Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΕΑΦΕΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα , εργάζομαι έως λογίστρια σε μια μεγάλη εταιρεία και παράλληλα έχω 12 δικούς μου πελάτες σε μια επαρχιακή πόλη , Μου έγινε πρόταση για αγορά ενός λογιστικού γραφείου 40 πελάτες επιχειρήσεις κ ΕΛ επαγγελ. Και 120 δηλώσεις πωλείται έναντι 20000€   25 χρόνια γραφείο θέλει να κλείσει λόγω κούρασης κ ότι ασχολείται με τουριστικά τώρα, ΕΓΩ θέλω να φύγω από την εταιρεία που είμαι διότι δεν με μπληρωνουν πάνω από ένα χρόνο...Όμως τα χρήματα μου φαίνονται πολλά και το γεγονός ότι πουλάς μια υπηρεσία κ οχι ένα προϊόν πχ κάνει πιο δύσκολο το προσδιορισμό της άυλης αξίας του... 2000€ μου ανέφερε ότι βγάζει μηνιαίως ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο θέμα..

Αν το γραφείο τηρεί διπλογραφικά βιβλία τα πράματα είναι κάπως πιο ξεκάρα αφού με μια αποτίμηση μπορείς στο περίπου να διαπιστώσεις αν το ποσό που σου ζητάει είναι ρεαλιστικό

Στην περίπτωση που τα βιβλία είναι απλογραφικά τα πράγματα περιπλέκονται.Οι 40 πελάτες έχουν υγειής επιχειρήσεις και αν ναί ποιό ποσοστό αυτών?Οι 40 πελάτες πληρώνουν τον λογιστή και αν ναί ποιό ποσοστό αυτών?

και φυσικά κάποιοι προβληματισμοί που αφορούν και τις 2 περιπτώσεις:

Οι 40 πελάτες θα συνεχίσουν μακροπρόθεσμα τη συνεργασία μαζί σου ή θα μετακινηθούν στο λογιστικό γραφείο που άνοιξε ο ανηψιός του πωλητή?

Ξέρεις η σχέση λογιστή-επιχείρησης είναι σχέση εμπιστοσύνης και συννενόησης.Δεν μπορεί κανείς να εξαναγκάσει έναν πελάτη να συνεργάζεται μαζί σου με το έτσι θέλω του εκάστοτε πωλητή.

Τέλος,συνηθίζω να λέω σε συναδέλφους ότι τους πελάτες μας τους εκπαιδεύουμε εμείς στο να έχουν φορολογική συνείδηση,στο να είναι τυπικοί στους χρόνους τους,στο να σέβονται τον κόπο μας γνωρίζοντας ακριβώς τις απαιτήσεις τους και τις υποχρεώσεις τους.Πέλάτες δηλαδή που αποκλίνουν απο τη φιλοσοφία σου είναι πρόβλημα..!

Έχω πολλά να γράψω ακόμη,αλλά ας δούμε τι έχουν να πούν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7832 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα , εργάζομαι έως λογίστρια σε μια μεγάλη εταιρεία και παράλληλα έχω 12 δικούς μου πελάτες σε μια επαρχιακή πόλη , Μου έγινε πρόταση για αγορά ενός λογιστικού γραφείου 40 πελάτες επιχειρήσεις κ ΕΛ επαγγελ. Και 120 δηλώσεις πωλείται έναντι 20000€   25 χρόνια γραφείο θέλει να κλείσει λόγω κούρασης κ ότι ασχολείται με τουριστικά τώρα, ΕΓΩ θέλω να φύγω από την εταιρεία που είμαι διότι δεν με μπληρωνουν πάνω από ένα χρόνο...Όμως τα χρήματα μου φαίνονται πολλά και το γεγονός ότι πουλάς μια υπηρεσία κ οχι ένα προϊόν πχ κάνει πιο δύσκολο το προσδιορισμό της άυλης αξίας του... 2000€ μου ανέφερε ότι βγάζει μηνιαίως ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!!!

 

Φιλικές επισημάνσεις:

1) Η εταιρεία στην οποία εργάζεστε ΔΕΝ είναι μεγάλη. Εφόσον δεν σας πληρώνουν εδώ και έναν χρόνο όπως λέτε, μάλλον είναι πολύ μικρότερη από τη δική μας εδώ.

Θεωρώ προσωπικά μεγάλη ξεφτίλα το να μην πληρώνεις τους εργαζόμενους. 

2) Οι πελάτες ενός λογιστικού γραφείου δεν είναι εμπόρευμα. Είναι συνεργάτες, οι οποίοι μπορεί να σας δίνουν ψωμί για πολλά χρόνια. Καλή η αποτίμηση που γράφει ο συνάδελφος, αν θέλατε να αγοράσετε την pwc.

