Jump to content
Sign in to follow this  
gus

ΦΠΑ 8>9 - 18>19

Recommended Posts

Πολύ καλό και του κ.Αποστόλη και του gus!!!!!!!!!!

Πέρα από τη πλακά ο κ.Αλέκος είπε τη σωστή κουβέντα , απεργία κύριοι και μετά βλέπουμε!

Αλλά ποιός θα τη κάνει?

Σε κουβέντα που είχα με φίλο πρατηριούχο μου είπε να ετοιμάζομαι για 1 ευρώ το λίτρο περίπου!!!!!!(Ελπίζω να έκανε πλάκα)

Αμέσως μετά έψαξα για φίλο με εκτροφείο αλόγων , η επόμενη αγορά μου θα είναι 2 φοραδούλες για την μετακίνησή μου , με την άμαξα , θα λέω και στην αρραβωνιαστικιά μου ότι μόνο εμείς και οι βασιλιάδες κινούμαστε έτσι!!!!!!!!!!!!!!!Το must του επόμενου χειμώνα!!!!!!!!

ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

ΤΟ TAXISNET ΕΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ?

ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΗΝ 20Η ΜΑΙΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙς ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΩΝ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ή ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙ΄ΚΑ????

Guest Επισκέπτης-dparl-

Καλησπέρα σας.Ερώτηση κρίσεως : μέχρι την 1 Απριλίου που θα ισχύσουν οι νέοι συντελεστές εμείς τι πρέπει να κάνουμε ως προς τους πελάτες μας κι εκτος τούτου τι αποαυτά θα προλάβουμε να κάνουμε? Είμαι νέος στο επάγγελμα και ψιλό αγχώνομαι! :)

Guest Επισκέπτης-Bercon-

Ω ποσο ευτυχισμενος νιωθω.....σημερα το πρωι ξυπνησα κατα τις 10.....τεντωθηκα....σηκωθηκα εφτιαξα καφε και σκεφτηκα......''ποτε αυτα τα τζιμανια του ΥΠΟΙΚ θα βγαλουν βρε παιδι μου κατι καινουργιο..... αραχνιασαμε.... τοσο ηρεμη αυτη η φετινη φοροτεχνικη σεζον (προσεξατε και το στυλ ε...)....ουτε μια αλλαγη στο εισοδημα...ουτε στον κωδικα ....ενας αυτοελεγχος τελος παντων βρε παιδι μου....τσ τσ τσ.... Μαλλον σημερα θα ασχοληθω παλι με το αγαπημενο μου χομπυ..... εχει και καλο καιρο.... οτι πρεπει για μια βουτια για κανα μαυρο..... η κανα καρτερι για κυνηγιαρικα.....''

ΝΤΡΙΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ..........(ξυπνητηρι στις 7.00)...

Ω ρε π**** μου......αργησα.....σηκω ..τρεχα.....καφε στο χερι και με τ αλλο δεσε παπουτσια ..... σημερα εχεις καταχωρησεις.... Κορωπι ...μετα Ν.Κοσμο ....μετα μια βολτα απο Γερακα .... γραφειο τρεχοντας να τελειωσεις δηλωσεις ΟΕ.... τ απογευμα εχεις ραντεβου για Ε9..... μην ξεχασεις Ισολογισμοι ΟΕ με Γ μεχρι 31/3 ...διωξε και μερικες περαιωσεις μαζι με τα ειδικα του ΦΑΠΑ .....που σαι...φαε κατι γιατι θα πεσεις κατω.... παρε ενα τηλεφωνο σπιτι βρε αχρειε... διδυμα περιμενεις (το μονο ευχαριστο μεσα στα λοιπα)..... ΧΑΛΑΡΩΣΕΣ...... αλλαγη στους συντελεστες ΤΩΡΑΑΑΑΑ στραβαδι που μου λουφαρεις κιολας..... .

Μα πειτε μου.....δεν ακουγεται σαν εφιαλτης?.......

