Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μηδενικες ΦΜΥ


vagiosap

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδερφοι,

θα ήθελα να κάνω ένα ερώτημα αναφορικά με την εκπρόθεσμη υποβολή μηδενικού ΦΜΥ. Έχω ένα πελάτη καινούργιο για τον οποίο δεν έχει κατατεθεί καμία προσωρινή ΦΜΥ από την 1/1/2014 όπως όφειλε διότι δεν προέκυπτε φόρος για προκαταβολή στον μισθό του υπαλλήλου. Γνωρίζετε αν υποβάλλω εκπρόθεσμα τις ΦΜΥ αν θα μου καταλογιστεί πρόστιμο 250 ευρώ για κάθε μήνα;;;; (Μιλάμε για 7.500).

Η ΠΟΛ 1072/31.3.2015  αναφέρει σχετικά ..."Επισημαίνεται, ότι όπως είχε διευκρινιστεί και στην Απόφαση αυτή, εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου. Για την υποβολή εκπρόθεσμων μηδενικών δηλώσεων ΦΜΥ δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013)."

Η μη επιβολή προστίμου ισχύει μόνο για τους υπόχρεους εργοδότες που πάυουν να απασχολούν προσωπικό ή και για αυτούς που συνεχίζουν το προσωπικό τους αλλά δεν προκύπτει φόρος για προκαταβολή;;; Στις εφορίες κανένας δεν γνώριζε να μου απαντήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχω κάνει εκπρόθεσμη (μηδενική) υποβολή Φ.Μ.Υ. για αρκετούς μήνες μετά. Δεν είχε πρόστιμο. Λογικά το ίδιο πιστεύω και για σένα. Οι εργοδότες που παύουν να απασχολούν προσωπικό γίνονται ειδική μνεία ώστε να συμπληρώσουν την  ένδειξη για παύση απασχόλησης στον αντίστοιχο μήνα, στο έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά το θέμα είναι ότι καμία εφορία δεν με διαβεβαιώνει. Επίσης δεν βρίσκω κάπου ότι η συγκεκριμένη ΠΟΛ έχει καταργηθεί ή αλλάξει σε κάποιο σημείο, οπότε πιστεύω ότι ισχύει μέχρι και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Xαχα! Τι να σε διαβεβαιώσουν οι εφοριακοί ... Αυτοί φοβούνται και τη σκιά τους, ειδικά για κάτι που δεν ξέρουν και δεν το έχουν κάνει οι ίδιοι στην πράξη. Περίμενε και άλλη άποψη, εδώ στο φόρουμ. Αλλά για μένα προχώρα το, έτσι κι αλλιώς όταν κάνεις τον πρώτο παρελθόντα μήνα θα δείξει! Απλά θα λέει εκπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις Συχνές ερωτήσεις απαντήσεις Προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ 2014 του gsis  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_prosoriniFMY.html γράφει : 24. Σε περίπτωση που δεν καταβάλλετε αμοιβές σε χρήμα ή σε είδος στα πλαίσια υφιστάμενης εργασιακής σχέσης, όπως αυτή ορίζεται με το άρθρο 12 του Ν.4172/2013, δεν υποβάλλετε προσωρινή δήλωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν , ARISTOFANIS said:

Στις Συχνές ερωτήσεις απαντήσεις Προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ 2014 του gsis  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_prosoriniFMY.html γράφει : 24. Σε περίπτωση που δεν καταβάλλετε αμοιβές σε χρήμα ή σε είδος στα πλαίσια υφιστάμενης εργασιακής σχέσης, όπως αυτή ορίζεται με το άρθρο 12 του Ν.4172/2013, δεν υποβάλλετε προσωρινή δήλωση.  

Αριστοφάνη, μιλάμε προφανώς για μηδενικό Φ.Μ.Υ., δηλαδή για αμοιβές σε χρήμα ή είδος που λόγω ύψους δεν υπόκειται σε παρακράτηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση επιβολής προστίμου. Οπότε τις στέλνω.

Εν τω μεταξύ από μία εφορία μου είπαν ότι στις ακαθάριστες αμοιβές περιλαβάνω και τις εργοδοτικές εισφορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΧΤΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΦΜΥ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ??????????/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 29/9/2016 at 2:24 ΜΜ, vagiosap said:

Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση επιβολής προστίμου. Οπότε τις στέλνω.

Εν τω μεταξύ από μία εφορία μου είπαν ότι στις ακαθάριστες αμοιβές περιλαβάνω και τις εργοδοτικές εισφορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;;;

 

Ισχύει αυτό , όταν κάνεις εγγραφή στα βιβλία σου το έξοδο της μισθοδοσίας .   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, eyripidis said:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΧΤΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΦΜΥ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ??????????/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν , eyripidis said:

ΤΕΛΙΚΑ 100 ΕΥΡΩ Η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΠΟ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ.

Στην πιο πάνω , από τη δική σας , δημοσίευση ο συνάδελφος έδωσε ένα λινκ , το οποίο βγάζει την ΠΟΛ 1073/2015 . Επαψε να ισχύει η ΠΟΛ αυτή ? (κατά την άποψη της ΔΟΥ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Στην πιο πάνω , από τη δική σας , δημοσίευση ο συνάδελφος έδωσε ένα λινκ , το οποίο βγάζει την ΠΟΛ 1073/2015 . Επαψε να ισχύει η ΠΟΛ αυτή ? (κατά την άποψη της ΔΟΥ )

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

Kοίτα μη το δένεις και κόμπο ότι στη ΔΟΥ , αυτός με τον οποίο μίλησες , ήξερε και το νόμο (και την εγκύκλιο) και δεν είπε απλά είναι 100 ευρώ το πρόστιμο , έχοντας κατά νού τη γενική περίπτωση των δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα για τις οποίες όντως κατά το ν 4174/2013 , η εκπρόθεσμη υποβολή τους , έχει ως αποτέλεσμα την ποινή των 100 ευρώ ( συν το ανάλογο χαρτόσημο 2,4% ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

η πολ πιο ξεκάθαρα δεν θα μπορούσε να το έγγραφε. Μην αγχώνεστε τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...