΑ στο τιμολόγιο και να αιτηθεί την επιστροφή στην χώρα του (Κύπρο) και με "στόλισε". Πάντως έχει ένα δίκιο η κυρία γιατί για πράγματα που μπορεί να κουβαλήσει μαζί της στο αεροπλάνο και τα οποία έχουν καθαρή αξία 200 ευρώ πρέπει να πληρώσει μεταφορική ή courier για να γλυτώσει 48€ προκειμένου να αποδεικνύεται η εξαγωγή. Επίσης οι Ευρωπαϊκοί κανονισμοί αφήνουν ελεύθερη την διακίνηση των εμπορευμάτων ακόμα και από φυσικό πρόσωπο χωρίς να απαιτείται κάποια ιδιαίτερη απόδειξη. Εάν κάπου κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με. 

Ολοι έχουν δίκαιο , αλλά που να το βρούν , όταν θα έλθει η ώρα των ελέγχων. :D

Επειδή υπάρχει ένα θέμα , πως δηλαδή θα είσαι βέβαιος ότι τα αγαθά θα εξαχθούν τελικά , άσε τον πελάτη να πάρει αυτός την απόφαση , ώστε όταν (αν) έρθει η ώρα του ελέγχου να σταθεί  μπροστά από ένα καθρέπτη και να στολίσει αυτόν που θα βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Ολοι έχουν δίκαιο , αλλά που να το βρούν , όταν θα έλθει η ώρα των ελέγχων. :D

Επειδή υπάρχει ένα θέμα , πως δηλαδή θα είσαι βέβαιος ότι τα αγαθά θα εξαχθούν τελικά , άσε τον πελάτη να πάρει αυτός την απόφαση , ώστε όταν (αν) έρθει η ώρα του ελέγχου να σταθεί  μπροστά από ένα καθρέπτη και να στολίσει αυτόν που θα βλέπει.

συνάδελφοι ,αφήνουμε την συγκεκριμένη περίπτωση που τα θέλει για εξαγωγή ,εμείς δεν ξέρουμε τίποτα.

ερώτηση, έρχεται ο Κύπριος και μου λέει θέλω να αγοράσω πράγματα αξίας 200 ευρώ και βάρους 1 κιλού.

επαληθεύω το vat ,του ζητάω και 1 υ/δ.

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?

και μεγαλύτερης αξίας να ήταν,σου λέει έχω δικό μου φορτηγό  μαζεύω από όλους και πλοίο.

τι να αποδείξω πέραν του vies?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , PROAKIS said:

 

τι να αποδείξω πέραν του vies?

 

Οτι τα αγαθά πέρασαν τα σύνορα . Το vies  (μόνο ) δε το αποδεικνύει αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν , PROAKIS said:

συνάδελφοι ,αφήνουμε την συγκεκριμένη περίπτωση που τα θέλει για εξαγωγή ,εμείς δεν ξέρουμε τίποτα.

ερώτηση, έρχεται ο Κύπριος και μου λέει θέλω να αγοράσω πράγματα αξίας 200 ευρώ και βάρους 1 κιλού.

επαληθεύω το vat ,του ζητάω και 1 υ/δ.

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?

και μεγαλύτερης αξίας να ήταν,σου λέει έχω δικό μου φορτηγό  μαζεύω από όλους και πλοίο.

τι να αποδείξω πέραν του vies?

 

Δυστυχώς το Ελληνικό Κράτος θα ζητήσει την ευθύνη από τον πωλητή για να αποδείξει την εξαγωγή των πραγμάτων. Παράλογο αλλά όσο παίρνουν αποφάσεις άνθρωποι που δεν δούλεψαν ποτέ τους για να γνωρίζουν τα προβλήματα της καθημερινότητας θα ζούμε με αυτούς τους παραλογισμούς. Εγώ πάντως τύπωσα την ανάλογη ΠΟΛ και μόλις έρθει ο πελάτης μου θα του την δώσω και θα του επιβάλλω ΦΠΑ είτε θέλει είτε δεν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση , αλλά φυσικά και θα ζητήσει ευθύνη από τον πωλητή καθώς αυτός είναι ο υπόχρεος απόδοσης του ΦΠΑ. Επίσης έχει ήδη ή θα εκπέσει το ΦΠΑ των εισροών για τα είδη αυτά. Άρα από ποιον θα ζητήσει ευθύνη? Από τον περαστικό ο οποίος μπορεί να υπέκλεψε ένα VAT number και να γυρίζει σβάρνα τις εταιρείες και να αγοράζει εμπορεύματα χωρίς ΦΠΑ.?

