Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MINAS89

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ ΟΜΑΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Question

Καλησπέρα σας

Σύμφωνα με το άρθρο 16 παράγραφος 6 του ν.2874/2000 έχουμε το εξής: '' Εφόσον η, πέραν του νόμιμου ωραρίου εργασίας, λειτουργία της επιχείρησης εξασφαλίζεται δια διαδοχικής εναλλαγής περισσότερων της μιας ομάδων (βάρδιες) ή σε περίπτωση επιχειρήσεων ή εκμεταλλεύσεων συνεχούς λειτουργίας με εναλλασσόμενες ομάδες (βάρδιες) επιβάλλεται η κατάθεση προγράμματος δύο φορές κατ΄ έτος (μία τουλάχιστον ανά εξάμηνο). ''

Δηλαδή αν πραγματοποιούνται αλλαγές πιο συχνά, δεν μπορούμε να στέλνουμε επισυναπτόμενο π.χ σε μηνιαία βάση; Με λίγα λόγια είναι δεσμευτικό να στείλουμε μέχρι 2 φορές ανα έτος ή μπορούμε και παραπάνω από 2;

Το ''μια τουλάχιστον ανά εξάμηνο'' καλύπτει αυτό που λέω. Το ''δύο φορές κατ' έτος'' δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί (ίσως να εννοεί το ότι για να υπάρχει μια εναλλαγή, θα υπάρχει αναγκαστικά και δεύτερη- αλλη εξήγηση δεν βρίσκω)

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
On 8/9/2016 at 7:39 ΜΜ, MINAS89 said:

Καλησπέρα σας

Σύμφωνα με το άρθρο 16 παράγραφος 6 του ν.2874/2000 έχουμε το εξής: '' Εφόσον η, πέραν του νόμιμου ωραρίου εργασίας, λειτουργία της επιχείρησης εξασφαλίζεται δια διαδοχικής εναλλαγής περισσότερων της μιας ομάδων (βάρδιες) ή σε περίπτωση επιχειρήσεων ή εκμεταλλεύσεων συνεχούς λειτουργίας με εναλλασσόμενες ομάδες (βάρδιες) επιβάλλεται η κατάθεση προγράμματος δύο φορές κατ΄ έτος (μία τουλάχιστον ανά εξάμηνο). ''

Δηλαδή αν πραγματοποιούνται αλλαγές πιο συχνά, δεν μπορούμε να στέλνουμε επισυναπτόμενο π.χ σε μηνιαία βάση; Με λίγα λόγια είναι δεσμευτικό να στείλουμε μέχρι 2 φορές ανα έτος ή μπορούμε και παραπάνω από 2;

Το ''μια τουλάχιστον ανά εξάμηνο'' καλύπτει αυτό που λέω. Το ''δύο φορές κατ' έτος'' δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί (ίσως να εννοεί το ότι για να υπάρχει μια εναλλαγή, θα υπάρχει αναγκαστικά και δεύτερη- αλλη εξήγηση δεν βρίσκω)

Κάποια άποψη περί αυτού;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

Και σε εβδομαδιαία βάση μπορείς να στέλνεις πρόγραμμα (4 φορές το μήνα). Δεν σε περιορίζει κάποιος, ούτε έχεις συνέπειες αν στέλνεις συχνότερα από 2 φορές το έτος. Άλλωστε αυτό είναι αποδεκτό και από τις επιθεωρήσεις εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...