Προς το περιεχόμενο

ΠΕΡΙ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα, στην πράξη τηρείται ο κώδικας δεοντολογίας; Έχω πελάτη που μου χρωστάει.Αλλάζει λέει Λογιστή γιατί

τον πιέζω για τα λεφτά(άκουσον).Οκ του λέω, εξώφλησέ με και με πρωτόκολλο παραδίδω το αρχείο(Βιβλίο Εσ-Εξ) στον επόμενο.

Όχι δεν σε πληρώνω κάνε μου μήνυση η απάντηση.Και αυτό γιατί "τόλμησα" και τον πίεσα να μου χρωστάει 3 μήνες και όχι 6.

Αν δεν του παραδώσω οτιδήποτε μέχρι να εξωφλήσει μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα δεδομένου ότι ο κώδικας αναφέρει ότι θα 

πρέπει να μην υπάρχουν οφειλές για να παραλάβει ο επόμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τι κάνει ο επόμενος. Είναι πολύ λίγοι οι λογιστές που θα πάρουν τηλέφωνο συνάδελφο για να ρωτήσουν αν χρωστάει ο πελάτης. Και είναι ακόμα πιο λίγοι αυτοί που δεν θα πάρουν τα βιβλία επειδή χρωστάει στον προηγούμενο συνάδελφο. Θα βρεθεί ο αδύναμος κρίκος. Αν θέλεις την άποψή μου, μην του δώσεις τίποτα κι ας σου κάνει 100 μηνύσεις. Αν έχεις δε και κάποια σύμβαση με τις αντίστοιχες αποδείξεις, είσαι Θεός. Και να το χάσεις πάντως το δικαστήριο, θα έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα για όλο τον κλάδο. Εγώ πάντως σου τσοντάρω και για το δικαστήριο. Και αν γίνει θέλω να είμαι εκεί για συμπαράσταση. Αλήθεια στο λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ο κώδικας δεοντολογίας  Λογιστών και το απαγορεύει , Ότι ο καινούριος συνάδελφος θα πρέπει να ρωτήσει τον προηγούμενο εάν έχει ξοφληθεί .

Τώρα επειδή έχω υπάρξει στην θέση του να του χρωστάνε και έκανα  καταγγελίες επώνυμες στο ΟΕΕ  βάση του κώδικα δεοντολογίας Λογιστών  εδώ και δύο χρόνια , αλλά το ΟΕΕ  δεν κουνάει !!!!!

Κατά την άποψη μου ,ενημερώνεις πρώτα τον άλλον συνάδελφο , του δίνεις τα βιλία με εξωδικό εάν δεν πληρωθείς  και μετά  καταγγελία στο ΟΕΕ μπας και κουνήσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο λοιπόν στον ΟΕΕ.Εμ βέβαια εδώ δεν διακυβεύεται το συμφέρον του οργανισμού ή το δημόσιο συμφέρον.Εγώ πίστευα ότι τουλάχιστον θα υπήρχε η "προστασία" του σε περίπτωση που ο επόμενος συνάδελφος δεν ακολουθήσει την ορθή διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αρχείο .... και αρχείο.

π.χ. Μπορείς να παραδόσεις το αρχείο όλο χειρόγραφο ( εκτυπώσεις βιβλίων)... και να μην παραδόσεις το ηλεκτρονικό, αντίστοιχα κ σε τυχών μισθοδοσία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρίσουμε κάτι απλό 
τα βιβλία και τα στοιχεία είναι του πελάτη 
δεν έχουμε κανένα δικαίωμα και καμιά δικαιολογία να μην του τα δίνουμε 
ο κώδικας δεοντολογίας ΔΕΝ αφορά τον πελάτη αλλά τις σχέσεις των λογιστών 

να σημειώσω ότι βρίσκω εξαιρετική την άποψη του συναδέλφου 235711

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του δίνεις τα βιβλία και οτι άλλο και ξεβρωμίζεις να πληρωθείς δεν πρόκειται κι ευχεσαι στον επόμενο που θα παραλάβει και στ αρχιδια του αν σου χρωστάει να φτάσουν οι οφειλές στους 12 μηνες οχι στους 6 που σου χρωστάει εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...