Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απόφαση Αναγνώρισης Ζημιών Προηγ. Χρήσεων στην περίπτωση μη αναγραφής τους στην αρχική δήλωση φ.ε.


gapdk

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Κάποια στιγμή είχα δει μία απόφαση σχετικά πρόσφατη (2-3 ετών) που αναγνώριζε τις ζημίες παρελθουσών χρήσεων, ακόμα και στην περίπτωση που αυτές δεν είχαν αναγραφεί στην αρχική δήλωση εισοδήματος του οκονομικού έτους. Δεν μπορώ να τη βρω τώρα!

Την έχει πρόχειρη κανένας συνάδελφος να μου την ποστάρει?

(Εχω ΟΕ που στην περυσινή δήλωση φορολ. έτους 2014- η οποία ήταν ΖΗΜΙΟΓΟΝΑ περίπου 20.000,00 € - ΔΕΝ μεταφέρθηκε ζημία παρελθουσών χρήσεων 2012-2013 ύψους 60.000 περίπου. Μπορούμε να την επικαλεστούμε στη φετινή δήλωση εισοδήματος ?? )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μάλλον αυτήν την απόφαση αναφέρετε https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22229 η οποία ισχύει για χρήσεις εώς 31/12/2013. Δείτε αν θέλετε κι εδώ https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26242

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα! σε ΟΕ απλογραφικα, η περσινη ζημια μεταφερεται αυτοματα στο Ν ή τη βαζουμε εμεις;;; το 2ο ε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 27/6/2016 at 0:02 ΜΜ, gapdk said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Κάποια στιγμή είχα δει μία απόφαση σχετικά πρόσφατη (2-3 ετών) που αναγνώριζε τις ζημίες παρελθουσών χρήσεων, ακόμα και στην περίπτωση που αυτές δεν είχαν αναγραφεί στην αρχική δήλωση εισοδήματος του οκονομικού έτους. Δεν μπορώ να τη βρω τώρα!

Την έχει πρόχειρη κανένας συνάδελφος να μου την ποστάρει?

(Εχω ΟΕ που στην περυσινή δήλωση φορολ. έτους 2014- η οποία ήταν ΖΗΜΙΟΓΟΝΑ περίπου 20.000,00 € - ΔΕΝ μεταφέρθηκε ζημία παρελθουσών χρήσεων 2012-2013 ύψους 60.000 περίπου. Μπορούμε να την επικαλεστούμε στη φετινή δήλωση εισοδήματος ?? )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

δες στον κόμβο πάνω δεξιά .πολ.1088 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με το παρόν θέμα, αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Χρήση 2012 ζημία περίπου 1.600,00, χρήση 2013 ζημία 7.500,00, οι οποίες έχουν δηλωθεί κανονικά στο έντυπο Ε5, χωρίς όμως η ζημία της χρήσης 2012, να μεταφερθεί και να προστεθεί (στο Ε5) στη ζημία της χρήσης 2013. Η χρήση 2014 ήταν επίσης ζημιογόνα και στο έντυπο Ν αποτυπώθηκε κανονικά, χωρίς όμως να αναγραφούν οι σωρευμένες ζημίες των προηγουμένων χρήσεων, κάτι που δεν ήταν άλλωστε υποχρεωτικό, όπως προκύπτει και από την ανάγνωση των εγκυκλίων, που προαναφέρθηκαν. Οι ζημίες, κατά την γνώμη μου, αναγνωρίζονται κανονικά, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι, κατά την υποβολή της δήλωσης για το φορ. έτος 2015 στον κωδικό 039, δεν δέχεται το taxis, τις συσσωρευμένες ζημίες (δηλ. το άθροισμα των ζημιών των χρήσεων 2012 - 2014), παρά μόνο της προηγούμενης χρήσης (2014).  Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το αντιμετωπίσω? Χρειάζεται να υποβληθούν τροποποιητικές δηλώσεις για τις προηγούμενες χρήσεις στη ΔΟΥ και άραγε πότε θα εκκαθαριστούν? Έχω μιλήσει και με την ΓΓΠΣ, μου είπαν ότι θα το "κοιτάξουν" αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , dgou said:

