Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MPETSA

Μεταφορά ζημίας

Question

Σε περίπτωση διενέργειας ανάλωσης κεφαλαίου απο ασκούντα ελεύθερο επάγγελμα για την κάλυψη ζημίας που δεν επέτυχε το σκοπό της, και έμεινε διαφορά πραγματικού και τεκμαρτού εισοδήματος πόσο μικρότερο των 20€.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς ζημίας μέσα στην πενταετία ;

Συνάδελφοι περιμένω την απάντηση σας

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

 

ΠΟΛ.1088/2016 Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 1 - 4 του άρθρου 27 του ν.4172/2013 περί μεταφοράς ζημιών
 

Με βάση τα ανωτέρω, στις περιπτώσεις που ατομική επιχείρηση εμφάνισε ζημία και για το έτος αυτό το εισόδημα του φορολογούμενου προσδιορίστηκε με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες, το επόμενο φορολογικό έτος ο φορολογούμενος εκ του γεγονότος αυτού και με βάση τις προηγούμενες διατάξεις, απώλεσε το δικαίωμα συμψηφισμού της εν λόγω ζημίας. Ωστόσο, εφόσον ο φορολογούμενος με τροποποιητική δήλωση καλύψει την προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων με ανάλωση κεφαλαίου, τότε η δηλωθείσα ζημία μεταφέρεται για συμψηφισμό κατά τις κείμενες διατάξεις (σχετ. η ΠΟΛ.1076/26.3.2015 εγκύκλιός μας).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...