Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ


GEORGE62

Ερώτηση

Στά πλαίσια υποβολής ετήσιου πίνακα προσωπικού Ε4 ανακάλυψα ότι ξέχασα νά υποβάλλω οικειοθελή αποχώρηση εργαζομένου στίς 27/12/2015.

Τό πρόστιμο νομίζω ότι είναι 800 ευρώ.  Ενδέχεται νά ξαναπροσλάβω τόν συγκεκριμένο εργαζόμενο στήν επιχείρηση γιά λίγες ημέρες κατά τίς εορτές τών Χριστουγέννων.

Πώς νομίζετε νά τό χειριστώ ?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θέλει προσοχή ,γιατί αν δεν υποβληθεί ,έστω και εκπρόθεσμα και τον ξαναπροσλάβεις,ίσως θεωρηθεί οτι δούλευε συνεχώς χωρίς διακοπή(εάν δεν εργαζόταν αλλού,με πλήρη, στο μεσοδιάστημα) και σου στοιχίσει πολύ περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε όλους εχει συμβεί ,,ομως ειλικρινά ..γιατί δεν τον είδες στην  καταχώρηση μισθοδοσίας του π.χ. Ιανουαρίου 2016?

Το ΙΚΑ είναι το πρόβλημα ,που θα τα χρεώσει ολα ..

Εκπροθεσμη δήλωση !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τήν μισθοδοσία τόν σταμάτησα κανονικά. Τήν ηλεκτρονική υποβολή τής οικειοθελούς αποχώρήσεως, ενώ είχα τήν εντύπωση ότι τήν υπέβαλα κανονικά, τελικά ως φαίνεται δέν τήν έχω υποβάλλει. Πρώτη φορά μού συμβαίνει. Αρχίζω νά ανυσηχώ. Μάλλον γέρασα καί αρχίζει νά μέ εγκαταλείπει η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, GEORGE62 said:

Από τήν μισθοδοσία τόν σταμάτησα κανονικά. Τήν ηλεκτρονική υποβολή τής οικειοθελούς αποχώρήσεως, ενώ είχα τήν εντύπωση ότι τήν υπέβαλα κανονικά, τελικά ως φαίνεται δέν τήν έχω υποβάλλει. Πρώτη φορά μού συμβαίνει. Αρχίζω νά ανυσηχώ. Μάλλον γέρασα καί αρχίζει νά μέ εγκαταλείπει η μνήμη.

αν στο διάστημα αυτό δεν είχε και ένσημα από αλλού ,δυσκολεύουν τα πράγματα. οπότε το εκπρόθεσμο είναι το σωστότερο.

τελικά ως φαίνεται δέν τήν έχω υποβάλλει.     κάνε ανεύρεση με το ΑΦΜ του.

που δεν την έχεις υποβάλλει αλλά λέμε.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, PROAKIS said:

αν στο διάστημα αυτό δεν είχε και ένσημα από αλλού ,δυσκολεύουν τα πράγματα. οπότε το εκπρόθεσμο είναι το σωστότερο.

τελικά ως φαίνεται δέν τήν έχω υποβάλλει.     κάνε ανεύρεση με το ΑΦΜ του.

που δεν την έχεις υποβάλλει αλλά λέμε.  

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πού καί μέ ποιό τρόπο υποβάλλεται η εκπρόθεσμη οικειοθελής αποχώρηση, διότι στό 210 9989102 (ΥΕΚΑ Υπουργείο Ερασίας) δέν απαντούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ΟΑΕΔ που ανήκεις με το παλιό έντυπο που υπήρχε. Τώρα δεν σου βάζουν κάποιο πρόστιμο αλλά αυτό θα προκύψει με τον έλεγχο του ΙΚΑ που κάποτε θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, tacar said:

Στον ΟΑΕΔ που ανήκεις με το παλιό έντυπο που υπήρχε. Τώρα δεν σου βάζουν κάποιο πρόστιμο αλλά αυτό θα προκύψει με τον έλεγχο του ΙΚΑ που κάποτε θα γίνει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόστιμο είναι 800 για οικ.αποχώρηση , στη θέση σου ίσως σκεφτόμουν αντί για εκπρόθεσμη οικ.αποχ να κάνω εκπρόθεσμη λήξη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Δεν είσαι ο μοναδικός πάντως , εδώ και καιρό είχα την άποψη ότι θα έπρεπε ως λογιστές να απαιτήσουμε την ενεργοποίηση ενός κουμπιού στο ΕΡΓΑΝΗ που θα δείχνει όλους τους ενεργούς εργαζόμενους . Όταν ο πελάτης σου τηλεφωνεί 9 η ώρα το βράδυ κ σου λέει κάνε αποχώρηση την Σουλτάνα λογικό είναι να το ξεχάσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, CEL said:

