Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διόρθωση Ε9 για στρέμματα και έκδοση πιστοποιητικου


anika

Ερώτηση

Έγινε διόρθωση σε πελάτη για στρέμματα σε ελαιόκτημα με σκοπό την πώλησή του.

Ακόμα δεν έχει εκδοθεί ταυτότητα πληρωμής για το φόρο. Παράλληλα δεν αναγνωρίζει το ΑΤΑΚ για να εκδώσω πιστοποιητικό που ζητάει η συμβολαιογράφος.

Το ΑΤΑΚ προυπήρχε, απλά διορθώθηκαν τα στρέμματα.

Τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για το ελαιόκτημα ώστε ο πελάτης να το προσκομίσει στη συμβολαιογράφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
53 λεπτά πριν , SOTIRIOS said:

   Καλημέρα.

Μεταφέροντας αλλαγες σε Ε9 απ' το '10 στο '11 τις δέχθηκε. 'Ομως κατά την μεταφορά στο '12, κόπηκε το διαδίκτυο, κι έκανα νέο, με τις ίδιες αλλαγές.

Αναρωτιέμαι αν θεωρηθεί μεταφορά, ή νεο.

Νέο θα είναι.

Νομίζω όμως ότι θα μπορούσες να πας στο '11 και να το μεταφέρεις στο '12 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους συμφολαιογράφους είναι ότι ψαρώνουν τον κόσμο να βιαστεί, να  πει στο λογιστή να '' τελειώνει γρήγορα΄΄ να πληρώσει όποιο ποσό Ενφια προκύψει από πιθανές αλλαγες σε ακίνητα ώστε...προχωρήσουν αυτοι στη δουλειά τους....:mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, nick63 said:

Ευχαριστώ.

Και να φανταστείς μου έλεγε στείλτο να τελειώνουμε. Εγώ της έστειλα την προεπισκόπιση γνωρίζοντας αυτό που αναφέρεις παραπάνω, με πήρε πίσω μετά από 4 μέρες να μου πεί να στείλω το τελικό και ότι είναι μια χαρά !!!

Τέλος για το κερασάκι, αυτή η επαγγελματίας θα πάρει από τον πελάτη μου κοντά στα 800 ευρώ αμοιβή.

Και εγώ τους στέλνω την προεπισκόπηση πρώτα για να μην βγάζω συνέχεια πιστοποιητικά, αλλά είναι μην σου τύχει. Επίσης, θέλω να ρωτήσω και αυτούς και τους δικηγόρους πώς έχουν καταφέρει να πείσουν τους πελάτες ότι αξίζουν μεγάλες αμοιβές, ενώ αν εμείς τους πούμε 30 ευρώ το Ε9 μόνο που δεν λιποθυμούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, PETROMANOF said:

το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους συμφολαιογράφους είναι ότι ψαρώνουν τον κόσμο να βιαστεί, να  πει στο λογιστή να '' τελειώνει γρήγορα΄΄ να πληρώσει όποιο ποσό Ενφια προκύψει από πιθανές αλλαγες σε ακίνητα ώστε...προχωρήσουν αυτοι στη δουλειά τους....:mellow:

Αυτό ακριβώς. Ο συμβολαιογράφος έχει τα πλήρη στοιχεία του ακινήτου, ξέρει όλες τις αλλαγές και τις λεπτομέρειες και στο τέλος μας λένε εμάς στείλε Ε9 έχοντας ελλιπή στοιχεία. Η λύση είναι να αναλάβουν εκείνοι και το Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα στο taxis το παρακάτω ερώτημα...

Καλησπέρα σας.

Προσπαθώ να βγάλω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για το ελαιόκτημα με ΑΤΑΚ 01107034096 και ενώ έχω πληρώσει το ΕΝΦΙΑ, και έχει μηδενίσει οποιοδήποτε χρέος προς την εφορία, δε με αφήνει το σύστημα να το βγάλω και εμφανίζει μήνυμα ότι Δεν υπάρχει το ΑΤΑΚ αυτό στα δικαιώματά μου.
Το ελαιόκτημα δηλώθηκε απο 02/01/2015 λόγω αποδοχής κληρονομιάς και υπάρχει στο Ε9 μου απο τότε μέχρι και σήμερα.
Για ποιό λόγο δε μπορεί να βγεί το Πιστοποιητικό για Μεταβίβαση με επαχθή αιτία; Το κοίταξα και στη Δ.Ο.Υ. και με ενημέρωσαν ότι όλα φαίνονται σωστά και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το τμήμα μηχανογράφησης, διότι μάλλον είναι κάποιο κόλλημα του συστήματος.
Παρακαλώ ελέγξτετο άμεσα γιατι εκκρεμεί μόνο αυτό το έγγραφο για τη Συμβολαιογράφο και προσπαθώ απο 4/10/2016 να το εκδώσω και έχει μπλοκάρει το σύστημα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Και έλαβα την παρακάτω απάντηση.....