Μου έτυχε ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν , με ένα τύπο ο οποίος προσπαθούσε να με πείσει με το "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι έτσι αγοράζει εμπορεύματα και από τη luis vuitton στην Ελλάδα και εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε? Λοιπόν δίνετε την ΠΟΛ στον πελάτη , κοινοποιείτε με mail στον επιχειρηματία την απάντησή σας με την τεκμηρίωση και ας αποφασίσει αυτός αν θα πάρει το ρίσκο ή όχι. Γραπτώς όμως....

Καλό τριήμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , elal said:

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση , αλλά φυσικά και θα ζητήσει ευθύνη από τον πωλητή καθώς αυτός είναι ο υπόχρεος απόδοσης του ΦΠΑ. Επίσης έχει ήδη ή θα εκπέσει το ΦΠΑ των εισροών για τα είδη αυτά. Άρα από ποιον θα ζητήσει ευθύνη? Από τον περαστικό ο οποίος μπορεί να υπέκλεψε ένα VAT number και να γυρίζει σβάρνα τις εταιρείες και να αγοράζει εμπορεύματα χωρίς ΦΠΑ.?

Μου έτυχε ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν , με ένα τύπο ο οποίος προσπαθούσε να με πείσει με το "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι έτσι αγοράζει εμπορεύματα και από τη luis vuitton στην Ελλάδα και εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε? Λοιπόν δίνετε την ΠΟΛ στον πελάτη , κοινοποιείτε με mail στον επιχειρηματία την απάντησή σας με την τεκμηρίωση και ας αποφασίσει αυτός αν θα πάρει το ρίσκο ή όχι. Γραπτώς όμως....

Καλό τριήμερο

εξέπεσε το φπα των εισροών,έκανε τέτοιο έγκλημα? μήπως γιατί τον πλήρωσε? και αυτές οι αναχρονιστικές διατάξεις για την μη έκπτωση του φπα των ιχ θα πρέπει να καταργηθούν ,αφού είναι εργαλεία πλέον συμβάλλοντας στις πωλήσεις.

φπα εκροών γιατί να δώσω,εισέπραξα τίποτα?  το βεβαιώνει το VAT kai η υ/δ.

 

η ερώτηση παραμένει. "

 έρχεται ο Κύπριος και μου λέει θέλω να αγοράσω πράγματα αξίας 200 ευρώ και βάρους 1 κιλού.

επαληθεύω το vat ,του ζητάω και 1 υ/δ.

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?"

 

Νομίζω όλα αυτά είναι κατάλοιπα της ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΗΣ παρελθόντων ετών . αυτή η χωροφυλακή έδιωξε όλες τις επιχειρήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν , PROAKIS said:

εξέπεσε το φπα των εισροών,έκανε τέτοιο έγκλημα? μήπως γιατί τον πλήρωσε? και αυτές οι αναχρονιστικές διατάξεις για την μη έκπτωση του φπα των ιχ θα πρέπει να καταργηθούν ,αφού είναι εργαλεία πλέον συμβάλλοντας στις πωλήσεις.

φπα εκροών γιατί να δώσω,εισέπραξα τίποτα?  το βεβαιώνει το VAT kai η υ/δ.

 

η ερώτηση παραμένει. "

 έρχεται ο Κύπριος και μου λέει θέλω να αγοράσω πράγματα αξίας 200 ευρώ και βάρους 1 κιλού.

επαληθεύω το vat ,του ζητάω και 1 υ/δ.

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?"

 

Νομίζω όλα αυτά είναι κατάλοιπα της ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΗΣ παρελθόντων ετών . αυτή η χωροφυλακή έδιωξε όλες τις επιχειρήσεις.

