Προς το περιεχόμενο
  • 0

ασφαλιση εταιρων ικε


lalakis

Ερώτηση

Καλημερα, 

Μπορει καποιος συναδελφος με περισσοτερη εμπειρια σε ΙΚΕ να μου πει την  γνωμη του;

Στις ΙΚΕ οπως ειναι γνωστο πληρωνει εισφορες μονο ο διαχειριστης και στους υπολοιπους εταιρους η ασφαλιση στον ΟΑΕΕ ειναι προαιρετικη εκτος αν παρεχουν εξαρτημενη εργασια και ως εκ τουτου ασφαλιζονται στο ΙΚΑ. Επομενως ακομα και εαν ειναι συγγενικο το προσωπο και παρεχει εξαρτημενη εργασια ασφαλιζεται κανονικα στο ΙΚΑ εναντιθεση με τις ατομικες επιχειρησεις. Η ερωτηση μου αφορα ενα προσφατο οδηγο που δημοσιευσε  το  Ινστιτούτο Εμπορίου και υπηρεσιών της ΕΣΕΕ σχετικα με τις αλλαγες απο 1/1/2017. Οπως αναφερει " Στις ΙΚΕ με περισσότερους από έναν εταίρο, πληρώνει εισφορά μόνο ο διαχειριστής. Συνεπώς, στις ΙΚΕ μπορεί ο εταίρος να μην πληρώνει εισφορές, αν βάλει στο μετοχικό κεφάλαιο και κάποιο άλλο συγγενικό του πρόσωπο." Δηλαδη εννοει οτι θα υπαρχει ενας απλος εταιρος και ενας διαχειριστης με συγγενικη σχεση οπου θα πληρωνει εισφορες μονο ο διαχειριστης και ο αλλος εταιρος θα μπορει να εργαζεται χωρις ασφαλιση ή εννοειται κατι αλλο που δεν το εχω υποψη μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αλλοδαπός (Πακιστάν)  με ανανέωση αδείας εργασίας ανά τρίμηνο, μπορεί να είναι διαχειριστής ΙΚΕ.....η άδεια του ανανεώνεται κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, solwn 1 said:

Αλλοδαπός (Πακιστάν)  με ανανέωση αδείας εργασίας ανά τρίμηνο, μπορεί να είναι διαχειριστής ΙΚΕ.....η άδεια του ανανεώνεται κανονικά?

με τριμηνο δε παιζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...