Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαχείριση ακινήτων και μισθωτήριο


Bibis

Ερώτηση

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω επιχείρηση με κωδικούς διαχείρισης ακινήτων δηλαδή κάνει συμφωνητικό διαχείρισης ακινητων με ιδιοκτήτες και παίρνει ποσοστό από τα μισθώματα. Επομένως η επιχέιρηση θα κόβει την προμήθεια με απόδειξη + φπα ,θα επιβαρύνεται τα έξοδα της συντήρησης και της διαχείρισης άρα θα τα αφαιρεί για την φορολογία. Με τα μισθωτήρια όμως τι γίνεται πως θα υποβάλλονται??  Για να φαίνεται και το εισόδημα το ιδιοκτήτη? Σαν υπεκμίσθωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

από περιέργεια.  1)θα το ενοικιάζει  η εταιρεία και μετά θα ψάχνει για ενοικιαστή  .

ή 2)θα ψάχνει η εταιρεία να βρει ενοικιαστή και όταν τον βρει θα γίνεται το μισθωτήριο από τον ιδιοκτήτη?

από άποψη εταιρείας όπως και να το κάνει υπεκμίσθωση ή αμοιβή  διαχείρισης-συντήρησης-προμήθεια επί μισθίου είναι οκ.

ο ιδιοκτήτης όμως μόνο με την υπεκμίσθωση μπορεί να αφαιρεί την αμοιβή...προς το παρόν ,εκτός και αν γίνει της" μόδας" και βγάλουν τίποτα.

στο εξωτερικό λειτουργούν συνήθως με το 1.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την 2 περίπτωση θα κάνει.. προμήθεια επί του μισθίου αλλά το πρόβλημα εδώ είναι πως θα γίνεται να φορολογείται ο ιδιοκτήτης στο υπομίσθωμα? γιατί θα γίνεται μισθωτήριο κανονικά λογικά. Για την επιχείρηση είναι ξεκάθαρρο λίγο πολύ αλλά για τον ιδιοκτήτη δεν ξέρω πως πρέπει να φανεί . Στην ουσία δεν έχουμε υπεκμίσθωση. Ενα είδος μεσιτείας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που ατομική επιχείρηση με καδ διαχείρισης ακινήτων υπεκμισθώνει ακινητα .το εισόδημα που αποκτά από την υπεκμίσθωση θεωρείται απο επιχειρηματική ή από κεφάλαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Bibis said:

Σε περίπτωση που ατομική επιχείρηση με καδ διαχείρισης ακινήτων υπεκμισθώνει ακινητα .το εισόδημα που αποκτά από την υπεκμίσθωση θεωρείται απο επιχειρηματική ή από κεφάλαιο?

στην δραστηριοτητα διαχειρισης ακινήτως περιλαμβανετε η υπεκμισθωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/7/2016 at 11:08 ΠΜ, Bibis said:

Σε περίπτωση που ατομική επιχείρηση με καδ διαχείρισης ακινήτων υπεκμισθώνει ακινητα .το εισόδημα που αποκτά από την υπεκμίσθωση θεωρείται απο επιχειρηματική ή από κεφάλαιο?

Θωρείτε κατά τη γνώμη μου εισόδημα από ακίνητη περιουσία , του άρθρου 39 ν 4172/2013. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 7/8/2016 at 2:48 ΜΜ, prokroustis said:

στην δραστηριοτητα διαχειρισης ακινήτως περιλαμβανετε η υπεκμισθωση?

