Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διόρθωση Ε9 για στρέμματα και έκδοση πιστοποιητικου


anika

Ερώτηση

Έγινε διόρθωση σε πελάτη για στρέμματα σε ελαιόκτημα με σκοπό την πώλησή του.

Ακόμα δεν έχει εκδοθεί ταυτότητα πληρωμής για το φόρο. Παράλληλα δεν αναγνωρίζει το ΑΤΑΚ για να εκδώσω πιστοποιητικό που ζητάει η συμβολαιογράφος.

Το ΑΤΑΚ προυπήρχε, απλά διορθώθηκαν τα στρέμματα.

Τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για το ελαιόκτημα ώστε ο πελάτης να το προσκομίσει στη συμβολαιογράφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρέπει να εκδοθεί πρώτα η Τ.Ο. για το συγκεκριμένο ακίνητο, να πληρωθεί, να εμφανιστεί η πληρωμή στο TAXIS και στην συνέχεια το σύστημα θα βλέπει το ΑΤΑΚ και θα σου βγάλει το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, δηλαδή έχεις ακόμα αρκετό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, anika said:

Έγινε διόρθωση σε πελάτη για στρέμματα σε ελαιόκτημα με σκοπό την πώλησή του.

Ακόμα δεν έχει εκδοθεί ταυτότητα πληρωμής για το φόρο. Παράλληλα δεν αναγνωρίζει το ΑΤΑΚ για να εκδώσω πιστοποιητικό που ζητάει η συμβολαιογράφος.

Το ΑΤΑΚ προυπήρχε, απλά διορθώθηκαν τα στρέμματα.

Τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για το ελαιόκτημα ώστε ο πελάτης να το προσκομίσει στη συμβολαιογράφο;

Σε παρόμοια ερίπτωση ο πελάτης μου, επειδή βιαζόταν να προχωρήσει στην πώληση, πήρε πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ από τη ΔΟΥ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιά αγροτεμάχια βγαίνει πιστοποιητικό για το 2014 & 2015 αν πήγες πιο πίσω θα περιμένεις σ΄αυτά τα δύο έτη η εκκαθάριση ειναι άμεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα εμφανίστηκε η πληρωμή και ο πελάτης δε χρωστάει κανένα ποσό γενικά στην εφορία.

Ωστόσο, όταν πάω να βγάλω το Πιστοποιητικό, εμφανίζει μήνυμα ότι ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΑΤΑΚ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ.

Γιατί βγάζει αυτό το μήνυμα;

Μήπως αργότερα εντός της ημέρας θα ξεμπλοκάρει και θα διαβάζει το ΑΤΑΚ;

Το χωράφι αναγράφηκε απο 1/1/2015 και υπάρχει μέχρι και σήμερα....

Κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει μήπως του έχει τύχει και γνωρίζει τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε τον ΑΤΑΚ για το ίδιο αγροτεμάχιο για όλα τα έτη (10-16) αν είναι ίδιος. Μπορεί να μην είναι και βάλτε τον σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισως αν εμφανιστηκε σημερα η πληρωμη και ο πελατης την ξοφλησε,μηπως αν περασει μια εργασιμη ημερα να εμφανιστει?δε βρισκω κατι αλλο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΑΤΑΚ είναι ίδιο για το 2015 και 2016. Δηλώθηκε απο 01/01/2015 λόγω αποδοχής κληρονομιάς.

Δεν υπήρχε σε παλιότερες χρονιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , tseik said:

ισως αν εμφανιστηκε σημερα η πληρωμη και ο πελατης την ξοφλησε,μηπως αν περασει μια εργασιμη ημερα να εμφανιστει?δε βρισκω κατι αλλο....

 

η Ταυτότητα Οφειλής πληρώθηκε 4/10 και σήμερα το πρωι φάνηκε η πληρωμή στο TAXIS και είναι μηδενικό το χρέος του φορολογούμενου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , anika said:

η Ταυτότητα Οφειλής πληρώθηκε 4/10 και σήμερα το πρωι φάνηκε η πληρωμή στο TAXIS και είναι μηδενικό το χρέος του φορολογούμενου. 

Αναγκαστικά πρέπει να πάρεις πιστοποιητικό από τη Δου. Πρόβλημα του συστήματος θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερχεταί πελάτης με 0 ακίνητα περασμένα.

Κοιτάω από χειρόγραφο ε9 και βλέπω 20 αγροτεμάχια!!! Πόσο είναι το πρόστιμο συνάδελφοι??

100 ευρώ η γραμμή ή 100 ευρώ η χρονιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Taxis , μου είπαν να πάρω χειρόγραφο Πιστοποιητικό απο εφορία.

Στην εφορία, μου είπαν ότι η Συμβολαιογράφος δε το χρειάζεται....