Το πρόστιμο είναι 800 για οικ.αποχώρηση , στη θέση σου ίσως σκεφτόμουν αντί για εκπρόθεσμη οικ.αποχ να κάνω εκπρόθεσμη λήξη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Δεν είσαι ο μοναδικός πάντως , εδώ και καιρό είχα την άποψη ότι θα έπρεπε ως λογιστές να απαιτήσουμε την ενεργοποίηση ενός κουμπιού στο ΕΡΓΑΝΗ που θα δείχνει όλους τους ενεργούς εργαζόμενους . Όταν ο πελάτης σου τηλεφωνεί 9 η ώρα το βράδυ κ σου λέει κάνε αποχώρηση την Σουλτάνα λογικό είναι να το ξεχάσεις . 

 

Μου αρέσεις , δεν θέλει και πολύ να το σκεφτεί ΄πάντως   εφόσον γλυτώνει το πρόστιμο (δεν γνωρίζω εαν έχει πρόστιμο  στην λήξη σύμβασης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , stavr said:

 

Μου αρέσεις , δεν θέλει και πολύ να το σκεφτεί ΄πάντως   εφόσον γλυτώνει το πρόστιμο (δεν γνωρίζω εαν έχει πρόστιμο  στην λήξη σύμβασης)

 

 

Γιά νά κάνεις εκπρόθεσμη  λήξη σύμβασης ορισμένου¨χρόνου, θά έπρεπε κατά τήν ηλεκτρονική πρόσληψη νά είχε δηλωθεί ως είδος σύμβασης "σύμβαση ορισμένου χρόνου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν , GEORGE62 said:

 

Γιά νά κάνεις εκπρόθεσμη  λήξη σύμβασης ορισμένου¨χρόνου, θά έπρεπε κατά τήν ηλεκτρονική πρόσληψη νά είχε δηλωθεί ως είδος σύμβασης "σύμβαση ορισμένου χρόνου".

Την εκπρόθεσμη την καταθέτεις στον ΟΑΕΔ ,αν δεν γνωρίζουν πως να την παραλάβουν την καταθέτεις με γενικό πρωτόκολλο. Δεν νομίζω να ζητηθεί η αρχική πρόσληψη αλλά κ να ζητηθεί μπορεί κατά την υποβολή να ξέχασε ο χρήστης να βάλει "ορισμένου χρόνου" . Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι το ηλεκτρονικό έντυπο είναι μια υποχρέωση γραφειοκρατική κ αυτό που μετράει περισσότερο είναι η πραγματική σύμβαση εργασίας που μπορεί να είναι είτε γραπτή είτε προφορική . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, CEL said:

Την εκπρόθεσμη την καταθέτεις στον ΟΑΕΔ ,αν δεν γνωρίζουν πως να την παραλάβουν την καταθέτεις με γενικό πρωτόκολλο. Δεν νομίζω να ζητηθεί η αρχική πρόσληψη αλλά κ να ζητηθεί μπορεί κατά την υποβολή να ξέχασε ο χρήστης να βάλει "ορισμένου χρόνου" . Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι το ηλεκτρονικό έντυπο είναι μια υποχρέωση γραφειοκρατική κ αυτό που μετράει περισσότερο είναι η πραγματική σύμβαση εργασίας που μπορεί να είναι είτε γραπτή είτε προφορική . 

Τό πρόβλημα δέν είναι η κατάθεση τής εκπρόθεσμης καί η λήψη πρωτοκόλλου από τόν ΟΑΕΔ.  Τό πρόβλημα θά δημιουργηθεί σέ ενδεχόμενο έλεγχο τού ΙΚΑ. Εκεί θά έχεις πρόσληψη "αορίστου χρόνου" καί μία εκρόθεσμη "λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου" καί ο ελεγκτής τού ΙΚΑ σέ κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , GEORGE62 said:

Τό πρόβλημα δέν είναι η κατάθεση τής εκπρόθεσμης καί η λήψη πρωτοκόλλου από τόν ΟΑΕΔ.  Τό πρόβλημα θά δημιουργηθεί σέ ενδεχόμενο έλεγχο τού ΙΚΑ. Εκεί θά έχεις πρόσληψη "αορίστου χρόνου" καί μία εκρόθεσμη "λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου" καί ο ελεγκτής τού ΙΚΑ σέ κάνει ότι θέλει.