3) Μπορείτε να του δώσετε ένα ποσό για τον εξοπλισμό και την όποια φήμη του γραφείου. Από εκεί και πέρα, οι μισοί πελάτες πιθανότατα θα φύγουν. Δεν σας γνωρίζουν, δεν αποτελείτε επιλογή τους. Μην χρυσοπληρώσετε μια ανύπαρκτη επένδυση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι συμφωνώ και με τους δυο σας, φυσικά και οι πελάτες ενός γραφείου δεν είναι εμπορεύματα αλλα συνεργάτες και ο καθένας έχει την λογική του και την κρίση του να επιλέξει τους συνεργάτες του. Για αυτό το λόγο ανέφερα στην επαφή μου με τον Λογιστή αυτούς  τους ενδοιασμούς μου και το γεγονός ότι δεν πρόκειται για μια εμπορική επιχείρηση που την κοστολογείς και την πληρώνεις για να την αποκτήσεις. 

Εγω σαν ιδανική λύση έχω να προτείνω ένα χρόνο να είμαι εκεί να δω την φύση της δουλειάς του έστω σαν υπάλληλος μέχρι να αποκτήσω μια άποψη, φυσικά και δεν δίνεις 20.000€ έτσι ... εγγράμματοι άνθρωποι είμαστε χρόνια στην δουλειά....

Γενικά οι καιροί είναι δύσκολοι με πολλές αβαρίες στην καθημερινότητα μας για αυτο καθένας ας δει με καθαρό μυαλό τι τον συμφέρει και αν υπάρχει ευκαιρία ή οχι..

Σε ότι αφορά την εταιρεία που εργάζομαι ήταν εταιρία με 18 εκ τζίρο και 75 άτομα προσωπικό όμως τώρα έχει πέσει στο μισό και έχει μεγάλο δανεισμό...

Μια  όμορφη Νύχτα σε όλους σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα μπορούσες να διαπραγματευθείς μια λύση να αναλάβεις το γραφείο δίνοντας για παράδειγμα τα μισά χρήματα τώρα και τα υπόλοιπα σε βάθος 12 μηνών με την προϋπόθεση να έχει ο πωλών ολιγόωρη παρουσία, ώστε να εξασφαλισθεί η ελάχιστη δυνατή διαρροή πελατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πελατης δεν ειναι αρνι για πωληση . 

δεν εναι εμπορικη επιχειρηση το λογιστικο γραφειο . ειναι μια ειδικη επαφη-σχεση με τον πελατη . ακου εναν νεο στο <<φορουμ >> απλα παλιο στα μυστικα του επαγγελματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγω σαν ιδανική λύση έχω να προτείνω ένα χρόνο να είμαι εκεί να δω την φύση της δουλειάς του έστω σαν υπάλληλος μέχρι να αποκτήσω μια άποψη ".

τουλάχιστον 6 μήνες.    τέλος του δεύτερου εξαμήνου 5 χιλ. /επόμενο εξάμηνο 5χιλ. +μεθεπόμενο 10 χιλ.  

το κακό είναι ότι δουλεύεις σε μεγάλη εταιρεία ,το καλό ότι έχεις 12 πελάτες μόνη σου.

γιατί θα σου φανεί ότι από το ΣΛΟΤ (θεωρία) ,πας στην λαχαναγορά να κρατάς μπακαλοτετράδια της πράξης και των άμεσων λύσεων.

και λόγω επαρχίας μετράει πολύ ,η κόρη του τάδε ,η γυναίκα του δείνα ,που βγαίνει και λίγο έξω κερνάει έναν καφέ ,που ξέρει τον έφορο κλπ.

Δεν είναι κακή η πρόταση.

Κάποτε θα το σκεφτόμουν αρκετά ,τώρα σε ένα 2-μηνο θα αποφάσιζα ,αφού έβλεπα την "ποιότητα" των πελατών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστές οι επισημάνσεις των συναδέλφων. Εγώ θα επισημάνω 3 θέματα.

Είναι λίγο περίεργο που προχωρά στην πώληση ενος γραφείου με περίπου 30.000 τζίρο όπως λέει.

Εσύ θα μπορέσεις μόνη να το κρατήσεις  ?

Είναι ρίσκο να αναλαμβάνεις εταιρείες που δεν γνωρίζεις πλήρως το ιστορικό τους και τα πεπραγμένα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.000€ μπροστά και 10.000€ σε δύο εξαμηνιαίες δόσεις .

πάρτο , όρεξη για δουλειά να έχεις και δεν θα μετανοιώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν , panosw203 said:

5.000€ μπροστά και 10.000€ σε δύο εξαμηνιαίες δόσεις .

πάρτο , όρεξη για δουλειά να έχεις και δεν θα μετανοιώσεις

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΤΙΝΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/10/2016 at 0:41 ΜΜ, nick63 said:

Εσύ θα μπορέσεις μόνη να το κρατήσεις  ?

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΟΡΕΞΗ ΥΠΑΡΧΕΙ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν , 7832 said:

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΤΙΝΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

25000€ ειναι πολλα θεωρω μετα απο μια συναντηση που εκανα και με συναδελφους εδω στην ΠΟΛΗ ΜΟΥ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλημέρα , έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τότε που είχες την απορία για την αγορά του λογιστικού γραφείου. Τελικά τι έκανες; είμαι στην ίδια θέση με σένα τώρα και θα με ενδιέφερε η άποψη σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...