Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΕΡΓΑΤΩΝ


KostasIrakleio

Ερώτηση

Καλημερα σε ολους και καλη δυναμη για το υπολοιπο των φ.δηλωσεων!

Εχω ενα θεμαλιγο περιπλοκο. Εχω εναν εργολαβο οικοδομων και θελω να περναω ημερομισθια στους εργατες του ετσι ωστε να αναγνωριζω την δαπανη μετα (Μισθοδοσιας κτλ).

Ρωτησα στην ΔΟΥ και μου ειπαν δεν γινεται και οτι ειναι υποχρεος για αυτα ο κυριος του εργου (Ιδιοκτητης).

Ρωτησα στο ΙΚΑ και μου απαντανε οτι δεν τους νοιαζει το θεμα αυτους και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μπουν τα ενσημα.

Ρωτησα στην επιθεωρηση και μου εβαλαν να επικοινωνησω με ενα συγκεκριμενο επιθεωρητη ο οποιος με ενημερωσε οτι πρεπει να τηρησω το Βιβλιο ημερησιων δελτιων Απασχολουμενου προσωπικου Οικοδ. Εργασιων και Τεχνικων εργων. Σχετικα με αυτο βρηκα οτι στον 4046/2012 και συγκεκριμενα σελ. 90 αναφερει οτι καταργηθηκε η θεωρηση του βιβλιου αυτου. Περαν του βιβλιου μου ειπε οτι θα το αντιμετωπισω σαν κανονικη προσληψη απλα δεν θα στειλω πινακα προσωπικου.

Μηπως καποιος απο σας εχει υποψη του το θεμα και το εχει πραξει χωρις προβλημα απο ΔΟΥ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ - ΙΚΑ?? 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας και παρακαλω να μου γραφετε και την εγκυκλιο που αφορα την απαντηση σας ετσι ωστε να μπορεσω να πατησω καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
38 λεπτά πριν , KostasIrakleio said:

Καλημερα σε ολους και καλη δυναμη για το υπολοιπο των φ.δηλωσεων!

Εχω ενα θεμαλιγο περιπλοκο. Εχω εναν εργολαβο οικοδομων και θελω να περναω ημερομισθια στους εργατες του ετσι ωστε να αναγνωριζω την δαπανη μετα (Μισθοδοσιας κτλ).

Ρωτησα στην ΔΟΥ και μου ειπαν δεν γινεται και οτι ειναι υποχρεος για αυτα ο κυριος του εργου (Ιδιοκτητης).

Ρωτησα στο ΙΚΑ και μου απαντανε οτι δεν τους νοιαζει το θεμα αυτους και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μπουν τα ενσημα.

Ρωτησα στην επιθεωρηση και μου εβαλαν να επικοινωνησω με ενα συγκεκριμενο επιθεωρητη ο οποιος με ενημερωσε οτι πρεπει να τηρησω το Βιβλιο ημερησιων δελτιων Απασχολουμενου προσωπικου Οικοδ. Εργασιων και Τεχνικων εργων. Σχετικα με αυτο βρηκα οτι στον 4046/2012 και συγκεκριμενα σελ. 90 αναφερει οτι καταργηθηκε η θεωρηση του βιβλιου αυτου. Περαν του βιβλιου μου ειπε οτι θα το αντιμετωπισω σαν κανονικη προσληψη απλα δεν θα στειλω πινακα προσωπικου.

Μηπως καποιος απο σας εχει υποψη του το θεμα και το εχει πραξει χωρις προβλημα απο ΔΟΥ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ - ΙΚΑ?? 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας και παρακαλω να μου γραφετε και την εγκυκλιο που αφορα την απαντηση σας ετσι ωστε να μπορεσω να πατησω καπου.

Η ΔΟΥ σας απαντησε με μια βλακεία . Μαλλον πέσατε σε άσχετο. Αλλο θέμα το ασφαλιστικό μέρος αυτής της ιστορίας και εντελώς άλλο το φορολογικό .  

Υπάρχουν παλαιές δημοσιεύσεις πάνω σε αυτό , μπορείς να ανατρέξεις σε αυτές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...