Σε πλήρη απασχόληση αορίστου χρόνου συμφωνούν εργοδότης και εργαζόμενος να μετατρέψουν την σύμβαση σε ορισμένου απο αορίστου που ήταν κατά την πρόσληψη . Τι έντυπο υποβάλλεται και που εκτός απο τους όρους της ατομικής σύμβασης που δεν υποβάλετε πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , stavr said:

Σε πλήρη απασχόληση αορίστου χρόνου συμφωνούν εργοδότης και εργαζόμενος να μετατρέψουν την σύμβαση σε ορισμένου απο αορίστου που ήταν κατά την πρόσληψη . Τι έντυπο υποβάλλεται και που εκτός απο τους όρους της ατομικής σύμβασης που δεν υποβάλετε πουθενά?

 

http://www.oaed.gr/bebaiose-delose-ergodote-gia-symbaseis-orismenou-chronou-e-ergou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν , GEORGE62 said:

Τό πρόβλημα δέν είναι η κατάθεση τής εκπρόθεσμης καί η λήψη πρωτοκόλλου από τόν ΟΑΕΔ.  Τό πρόβλημα θά δημιουργηθεί σέ ενδεχόμενο έλεγχο τού ΙΚΑ. Εκεί θά έχεις πρόσληψη "αορίστου χρόνου" καί μία εκρόθεσμη "λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου" καί ο ελεγκτής τού ΙΚΑ σέ κάνει ότι θέλει.

Δλδ τι μπορεί να σε κάνει ? Πριν από 10 χρόνια είχα ανεβάσει μια αποφ Δικαστηρίου για συμβάσεις ορισμένου χρόνου  .

 

Στο επάγγελμά μας τις περισσότερες φορές αν γνωρίζεις περισσότερα από τον Δημόσιο υπάλληλο τον πάς εκεί που θέλεις κ δεν μπορεί να πει τπτ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, GEORGE62 said:

Σάς ευχαριστώ γιά τίς απαντήσεις καί τήν βοήθεια  αλλά :

http://www.oaed.gr/bebaiose-delose-ergodote-gia-symbaseis-orismenou-chronou-e-ergou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

αρχές Αυγούστου μου ζήτησε εργοδότης να κάνω οικειοθελή αποχώρηση σε εργαζόμενο του.Σήμερα διαπίστωσα ότι ο εργαζόμενος τελικά δεν αποχώρησε και εργάζεται κανονικά στην επιχείρηση (ξέχασε ο εργοδότης να μου το πει).

Ασφαλιστικά και μισθολογικά θα τον καλύψει σαν να μην έγινε ποτέ η αποχώρηση.Το ερώτημα είναι αν πρέπει να υποβάλλω ξανά πρόσληψη στο εργάνη ή να θεωρήσω την αποχώρηση άκυρη και να ισχύει η αρχική πρόσληψη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, noslave said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

αρχές Αυγούστου μου ζήτησε εργοδότης να κάνω οικειοθελή αποχώρηση σε εργαζόμενο του.Σήμερα διαπίστωσα ότι ο εργαζόμενος τελικά δεν αποχώρησε και εργάζεται κανονικά στην επιχείρηση (ξέχασε ο εργοδότης να μου το πει).

Ασφαλιστικά και μισθολογικά θα τον καλύψει σαν να μην έγινε ποτέ η αποχώρηση.Το ερώτημα είναι αν πρέπει να υποβάλλω ξανά πρόσληψη στο εργάνη ή να θεωρήσω την αποχώρηση άκυρη και να ισχύει η αρχική πρόσληψη?

 

Και πώς θα τη βγάλεις άκυρη την αποχώρηση από τη στιγμή που έχει περάσει στο ΕΡΓΑΝΗ;;

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις νέα πρόσληψη από σήμερα (αφού δε γίνεται νωρίτερα), το σφάλμα είναι του εργοδότη, όχι δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

γνωριζει καποιος να μου πει εαν τωρα στον ΟΑΕΔ παραλαμβανουν εκπροθεσμες οικοιοθελεις αποχωρησεις χωρις προστιμο με βασει τις νεες εργασιακες αλλαγες ?