Τι ακριβώς γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, anika said:

Στο Taxis , μου είπαν να πάρω χειρόγραφο Πιστοποιητικό απο εφορία.

Στην εφορία, μου είπαν ότι η Συμβολαιογράφος δε το χρειάζεται....

Τι ακριβώς γίνεται;

Ενημέρωσε την συμβολαιογράφο. Εσύ δεν θα γίνεις το μπαλάκι τους. Ας πάει να το ζητήσει αυτή/ός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, asteras5 said:

Ερχεταί πελάτης με 0 ακίνητα περασμένα.

Κοιτάω από χειρόγραφο ε9 και βλέπω 20 αγροτεμάχια!!! Πόσο είναι το πρόστιμο συνάδελφοι??

100 ευρώ η γραμμή ή 100 ευρώ η χρονιά?

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30544

Για ίδιες αλλαγές δεν έχει πρόστιμο ανά έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/10/2016 at 9:02 ΠΜ, jordan85 said:

Ενημέρωσε την συμβολαιογράφο. Εσύ δεν θα γίνεις το μπαλάκι τους. Ας πάει να το ζητήσει αυτή/ός.

Αυτό της είπα κι εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, συμβολαιογράφος πελάτη μου ζήτησε πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για ένα σπίτι με οικόπεδο , με σκοπό την πώληση.

Το πιστοποιητικό εκδόθηκε, αλλά μια εβδομάδα μετά μου τηλεφωνεί η συμβολαιογράφος και μου λέει ότι επειδή τα κτίσματα είναι του 1922 (προσφυγικά πλινθόκτιστα) χωρίς άδεια, έφεραν μηχανικό να κάνει μετρήσεις και φυσικά έβγαλε άλλα μέτρα στο οικόπεδο και στο σπίτι. Έκανα τις αλλαγές από το 2011 , έγιναν όλες οι νέες εκκαθαρίσεις εκτός από το 2013 που εκκρεμεί.

Η ερώτηση είναι θα μπορέσω να βγάλω νέο πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ ? (το προηγούμενο ισχύει, το βλέπω στο σύστημα)

Το αντιμετώπισε κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν , nick63 said:

Καλησπέρα, συμβολαιογράφος πελάτη μου ζήτησε πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για ένα σπίτι με οικόπεδο , με σκοπό την πώληση.

Το πιστοποιητικό εκδόθηκε, αλλά μια εβδομάδα μετά μου τηλεφωνεί η συμβολαιογράφος και μου λέει ότι επειδή τα κτίσματα είναι του 1922 (προσφυγικά πλινθόκτιστα) χωρίς άδεια, έφεραν μηχανικό να κάνει μετρήσεις και φυσικά έβγαλε άλλα μέτρα στο οικόπεδο και στο σπίτι. Έκανα τις αλλαγές από το 2011 , έγιναν όλες οι νέες εκκαθαρίσεις εκτός από το 2013 που εκκρεμεί.

Η ερώτηση είναι θα μπορέσω να βγάλω νέο πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ ? (το προηγούμενο ισχύει, το βλέπω στο σύστημα)

Το αντιμετώπισε κάποιος ?

Μόλις γίνει η εκκαθάριση του 2013 θα μπορείς να εκδόσεις νέο Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ. Επίσης, πόσο κλασικό αυτό με τους συμβολαιογράφους. Αφού τους δώσεις το Πιστοποιητικό μετά βρίσκουν όλα τα λάθη και τρέχα μετά να κάνεις διορθώσεις στα τελευταία 5 έτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Μόλις γίνει η εκκαθάριση του 2013 θα μπορείς να εκδόσεις νέο Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ. Επίσης, πόσο κλασικό αυτό με τους συμβολαιογράφους. Αφού τους δώσεις το Πιστοποιητικό μετά βρίσκουν όλα τα λάθη και τρέχα μετά να κάνεις διορθώσεις στα τελευταία 5 έτη!

Ευχαριστώ.

Και να φανταστείς μου έλεγε στείλτο να τελειώνουμε. Εγώ της έστειλα την προεπισκόπιση γνωρίζοντας αυτό που αναφέρεις παραπάνω, με πήρε πίσω μετά από 4 μέρες να μου πεί να στείλω το τελικό και ότι είναι μια χαρά !!!

Τέλος για το κερασάκι, αυτή η επαγγελματίας θα πάρει από τον πελάτη μου κοντά στα 800 ευρώ αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Καλημέρα.

Μεταφέροντας αλλαγες σε Ε9 απ' το '10 στο '11 τις δέχθηκε. 'Ομως κατά την μεταφορά στο '12, κόπηκε το διαδίκτυο, κι έκανα νέο, με τις ίδιες αλλαγές.

Αναρωτιέμαι αν θεωρηθεί μεταφορά, ή νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...