Προς το περιεχόμενο

Μήπως είναι πολλές οι δωρεάν υπηρεσίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκουγκλάροντας έπεσα πάνω στο http://www.michanikos.gr/topic/45114-Συγκεντρωτικές-Καταστάσεις-Πελατών-Προμηθευτ/page-13.

Από περιέργεια επέλεξα το λίνκ με την ΠΟΛ 1022/2014 και με μεγάλη έκπληξή μου αντίκρισα την εν λόγω ΠΟΛ 1022 κωδικοποιημένη με τις περίπου 16 μεταβολές που έχουν υπάρξει γι΄αυτήν!!!

Στην συνέχεια, πάλι στην ίδια ανάρτηση στο φόρουμ των μηχανικών, ο χρήστης georgegaleos παραπέμπει για το πρόστιμο σε άρθρο της επιστημονικής ομάδας taxheaven!!!

Η απορία μου έγκειται στο εξής απλό ερώτημα: "Χωρίς τις συνδρομές θα υπήρχαν δωρεάν αυτά τα 2 προαναφερόμενα παραδείγματα";

Δηλαδή θα υπήρχε η επιστημονική ομάδα να κωδικοποιεί, να αρθρογραφεί και τέλος πάντων να φτιάχνει αυτά τα αναμφισβήτητα υπέροχα πράγματα που όλοι γνωρίζουμε; 

Εάν η απάντηση είναι ότι θα υπήρχαν ούτως ή άλλως τότε ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

Εάν η απάντηση είναι ότι δεν θα υπήρχαν τότε για πιο λόγο το φόρουμ των μηχανικών ή ο κάθε σέρφερ έχει βάλει το χέρι του στην τσέπη μου; Η συνδρομή υπάρχει για να έχω καλύτερη πληροφόρηση και εργαλεία ώστε να εξυπηρετώ άρτια αυτούς που έρχονται στο γραφείο μου, οι οποίοι γι΄αυτό ακριβώς με αμείβουν και όχι για να ξεστραβώνω δωρεάν μηχανικούς, γιατρούς, δικηγόρους, συμβολαιογράφους, εμπόρους ή περαστικούς τέλος πάντων που έχουν πρόσβαση σε αυτές τις επεξεργασμένες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσίες θα έπρεπε να είναι δωρεάν μόνο για λογιστές.

π.χ. Έλεγχος πρόσβασης στο φόρουμ με έλεγχο ΑΦΜ(ΚΑΔ Λογιστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 7/10/2016 at 11:26 ΜΜ, COSTAS said:

Γκουγκλάροντας έπεσα πάνω στο http://www.michanikos.gr/topic/45114-Συγκεντρωτικές-Καταστάσεις-Πελατών-Προμηθευτ/page-13.

Από περιέργεια επέλεξα το λίνκ με την ΠΟΛ 1022/2014 και με μεγάλη έκπληξή μου αντίκρισα την εν λόγω ΠΟΛ 1022 κωδικοποιημένη με τις περίπου 16 μεταβολές που έχουν υπάρξει γι΄αυτήν!!!

Στην συνέχεια, πάλι στην ίδια ανάρτηση στο φόρουμ των μηχανικών, ο χρήστης georgegaleos παραπέμπει για το πρόστιμο σε άρθρο της επιστημονικής ομάδας taxheaven!!!

Η απορία μου έγκειται στο εξής απλό ερώτημα: "Χωρίς τις συνδρομές θα υπήρχαν δωρεάν αυτά τα 2 προαναφερόμενα παραδείγματα";

Δηλαδή θα υπήρχε η επιστημονική ομάδα να κωδικοποιεί, να αρθρογραφεί και τέλος πάντων να φτιάχνει αυτά τα αναμφισβήτητα υπέροχα πράγματα που όλοι γνωρίζουμε; 

Εάν η απάντηση είναι ότι θα υπήρχαν ούτως ή άλλως τότε ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

Εάν η απάντηση είναι ότι δεν θα υπήρχαν τότε για πιο λόγο το φόρουμ των μηχανικών ή ο κάθε σέρφερ έχει βάλει το χέρι του στην τσέπη μου; Η συνδρομή υπάρχει για να έχω καλύτερη πληροφόρηση και εργαλεία ώστε να εξυπηρετώ άρτια αυτούς που έρχονται στο γραφείο μου, οι οποίοι γι΄αυτό ακριβώς με αμείβουν και όχι για να ξεστραβώνω δωρεάν μηχανικούς, γιατρούς, δικηγόρους, συμβολαιογράφους, εμπόρους ή περαστικούς τέλος πάντων που έχουν πρόσβαση σε αυτές τις επεξεργασμένες πληροφορίες.

