Jump to content
Sign in to follow this  
pkosmid

ΝΟΜΙΜΗ Η ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ;

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή δύναμη,

Συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω εάν είναι νόμιμη η μεσολάβηση μας με εξουσιοδότηση να διεκπεραιώνουμε υποθέσεις στο ΙΚΑ δηλαδή σε Ιδρύματα

ασφάλισης και στην Δ.Ο.Υ.. 

Με ενημερώσανε από το ΙΚΑ της περιοχής μου οτι σύμφωνα με το έγγραφο ΙΚΑ Αρ.Πρ.Σ90/1/10.01.08 ,  μόνο δικηγόροι μπορούν να μεσολαβήσουν . Το έχω υποβάλει ως ερώτημα στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΌ ΕΠΙΜΕΛΗΤΉΡΙΟ και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

Εάν ισχύει τότε θεωρώ οτι θα πρέπει να επέμβουμε με κάποιον τρόπο......

Γνωρίζετε κάτι;

IKA Αρ Πρ Σ90 1 10 01 08.docx

εάν δεν μπορουν οι λογιστές τότε δεν μπορεί κανείς! Η δουλειά μας υποχρεωτικά, μας επιβάλλει, να κινούμεθα  εντός όλων των υπηρεσιών της χώρας εάν αυτό απαιτηθεί./Οι δικηγόροι έχουν αποκλειστικότητα μόνο στις φυλακές

(Απόσπασμα από τη Γνωμ. Παρέδρου ΝΣΚ κ. Χ. Μπρισκόλα με αρ. πρωτ. 11404/25.8.2006).
2. Εξαιρέσεις
i. Στη συνέχεια της ίδιας Γνωμοδότησης αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Τέλος, πρέπει να γίνει δεκτό ότι ΅επιμέλεια' και γενικά ΅διεκπεραίωση υπόθεσης ενώπιον διοικητικής αρχής' δεν συνιστά η διενέργεια διαφόρων υλικών πράξεων (όπως είναι, π.χ., η υποβολή στις αρμόδιες υπηρεσίες του Ιδρύματος αναλυτικής περιοδικής δήλωσης, η εξόφληση στο οικείο Ταμείο των οφειλομένων εισφορών ή η καταβολή δόσεων επί ρυθμίσεως του χρέους) οι οποίες πράξεις είναι δυνατό να ενεργούνται όχι αυτοπροσώπως από τον ίδιο τον ασφαλισμένο, αλλά και παρά τρίτων (εξουσιοδοτηθέντων απ' αυτόν) προσώπων, κατά τα γενόμενα δεκτά στην υπ' αριθ. 1/1997 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ.

Το παρόν αποτελεί απάντηση στο με αρ. πρωτ. Εμπ. 52/11.12.2006 έγγραφο του Τοπικού Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Καλλιθέας

Μήπως το ΙΚΑ είναι στην "περιοχή" ΑΙΓΑΛΕΩ??

Εγώ θυμάμαι πέρσι την άνοιξη του 2015 μου είχε ζητηθεί από πελάτη να μαζέψω τα δικαιολογητικά και να προβώ σε όλες τις απαιτούμενες από το νόμο ενέργειες για την κατάθεση αίτησης συντάξεως ΙΚΑ λόγω αναπηρίας και πηγαίνοντας στο γκισέ του υποκαταστήματος ΙΚΑ μου ζητήθηκε η ιδιότητά μου και όταν είπα ότι είμαι εξουσιοδοτημένος λογιστής μου είπε ότι δεν μπορώ να τα καταθέσω και ότι επιτρέπεται μόνο από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο ή απο εξουσιοδοτημένο δικηγόρο!!!!!!!

On 7/10/2016 at 8:07 ΜΜ, v.kourtis said:

Εγώ θυμάμαι πέρσι την άνοιξη του 2015 μου είχε ζητηθεί από πελάτη να μαζέψω τα δικαιολογητικά και να προβώ σε όλες τις απαιτούμενες από το νόμο ενέργειες για την κατάθεση αίτησης συντάξεως ΙΚΑ λόγω αναπηρίας και πηγαίνοντας στο γκισέ του υποκαταστήματος ΙΚΑ μου ζητήθηκε η ιδιότητά μου και όταν είπα ότι είμαι εξουσιοδοτημένος λογιστής μου είπε ότι δεν μπορώ να τα καταθέσω και ότι επιτρέπεται μόνο από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο ή απο εξουσιοδοτημένο δικηγόρο!!!!!!!

¨Οσον αφορά το εισπρακτικό κομμάτι το δέχονται. Στο τμήμα των συντάξεων δεν μας επιτρέπουν να καταθέσουμε τίποτα είτε με εξουσιοδότηση αλλά ούτε χωρίς. Οι δικηγόροι επιτρέπονται να είναι και λογιστές. Αλλά έχουν σύλλογο..... εμείς;;;;

Στο τμήμα Συντάξεων του ΙΚΑ Ηρακλείου και ενώ είχα κάνει όλη τη λαντζοδουλειά(αίτηση μέσω internet, συγκέντρωση και καταγραφή ενσήμων και λοιπών δικαιολογητικων όπως Φ.Δ. κλπ που θέλει ένα κάρο) μου είπαν ότι μόνο από δικηγόρο δέχονται την κατάθεση τους. Και να πεις ότι ξέρουν οι δικηγόροι τι να κάνουν? Πάλι στους λογιστές τρέχουν να μαζέψουν τα δικαιολογητικά οι άνθρωποι. Η διαφορά είναι ότι οι λογιστές τους τα μαζεύουν τσάμπα και οι δικηγόροι τους παίρνουν τρελά ποσά για να τα πάνε απλά.  Όταν πήγα λοιπόν με δικηγόρο, απλά είπε ότι είναι δικηγόρος και δεν χρειάστηκε καν να δείξει την ταυτότητα του. Έδωσα τα δικαιλογητικά σε 5 λεπτά με το ρολόι και φύγαμε. 

Η απορεία μου είναι εάν το Οικονομικό Επιμελητήριο ή οι κατά τόποω Συλλόγων μπορούν να κάνουν κάτι;;;;;

Εάν το γνωρίζουν το πρόβλημα αυτό και τί ενέργειες πρέπει να κάνουνε και εαν είναι διαθετιμένοι.......