Σχετικά με το παρόν θέμα, αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Χρήση 2012 ζημία περίπου 1.600,00, χρήση 2013 ζημία 7.500,00, οι οποίες έχουν δηλωθεί κανονικά στο έντυπο Ε5, χωρίς όμως η ζημία της χρήσης 2012, να μεταφερθεί και να προστεθεί (στο Ε5) στη ζημία της χρήσης 2013. Η χρήση 2014 ήταν επίσης ζημιογόνα και στο έντυπο Ν αποτυπώθηκε κανονικά, χωρίς όμως να αναγραφούν οι σωρευμένες ζημίες των προηγουμένων χρήσεων, κάτι που δεν ήταν άλλωστε υποχρεωτικό, όπως προκύπτει και από την ανάγνωση των εγκυκλίων, που προαναφέρθηκαν. Οι ζημίες, κατά την γνώμη μου, αναγνωρίζονται κανονικά, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι, κατά την υποβολή της δήλωσης για το φορ. έτος 2015 στον κωδικό 039, δεν δέχεται το taxis, τις συσσωρευμένες ζημίες (δηλ. το άθροισμα των ζημιών των χρήσεων 2012 - 2014), παρά μόνο της προηγούμενης χρήσης (2014).  Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το αντιμετωπίσω? Χρειάζεται να υποβληθούν τροποποιητικές δηλώσεις για τις προηγούμενες χρήσεις στη ΔΟΥ και άραγε πότε θα εκκαθαριστούν? Έχω μιλήσει και με την ΓΓΠΣ, μου είπαν ότι θα το "κοιτάξουν" αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι.

Ευχαριστώ.

 

εάν βάλανε και στο Ν έλεγχο μεταφερόμενων ζημιών ,πρέπει να κάνεις τροποποιητική ώστε το σχηματίζεται έτος έτος η συσσωρευμένη ζημιά.

τεχνικά δεν το βλέπω να γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε proakis, ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, αλλά δεν είναι εύκολο να βρεις εύκολα άκρη με τη ΔΟΥ, και με προβληματίζει το γεγονός πόσο "γρήγορα" θα εκκαθαρίσουν, τις τροποποιητικές δηλώσεις, των προηγουμένων χρήσεων και επιπρόσθετα μπορού να να ζητήσουν πρόστιμο 100,00€ για κάθε χρήση, χωρίς κατά την γνώμη μου, να το "δικαιούνται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόστιμο είναι πρόβλημα .

αν τις καταθέσεις θα πεις θέλω να υποβάλλω δήλωση ,βάλτε τις ζημιές άμεσα. To 2014 μπορείς από το ταχις ,για κοίταξε εκεί μην μπορείς να βάλεις όλες τις ζημιές. μην δεν κάνει έλεγχο με το Ε5.

εννοείται ότι κάνουμε εκκαθάριση ζημιών κατά την μεταφορά δηλ. μείον οι παραγραφόμενες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς μέσω taxis, στο έντυπο Ν, δεν μπορείς να κάνεις καμία καταχώρηση ζημιών προηγουμένων χρήσεων, και στον κωδικό 039, κάνει έλεγχο και "βλέπει" μόνο τις ζημίες του φορολογικού έτους 2014, Θεωρώ πρόστιμο δεν μπορεί να ζητηθεί γιατί, πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτικό, να αναγράφονται - μεταφέρονται οι ζημίες πρ. χρήσεων, επίσης αν και δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, αν κατά την υποβολή των εντύπων Ε5 μπορούσες να καταχωρήσεις και να μεταφέρεις ζημιές. Θέμα παραγραφής δεν τίθεται, γιατί η πρώτη ζημιογόνος χρήση είναι αυτή του 2012.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, dgou said:

Δυστυχώς μέσω taxis, στο έντυπο Ν, δεν μπορείς να κάνεις καμία καταχώρηση ζημιών προηγουμένων χρήσεων, και στον κωδικό 039, κάνει έλεγχο και "βλέπει" μόνο τις ζημίες του φορολογικού έτους 2014, Θεωρώ πρόστιμο δεν μπορεί να ζητηθεί γιατί, πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτικό, να αναγράφονται - μεταφέρονται οι ζημίες πρ. χρήσεων, επίσης αν και δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, αν κατά την υποβολή των εντύπων Ε5 μπορούσες να καταχωρήσεις και να μεταφέρεις ζημιές. Θέμα παραγραφής δεν τίθεται, γιατί η πρώτη ζημιογόνος χρήση είναι αυτή του 2012.

