Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΙΚΕ


TAXLAV

Ερώτηση

Μηπως καποιος γνωριζει  πως θα υπολογισθουν οι  εισφορες απο 1/1/2017  διαχειριστη ΙΚΕ?

δεδομενου οτι στην  ΙΚΕ  ασφαλιζεται μονο ο διαχειριστης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
24 λεπτά πριν , TAXLAV said:

Μηπως καποιος γνωριζει  πως θα υπολογισθουν οι  εισφορες απο 1/1/2017  διαχειριστη ΙΚΕ?

δεδομενου οτι στην  ΙΚΕ  ασφαλιζεται μονο ο διαχειριστης?

 

Δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος. Από τον νόμο, έτσι όπως το έχω εγώ καταλάβει, και δεν ίσχυρίζομαι ότι το έχω καταλάβει καλά, θα πληρώνει 26,95 στα μερίσματα. Επίσης, δεν βλέπω να προκύπτουν ασφαλιστικές εισφορές (μισθωτού) στις αμοιβές διαχείρισης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, ponzi said:

Δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος. Από τον νόμο, έτσι όπως το έχω εγώ καταλάβει, και δεν ίσχυρίζομαι ότι το έχω καταλάβει καλά, θα πληρώνει 26,95 στα μερίσματα. Επίσης, δεν βλέπω να προκύπτουν ασφαλιστικές εισφορές (μισθωτού) στις αμοιβές διαχείρισης.

 

και αν δεν γίνεται διανομή μερισμάτων ? και αν ο διαχειριστής είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ από άλλη αιτία ? και αν από την άλλη αυτή αιτία πχ συμμετοχή και σε μια ΟΕ , προκύπτει ζημία ? και αν .......................:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, SOTHRIS said:

και αν δεν γίνεται διανομή μερισμάτων ? και αν ο διαχειριστής είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ από άλλη αιτία ? και αν από την άλλη αυτή αιτία πχ συμμετοχή και σε μια ΟΕ , προκύπτει ζημία ? και αν .......................:angry:

Αν δεν γίνει διανομή, δεν υπάρχει φορολογητέο εισόδημα για τον ασφαλισμένο οπότε πληρώνει το ελάχιστο. Αν έχει συμμετοχή και σε άλλη εταιρεία (πχ ΟΕ) με ζημίες, πληρώνει τα ελάχιστα μόνο για την πρώτη αναληφθείσα (δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει αυτό).

Ακόμα κι έτσι να είναι, αυτά τα πράγματα είναι πρακτικά ανεφάρμοστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , ponzi said:

Αν δεν γίνει διανομή, δεν υπάρχει φορολογητέο εισόδημα για τον ασφαλισμένο οπότε πληρώνει το ελάχιστο. Αν έχει συμμετοχή και σε άλλη εταιρεία (πχ ΟΕ) με ζημίες, πληρώνει τα ελάχιστα μόνο για την πρώτη αναληφθείσα (δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει αυτό).

Ακόμα κι έτσι να είναι, αυτά τα πράγματα είναι πρακτικά ανεφάρμοστα.

Μένω στην τελευταία φράση  .......... Στο απλό της εφαρμογής .  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογιακ θα βγουν οδηγιες .διαχειριστης ΙΚΕ εκ των πραγματαων ασφαλιζεται στον οαεε,Διανομη μερισματων για πόσες χρησεις μπορει να μην γινεται?εφοσον υπαρχουν κερδη,υπαρχει περιορισμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Μένω στην τελευταία φράση  .......... Στο απλό της εφαρμογής .  :D

Έτσι κι αλλιώς στον ΟΑΕΕ, ακόμα και αν ο νόμος δεν είχε ασάφειες (λέμε τώρα), περιμένουν πάντα τη δική τους εγκύκλιο για να τον εφαρμόσουν. Η οποία βέβαια πολλές φορές έρχεται σε αντιδιαστολή με τον νόμο, αλλά βρε αδερφέ, εμείς στον ΟΑΕΕ μπορούμε!:D

Τρανταχτό παράδειγμα:

Ρύθμιση 100 δόσεων για χρέη του ΟΑΕΕ στον ΟΑΕΕ, χάνεται με εκπρόθεσμη καταβολή τρεχουσών εισφορών.

Ρύθμιση 100 δόσεων για χρέη του ΟΑΕΕ στο ΚΕΑΟ, δεν χάνεται με εκπρόθεσμη καταβολή τρεχουσών εισφορών.

