Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

Υποχρεωση απογραφης εργολαβου

Question

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1019/2015
 

1. Οι αναφερόμενες στην παράγραφο 2 του παρόντος άρθρου οντότητες που εμπίπτουν στην παράγραφο 2γ του άρθρου 1 του Ν. 4308/2014, όταν κατατάσσονται στην κατηγορία των πολύ μικρών οντοτήτων του άρθρου 2 του ιδίου νόμου και εκ του λόγου αυτού συντάσσουν μόνο Κατάσταση Αποτελεσμάτων (απλογραφικό λογιστικό σύστημα), δύνανται να μη διενεργούν φυσική απογραφή των αποθεμάτων τους στο τέλος της ετήσιας περιόδου (φορολογικό έτος) καθώς και να μην τηρούν το αρχείο της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του Ν. 4308/2014.

2. Η δυνατότητα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου παρέχεται όταν η οντότητα έχει ως κύριο αντικείμενο των εργασιών της (άνω του 50% του συνόλου του καθαρού κύκλου εργασιών από πώληση αγαθών) μία από τις παρακάτω δραστηριότητες:


2.27. Παλαιοσίδερα, σίδηρος και παλαιά μέταλλα (σκραπ )

Αν διαβάσεις καλά την εγκύκλιο θα καταλάβεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Nαι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000 (KAI Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000)

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Nαι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000 (KAI Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000)

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000 (KAI Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000)

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000 (KAI Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000)

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι την εχω διαβασει ,αλλα η απαλλασσομενη δραστηριοτητα ειναι κατω απο το 50% του τζιρου ,ο οποιος τζιρος συνολικα ειναι

πανω απο 150000 (KAI Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000)

Εργολαβος δημοσιων εργων και παραλληλα πωληση παλιοσιδερων.

Για την πωληση παλιοσιδερων απαλλασετε απο την υποχρωση απογραφης ανεξαρτητος τζιρου.

Στο τελος ομως της περιοδου η πωλησης παλιοσιδερων αποτελουν το 30% του τζιρου,ενω ως εργολαβος δημοσιων εργων το 70% του τζιρου!πανω απο 150.000 αυτα των δημοσιων εργων.

πρεπει να κανει απογραφη? Και για τις δυο δραστηριοτητες ? 

Αφου για την μια απαλλασσεται και για την αλλη δεν υπαρχουν αποθεματα εφοσον ολα τα υλικα τα χρησιμοποιησε για την αποπερατωσει του εργου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας,λόγω περίπτωσης.

τζίρος>150 και απαλλασσόμενη δραστηριότητα <50% του συνολικού.

άρα υπόχρεος σε απογραφή και στην απαλλασσόμενη,παρά  το γεγονός ότι η κύρια δραστηριότητα έχει μηδενική απογραφή. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

3. Όταν η οντότητα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου διατηρεί και άλλη δραστηριότητα πώλησης αγαθών, πέραν των αναφερόμενων αγαθών στις παραγράφους 1 και 2 του παρόντος άρθρου, η άλλη δραστηριότητα κρίνεται αυτοτελώς σε ό,τι αφορά τη διενέργεια απογραφής αποθεμάτων. Συγκεκριμένα, η οντότητα αυτή δύναται να μη διενεργεί φυσική απογραφή για τα αγαθά της εν λόγω δραστηριότητας, όταν ο ετήσιος καθαρός κύκλος εργασιών της δραστηριότητας αυτής δεν υπερβαίνει το ποσό της παραγράφου 3 του άρθρου 30 του νόμου 4308/2014 (150.000 ευρώ).

η μια δραστηριοτητα (παλιοσιδερα) απαλλασεται (εχει στην πραγματικοτητα τζιρο κατω απο 150.000

η αλλη δραστηριοτητα (εργολαβος) δεν απαλλασσεται απο την απογραφη και εχει τζιρο πανω απο 150.000..αρα για αυτη την

δραστηριοτητα πρεπει να κανει απογραφη ,(του εργολαβου) αλλα δεν εχει αποθεματα?

αρα γιατι να μην βαλει μηδεν?


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, dodos said:

3. Όταν η οντότητα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου διατηρεί και άλλη δραστηριότητα πώλησης αγαθών, πέραν των αναφερόμενων αγαθών στις παραγράφους 1 και 2 του παρόντος άρθρου, η άλλη δραστηριότητα κρίνεται αυτοτελώς σε ό,τι αφορά τη διενέργεια απογραφής αποθεμάτων. Συγκεκριμένα, η οντότητα αυτή δύναται να μη διενεργεί φυσική απογραφή για τα αγαθά της εν λόγω δραστηριότητας, όταν ο ετήσιος καθαρός κύκλος εργασιών της δραστηριότητας αυτής δεν υπερβαίνει το ποσό της παραγράφου 3 του άρθρου 30 του νόμου 4308/2014 (150.000 ευρώ).

η μια δραστηριοτητα (παλιοσιδερα) απαλλασεται (εχει στην πραγματικοτητα τζιρο κατω απο 150.000

η αλλη δραστηριοτητα (εργολαβος) δεν απαλλασσεται απο την απογραφη και εχει τζιρο πανω απο 150.000..αρα για αυτη την

δραστηριοτητα πρεπει να κανει απογραφη ,(του εργολαβου) αλλα δεν εχει αποθεματα?

αρα γιατι να μην βαλει μηδεν?

 

δίκιο έχεις.  αν >50% απαλλάσσεται από το σύνολο απογραφής.

