Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΠΑΓΙΩΝ


eirinid

Ερώτηση

Καλησπέρα σας!

Είμαι νέα στο επάγγελμα και ίσως η ερώτηση μου φανεί χαζή, αλλά δεν μου την διευκρίνηζουν στη δουλεία, οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Ο συντελεστής απόσβεσης των παγίων είναι 100% όταν η αξία κτήσης είναι μικρότερη του 1200€ ανά μονάδα προϊόντος ή 1200€ στο σύνολο των τεμαχίων? 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
14 λεπτά πριν , eirinid said:

Καλησπέρα σας!

Είμαι νέα στο επάγγελμα και ίσως η ερώτηση μου φανεί χαζή, αλλά δεν μου την διευκρίνηζουν στη δουλεία, οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Ο συντελεστής απόσβεσης των παγίων είναι 100% όταν η αξία κτήσης είναι μικρότερη του 1200€ ανά μονάδα προϊόντος ή 1200€ στο σύνολο των τεμαχίων? 

Σας ευχαριστώ πολύ!

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/528

24

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης, ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να αναπροσαρμόζεται το ποσό που ορίζεται στο προηγούμενο εδάφιο μία φορά ανά πέντε έτη, με βάση τα κατάλληλα στοιχεία που δημοσιεύονται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛ.ΣΤΑΤ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης να γνωρίζεις ότι

8. Οι νέες επιχειρήσεις δύνανται να αναβάλουν την φορολογική απόσβεση των περιουσιακών στοιχείων της επιχείρησης κατά τα πρώτα τρία (3) φορολογικά έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης αρχή δικιά μου είναι να μην μένω μόνο σε αυτό που μου λένε (συνήθως παλαιότεροι και σοφότεροι), αλλά να το ψάχνω κι εγώ ο ίδιος για να το επιβεβαιώνω.....κατ'αυτόν τον τρόπο βάζω homework στον εαυτό μου και μου μένουν οι πληροφορίες! Προσπάθησε το για να έχεις και ιδία γνώμη! Θα διαπιστώσεις ότι πολλές φορές αυτό που σου λένε είναι (ψιλο)λάθος γιατί ίσως αυτός που σου έδωσε την πληροφορία έχει (ξε)μείνει σε κάποιον παλαιότερο νόμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 29 Ιουλίου 2016 at 2:32 ΜΜ, eirinid said:

Ευχαριστώ πολύ! Από ότι κατάλαβα μέχρι και λάθος ποσό μου είπαν!

Το 1.200 ίσχυε παλιότερα... Κατά τα λοιπά όπως προαναφέρθησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...