Ευχαριστώ πολύ.

μην την στείλεις -λόγω προστίμου-αλλά προσπάθησε με τροποποιητική στο φορολ.2014 να περάσεις τις ζημιές προηγ.ετών .

επειδή είχαμε μετάβαση από το Ε5 στο Ν ,μην δεν κάνει έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, kotlistianos said:

Εμείς τη βάζουμε!!

Δεύτερη σελίδα κωδικός 039...

σ ευχαριστω πολυ!! και κατι ακομη σε παρακαλω... ειναι προαιρετική η μεταφορα της ζημιας, σωστα;; (ναι! ειμαι λογιστρια!! :P  ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν , maria00 said:

σ ευχαριστω πολυ!! και κατι ακομη σε παρακαλω... ειναι προαιρετική η μεταφορα της ζημιας, σωστα;; (ναι! ειμαι λογιστρια!! :P  ) 

Δεν τη θέλετε τη ζημία?

Μάλλον θα είναι βαριά εεε?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , ponzi said:

Δεν τη θέλετε τη ζημία?

Μάλλον θα είναι βαριά εεε?:rolleyes:

χχαχα μπα!! ειμαστε πολυ Large φετος και δε τη θελουμε! 

 

καλα τα λεω ομως ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο προβληματισμός μου είναι ίδιος με αυτόν της Μαρίας.

Η μεταφορά ζημιάς είναι υποχρέωση ή δικαίωμα;
Δηλαδή αν μια
επιχείρηση έχει ζημιές για τα έτη 2014: -1.000, 2015: -2.000, 2016:
-500 και το 2017 παρουσιάσει κέρδη 4.000 ευρώ. Μπορεί να επιλέξει να
φορολογηθεί για τα 4.000 ευρώ; Σίγουρα μπορεί, σύμφωνα με την εγκύκλειο,
να μεταφέρει τις προηγούμενες ζημιές και να φορολογηθεί τελικά για τα
500 ευρώ, είτε είναι Ν.Π. είτε είναι φυσικό πρόσωπο και τα αντίστοιχα
προηγούμενα έτη δεν φορολογήθηκε με τα τεκμήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απ οσα γνωριζω "μπορουμε" και οχι "πρεπει" να μεταφερουμε τη ζημια εφ' οσον βεβαια ισχυουν ολες οι γνωστες προϋποθέσεις κτλ κτλ....

αρα ειναι επιλογη μας λεω..... 

 

ας μας διαφωτισουν ομως οι πιο εμπειροι συναδελφοι.......  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κρίνω από την αιτιολογική μάλλον η μεταφορά της ζημιάς είναι προαιρετική. Απλά αν δεν το κάνεις την πρώτη φορά που θα έχεις κέρδη χάνεις το δικαίωμα. Αλλά ναι ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του....

νόμος

"αρ.27.παρ.1. Εάν με τον προσδιορισμό των κερδών από επιχειρηματική δραστηριότητα το αποτέλεσμα είναι ζημία εντός του φορολογικού έτους, η ζημία αυτή μεταφέρεται για να συμψηφισθεί με τα επιχειρηματικά κέρδη διαδοχικά στα επόμενα πέντε (5) φορολογικά έτη. Η ζημία του προγενέστερου έτους συμψηφίζεται κατά προτεραιότητα έναντι της ζημίας μεταγενέστερου έτους."

αιτιολογική

"Στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 27 προβλέπεται το δικαίωμα μεταφοράς ζημίας σε πέντε φορολογικά έτη, προκειμένου να συμψηφιστεί με μελλοντικά επιχειρηματικά κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα έριξα μια ματιά προχθές και μου φάνηκε πολύ καλή λύνει αρκετά προβλήματα. 

ΠΟΛ.1088/2016 Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων των παρ. 1 - 4 του άρθρου 27 του ν.4172/2013 περί μεταφοράς ζημιών

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24009
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...