Για το παραπάνω φαινόμενο, υπάρχει εγκύκλιος του ΟΑΕΕ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, ponzi said:

Έτσι κι αλλιώς στον ΟΑΕΕ, ακόμα και αν ο νόμος δεν είχε ασάφειες (λέμε τώρα), περιμένουν πάντα τη δική τους εγκύκλιο για να τον εφαρμόσουν. Η οποία βέβαια πολλές φορές έρχεται σε αντιδιαστολή με τον νόμο, αλλά βρε αδερφέ, εμείς στον ΟΑΕΕ μπορούμε!:D

Τρανταχτό παράδειγμα:

Ρύθμιση 100 δόσεων για χρέη του ΟΑΕΕ στον ΟΑΕΕ, χάνεται με εκπρόθεσμη καταβολή τρεχουσών εισφορών.

Ρύθμιση 100 δόσεων για χρέη του ΟΑΕΕ στο ΚΕΑΟ, δεν χάνεται με εκπρόθεσμη καταβολή τρεχουσών εισφορών.

Για το παραπάνω φαινόμενο, υπάρχει εγκύκλιος του ΟΑΕΕ!

 

Γνωρίζω το.....δισυπόστατο του ΟΑΕΕ . Εχει πλάκα να μεταβληθεί και να γίνει τρισυπόστατο ......:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι μόνο διαχειριστής στην ΙΚΕ θα πληρώνει το ελάχιστο.Αν συμμετέχει π.χ σε 2 οε θ απληρώνει ότι "βγάζουν " σαν αποτέλεσμα οι 2 οε σε κέρδη ,αν έχει ζημιες σε όλα ,το ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. said:

Αν είναι μόνο διαχειριστής στην ΙΚΕ θα πληρώνει το ελάχιστο.Αν συμμετέχει π.χ σε 2 οε θ απληρώνει ότι "βγάζουν " σαν αποτέλεσμα οι 2 οε σε κέρδη ,αν έχει ζημιες σε όλα ,το ελάχιστο.

Πως είστε τόσο βέβαιος με αυτό το ελάχιστο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTHRIS said:

Πως είστε τόσο βέβαιος με αυτό το ελάχιστο ? 

Αυτά είπαν και σε πρόσφατο σεμιναριο του ΛΣΑ οτι δλδ  θα ασφαλίζονται στο ελάχιστο ,

αν  εχουν όμως  και πρόσθετη αμοιβή  πάνω απο το ετήσιο min 7033€ θα  υπολογίζονται σε αυτή.

Εως να βγει η ερμηνευτική ισχύει ότι και τώρα ,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους νέους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ προβλέπονταν τα δύο πρώτα χρόνια 14 % και τα 3 επόμενα 17% για το κλάδο σύνταξης και για το κλάδο ασθένειας τα δύο πρώτα χρόνια 4,87 % και τα τρία επόμενα 5,91 %.

Αυτές οι διατάξεις καταργήθηκαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

52 λεπτά πριν , kotlistianos said:

Για τους νέους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ προβλέπονταν τα δύο πρώτα χρόνια 14 % και τα 3 επόμενα 17% για το κλάδο σύνταξης και για το κλάδο ασθένειας τα δύο πρώτα χρόνια 4,87 % και τα τρία επόμενα 5,91 %.

Αυτές οι διατάξεις καταργήθηκαν? 

 Για να καταργηθούν θα έπρεπε πρώτα να εφαρμοσθούν. Ακόμη δεν ξεκίνησε τίποτε και δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση πλην διαρροών περί προθέσεων . :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.thepressproject.gr/mou/index.php?aid=93224

 

4. Κατά τα λοιπά, διατάξεις νόμου που προβλέπουν την καταβολή μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών για τους ασφαλισμένους προερχόμενους από το ΕΤΑΑ, κατά την πρώτη πενταετία υπαγωγής στην ασφάλιση, καταργούνται από 1.1.2017.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, kotlistianos said:

https://www.thepressproject.gr/mou/index.php?aid=93224

 

4. Κατά τα λοιπά, διατάξεις νόμου που προβλέπουν την καταβολή μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών για τους ασφαλισμένους προερχόμενους από το ΕΤΑΑ, κατά την πρώτη πενταετία υπαγωγής στην ασφάλιση, καταργούνται από 1.1.2017.
 

Ακριβώς πριν αλέκτωρ λαλήσει ......καταργήθηκαν , ενώ δεν είχαν εφαρμοσθεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, Saga1 said:

Αυτά είπαν και σε πρόσφατο σεμιναριο του ΛΣΑ οτι δλδ  θα ασφαλίζονται στο ελάχιστο ,

αν  εχουν όμως  και πρόσθετη αμοιβή  πάνω απο το ετήσιο min 7033€ θα  υπολογίζονται σε αυτή.

Εως να βγει η ερμηνευτική ισχύει ότι και τώρα ,..