Κι ομως το ζουμε ολοι/ες μας καθημερινα τους τελευταιους μηνες..... που παμε βρε παιδια.... προσωπικη ζωη μηδεν..... προβληματα ταλαιπωρων επιχειρηματιων που αναζητουν λυσεις ..... αλλα που δεν εχουν απαντηση.... τι να πεις οταν σε ρωτουν που θα σταματησει αυτο?

Και ολοι μα ολοι το υπομενουμε καρτερικα..... φωνη μηδεν (εξαιρουνται οι μεταξυ μας βεβαια) ..... Καποιος συναδελφος πιο πανω ειπε πως μαλλον καλα εκαναν και το δωσαν εν μια νυκτι γιατι αλλιως καποιοι ισως κερδοσκοπουσαν αν γινοταν με προγραμμα..... δηλ. ποιοί? .... οι εταιρειες λογισμικου ειτε θα βγαλουν νεες εκδοσεις ειτε τα προγραμματα τροποποιουνται απο εμας τους ιδιους.... οι τεχνικοι των ταμιακων ετσι κι αλλιως θα τα παρουν ειτε τωρα ειτε σε 3-5-7 μηνες.... οι επιχειρησεις θα στρογγυλοποιησουν ετσι κι αλλιως.....

Σας κουρασα.....ζητω συγγνωμη..... ετσι κι αλλιως δεν προλαβαινω να γραψω αλλα.... ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΑΣ...... τρεχω παλι.....

Κουραγιο ......

Παντως είναι εντυπωσιακό πώς εν μέσω της Βαβυλιάδας και της Ποδοσφαιριάδας περνάνε τα φορολογικά μέτρα...

Guest Επισκέπτης-ΠΑΤΕΛΗΣ ΝΙΚΟΣ-
Συγνώμη αλλά οι σύλλογοι τι είναι?

Συνάδελφε το κάτωθι fax έφυγε στους παραλήπτες στις 12.30 (30/3),

ενώ στάλθηκε και στις τοπικές εφημερίδες.

Δυστυχώς οι Λογιστές πρέπει να καταλάβουν ότι σε κάποια θέματα χρειαζόμαστε

συμμάχους και αυτοί είναι οι επιχειρηματίες.

Και επιτέλους πρέπει και η επιχειρηματίες να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Εκείνη την χρονική στιγμή που πελάτες και συνάδελφοι με ρωτούσαν τι πρέπει να

κάνουν θεώρησα σκόπιμο να ενεργοποιήσω τους "συμμάχους" σε τέτοια σοβαρά

θέματα.

Αν έγραφα και για τα δικά μας προβλήματα (ή μόνο για τα δικά μας) θα μπορούσα να γεμίσω 3 σελίδες.

Κουράγιο και για να μην ξεχνιόμαστε "ενργοποιηθείτε μέσω των συλλόγων"

δώστε φυσική παρουσία για να πάρουμε δύναμη να ζητάμε ή να απαιτούμαι.

Αντίστοιχο έγγραφο ΕΣΤΕΙΛΕ σήμερα (30/3) και η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. καθώς μόνον τα "καθαρά" συνδικαλιστικό μας όργανο μπορεί κάτι να πετύχει αλλιώς ο καθένας από μας "βαράει στον αέρα" και απλά νομίζουμε ότι "ακουγόμαστε" συνομιλώντας μέσα από forum αντί να προκαλέσουμε "τοπικές" συνελεύσεις μέσω των συλλόγων μας και να συζητήσουμε, μεταφέροντας τις αποφάσεις μας στην ΠΟΦΕΕ.

Σύλλογος Λογιστών – Φοροτεχνικών

Ελευθέρων Επαγγελματιών Ν. Καβάλας

Μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.)

Αριθμός απόφασης Πρωτοδ. Καβάλας 410/03-12-1999 και αριθμός καταχώρησης 11/21-2-2000

Ύδρας 9 – Καβάλα * Τηλ. 2510-221042,fax 2510-224698 *

e-mail:[email protected]

Προς:

- ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

- Ομοσπονδία Επαγγελματιών & Βιοτεχνών Ν. Καβάλας

- Εμπορικούς Συλλόγους Ν. Καβάλας

- Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε.