Αξιότιμη  κυρία 

  Σχετικά με το ερώτημα σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τον ΑΤ.ΑΚ. που έχει το ακίνητο κατά το έτος που επιθυμείτε να σας χορηγηθεί το πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α.
Σας ενημερώνουμε ότι δεν εκδίδεται πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α. για το έτος 2016.

Πάντα στην διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε  Υπουργείου Οικονομικών. 
 

Η συμβολαιογράφος, ζητάει πιστοποιητικό ενφια. Ωστόσο δε θέλω να εκδώσω πιστοποιητικό για το 2015, αφού δε δηλώθηκε μέσα στο 2014.

Πιστοποιητικό 2016 δεν εκδίδεται όπως λέει το taxis.

Άρα, τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

 

Ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, hapapa said:

καλημέρα

προσπαθείτε να βγάλετε πιστοποιητικό στο 2016 ή στο 2017?

Στο 2017 τι να προσπαθήσει? αφού και να προσπαθήσει δεν υπάρχει επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, anika said:

Έστειλα στο taxis το παρακάτω ερώτημα...

Και έλαβα την παρακάτω απάντηση.....


Σας ενημερώνουμε ότι δεν εκδίδεται πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α. για το έτος 2016.

Αυτό που σας είπαν είναι σωστό !

Πως θα εκδόσεις πιστοποιητικό αφού δεν το είχες μέχρι 31/12/2014??

Δηλ. το πιστοποιητικό του 2016 αφορά 31/12/2014 και πίσω.

 

Για τη δική σου περίπτωση υπάρχει αυτό:

3. Αν απαιτείται πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α. και ο φορολογούμενος απέκτησε ακίνητο ή δικαίωμα επί ακινήτου μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους ή των ετών για τα οποία απαιτείται αυτό, για το έτος ή τα έτη αυτά, αντί του πιστοποιητικού, υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986, με την οποία δηλώνει το χρόνο απόκτησης του ακινήτου ή του δικαιώματος επί ακινήτου καθώς και ότι δεν είχε υποχρέωση να το συμπεριλάβει στη δήλωση Φ.Α.Π. και ΕΝ.Φ.Ι.Α. των εν λόγω ετών. Στην υπεύθυνη δήλωση επισυνάπτεται φωτοτυπία του τίτλου κτήσης του ακινήτου ή του δικαιώματος επί ακινήτου ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο παραστατικό, κατά περίπτωση. Η ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση υποβάλλεται σε δύο αντίγραφα στον αρμόδιο προϊστάμενο Δ.Ο.Υ. Το ένα αντίγραφο επιστρέφεται θεωρημένο, προκειμένου να επισυναφθεί στο οικείο συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20136
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Σε οικόπεδα και αγροτεμάχια ο ΑΤΑΚ είναι ίδιος από το 2015 έως και το 2021.

Το 2022 ο ΑΤΑΚ των ίδιων οικοπέδων και αγροτεμαχίων αλλάζει.

Πάω να βγάλω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για μεταβίβαση με χαριστική αιτία στο 2022 και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει ο ΑΤΑΚ στα δικαιώματά σας.

Αν βάλω τον ΑΤΑΚ που υπήρχε έως το 2021 μου εκδίδει το Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ κανονικά για τα έτη 2017 έως 2021.

Είναι σωστό?

Να το στείλω στη συμβολαιογράφο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε οικόπεδα και αγροτεμάχια ο ΑΤΑΚ είναι ίδιος από το 2015 έως και το 2021.

Το 2022 ο ΑΤΑΚ των ίδιων οικοπέδων και αγροτεμαχίων αλλάζει.

Πάω να βγάλω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για μεταβίβαση με χαριστική αιτία στο 2022 και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει ο ΑΤΑΚ στα δικαιώματά σας.

Αν βάλω τον ΑΤΑΚ που υπήρχε έως το 2021 μου εκδίδει το Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ κανονικά για τα έτη 2017 έως 2021.

Είναι σωστό?

Να το στείλω στη συμβολαιογράφο?

Ευχαριστώ.

Έτσι είναι το σωστό, πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για τα έτη 2017-2021 (5ετία). Άλλωστε ο ΕΝΦΙΑ 2022 δεν έχει καν βγει ακόμα, θα επηρεάσει τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ της επόμενης χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

Έτσι είναι το σωστό, πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για τα έτη 2017-2021 (5ετία). Άλλωστε ο ΕΝΦΙΑ 2022 δεν έχει καν βγει ακόμα, θα επηρεάσει τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ της επόμενης χρονιάς.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...