ο καδ αναφέρει διαχείριση ακινητων. Δεν υπάρχει κάποιος για υπεκμίσθωση. Το γεγονός όμως ότι θα κάνει πάνω από 3 ομοειδής τέτοιες πράξεις - υπεκμισθώσης δεν μπορεί να μπλεχτεί? και να θεωρηθεί επιχειρηματικη συναλλαγή? Γιατί έχοντας τους ΚΑΔ φαίνεται ότι το κάνει για κέρδος επιχειρηματικής. Με εφοριακό που μίλησα μου είπε ότι δεν υπάρχει διευκρίνιση ,περιμένουν απο το υπουργείο γιατί τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας αυτή η ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Α.Ε έχει αγοράσει ένα ακίνητο το οποίο θέλει να το εκμισθώνει σε ατομική εταιρεία  μέλους της-συγγενής της ο οποίος με τη σειρά του να το εκμισθώνει σε άλλον.Άρα για την  ανώνυμη θα έχουμε έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και για το μέλος εισόδημα απο ακίνητη περιουσία?Τίθεται θέμα εικονικότητας?Τίθεται θέμα ενδοομιλικών συναλλαγών?Να υποθέσω πρέπει να τροποποιηθεί και το καταστατικό της α.ε καθώς δεν προβλέπεται στο σκοπό της αλλά και προσθήκη ΚΑΔ?Η κάθε άποψη επιθυμητή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν καποιος δινει δωρεαν στο παιδι του ενα διαμερισμα  για χρηση επαγγελματικου χώρου, πρεπει να δηλωνεται ενα ελαχιστο ποσο σαν ενοικιο? και απο τη μερια του ιδιοκτητη(γονιος) και απο τη μερια του παιδιου (ενοικιαστη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , axileas43 said:

Οταν καποιος δινει δωρεαν στο παιδι του ενα διαμερισμα  για χρηση επαγγελματικου χώρου, πρεπει να δηλωνεται ενα ελαχιστο ποσο σαν ενοικιο? και απο τη μερια του ιδιοκτητη(γονιος) και απο τη μερια του παιδιου (ενοικιαστη)?

3% της αντικειμενικής αξίας έστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , gianzo said:

3% της αντικειμενικής αξίας έστω

Άρα 29% φορολόγηση για την ανώνυμη στο τεκμαρτό ή στο μισθωτήριο και  φορολόγηση με κλίμακα εισοδήματος ακίνητης περιουσίας για το φυσικό πρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, musabelis said:

Άρα 29% φορολόγηση για την ανώνυμη στο τεκμαρτό ή στο μισθωτήριο και  φορολόγηση με κλίμακα εισοδήματος ακίνητης περιουσίας για το φυσικό πρόσωπο?

Συνάδελφε στον Αχιλλέα απάντησα, το δικό σου ερώτημα χρειάζεται διευκρινίσεις, δεν είμαι σε θέση να σου πω πώς θα το χειριστείς. Στο πρώτο κομμάτι είσαι σωστός αλλά όσον αφορά την εικονικότητα και τις ενδοομιλικές δε μπορώ να κρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, gianzo said:

Συνάδελφε στον Αχιλλέα απάντησα, το δικό σου ερώτημα χρειάζεται διευκρινίσεις, δεν είμαι σε θέση να σου πω πώς θα το χειριστείς. Στο πρώτο κομμάτι είσαι σωστός αλλά όσον αφορά την εικονικότητα και τις ενδοομιλικές δε μπορώ να κρίνω.

Συγγνώμη δεν είδα την επισύναψη,επειδή ούτε και σε μένα έχει διευκρινιστεί το μελλοντικό εγχείρημα δεν έχω ούτε εγώ στοιχεία παρά μόνο εικασίες.Όπως και να χει σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Musabeli

α) η Α.Ε. θα έχει έσοδα από επιχειρηματική.

β) Η ατομική νομίζω ναι από ακίνητη περιουσία.

γ) Γιατί να τίθεται θέμα εικονικότητα εφόσον είναι πραγματική συναλλαγή (καταβολές ενοικίων σε τράπεζες κτλ κτλ)

δ) Για τις ενδοομιλικές θα ξεκινήσεις από το άρθρο 21 του ν.4174/2013.

ε) Κανονικά ναι πρέπει να το προβλέπει το καταστατικό της εταιρείας στους σκοπούς και αλλαγή στους Κ.Α.Δ.

Τώρα γιατί δεν το εκμισθώνει κατευθείαν στο τρίτο πρόσωπο η Α.Ε. και πρέπει να γίνει αυτή η σειρά που περιγράφεις ...εσύ το ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα εταιρεια αναλαμβανει την διαχείριση εξοχικης κατοικιας ως προς την εύρεση ενοικιαστων καθως κ την συντηρηση της .Σε ποιον ΚΑΔ να προσανατολιστω κ πως θα τιμολογουνται οι υπηρεσιες αυτες?

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...