Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
vagiosap

Μηδενικες ΦΜΥ

Question

Καλημέρα συνάδερφοι,

θα ήθελα να κάνω ένα ερώτημα αναφορικά με την εκπρόθεσμη υποβολή μηδενικού ΦΜΥ. Έχω ένα πελάτη καινούργιο για τον οποίο δεν έχει κατατεθεί καμία προσωρινή ΦΜΥ από την 1/1/2014 όπως όφειλε διότι δεν προέκυπτε φόρος για προκαταβολή στον μισθό του υπαλλήλου. Γνωρίζετε αν υποβάλλω εκπρόθεσμα τις ΦΜΥ αν θα μου καταλογιστεί πρόστιμο 250 ευρώ για κάθε μήνα;;;; (Μιλάμε για 7.500).

Η ΠΟΛ 1072/31.3.2015  αναφέρει σχετικά ..."Επισημαίνεται, ότι όπως είχε διευκρινιστεί και στην Απόφαση αυτή, εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου. Για την υποβολή εκπρόθεσμων μηδενικών δηλώσεων ΦΜΥ δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013)."

Η μη επιβολή προστίμου ισχύει μόνο για τους υπόχρεους εργοδότες που πάυουν να απασχολούν προσωπικό ή και για αυτούς που συνεχίζουν το προσωπικό τους αλλά δεν προκύπτει φόρος για προκαταβολή;;; Στις εφορίες κανένας δεν γνώριζε να μου απαντήσει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Έχω κάνει εκπρόθεσμη (μηδενική) υποβολή Φ.Μ.Υ. για αρκετούς μήνες μετά. Δεν είχε πρόστιμο. Λογικά το ίδιο πιστεύω και για σένα. Οι εργοδότες που παύουν να απασχολούν προσωπικό γίνονται ειδική μνεία ώστε να συμπληρώσουν την  ένδειξη για παύση απασχόλησης στον αντίστοιχο μήνα, στο έντυπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά το θέμα είναι ότι καμία εφορία δεν με διαβεβαιώνει. Επίσης δεν βρίσκω κάπου ότι η συγκεκριμένη ΠΟΛ έχει καταργηθεί ή αλλάξει σε κάποιο σημείο, οπότε πιστεύω ότι ισχύει μέχρι και σήμερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Xαχα! Τι να σε διαβεβαιώσουν οι εφοριακοί ... Αυτοί φοβούνται και τη σκιά τους, ειδικά για κάτι που δεν ξέρουν και δεν το έχουν κάνει οι ίδιοι στην πράξη. Περίμενε και άλλη άποψη, εδώ στο φόρουμ. Αλλά για μένα προχώρα το, έτσι κι αλλιώς όταν κάνεις τον πρώτο παρελθόντα μήνα θα δείξει! Απλά θα λέει εκπρόθεσμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στις Συχνές ερωτήσεις απαντήσεις Προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ 2014 του gsis  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_prosoriniFMY.html γράφει : 24. Σε περίπτωση που δεν καταβάλλετε αμοιβές σε χρήμα ή σε είδος στα πλαίσια υφιστάμενης εργασιακής σχέσης, όπως αυτή ορίζεται με το άρθρο 12 του Ν.4172/2013, δεν υποβάλλετε προσωρινή δήλωση.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
37 λεπτά πριν , ARISTOFANIS said:

Στις Συχνές ερωτήσεις απαντήσεις Προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ 2014 του gsis  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_prosoriniFMY.html γράφει : 24. Σε περίπτωση που δεν καταβάλλετε αμοιβές σε χρήμα ή σε είδος στα πλαίσια υφιστάμενης εργασιακής σχέσης, όπως αυτή ορίζεται με το άρθρο 12 του Ν.4172/2013, δεν υποβάλλετε προσωρινή δήλωση.  

Αριστοφάνη, μιλάμε προφανώς για μηδενικό Φ.Μ.Υ., δηλαδή για αμοιβές σε χρήμα ή είδος που λόγω ύψους δεν υπόκειται σε παρακράτηση ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση επιβολής προστίμου. Οπότε τις στέλνω.

Εν τω μεταξύ από μία εφορία μου είπαν ότι στις ακαθάριστες αμοιβές περιλαβάνω και τις εργοδοτικές εισφορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;;;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΧΤΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΦΜΥ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ??????????/

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 29/9/2016 at 2:24 ΜΜ, vagiosap said:

Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση επιβολής προστίμου. Οπότε τις στέλνω.

Εν τω μεταξύ από μία εφορία μου είπαν ότι στις ακαθάριστες αμοιβές περιλαβάνω και τις εργοδοτικές εισφορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;;;

 

Ισχύει αυτό , όταν κάνεις εγγραφή στα βιβλία σου το έξοδο της μισθοδοσίας .   ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 ώρες πριν, eyripidis said:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΧΤΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΦΜΥ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ??????????/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
22 λεπτά πριν , eyripidis said:

ΤΕΛΙΚΑ 100 ΕΥΡΩ Η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΠΟ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ.

Στην πιο πάνω , από τη δική σας , δημοσίευση ο συνάδελφος έδωσε ένα λινκ , το οποίο βγάζει την ΠΟΛ 1073/2015 . Επαψε να ισχύει η ΠΟΛ αυτή ? (κατά την άποψη της ΔΟΥ )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Στην πιο πάνω , από τη δική σας , δημοσίευση ο συνάδελφος έδωσε ένα λινκ , το οποίο βγάζει την ΠΟΛ 1073/2015 . Επαψε να ισχύει η ΠΟΛ αυτή ? (κατά την άποψη της ΔΟΥ )

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

Kοίτα μη το δένεις και κόμπο ότι στη ΔΟΥ , αυτός με τον οποίο μίλησες , ήξερε και το νόμο (και την εγκύκλιο) και δεν είπε απλά είναι 100 ευρώ το πρόστιμο , έχοντας κατά νού τη γενική περίπτωση των δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα για τις οποίες όντως κατά το ν 4174/2013 , η εκπρόθεσμη υποβολή τους , έχει ως αποτέλεσμα την ποινή των 100 ευρώ ( συν το ανάλογο χαρτόσημο 2,4% ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1072/31/03/15 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ.

 

η πολ πιο ξεκάθαρα δεν θα μπορούσε να το έγγραφε. Μην αγχώνεστε τσάμπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...