άρα τα σίδερα σε κάθε περίπτωση εκτός και είσαι υπόχρεος στο εργολαβικό που είναι μηδέν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, dodos said:

3. Όταν η οντότητα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου διατηρεί και άλλη δραστηριότητα πώλησης αγαθών, πέραν των αναφερόμενων αγαθών στις παραγράφους 1 και 2 του παρόντος άρθρου, η άλλη δραστηριότητα κρίνεται αυτοτελώς σε ό,τι αφορά τη διενέργεια απογραφής αποθεμάτων. Συγκεκριμένα, η οντότητα αυτή δύναται να μη διενεργεί φυσική απογραφή για τα αγαθά της εν λόγω δραστηριότητας, όταν ο ετήσιος καθαρός κύκλος εργασιών της δραστηριότητας αυτής δεν υπερβαίνει το ποσό της παραγράφου 3 του άρθρου 30 του νόμου 4308/2014 (150.000 ευρώ).

η μια δραστηριοτητα (παλιοσιδερα) απαλλασεται (εχει στην πραγματικοτητα τζιρο κατω απο 150.000

η αλλη δραστηριοτητα (εργολαβος) δεν απαλλασσεται απο την απογραφη και εχει τζιρο πανω απο 150.000..αρα για αυτη την

δραστηριοτητα πρεπει να κανει απογραφη ,(του εργολαβου) αλλα δεν εχει αποθεματα?

αρα γιατι να μην βαλει μηδεν?

 

Που θα βάλεις αυτό το μηδέν. Είτε κάνεις απογραφή και βάζεις το ποσό που προκύπτει από την αποτίμηση των αποθεμάτων , είτε αν δεν έχεις κάτι προς απογραφή (ή δεν είσαι υποχρεωμένος να εμφανίσεις απογραφή ) δεν κάνεις τίποτε . Υπολογίζεις ότι πρέπει να υπολογίσεις χωρίς το δεδομένο της απογραφής λήξεως .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
44 λεπτά πριν , PROAKIS said:

δίκιο έχεις.  αν >50% απαλλάσσεται από το σύνολο απογραφής.

άρα τα σίδερα σε κάθε περίπτωση εκτός και είσαι υπόχρεος στο εργολαβικό που είναι μηδέν.

το εργολαβικο ειναι πανω απο 15000 δεν απαλλασσεται θα πρεπει να κανη ,αλλα δεν εχει αποθεματα .

το αλλο απαλλασσεται λογω δραστηριοτητας αρα απογραφη=0?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
44 λεπτά πριν , PROAKIS said:

δίκιο έχεις.  αν >50% απαλλάσσεται από το σύνολο απογραφής.

άρα τα σίδερα σε κάθε περίπτωση εκτός και είσαι υπόχρεος στο εργολαβικό που είναι μηδέν.

το εργολαβικο ειναι πανω απο 15000 δεν απαλλασσεται θα πρεπει να κανει ,αλλα δεν εχει αποθεματα .

το αλλο απαλλασσεται λογω δραστηριοτητας αρα απογραφη=0?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 λεπτά πριν , dodos said:

το εργολαβικο ειναι πανω απο 15000 δεν απαλλασσεται θα πρεπει να κανει ,αλλα δεν εχει αποθεματα . ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. 

το αλλο απαλλασσεται λογω δραστηριοτητας αρα απογραφη=0? ΑΦΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΤΑΙ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, dodos said:

το εργολαβικο ειναι πανω απο 15000 δεν απαλλασσεται θα πρεπει να κανει ,αλλα δεν εχει αποθεματα .

το αλλο απαλλασσεται λογω δραστηριοτητας αρα απογραφη=0?

άρα 0 το ένα ,0 και το άλλο.

0+0=0 

άρα όπως λέει και ο Σωτήρης δεν κάνεις απογραφή.

δυναμικός και αποφασισμένος εμφανίζεται ο dodos την νέα χρονιά!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστω πολυ φιλε PROAKIS ,ΦΕΤΟς ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ  ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ

ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ....ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ....ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επιχείρηση η οποία λόγω τζίρου έκανε υποχρεωτικά απογραφή το 2014 και το 2015. Το 2016 ο τζίρος της έπεσε κάτω από 150.000 και επιλέγουμε να μην κάνουμε προαιρετική απογραφή. Στην απογραφή έναρξης θα βάλουμε το ποσό της απογραφής λήξης του 2015 και στην απογραφή λήξης μηδέν? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ξέρω ότι βρίσκομαι σε λάθος θέμα αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτισει!!

Επιχείρηση η οποία λόγω τζίρου έκανε υποχρεωτικά απογραφή το 2014 και το 2015. Το 2016 ο τζίρος της έπεσε κάτω από 150.000 και επιλέγουμε να μην κάνουμε προαιρετική απογραφή. Στην απογραφή έναρξης θα βάλουμε το ποσό της απογραφής λήξης του 2015 και στην απογραφή λήξης μηδέν? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, kark2808 said:

Ξέρω ότι βρίσκομαι σε λάθος θέμα αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτισει!!

Επιχείρηση η οποία λόγω τζίρου έκανε υποχρεωτικά απογραφή το 2014 και το 2015. Το 2016 ο τζίρος της έπεσε κάτω από 150.000 και επιλέγουμε να μην κάνουμε προαιρετική απογραφή. Στην απογραφή έναρξης θα βάλουμε το ποσό της απογραφής λήξης του 2015 και στην απογραφή λήξης μηδέν? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

0+0.

αν θέλεις το αρχικό να μην είναι μηδέν ,συνεχίζεις απογραφή και το 2016 με υποχρέωση +3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...