 

Είναι γιαυτό και τις περιορίζουμε. Όσες ΠΟΛ Κωδικοποιούνται εξ αρχής εδώ και καιρό είναι μόνο για συνδρομητές. Η 1022 είναι από τις λίγες που μένει. ελεύθερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς όλα να τα έχεις συνδρομητικά. Το να βλέπεις να ποστάρονται λινκ από το site σε όλο το διαδίκτυο όταν ανοίγουν συζητήσεις για τα οικονομικά είναι η καλύτερη διαφήμιση. Οι πολ  και οι νόμοι το θεωρώ γελοίο να χρειάζεται συνδρομή να τις διαβάσεις. Στην κωδικοποίηση και στα επιστημονικά άρθρα το βρίσκω λογικό. Επίσης πόσοι πιστεύεται από αυτά τα σιτε που βλέπετε τα λινκ θα μπαίνανε στον κόπο να γίνουν συνδρομητές για να διαβάσουν τους νόμους; Σχεδόν κανένας. Η εσωστρέφεια άλλωστε και πόσο μάλλον στην γνώση μπορεί να σε αφανίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2016 at 11:31 ΠΜ, gus said:

Είναι γιαυτό και τις περιορίζουμε. Όσες ΠΟΛ Κωδικοποιούνται εξ αρχής εδώ και καιρό είναι μόνο για συνδρομητές. Η 1022 είναι από τις λίγες που μένει. ελεύθερη

Κώστα γεια χαρά. Το γνωρίζω ότι είναι ελεύθερη η συγκεκριμένη ΠΟΛ. γι΄αυτό εξάλλου την ανέφερα. Γνώριζα, όπως προανέφερα, ότι υπάρχουν και άλλα θέματα όπως π.χ.: το https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30563 ή το https://www.taxheaven.gr/dil2016/index.html τα οποία είναι αποτέλεσμα εργασίας αρκετών ωρών και δεν έδινα σημασία. Για να ακριβολογήσω γνωρίζω εδώ και αρκετά χρόνια ότι πολλά επεξεργασμένα πράγματα είναι ελεύθερα. Ειδικά στους μηχανικούς μπορείς να βρεις το μισό taxheaven. Μέχρι το 2009 όπου το φόρουμ των συμβολαιογράφων ήταν ανοικτό στους κοινούς θνητούς έβλεπα τα ίδια. Οποιοδήποτε φόρουμ ... σέβεται τον εαυτό του διαθέτει ένα αξιοσέβαστο ποσοστό συνδέσεων που δεν οδηγούν σε πρωτογενή πληροφορία αλλά σε επεξεργασμένη πληροφορία. Ωστόσο αυτό που ξεχείλισε το δικό μου ποτήρι ήταν το γεγονός ότι πριν από 10 μέρες ήμουν σε μια κοινωνική εκδήλωση με 2 συναδέλφους, οι οποίοι έχοντας διανύσει ήδη την μισή επαγγελματική τους ζωή και όντας σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμένα, τους ρώτησα "πόσο πάει τώρα ρε παιδιά η συνδρομή" και μου ανταπάντησαν "ποιος Θανάσης";

Ας είναι καλά το taxheaven !!!

Είναι κατανοητό πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος που να χρειάζεται κωδικοποιημένη την παρ. 3 του άρθρου 14 του ν. 4174 την στιγμή που έχει μασημένη τροφή και ελεύθερη την κωδικοποιημένη εγκύκλιο ΠΟΛ.1022/2014 !!!

Είναι νομίζω προφανής ο λόγος.

Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που έλαβες γνώση του φαινομένου πιστεύω πως θα βρεθεί μια αποτελεσματική και δίκαιη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On ‎10‎/‎10‎/‎2016 at 0:09 ΜΜ, jordan85 said:

Δεν μπορείς όλα να τα έχεις συνδρομητικά. Το να βλέπεις να ποστάρονται λινκ από το site σε όλο το διαδίκτυο όταν ανοίγουν συζητήσεις για τα οικονομικά είναι η καλύτερη διαφήμιση. Οι πολ  και οι νόμοι το θεωρώ γελοίο να χρειάζεται συνδρομή να τις διαβάσεις. Στην κωδικοποίηση και στα επιστημονικά άρθρα το βρίσκω λογικό. Επίσης πόσοι πιστεύεται από αυτά τα σιτε που βλέπετε τα λινκ θα μπαίνανε στον κόπο να γίνουν συνδρομητές για να διαβάσουν τους νόμους; Σχεδόν κανένας. Η εσωστρέφεια άλλωστε και πόσο μάλλον στην γνώση μπορεί να σε αφανίσει.

Ολόσωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...