- Ε.Σ.Ε.Ε.

- Κ.Ε.Ε.

Αρ. Πρωτοκόλλου Εξερχόμενου: 207/30-03-2005

ΘΕΜΑ: Αλλαγή συντελεστών Φ.Π.Α. από 01/04/05

Με αφορμή την εξαγγελθείσα (και μάλλον ήδη νομοθετηθείσα ) αλλαγή των συντελεστών Φ.Π.Α. από 01/04/05 θέλουμε να σας κάνουμε κοινωνούς ενός πολύ σημαντικού προβλήματος που αντιμετωπίζουν οι επιχειρήσεις καθώς πρέπει σε «νεκρό σημείο» (καθώς η 31/3 και η 01/04 είναι εργάσιμες) να προλάβουν να αλλάξουν τους συντελεστές του Φ.Π.Α. σε ΟΛΕΣ τις Φ.Τ.Μ. ή τα μηχανογραφικά συστήματα που χρησιμοποιούν, κάτι που ακόμη και θεωρητικά είναι αδύνατον καθώς απαιτείται η συμβολή εξειδικευμένων τεχνικών από τις εταιρίες προμήθειας των ανωτέρω ειδών.

Χωρίς να γνωρίζουμε τυχόν ήδη ενέργειες ή προτάσεις σας προς την κεντρική ηγεσία του ΥΠ.ΟΙ.Κ.Ο. θεωρούμε σκόπιμο να βρεθεί «τρόπος» ώστε να ισχύσει μεταβατική περίοδος λίγων ημερών (το πόσες απαιτούνται είναι ένα εύλογο ερώτημα που αδυνατούμε να υπολογίσουμε) και οι επιχειρήσεις να καταβάλλουν το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ποσό που εισέπραξαν εντός του διαστήματος αυτού, καθώς δεν υπάρχει «μαγικό κουμπί» που στις 23.59.59΄της 31ης Μαρτίου θα αλλάξει τους συντελεστές σε όλα τα συστήματα λιανικής και χονδρικής πώλησης ταυτόχρονα και πανελλαδικά (επιπλέον κάποιοι τιμολογούν από την προηγούμενη πωλήσεις - παραδόσεις για την 1η ΑΠΡΙΛΙΟΥ ενώ ταυτόχρονα θα τιμολογούν και πωλήσεις για την 31/03) .

Είναι λοιπόν εύλογο κάποιοι να συνεχίζουν να «πουλάνε» με 8% ή 18% και κάποιοι ταυτόχρονα με 9% ή 19%, ενώ είναι άδικο ΟΛΟΙ να αποδώσουν Φ.Π.Α. με τον αυξημένο συντελεστή καθώς (κυρίως οι Μ.Μ.Ε.) θα κληθούν να πληρώσουν την διαφορά από την «τσέπη» τους.

Με εκτίμηση

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ο Γ. Γραμματέας

Νικόλαος Γ. Πατέλης Κωνσταντίνος Κλειτσιώτης

Guest Επισκέπτης-GAAM-

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΦΠΑ ΑΠΟ 1/4/2004;

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ;

ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΛ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΝΩΣΤΗ

& ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ ,ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Guest Guest

Τροπ.Σχ.Νόμ. 29/03/05 Τροπολογία στο σχέδιο νόμου

Υπάρχει στο Ταχ-Ηeaven

Guest Επισκέπτης-proedros-

Συνάδελφοι καλημέρα σας

Πρίν απο λίγο είχα τηλ. επικοινωνία με το τμήμα ΦΠΑ του Υ.Ο.Ο. για να ρωτήσω για περίοδο ανοχής και η μόνη απάντηση που έλαβα ήταν ότι η περίοδος ανοχής

θα επιβαρύνει τις επιχειρήσεις διότι ότι πωλήσεις γίνουν απο 01/04/2005 και μετά

θα πρέπει να δηλωθούν με ΦΠΑ 9-19 οπότε όποιος δεν το εισπράξει θα το επιβαρυνθεί αυτό το 1%

ΤΗΛ. 210.36.45.848

210.36.17.681

210.36.40.870

Guest KEIT

ΤΕΛΙΚΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ? ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΦΠΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ,

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΑΠΟ 1/5/05 ΩΣΤΕ

ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΤΟΥΝ?ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΑΠΟ 5 ΕΩΣ 15 ΗΜΕΡΕΣ.

