Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ 2 Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ


sotoslav

Ερώτηση

Ένας εργαζόμενος  απασχολείται με 4ωρη, 5θήμερη μερική απασχόληση σε μία επιχείρηση-εργοδότη και ο οποίος εργάζεται και με σύμβαση έργου ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός .

Αν ο πρώτος εργοδότης του κολλάει 25 ένσημα και ως ωρομίσθιος έχει ακόμη 15 ένσημα για τον ίδιο μήνα απασχόλησης, θα μετρήσουν τελικά για ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό το σύνολο των ενσήμων δηλ. 25+15 = 40 ένσημα για τον π.χ. Ιούλιο ή λαμβάνονται υπόψιν μόνο τα 25 και τα άλλα πηγαινουν υπερ πιστεως και πατρίδος??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ρε Σώτο αν μετρούσαν 40 θα έσπαγαν όλοι το μισθό τους σε 2-3 εταιρείες και θα ήμασταν συνταξιούχοι σε λίγα χρόνια. :)

Οι εισφορές μετράνε, αλλά το ΙΚΑ λαμβάνει υπ'όψιν 300 ασφαλιστικά ημερομίσθια ετησίως. 

Θα μου πεις αν έχει κάποιος 40 ένσημα επί 7,5 μήνες και μετά δεν εργαστεί μέχρι τέλος του χρόνου, θα ανακεφαλαιωθούν 300 ή 25*7,5= 187,50 ;  Αυτό δεν το ξέρω .... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν , doctor said:

Οι εισφορές μετράνε, αλλά το ΙΚΑ λαμβάνει υπ'όψιν 300 ασφαλιστικά ημερομίσθια ετησίως. 

Θα μου πεις αν έχει κάποιος 40 ένσημα επί 7,5 μήνες και μετά δεν εργαστεί μέχρι τέλος του χρόνου, θα ανακεφαλαιωθούν 300 ή 25*7,5= 187,50 ;  Αυτό δεν το ξέρω .... 

Με το σημερινο καθεστως 25*7,5

Με το νεο καθεστως μαλλον θα μετρανε μονο οι εισφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν , ISIDORA said:

Με το σημερινο καθεστως 25*7,5

Με το νεο καθεστως μαλλον θα μετρανε μονο οι εισφορες

Είναι και το πιο λογικό. Δεν μπορώ να βρω νομικό πλαίσιο, εγκύκλιο κλπ γι'αυτό. Μήπως έχεις κάτι; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ!!!

Κανα νέο από το νέο πλαφόν; Τι θα υπολογίσουμε για τον Ιούλιο;  Και αν το πάνε από 1/1/17, δεν θα το πάνε αναδρομικά;

Πάει, θα μουρλαθούμε τελείως....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. α. Το ανώτατο όριο ασφαλιστέων αποδοχών για τον υπολογισμό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς των μισθωτών και των εργοδοτών, συνίσταται στο δεκαπλάσιο του ποσού που αντιστοιχεί στον εκάστοτε προβλεπόμενο κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού, και σύμφωνα με τις ισχύουσες κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διατάξεις, το δεκαπλάσιο του ποσού που αντιστοιχεί στο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
β. Το ανώτατο όριο της περίπτωσης α εφαρμόζεται και επί πολλαπλής μισθωτής απασχόλησης ή έμμισθης εντολής όσον αφορά στην εισφορά ασφαλισμένου.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29958

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...