Το ότι θα έχουν ασφαλιστικές εισφορές οι αμοιβές, μπορείτε να μας το δείξετε στον νόμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειλικρινά  αρκετά απο αυτά που ακούσαμε  ΔΕΝ αναφέρονταν ρητά  στον Νομο ,

 θα έλεγα πως ήταν "μια προσέγγιση" παίρνοντας ως δεδομενο το τι ισχύει μεχρι τώρα , κάποιους συνδυασμούς απο το κείμενο του νόμου ,,και με  "μονιμη επωδό" βεβαια  το ..."αναμένουμε την ερμηνευτική" .

Ειδικά στο θέμα των ΙΚΕ υπήρξαν πολλές και  συχνές ερωτήσεις απο τους συναδέλφους.. Εγω αυτα κατάλαβα

,,υπομονή μεχρι και το  σεμινάριο της Παρασκευής !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 said:

Ειλικρινά  αρκετά απο αυτά που ακούσαμε  ΔΕΝ αναφέρονταν ρητά  στον Νομο ,

 θα έλεγα πως ήταν "μια προσέγγιση" παίρνοντας ως δεδομενο το τι ισχύει μεχρι τώρα , κάποιους συνδυασμούς απο το κείμενο του νόμου ,,και με  "μονιμη επωδό" βεβαια  το ..."αναμένουμε την ερμηνευτική" .

Ειδικά στο θέμα των ΙΚΕ υπήρξαν πολλές και  συχνές ερωτήσεις απο τους συναδέλφους.. Εγω αυτα κατάλαβα

,,υπομονή μεχρι και το  σεμινάριο της Παρασκευής !!

Τι ισχύει δηλαδή τώρα για τις αμοιβές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Saga1 said:

Ειλικρινά  αρκετά απο αυτά που ακούσαμε  ΔΕΝ αναφέρονταν ρητά  στον Νομο ,

 θα έλεγα πως ήταν "μια προσέγγιση" παίρνοντας ως δεδομενο το τι ισχύει μεχρι τώρα , κάποιους συνδυασμούς απο το κείμενο του νόμου ,,και με  "μονιμη επωδό" βεβαια  το ..."αναμένουμε την ερμηνευτική" .

Ειδικά στο θέμα των ΙΚΕ υπήρξαν πολλές και  συχνές ερωτήσεις απο τους συναδέλφους.. Εγω αυτα κατάλαβα

,,υπομονή μεχρι και το  σεμινάριο της Παρασκευής !!

Αφού γνωρίζατε οτι δεν υπάρχουν διευκρινήσεις επί των ειδικότερων θεμάτων του ασφαλιστικού , παρά μόνο υποθέσεις (και διαρροές από το υπ. απασχόλησης ) ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΤΕ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ? ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ? (στους οργανωτές είναι γνωστό το τι αποδίδουν και προσφέρουν ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Αφού γνωρίζατε οτι δεν υπάρχουν διευκρινήσεις επί των ειδικότερων θεμάτων του ασφαλιστικού , παρά μόνο υποθέσεις (και διαρροές από το υπ. απασχόλησης ) ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΤΕ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ? ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ? (στους οργανωτές είναι γνωστό το τι αποδίδουν και προσφέρουν ).

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλα ...ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ponzi said:

Το ότι θα έχουν ασφαλιστικές εισφορές οι αμοιβές, μπορείτε να μας το δείξετε στον νόμο? 

Να σου απαντήσω ευχαρίστως αγαπητε  ,καθώς το ιδιο εχεις κάνει και εσύ σε ερώτηση μου .Μιλάμε για τον διαχειριστή ΙΚΕ ,τοτε είναι το αρθ39 παρ.7

Τα μελη των κεφαλαιουχικων εταιρειών ασφαλίζονται υποχρεωτικά ,καταρχάς στο ελάχιστο (παρ3) (γιατί ?.. "σύμφωνα με τα μεχρι τώρα δεδομένα"..)

Αν εχει και αλλη συμμετοχή σε αλλη ΙΚΕ ή άλλη εταιρεία δεν Θα επιβληθεί άλλη ελάχιστη εισφορά . 

Αν υπάρχουν   όμως και αμοιβές ,και αν αυτές είναι πάνω απο το ελάχιστο των 7033 θα ασφαλιστεί γιαυτές  ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ... σε αυτη την περίπτωση πάμε στο αρθ36παρ2 όπου θα απαλλαχτει απο την πρόσθετη ελάχιστη εισφορά. 

Επαναλαμβανω εγω αυτά κατάλαβα στο σεμινάριο ...όπως είπες και εσυ στη 2η κιόλας  απάντηση σου " Δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος ακόμη.." ,,και έχεις δίκαιο..γιαυτο όμως δεν γράφουμε και εδω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, Saga1 said:

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλα ...ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ !!!! 