και εαν οχι μπορει καποιος να στειλει καταγγελια συμβασης στο συστημα με σημερινη ημερομηνια ,αλλα τελευταια μερα εργασιας  22/6/2017 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξεχασα να γραψω οτι στον ΟΑΕΔ  μου λενε  αλλα αντι αλλων 

δηλαδη οτι στην οικειοθελη αποχωρηση δεν την παραλαμβανουν  πλεον εφοσον ειναι εκπροθεσμη σε αντιθεση με την καταγγελια σημβασης που τη δεχονται  και επειδη δεν ηξεραν ακριβως μου ειπαν να παρω τηλ στο ΕΡΓΑΝΗ  το οποιο τηλ δεν απαντα ποτε 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/833

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36761

2. Η αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης του μισθωτού θα πρέπει να συνοδεύεται υποχρεωτικά είτε από ηλεκτρονικά σαρωμένο έντυπο υπογεγραμμένο από τον εργοδότη και τον εργαζόμενο είτε από εξώδικη δήλωση του εργοδότη προς τον εργαζόμενο, με την οποία τον ενημερώνει ότι έχει χωρήσει οικειοθελής αποχώρησή του και ότι αυτή θα αναγγελθεί στο πληροφοριακό σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ». Στην τελευταία περίπτωση, η εξώδικη δήλωση του εργοδότη επιδίδεται στον εργαζόμενο το αργότερο τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες από την οικειοθελή του αποχώρηση και η αναγγελία γίνεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την επίδοση της εξώδικης δήλωσης. Αν ο εργοδότης δεν τηρήσει εμπρόθεσμα τις υποχρεώσεις αναγγελίας οικειοθελούς αποχώρησης, συμπεριλαμβανομένης της υποβολής των συνοδευτικών εγγράφων της παρούσας, η σύμβαση εργασίας θεωρείται ότι λύθηκε με άτακτη καταγγελία του εργοδότη.

 

ατακτη καταγγελια ειναι η απολυση χωρις προειδοποιηση.

για αυτο δεν την παραλαμβανουν στον ΟΑΕΔ και ζηταν εντυπο απολυσης με εκπροθεσμη ημερομηνια για να το παραλαβουν.

προστιμο για εκπροθεσμη οικειοθελη αποχωρηση ή απολυση ο ΟΑΕΔ δε βαζει.βαζει το ΙΚΑ.

ενα ζητημα ειναι βεβαια, αν μπορουν να παραλαβουν εκπροθεσμα εντυπο αποχωρησης με ημερομηνια αποχωρησης πριν τη δημοσιοποιηση του νομου. 

μη ξεχασεις να πας και στο ικα γιατι θα βαλουν 800 ευρω προστιμο για το εκπροθεσμο  και ενδεχομενως και  επιπλεον ασφαλιση απο αυτη που δηλωσες στην ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την απαντηση

Αφου δεν την παραλαμβανουν και την θεωρουν ατακτη καταγγελια  τοτε θα  μπορω να υποβαλλω στο συστημα καταγγελια συμβασης με τωρινη  ημερομηνια και να αναφερω τελευταια μερα εργασιας στο εντυπο 22/6/2017 ?

και να γλιτωσω το προστιμο των 800 ευρω απο το ικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν νομιζω να τη δεχθει το συστημα αυτη την ημερομηνια,θα την θεωρησει παλι εκπροθεσμη.

για το 800αρι θα κανεις ενσταση στην επιτροπη του ικα μηπως και το γλυτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, EYHKARA said:

Ευχαριστω για την απαντηση

Αφου δεν την παραλαμβανουν και την θεωρουν ατακτη καταγγελια  τοτε θα  μπορω να υποβαλλω στο συστημα καταγγελια συμβασης με τωρινη  ημερομηνια και να αναφερω τελευταια μερα εργασιας στο εντυπο 22/6/2017 ?

και να γλιτωσω το προστιμο των 800 ευρω απο το ικα?

Αφου η ημερομηνια οικ.αποχωρισης είναι 6ος και τα νεα μετρα ισχυουν απο ν.

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488

Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις Δημοσίου και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις, ενίσχυση της προστασίας των εργαζομένων, δικαιώματα ατόμων με αναπηρίες και άλλες διατάξεις.

(ΦΕΚ Α' 137/13-09-2017)

γιατι δεν παίρνουν εκπρόθεσμη δήλωση του 6ου/17 αφου τοτε δεν ίσχυε ο νόμος?μετά την ισχύ του νόμου ισχύει το 4μερο και αν δεν υποβληθεί δεν την παραλαμβάνουν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...