Προς το περιεχόμενο

Λύση ΙΚΕ και θεώρηση πρακτικού από ΔΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να υποβάλλω στο ΓΕΜΗ απόφαση ΓΣ ΙΚΕ για λύση-εκκαθάριση και διορισμό εκκαθαριστών μαζί με ισολογισμό έναρξης εκκαθάρισης.

Το ΓΕΜΗ ζήτησε να θεωρηθεί το πρακτικό της ΓΣ στη ΔΟΥ προκειμένου να προχωρήσει στην καταχώρηση.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι σε ποιό νόμο, εγκύκλιο αναφέρεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου ζήτησαν διαλυτικό  λύσης της ΙΚΕ ? το πρακτικό από μόνο του μπορεί να την λύσει και να την θέση σε εκκαθάριση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ΙΚΕ ως κεφαλαιουχική λειτουργεί σαν μια ΑΕ. Διαλυτικό κάνεις στις προσωπικές εταιρείες.

Υποψιάζομαι οτι αυτό μπερδέυουν και στο ΓΕΜΗ και με ταλαιπωρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.acci.gr/acci/business_information/newCompanies/ebea_Gemi/Gemi_FAQ/tabid/1937/language/el-GR/Default.aspx#ike4

Ερώτηση ΙΚΕ 4: Ποια διαδικασία ακολουθείται και τι δικαιολογητικά υποβάλλονται για τη λύση, την εκκαθάριση και τη διαγραφή από το ΓΕΜΗ των ΙΚΕ;

Εδω θα βρεις την απαντηση που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
Στις 12/9/2016 στις 9:56 ΠΜ, Επισκέπτης είπε

http://www.acci.gr/acci/business_information/newCompanies/ebea_Gemi/Gemi_FAQ/tabid/1937/language/el-GR/Default.aspx#ike4

Ερώτηση ΙΚΕ 4: Ποια διαδικασία ακολουθείται και τι δικαιολογητικά υποβάλλονται για τη λύση, την εκκαθάριση και τη διαγραφή από το ΓΕΜΗ των ΙΚΕ;

Εδω θα βρεις την απαντηση που ζητας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2016 στις 2:05 ΜΜ, birbilis είπε

Προσπάθησα να υποβάλλω στο ΓΕΜΗ απόφαση ΓΣ ΙΚΕ για λύση-εκκαθάριση και διορισμό εκκαθαριστών μαζί με ισολογισμό έναρξης εκκαθάρισης.

Το ΓΕΜΗ ζήτησε να θεωρηθεί το πρακτικό της ΓΣ στη ΔΟΥ προκειμένου να προχωρήσει στην καταχώρηση.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι σε ποιό νόμο, εγκύκλιο αναφέρεται? το ψαχνω και εγω . 

αν το βρεις το θέλω και εγώ άλλα νομίζω ότι η απάντηση ειναι δεν προβλέπεται άλλα δεν απαγορεύεται

 

Μόλις τώρα, GIANNIS2009 είπε

 

δεν ανοιγει το link . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Συγνώμη για να μην ανοίγω άλλο θέμα. 

έχω μια μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων ΟΕ . αποχώρηση μέλους πώληση σε άλλο μέλος. 

Στην Δ.Ο.Υ.  το ιδωτικό συμφωνητικό - τροποποίηση καταστατικού ΟΕ πηγαίνει για έλεγχο σωστα? Δεν τίθεται ζήτημα ΦΣΚ  σωστα? 

Για υπεραξία κλπ τα έψαξα .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα

Συγνώμη για να μην ανοίγω άλλο θέμα. 

έχω μια μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων ΟΕ . αποχώρηση μέλους πώληση σε άλλο μέλος. 

Στην Δ.Ο.Υ.  το ιδωτικό συμφωνητικό - τροποποίηση καταστατικού ΟΕ πηγαίνει για έλεγχο σωστα? Δεν τίθεται ζήτημα ΦΣΚ  σωστα? 

Για υπεραξία κλπ τα έψαξα .....

 

η διαδικασία ειναι αυτή από που προκύπτει δεν γνωριζω και αν σκεφτούμε και αυτό ;;; τα χουμε ξανά πει.

και αν δούμε τον ν 1676/86 αρθρο 17-20 έχει υποχρέωση να το πάει εφορια;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...