Guest Επισκέπτης-GAAM-

ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ 5-15 ΗΜΕΡΕΣ;

Εγώ επιμένω στην ερώτηση μου, γιατί ένας=κανένας.

Και σε αυτό που τέθηκε από τον ΑΛΕΚΟ, σχτικά με την απεργία. Ποιοι θα απεργήσουν? Ο ΑΛΕΚΟΣ και άλλα 2-3 άτομα? Τα έχουμε δει αυτά στο πρόσφατο παρελθόν.

Guest GEOO

ΤΩΡΑ ΠΗΡΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.

Η ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ

Guest Guest
:unsure::o ΑΠΟ 1/4/2004 ???? ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ? ΑΠΟ 1/4/2005 ΞΕΡΩ!!!! :unsure::o:o:o:o:o

Τα "λογισμικά", δεν χρειάζονται προσαρμογή. Αλλαγή χρειάζεται στη παραμετροποίηση. Στη χειρότερη των περιπτώσεων μετά τη προσθήκη τριών γραμμών στο πίνακα που το πρόγραμμα διαβάζει το συντελεστή του ΦΠΑ, θα χρειαστεί να ανοιχτούν λογαριασμοί στο Λογιστικό Σχέδιο για να καλυφθούν οι τρεις νέοι συντελεστές. Οι "γέφυρες", της συνήθους παραμετρικότητας, δεν θα χρειαστούν αλλαγές, και όσες χρειστούν δεν θα είναι δύσκολο.

Συμβουλή από κάποιον που "ξέρει": Επειδή οι περισσότεροι λογιστές που δουλεύουν μηχανογραφημένα έχουν την ικανότητα να κάνουν τις αλλαγές αυτές (το χρόνο δεν έχουν, αλλά αυτό είναι άλλης τάξης πρόβλημα) ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ στις χρεώσεις για" νέες προσαρμοσμένες στους νέους συντελεστές versions".

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΕΕΣ VERSION, Παραμετροποίηση χρειάζεται.

Τι σας λέγαμε; Εχτές λάβαμε το παρακάτω e-mail:

"ΝΕΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΦΠΑ

Οι νέες ρυθμίσεις για τον ΦΠΑ που ανακοινώθηκαν χθες το απόγευμα δημιουργούν την ανάγκη δομικών μεταβολών στις εφαρμογές εμπορικής και λογιστικής διαχείρισης των εταιριών πληροφορικής.

Η <εταιρεία παραγωγής λογισμικού> βρίσκεται σε στενή επαφή με το Υπουργείο Οικονομικών και αναμένει την υπό έκδοση εγκύκλιο που θα παρέχει τις κατάλληλες διευκρινίσεις για την εφαρμογή του μέτρου αύξησης των συντελεστών ΦΠΑ. Παράλληλα έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες προσαρμογής όλων των εφαρμογών της και τη δημιουργία νέων εκδόσεων που θα σταλούν στους πελάτες.

Εφιστούμε την προσοχή σας να μην διενεργήσετε με δική σας πρωτοβουλία μεταβολές των συντελεστών ΦΠΑ ή οποιαδήποτε άλλη επέμβαση στην εφαρμογή που χρησιμοποιείτε γιατί θα υπάρξουν ανεπιθύμητες επιπτώσεις στη λειτουργία του προγράμματος.

Σύντομα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας για να σας δώσουμε περισσότερες λεπτομέρειες και να σας ενημερώσουμε για τυχόν νέες εξελίξεις που θα προκύψουν."