 

Ας μου επιτραπεί η αδυναμία κατανόησης των παραπάνω επιχειρημάτων ( όχι από την πλευρά του κόστους ) , αλλά από την τυπική πλευρά του φορολογικού ελέγχου . (έχουμε αρκετά τέτοια εμείς εδώ πάνω σε σχέση με τη γειτονική Βουλγαρία ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν , PROAKIS said:

εξέπεσε το φπα των εισροών,έκανε τέτοιο έγκλημα? μήπως γιατί τον πλήρωσε? και αυτές οι αναχρονιστικές διατάξεις για την μη έκπτωση του φπα των ιχ θα πρέπει να καταργηθούν ,αφού είναι εργαλεία πλέον συμβάλλοντας στις πωλήσεις.

φπα εκροών γιατί να δώσω,εισέπραξα τίποτα?  το βεβαιώνει το VAT kai η υ/δ.

 

η ερώτηση παραμένει. "

 έρχεται ο Κύπριος και μου λέει θέλω να αγοράσω πράγματα αξίας 200 ευρώ και βάρους 1 κιλού.

επαληθεύω το vat ,του ζητάω και 1 υ/δ.

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?"

 

Νομίζω όλα αυτά είναι κατάλοιπα της ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΗΣ παρελθόντων ετών . αυτή η χωροφυλακή έδιωξε όλες τις επιχειρήσεις.

 

Μπορούμε να συζητάμε όσο θέλεις συνάδελφε για το δίκαιο και το άδικο, το σύγχρονο και το αναχρονιστικό. Σου επαναλαμβάνω όμως ότι το Vat δεν αρκεί και η υπεύθυνη δήλωση κάποιου ο οποίος είναι αλλοδαπός από ποιον θα επικυρωθεί? Από κανένα θα μου πεις γιατί δεν χρειάζεται, γιατί ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, ο επιχειρηματίας θέλει να πουλήσει κλπ. Και εγώ θα σου πρότεινα να μη ζητήσεις ούτε υπεύθυνη δήλωση γιατί ο πελάτης, σου έδωσε το λόγο της τιμής του...ότι θα τα βγάλει εκτός Ελλάδας.

Εν πάσει περιπτώσει και ειδικά για το ΦΠΑ οι κανόνες ισχύουν για όλα τα κράτη μέλη. Αλλά και γενικότερα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες και έλεγχοι . Φαντάσου τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε τίποτα. Το πρόβλημα δεν είναι οι κανόνες που φυσικά πρέπει να εκσυγχρονίζονται , το πρόβλημα δημιουργείται κυρίως από το στιγμή που προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να ξεπεράσουμε τους κανόνες για τις εκατοντάδες χιλιάδες διαφορετικές περιπτώσεις και να βγάλουμε άλλες τόσες εγκυκλίους για να τις καλύψουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?"

 

δεν απαντάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν , PROAKIS said:

δηλ. πρέπει σώνει και καλά να έχω αποδεικτικό  κούριερ για να αποδείξω ότι φεύγουν εκτός χώρας?

δηλ. να δώσουμε και 100 ευρώ το 50% της μικτής πώλησης για να αποδείξω τι, ότι θα μπω μέσα?"

 

δεν απαντάτε.

Εις ότι με αφορά θεωρώ ότι απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τα λίγα που κατέχω γνωρίζω ότι ειδικά για τόσο μικρές αξίες πληρώνει ο πελάτης και δεν επιβαρύνεται η επιχείρηση με μεταφορικά. Ποιος είναι αυτός ο επιχειρηματίας που θα πουλήσει ένα αγαθό τόσο μικρής αξίας και δεν θα χρεώσει μεταφορικά στον παραλήπτη?  Το θέμα δεν είναι τα μεταφορικά και όλα τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι ότι θέλει να γλυτώσει το ΦΠΑ . Να τον γλυτώσει λοιπόν αλλά με το σωστό τρόπο.

