Sign in to follow this  
Followers 0
Guest yiota

ΦΟΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

3 posts in this topic

θΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΥ Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΑΧΕΠΕΥ ΜΗ ΕΙΣΗΓΜΕΝΗΣ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

TO ΠΡΩΤΟ ΝΑΙ .ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΩΣΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
θΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΥ Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΑΧΕΠΕΥ ΜΗ ΕΙΣΗΓΜΕΝΗΣ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ?

Δες παρ. 2 άρθρου 13 ν. 2238/1994

(2. Φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή 5% (πέντε τοις εκατό) η πραγματική αξία πώλησης μετοχών ή παραστατικών τίτλων μετοχών μη εισηγμένων στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών ή αλλοδαπό χρηματιστήριο ή σε άλλο διεθνώς αναγνωρισμένο χρηματιστηριακό θεσμό, που μεταβιβάζονται από ιδιώτες ή από φυσικά ή νομικά πρόσωπα, κλτ)

Δεν αναφέρεσαι σε πρόσωπο του 101 ν. 2238/1994 ?

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.