Χωρίς (άλλα) σχόλια

Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, είναι το γεγονός ότι δεν ξέρουμε τι μεταβολές θα έχουμε στην περιοδική & εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ.

Και το αναφέρω γιατί πρέπει να συνδέσουμε τα πεδία των εντύπων με αυτά των λογαριασμών.

Guest Επισκέπτης-NAXOS-

1.ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 6 & 13 % ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΑΛΑΖΟΥΝ Η ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΩΣ ΕΧΟΥΝ ?

2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ Π.Χ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ

54.00.2918 ΦΠΑ ΔΑΠΑΝΩΝ 18% ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ 54.00.2919 ΦΠΑ ΔΑΠ.19%

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ( ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ) ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΕΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ .

1.ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 6 & 13 % ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΑΛΑΖΟΥΝ Η ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΩΣ ΕΧΟΥΝ ?

2. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ  Π.Χ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ

54.00.2918 ΦΠΑ ΔΑΠΑΝΩΝ 18%  ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ 54.00.2919 ΦΠΑ ΔΑΠ.19%

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ( ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ) ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΕΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ .

Καλημερα,

Καλο ειναι οταν μπαινουμε πρωτη φορα σε ενα θεμα, και θελουμε να δημοσιευσουμε μια σκεψη μας, να διαβαζουμε ολο το θεμα πρωτα....

Guest Guest

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ KISMET ΚΑΛΛΗΜΕΡΑ

ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ "ΚΑΤΙ " ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ

Guest Guest

Κατατέθηκε η τροπολογία για την αύξηση του Φ.Π.Α.

Κατατέθηκε χθες στη Βουλή η τροπολογία στο νομοσχέδιο για την εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας προς την Οδηγία 2003/96/ΕΚ του Συμβουλίου της 27ης Οκτωβρίου 2003 και άλλες διατάξεις.

Σύμφωνα μ’ αυτή, στις διατάξεις του κώδικα φόρου προστιθέμενης αξίας, επέρχονται οι εξής τροποποιήσεις: «Το πρώτο και δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 21 αντικαθίστανται ως εξής: «Ο συντελεστής του φόρου προστιθέμενης αξίας ορίζεται σε δεκαεννέα τοις εκατό (19%) στη φορολογητέα αξία. Κατ’ εξαίρεση, για τα αγαθά και τις υπηρεσίες που περιλαμβάνονται στο παράρτημα ΙΙΙ του παρόντος ο συντελεστής του φόρου ορίζεται σε εννέα τοις εκατό (9%)». Η ισχύς των διατάξεων του παρόντος άρθρου της τροπολογίας αρχίζει από 1/4/2005.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ KISMET  ΚΑΛΛΗΜΕΡΑ

ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΛΩΣ  ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΤΟ  ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ "ΚΑΤΙ " ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ

Δες τον Ν2859 , η μειωση ειναι 30%

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ KISMET  ΚΑΛΛΗΜΕΡΑ

ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΛΩΣ  ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΤΟ  ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ "ΚΑΤΙ " ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ

Σε τι του Υπουργείου (πέρα από τη συνέντευξη και τις δηλώσεις) έχουμε διαβάσει οτιδήποτε σχετικό;

Μήπως τη κατάθεση τροποποίησης σε άσχετο νομοσχέδιο που δεν έχει ακόμα ψηφιστεί;

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=2892&p=2005/2892.txt

Μήπως τη κατάθεση τροποποίησης σε άσχετο νομοσχέδιο που δεν έχει ακόμα ψηφιστεί;

Ακριβώς. :unsure:

Παρεπιπτόντως, γιατί δεν κλειδώνουμε μία από τις δύο ενότητες που ασχολείται με το ίδιο ακριβώς θέμα;

Οι ενότητες έχουν συγχωνευθεί. Σωστή η παρατήρηση.

Guest ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΔΑΒΑΚΗΣ Ν.Δ.

ΑΠΟ ΤΟ 1997 ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΩΡΑ?

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...