Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ


GEORGE62

Ερώτηση

Στά πλαίσια υποβολής ετήσιου πίνακα προσωπικού Ε4 ανακάλυψα ότι ξέχασα νά υποβάλλω οικειοθελή αποχώρηση εργαζομένου στίς 27/12/2015.

Τό πρόστιμο νομίζω ότι είναι 800 ευρώ.  Ενδέχεται νά ξαναπροσλάβω τόν συγκεκριμένο εργαζόμενο στήν επιχείρηση γιά λίγες ημέρες κατά τίς εορτές τών Χριστουγέννων.

Πώς νομίζετε νά τό χειριστώ ?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στον τοπικό ΟΑΕΔ δεν δέχονται την εκπρόθεσμη αναγγελια οικειοθελής αποχώρησης ξέρετε τι πρέπει να κάνω για εργαζόμενο που δήλωσε στον επόπτη εργασίας ότι έφυγε απο τη δουλειά στις 06/10 δεν υπογράφει θα κάνω εξώδικο για αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης αλλα δεν το δέχεται ο ΟΑΕΔ τι να κάνω καταγγελία δε με συμφέρει με την αποζημείωση να χρεώσω και αλλες μέρες σαν ένσημα και να κανω αναγγελαι στο Εργάνη με 8 μέρες πίσω σαν εμπρόθεσμο? Τί λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, JVA said:

Στον τοπικό ΟΑΕΔ δεν δέχονται την εκπρόθεσμη αναγγελια οικειοθελής αποχώρησης ξέρετε τι πρέπει να κάνω για εργαζόμενο που δήλωσε στον επόπτη εργασίας ότι έφυγε απο τη δουλειά στις 06/10 δεν υπογράφει θα κάνω εξώδικο για αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης αλλα δεν το δέχεται ο ΟΑΕΔ τι να κάνω καταγγελία δε με συμφέρει με την αποζημείωση να χρεώσω και αλλες μέρες σαν ένσημα και να κανω αναγγελαι στο Εργάνη με 8 μέρες πίσω σαν εμπρόθεσμο? Τί λέτε?

Πλέον είναι 4 μέρες η προθεσμία και μη χάνετε άλλο χρόνο, εξώδικο και 4 μέρες πίσω ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια αποχώρηση που δεν είχε υποβληθεί από τον 5/2015. 

Ο εργαζόμενος πήγε σε επόμενο εργοδότη, απολύθηκε και τώρα τον κολλάνε στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας διότι φαίνεται ενεργός στον προηγούμενο εργοδότη.

Επειδή στον ΟΑΕΔ είναι περίεργη η φάση, θα ετοιμάσω και αποχώρηση και καταγγελία σύμβασης και ας δεχτούν όποιο θέλουν. Κανονικά βέβαια, η αποχώρηση έχει γίνει πριν από την ψήφιση του Ν.4488/2017, άρα πρέπει να δεχτούν την αποχώρηση.

Θα σας ενημερώσω για την έκβαση της υπόθεσης...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Εκ παραδρομής δεν ανέβασα στο Εργάνη το Ε7 της Λήξης Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου από τις 21/03 για έναν εργαζόμενο. Διαβάζω ότι δεν μπορώ ηλεκτρονικά πλέον γιατί έχει περάσει το 4ήμερο και πρέπει να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση Εκπρόθεσμης υποβολής οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού.

Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, η ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή. Στην περίπτωση αυτή είναι δυνατή η εκπρόθεσμη χειρόγραφη κατάθεση του προτυπωμένου από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ εντύπου Ε5, με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ. Η λύση της εργασιακής σχέσης, ωστόσο, με εκπρόθεσμη υποβολή χειρόγραφου εντύπου Ε5 εκ μέρους των υπόχρεων ηλεκτρονικής υποβολής εργοδοτών, θεωρείται με βάση την παρούσα διάταξη και στην περίπτωση αυτή ως άτακτη καταγγελία της εργασιακής σύμβασης, ακόμη και αν το έντυπο διαθέτει την υπογραφή του μισθωτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους..

Έχω την εξής περίπτωση και παρακαλώ για τα φώτα όποιου επιθυμεί να τα δώσει.. :)

Εργαζόμενος (με λίγες ώρες εργασίας την εβδομάδα) αποχώρησε από επιχείρηση χωρίς να υπογράψει ποτέ τίποτα.. Όλα τα e-mail με τα έντυπα κλπ που του εστάλησαν ηλεκτρονικά δεν είχαν καμία τύχη... Διαδικασία με δικαστικό επιμελητή για επίδοση δεν κινήθηκε ποτέ - θεωρώ λόγω "καλής θελήσεως" από την πλευρά της επιχείρησης, συνεπώς και εγώ μη έχοντας υπογεγραμμένα χαρτιά στα χέρια μου συνέχισα να τον υπολογίζω στις μισθοδοσίες κανονικά - εν γνώσει της επιχείρησης (λάθος ή σωστό εγώ χωρίς χαρτί με υπογραφή δεν κάνω τίποτα).

Τώρα που επιτέλους απάντησε ο εργαζόμενος στις επανειλημμένες οχλήσεις (1 χρόνο μετά!) εστάλησαν τα έντυπα με τρέχουσες ημερομηνίες για υπογραφές - όμως εκείνος ισχυρίζεται ότι έχει πρόβλημα κλπ-κλπ (πολύ πιθανόν) και ότι ο λογιστής του ζητάει να γίνει λύση της εργασιακής σχέσης με την πραγματική ημερομηνία (λογικό)...

Μπορεί κανείς να πει αν έχει αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα που θα απαιτεί και τροποποιητικές ΑΠΔ κλπ?

Και τι θα κάνω που έχει φύγει η δήλωση (με μη εκπιπτόμενα τα ποσά όλα φυσικά της μισθοδοσίας) ...???

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/10/2016 στις 3:49 ΠΜ, GEORGE62 είπε

Στά πλαίσια υποβολής ετήσιου πίνακα προσωπικού Ε4 ανακάλυψα ότι ξέχασα νά υποβάλλω οικειοθελή αποχώρηση εργαζομένου στίς 27/12/2015.

Τό πρόστιμο νομίζω ότι είναι 800 ευρώ.  Ενδέχεται νά ξαναπροσλάβω τόν συγκεκριμένο εργαζόμενο στήν επιχείρηση γιά λίγες ημέρες κατά τίς εορτές τών Χριστουγέννων.

Πώς νομίζετε νά τό χειριστώ ?

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα , γνωρίζω ότι το πρόστιμο των 800€ υπάρχει και θα μπεί αργότερα σε ενδεχόμενο έλεγχο του ΙΚΑ.

Εχω αναλάβει έναν πελάτη και μου λέει τώρα ότι ξέρεις, δεν έχουν υποβληθεί ορισμένες οικειοθελείς αποχωρήσεις τα τελευταία 5 χρόνια! Είχαν εξαφανιστεί οι εργαζόμενοι και δεν τους βρίσκαμε και δεν υποβλήθηκαν!

Τι θα κάνατε στην θέση μου? Απλή εκπρόθεσμη υποβολή της οικειοθελούς στον ΟΑΕΔ για όλους χωρίς ενημέρωση του ΙΚΑ τώρα? Νομική βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...