Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Έχω φτιάξει πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου και στέλνω τον πελάτη σε ΔΟΥ. Έχω βάλει στα εισοδήματα του μια χρονιά το στεγαστικό δάνειο.

Η υπάλληλος ισχυρίζεται ότι αυτό πρέπει να αφαιρεθεί? έχει δίκιο? επιμενέι κιολάς έχει εξαντλήσει λέει ο θέμα και τα στεγαστικά δεν μπαίνουν στην ανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
16 ώρες πριν, asteras5 said:

Καλησπέρα,

Έχω φτιάξει πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου και στέλνω τον πελάτη σε ΔΟΥ. Έχω βάλει στα εισοδήματα του μια χρονιά το στεγαστικό δάνειο.

Η υπάλληλος ισχυρίζεται ότι αυτό πρέπει να αφαιρεθεί? έχει δίκιο? επιμενέι κιολάς έχει εξαντλήσει λέει ο θέμα και τα στεγαστικά δεν μπαίνουν στην ανάλωση

το οποίο προορίζονταν για κατοικία η οποία υπάγονταν στα τεκμήρια απόκτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάλαβα τι εννοείτε. Νομίζω όχι (δεν μπορώ να το δω τώρα) το δάνειο είναι του 2007 και η κατοικία 120 τ.μ.  Αυτό το δάνειο του άφήνει πλεόνασμα που η ΔΟΥ το απορρίπετι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προφανώς ο συνάδελφος Legteris7 τσάμπα ανέβασε τις διαταγές 
ρίξε μια ματιά , θα βρεις την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά είχα πάει αμέσως και διάβασα την απάντηση του συνάδελφου PROAKIS μέσα από τα notifications...

δεν είχα δει τις απαντήσεις των άλλων συναδέλφων ,

ευχαριστώ πολύ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει προσοχη ,το ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται......................ειδικά στα παλαιά δάνεια.

Ανάλωση κεφαλαίου που αποδεδειγμένα έχει φορολογηθεί κατά τα προηγούμενα έτη ή νόμιμα έχει απαλλαγεί από το φόρο.
Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου αυτού ανά έτος, από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, από τα χρηματικά ποσά που ορίζονται στις περιπτώσεις β', γ', δ', ε' και στ' της παραγράφου αυτής και από οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 31 και 32, ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται της εφαρμογής των άρθρων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή οι διαταγές είναι παλιές και σήμερα έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

αγοράζω α'κατοικία ανέκαθεν μετρούσε στην ανάλωση κεφαλαίου. πόσο μάλλον τώρα. 100

που βρήκες τα χρήματα? πήρα δάνειο 100.

άρα πρέπει να μπει.,ποσό <= της αξίας του σπιτιού.  στο παράδειγμα 100.

τώρα έρχεται και λέει και η δόση είναι τεκμήριο. για να δει πως εξόφλησα τα 100.

άρα ενισχυτικό.

από ότι κατάλαβα οι διαταγές αυτές λένε ,πήρες σπίτι 100 και στεγαστικό 120 ,με το υπόλοιπο 20 δεν μπορείς να καλύψεις τεκμήρια διαβίωσης. γιατί δόθηκε για συγκεκριμένο σκοπό. δηλ. αγορά σπιτιού (αντικ.+μαύρα).

τα λέω καλά ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τί γίνεται με αυτό το ζήτημα;

Και εγώ σήμερα αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα για την χρήση του 2008 όπου έχει συμπεριληφθεί ποσό στεγαστικού δανείου.

Η υπάλληλος η οποία είναι πάντα πολύ ενημερωμένη μου είπε πως δεν μπορεί να καλύψει τεκμήριο.

Εφόσον και η αντικειμενική δαπάνη κατοικιών είναι τεκμήριο και η εξόφληση του δανείου το ίδιο τα τελευταία χρόνια.

Είδα τις αποφάσεις παραπάνω και αναφέρονται σε Α κατοικία και στο ότι η τοκοχρεολυτική απόσβεση του δανείου δεν αποτελεί τεκμήριο για αναλογία εως 120τμ , και πως το δάνειο μέχρι τα 120 τμ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη τεκμηρίων.

Ωραία αυτά αλλά πλέον δεν ισχύει τίποτα από αυτά , και η αγορά Α κατοικίας δεν απαλλάσσεται του τεκμηρίου ούτε οι δόσεις του δανείου. Κάνω λάθος;

Η περίπτωση που αναφέρομαι αφορά στεγαστικό όχι Α κατοικίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το δάνειο κάλυψε όσο κάλυψε το κόστος κατασκευής της οικοδομής 
ΔΕΝ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για κάλυψη άλλων τεκμηρίων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Τί γίνεται με αυτό το ζήτημα;

Και εγώ σήμερα αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα για την χρήση του 2008 όπου έχει συμπεριληφθεί ποσό στεγαστικού δανείου.

Η υπάλληλος η οποία είναι πάντα πολύ ενημερωμένη μου είπε πως δεν μπορεί να καλύψει τεκμήριο.

Εφόσον και η αντικειμενική δαπάνη κατοικιών είναι τεκμήριο και η εξόφληση του δανείου το ίδιο τα τελευταία χρόνια.

Είδα τις αποφάσεις παραπάνω και αναφέρονται σε Α κατοικία και στο ότι η τοκοχρεολυτική απόσβεση του δανείου δεν αποτελεί τεκμήριο για αναλογία εως 120τμ , και πως το δάνειο μέχρι τα 120 τμ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη τεκμηρίων.

Ωραία αυτά αλλά πλέον δεν ισχύει τίποτα από αυτά , και η αγορά Α κατοικίας δεν απαλλάσσεται του τεκμηρίου ούτε οι δόσεις του δανείου. Κάνω λάθος;

Η περίπτωση που αναφέρομαι αφορά στεγαστικό όχι Α κατοικίας.

 

2.    Επίσης, σύμφωνα με την περ. ε' της παρ.8 του άρθρου 5 της 1037956/356/ Α0012/ΠΟΛ.1094/23.3.1989, τα δάνεια τα οποία έχουν ληφθεί πρέπει να αποδεικνύονται με έγγραφα στοιχεία που φέρουν βέβαιη χρονολογία και δεν πρέπει να είχαν ληφθεί για άλλο σκοπό, π.χ. βιοτεχνικά δάνεια ή δάνειο για αγορά περιουσιακού στοιχείου που η αντίστοιχη δαπάνη του δεν αποτελεί τεκμήριο που θέλει να καλύψει ο φορολογούμενος.
 

όπως σωστά έγραψες τώρα που τα πάντα όλα υπόκεινται σε πόθεν έσχες δηλ. αγορά α'κατοικίας -εξόφληση δανείων  δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός.

όπως το καταλαβαίνω ούτε για κατοικία πλην πρώτης και πριν.  δηλ. το 2008 που αναφέρεσαι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...