οκ Κατανοητό . Μην εκνευρίζεσθε δεν υπάρχει λόγος . Το δικό σας χρόνο σπαταλάτε. Δικός είναι , όπως θέλετε τον διαθέτετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπληρωματική ερώτηση που αφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα

Σε ποιές περιπτώσεις ο Διαχειριστής ΕΠΕ ασφαλίζεται στο ΙΚΑ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, Saga1 said:

Να σου απαντήσω ευχαρίστως αγαπητε  ,καθώς το ιδιο εχεις κάνει και εσύ σε ερώτηση μου .Μιλάμε για τον διαχειριστή ΙΚΕ ,τοτε είναι το αρθ39 παρ.7

Τα μελη των κεφαλαιουχικων εταιρειών ασφαλίζονται υποχρεωτικά ,καταρχάς στο ελάχιστο (παρ3) (γιατί ?.. "σύμφωνα με τα μεχρι τώρα δεδομένα"..)

Αν εχει και αλλη συμμετοχή σε αλλη ΙΚΕ ή άλλη εταιρεία δεν Θα επιβληθεί άλλη ελάχιστη εισφορά . 

Αν υπάρχουν   όμως και αμοιβές ,και αν αυτές είναι πάνω απο το ελάχιστο των 7033 θα ασφαλιστεί γιαυτές  ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ... σε αυτη την περίπτωση πάμε στο αρθ36παρ2 όπου θα απαλλαχτει απο την πρόσθετη ελάχιστη εισφορά. 

Επαναλαμβανω εγω αυτά κατάλαβα στο σεμινάριο ...όπως είπες και εσυ στη 2η κιόλας  απάντηση σου " Δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος ακόμη.." ,,και έχεις δίκαιο..γιαυτο όμως δεν γράφουμε και εδω ?

Από αυτά που έχω καταλάβει:

Εταίρος ΟΕ ή ΕΕ: 26,95 στα κέρδη του, με min. το ελάχιστο, αμοιβές διαχείρισης χωρίς ΕΦΚΑ.

Εταίρος ΙΚΕ - διαχ/στής ή εταίρος ΕΠΕ: 26,95 στα μερίσματα του (υποθέτω, πάντως όχι στα κέρδη), με min. το ελάχιστο,  αμοιβές διαχείρισης χωρίς ΕΦΚΑ.

Μέτοχος (>3%)-μέλος ΔΣ: 26.95 στα μερίσματα του (υποθέτω, πάντως όχι στα κέρδη), με min. το ελάχιστο,  αμοιβές ΔΣ με ΕΦΚΑ μισθωτών.

Αν κάποιος από τους παραπάνω συμμετέχει και σε άλλη εταιρεία, πληρώνει για τα συνολικά φορολογητέα (ως άνω) 26,95 με min. το ελάχιστο. 

Αν κάποιος είναι ελ. επαγγελματίας και ταυτόχρονα μισθωτός, έχει κρατήσεις ΕΦΚΑ μισθωτού και 26,95 στο ελ. επάγγελμα, χωρίς ελάχιστο.

Ο "μπλοκάκιας" με έως 2 εργοδότες έχει ΕΦΚΑ μισθωτού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταίρος ΙΚΕ - διαχ/στής ή εταίρος ΕΠΕ: 26,95 στα μερίσματα του (υποθέτω, πάντως όχι στα κέρδη), με min. το ελάχιστο,  αμοιβές διαχείρισης χωρίς ΕΦΚΑ.

Μέτοχος (>3%)-μέλος ΔΣ: 26.95 στα μερίσματα του (υποθέτω, πάντως όχι στα κέρδη), με min. το ελάχιστο,  αμοιβές ΔΣ με ΕΦΚΑ μισθωτών.

-Αναφέρθηκε κατι που μάλλον πρέπει να «χωνέψουμε» καλά ,δλδ ότι στο ΕΦΚΑ υπάρχουν 3 ΤΟΜΕΙΣ οι Μισθωτοί , οι Αγρότες ,και οι Αυταπασχολούμενοι/Ελ.Επαγγελματίες με κάθε τομέα να έχει τις δικές του εισφορές ,δλδ κάθε εισόδημα εξετάζεται χωριστά .

Επίσης ΟΛΑ τα εισοδήματα έχουν εισφορές .Ποια δεν εχουν ? αναφέρθηκε ρητά οι τόκοι ,τα ενοίκια ,,και τα μερίσματα των κεφαλαιουχικών

Ο "μπλοκάκιας" με έως 2 εργοδότες έχει ΕΦΚΑ μισθωτού.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση ,(και βέβαια δεν προκύπτει από την απλη ανάγνωση του νόμου)...επι πολλαπλής μισθωτής απασχόλησης το ανώτατο ανα μηνα δλδ 5860 ισχύει οσο αφορά στην εισφορά ασφαλισμένου !!! στην εργοδοτική εισφορά δεν υπάρχει ανώτατο !!!.. :)

,,εχουμε να δούμε και να ακούσουμε πολλά ακόμη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...