Νομίζω ότι  τώρα απάντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σε μένα πάντως ο πελάτης θα τα πάρει μαζί του στο αεροπλάνο (αφού μπορεί να το κάνει χωρίς έξτρα κόστος). Άρα γιατί να τον υποχρεώσω να πληρώσει οποιαδήποτε εταιρεία; Εφόσον η Ευρωπαϊκή Ένωση δίνει το δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ και οι Ευρωπαϊκοί κανόνες επιτρέπουν (σσ. δεν απαγορεύουν) την διακίνηση ακόμα και με ίδια "μέσα" πρέπει να βρούνε τρόπο και εντός της Ελλάδας να διευκολύνουν τις συναλλαγές των εταιρειών ιδιαίτερα την εποχή της παγκοσμιοποίησης και πόσο μάλλον σε μια χώρα με κρίση η οποία διατυμπανίζει την αναγκαιότητα της τόνωσης των εξαγωγών της προκειμένου να σπρώξει την οικονομία της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, typicon said:

Και σε μένα πάντως ο πελάτης θα τα πάρει μαζί του στο αεροπλάνο (αφού μπορεί να το κάνει χωρίς έξτρα κόστος). Άρα γιατί να τον υποχρεώσω να πληρώσει οποιαδήποτε εταιρεία; Εφόσον η Ευρωπαϊκή Ένωση δίνει το δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ και οι Ευρωπαϊκοί κανόνες επιτρέπουν (σσ. δεν απαγορεύουν) την διακίνηση ακόμα και με ίδια "μέσα" πρέπει να βρούνε τρόπο και εντός της Ελλάδας να διευκολύνουν τις συναλλαγές των εταιρειών ιδιαίτερα την εποχή της παγκοσμιοποίησης και πόσο μάλλον σε μια χώρα με κρίση η οποία διατυμπανίζει την αναγκαιότητα της τόνωσης των εξαγωγών της προκειμένου να σπρώξει την οικονομία της. 

Ωσπου να τον βρούνε όμως θα υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, ponzi said:

Εγώ να ρωτήσω γιατί δεν θα είχε ΦΠΑ η τιμολόγηση σε Κύπρο και η παράδοση σε Χόνγκ Κόνγκ?

Επειδή ο πελάτης έχει έδρα στην Κύπρο και ενεργό VIES δύναται να έχει απαλλαγή ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές παραδόσεις. Οι εξαγωγές σε τρίτες χώρες ούτως ή άλλως έχουν στην πλειοψηφία τους απαλλαγή ΦΠΑ. Κ στις δύο περιπτώσεις όμως πρέπει να αποδεικνύεται η παράδοση των προϊόντων εκτός Ελλάδος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης μου τα πάει στο Χονκ Κονγκ για να τα διαθέσει σε έκθεση που λαμβάνει μέρος ως προωθητικό υλικό, δεν τα πουλάει δλδ σε τρίτη εταιρεία ούτε ως λιανική. Οπότε θεωρείται Ενδοκοινοτική πώληση με παράδοση σε Τρίτη χώρα. Από το Υπουργείο μου είπανε ότι η σχετική ΠΟΛ για την συγκεκριμένη περίπτωση προς κάθε ενδιαφερόμενο είναι η  ΠΟΛ.1167/2.7.2013

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/16777
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, typicon said:

Επειδή ο πελάτης έχει έδρα στην Κύπρο και ενεργό VIES δύναται να έχει απαλλαγή ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές παραδόσεις. Οι εξαγωγές σε τρίτες χώρες ούτως ή άλλως έχουν στην πλειοψηφία τους απαλλαγή ΦΠΑ. Κ στις δύο περιπτώσεις όμως πρέπει να αποδεικνύεται η παράδοση των προϊόντων εκτός Ελλάδος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης μου τα πάει στο Χονκ Κονγκ για να τα διαθέσει σε έκθεση που λαμβάνει μέρος ως προωθητικό υλικό, δεν τα πουλάει δλδ σε τρίτη εταιρεία ούτε ως λιανική. Οπότε θεωρείται Ενδοκοινοτική πώληση με παράδοση σε Τρίτη χώρα. Από το Υπουργείο μου είπανε ότι η σχετική ΠΟΛ για την συγκεκριμένη περίπτωση προς κάθε ενδιαφερόμενο είναι η  ΠΟΛ.1167/2.7.2013

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/16777
© Taxheaven

σύμφωνα με την ΠΟΛ. πας στην περίπτωση β και χρεώνεις φπα.

αν σου αναθέσει ο Κύπριος την εξαγωγή να την κάνεις εσύ τότε δεν χρεώνεις.

για αυτό έγραψα καλύτερα να ....μην ξέρεις τίποτα τι θα τα κάνει. και ότι προορίζονται για την έδρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...