Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

μεταφορα ζημιας ατομικης επιχειρησης

Question

ζευγαρι , ο αντρας εχει ατομικη επιχιερηση , εβγαλε ζημια 4000 το 2014 ..καλυψε τα τεκμηρια του με αναλωση .

η συζυγος εισοδηματα μονο απο ενοικια ,ενοικια  2000 ,τεκμηρια 3500 .μπορει να μεταφερει την ζημια ο αυζυγος στο 2015?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω την εντύπωση οτι η ζημιά δεν μεταφέρεται τις επόμενες χρονιές όταν για την χρήση που προέκυψε 

υπάρχει φόρος από τεκμήρια διαβίωσης ανεξάρτητα από τα της συζύγου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εφόσον κάλυψε  τα τεκμηρια του με αναλωση του ιδίου στο ετος 2014, και ΔΕΝ φορολογήθηκε με αυτά , μπορεί να μεταφερθει η ζημιά για συμφηφισμό στο επόμενο έτος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

3 ώρες πριν, dodos said:

ζευγαρι , ο αντρας εχει ατομικη επιχιερηση , εβγαλε ζημια 4000 το 2014 ..καλυψε τα τεκμηρια του με αναλωση .

η συζυγος εισοδηματα μονο απο ενοικια ,ενοικια  2000 ,τεκμηρια 3500 .μπορει να μεταφερει την ζημια ο αυζυγος στο 2015?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24009

ΠΟΛ 1088/2016

ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 1 - 4 του άρθρου 27 του ν.4172/2013 περί μεταφοράς ζημιών.

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 27 του ν. 4172/2013:

1. Μεταφορά ζημιών στα επόμενα πέντε (5) φορολογικά έτη Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 27 του ν. 4172/2013 ορίζεται ότι εάν με τον προσδιορισμό των κερδών από επιχειρηματική δραστηριότητα το αποτέλεσμα είναι ζημία εντός του φορολογικού έτους, η ζημία αυτή μεταφέρεται για να συμψηφισθεί με τα επιχειρηματικά κέρδη διαδοχικά στα επόμενα πέντε (5) φορολογικά έτη. Η ζημία του προγενέστερου έτους συμψηφίζεται κατά προτεραιότητα έναντι της ζημίας του μεταγενέστερου έτους.

Ειδικότερα: Πεδίο εφαρμογής - Έναρξη ισχύος 

Οι διατάξεις του άρθρου αυτού περί μεταφοράς ζημιών εφαρμόζονται τόσο για τα φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα (ατομικές επιχειρήσεις), όσο και για τα νομικά πρόσωπα και τις νομικές οντότητες που είναι υποκείμενα φόρου του άρθρου 45 του ν. 4172/2013.

Ειδικά για τα αλλοδαπά νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες που δεν χαρακτηρίζονται ως φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος και δεν διατηρούν στην Ελλάδα μόνιμη εγκατάσταση και αποκτούν εισοδήματα από μερίσματα, τόκους και δικαιώματα, των οποίων τα κέρδη θεωρούνται προερχόμενα από επιχειρηματική δραστηριότητα, δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 27 του ν.4172/2013, καθόσον αν και τα έσοδά τους αυτά χαρακτηρίζονται ως έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, επί των εισοδημάτων αυτών διενεργείται παρακράτηση με εξάντληση της φορολογικής τους υποχρέωσης.

Περαιτέρω και δεδομένου ότι από τον νόμο δεν τίθεται κανένας περιορισμός σχετικά με την κατηγορία των τηρουμένων βιβλίων, συνάγεται ότι δικαίωμα μεταφοράς της ζημίας στην επόμενη πενταετία έχουν τα αναφερόμενα πιο πάνω πρόσωπα ανεξάρτητα αν τηρούν βιβλία με την απλογραφική ή διπλογραφική μέθοδο.

Ειδικά σε ό,τι αφορά τα φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, ο συμψηφισμός των ζημιών γίνεται μόνο με μελλοντικά κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα και όχι με άλλα εισοδήματα του φυσικού προσώπου, όπως μισθούς και συντάξεις, ενοίκια ακινήτων, κ.λπ. του ίδιου φορολογικού έτους.

Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 27 περί μεταφοράς ζημιών εφαρμόζονται για φορολογικές ζημίες που προκύπτουν στα φορολογικά έτη που αρχίζουν από την  1.1.2014 και μετά.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΡΑ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ,ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΤΟΥ?ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 λεπτά πριν , dodos said:

ΑΡΑ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ,ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΤΟΥ?ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ

και εγώ αυτής της άποψης είμαι. από την στιγμή που το εκκαθαριστικό στήλη σύζυγος δεν έχει προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων ,είναι οκ κατά 99,99%.

ειδικά αν καλύπτει  το 3.000 και όχι μόνο το 2.500 θα ήμουν πιο σίγουρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βάσει της παραπάνω ΠΟΛ πιστεύω κι εγώ οτι η ζημιά μεταφέρεται για να συμψηφιστεί με μελλοντικά κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

β) Στις περιπτώσεις που ατομική επιχείρηση εμφάνισε ζημία και για το έτος αυτό το εισόδημα του φορολογούμενου προσδιορίστηκε με βάση τα τεκμήρια, το επόμενο φορολογικό έτος ο φορολογούμενος εκ του γεγονότος αυτού και με βάση τις προηγούμενες διατάξεις, απώλεσε το δικαίωμα συμψηφισμού της εν λόγω ζημίας. Ωστόσο, εφόσον ο φορολογούμενος με τροποποιητική δήλωση καλύψει την προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων με ανάλωση κεφαλαίου, τότε η δηλωθείσα ζημία μεταφέρεται για συμψηφισμό κατά τις κείμενες διατάξεις (σχετ. η ΠΟΛ.1076/2015 εγκύκλιός ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμφωνει ,εγω λεω οτι ο συζυγος που εχει την επιχειρηση την εχει καλυψει την ζημια ,και δεν την εχει καλυψει η συζηγος του ,μπορουμε να την μετσαφερουμε την ζημια του?λογικα ναι ??/

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 λεπτά πριν , dodos said:

συμφωνει ,εγω λεω οτι ο συζυγος που εχει την επιχειρηση την εχει καλυψει την ζημια ,και δεν την εχει καλυψει η συζηγος του ,μπορουμε να την μετσαφερουμε την ζημια του?λογικα ναι ??/

ναι.

η πρώτη λέξη που έγραψες τι είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×