Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός Μισθοδοσίας από 01/06/2016 με τα νέα ΠΚ


DIMITRIOS_FIN

Ερώτηση

καλησπέρα,

μήπως κάποιος συνάδελφος έχει πληροφόρηση για τη μισθοδοσία του Ιουνίου πότε το ΙΚΑ θα βγάλει εγκύκλιο για την ισχύ των νέων πακέτων κάλυψης;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
27 λεπτά πριν , DIMITRIOS_FIN said:

καλησπέρα,

μήπως κάποιος συνάδελφος έχει πληροφόρηση για τη μισθοδοσία του Ιουνίου πότε το ΙΚΑ θα βγάλει εγκύκλιο για την ισχύ των νέων πακέτων κάλυψης;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δεν έχω ιδέα. Πάντως, εγώ υπολόγισα τη μισθοδοσία Ιουνίου με τα νέα ποσοστά. Ο νόμος είναι υπεράνω της εγκυκλίου του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω από το νόμο είναι το ΙΚΑ και το έχει αποδείξει στο παρελθόν. Είναι ικανοί στις 5/7 να βγάλουν καμια εγκύκλιο και να λένε ότι τα νέα πακέτα, προκειμένου να εναρμονίσουν οι εργοδότες τα προγράμματά τους, θα ισχύσουν από 1/7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

email απο epsilon net

Αγαπητοί συνεργάτες,

Στα πλαίσια της συνεχούς ενημέρωσής σας αναφορικά με όλες τις σημαντικές εξελίξεις, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ενσωμάτωση των αλλαγών στις ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το Ν.4387/2016 άρθρο 38  θα γίνει άμεσα κατόπιν δημοσίευσης της Υπουργικής Απόφασης και της γνωστοποίησης της σχετικής εγκυκλίου του ΙΚΑ, που σύμφωνα με την παρ. 8 του ίδιου άρθρου θα καθορίζει τις απαιτούμενες διαδικασίες για τον επαναπροσδιορισμό των ποσοστών, τις προσαρμογές στα πληροφοριακά συστήματα, την αναπροσαρμογή των ποσοστών των κατά την παράγραφο 5 εξαιρούμενων κατηγοριών ασφαλισμένων και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του άρθρου αυτού. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, doctor said:

Πάνω από το νόμο είναι το ΙΚΑ και το έχει αποδείξει στο παρελθόν. Είναι ικανοί στις 5/7 να βγάλουν καμια εγκύκλιο και να λένε ότι τα νέα πακέτα, προκειμένου να εναρμονίσουν οι εργοδότες τα προγράμματά τους, θα ισχύσουν από 1/7. 

Η προσαρμογή των συστημάτων σε μια τόσο μικρή αλλαγή (αύξηση του ποσοστού) είναι θέμα λίγων δευτερολέπτων για τις επιχειρήσεις και (υποθέτω) και για το μηχανογραφικό του ΙΚΑ.

Ούτε ειδικές γνώσεις και νέες εκδόσεις προγραμμάτων χρειάζονται, ούτε περίεργες διαδικασίες. Πειράζεις τα ποσοστά και τέλειωσες.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει τι να επιλέξει κατά την εκκαθάριση.

Για μας είναι μια δουλειά που γίνεται τώρα για να εκκαθαρίσουμε σωστά τις μισθοδοσίες και να πληρωθούν οι εργαζόμενοι (εγώ πληρώνω μέσω τράπεζας) αλλά για εκείνους είναι υπόθεση του επόμενου μήνα όταν θα δεχθούν τα συστήματά τους τις ΑΠΔ.

Αν εγώ αλλάξω τα ποσοστά, τότε κατά την υποβολή θα περάσει το αρχείο μου από τον έλεγχο ή θα μου λέει ότι δεν αντιστοιχούν οι εισφορές στο πακέτο που έχω επιλέξει επειδή το ικα δεν θα έχει κάνει τις προσαρμογές;

Κι αν δεν τα αλλάξω τώρα αλλά έρθει το ικα στις 20/7 και πεί ότι τα έφτιαξε και πρέπει ν ακαταθέσω απδ με τα νέα δεδομένα πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχω, οπότε θα αναγκαστώ να ξανατρέξω μισθοδοσία Ιουνίου και φυσικά οι διαφορές που θα προκύψουν θα καταλήξουν στα καταβαλλόμενα και θα έχω διαφορά με τις πληρωμές που έκανα στην τράπεζα.

Βλέπω να αποφασίζουν κατά το Σεπτέμβρη και μετά να μας λένε να υπολογίσουμε αναδρομικές κρατήσεις και να τις υποβάλλουμε στην ΑΠΔ ως το δεκέμβρη με ειδικό "πακέτο", εκείνο το γνωστό "εισφορές χωρίς αποδοχές" κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα χθες με την διοίκηση του ΙΚΑ τμήμα επικουρικής ασφάλισης (αφού πρώτα έχω μιλήσει με αρκετά άλλα τμήματα), σε απάντηση του ερωτήματος μου πότε θα βγάλουν την εγκύκλιο και τα νέα πακέτα μου είπε ότι η εγκύκλιος  είναι θέμα του ΕΤΕΑ  και ότι αυτοί μόνο εισπράττουν μόνο,για λογαριασμό του ΕΤΕΑ, αλλά μην ανησυχώ γιατί και να αργήσει θα δώσουν διάστημα με συμπληρωματικές ΑΠΔ να αποδοθούν οι εισφορές. Όταν της είπα ότι ξέρω την κλασική τακτική του ΙΚΑ γιατί την έχουμε βιώσει όλοι μας πολλές φορές, αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό, με ενδιαφέρει να βγάλω την μισθοδοσία του Ιουνίου, μου είπε ότι αυτό είναι δικό μου θέμα. Ακολούθησε "διάλογος" που δεν μου επιτρέπεται να τον γράψω.

Μετά πήρα στο Υπουργείο Εργασίας στην γενική γραμματεία κοινωνικής ασφάλισης. Η απάντηση (ευγενέστατη υπάλληλος) στα ίδια ερωτήματα ήταν ότι έχω δίκιο (τι να το κάνω;), η εγκύκλιος είναι έτοιμη, χρειάζεται μόνο η υπογραφή του υπουργού και θα την υπογράψει τις προσεχείς μέρες (πόσες μέρες χρειάζεται για μια υπογραφή;).

Το συμπέρασμα για άλλη μια φορά είναι ότι οι άνθρωποι έχουν τους δικούς ρυθμούς, ζουν στον δικό τους κόσμο και μας θεωρούν ζώα.

 

        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά ,άλλο το ΕΤΕΑ άλλο το ΙΚΑ ,άλλο το ΤΑΠΙΤ βγάλτε άκρη.

αυτοί σου λένε ,μέχρι 31/07 που υποβάλλεται η Α.Π.Δ. έχουμε καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Απ' ότι  καταλαβαίνω τελικά το "παλούκι" δε το γλυτώνουμε. Το κακό είναι ότι εγώ τις μισθοδοσίες τις εκκαθαρίζω στις αρχές του μήνα. Λυπάμαι για τους εξ αγχιστείας συναδέλφους του  Δημοσίου που μας συμπεριφέρονται αρκετά χρόνια τώρα (οι περισσότεροι από αυτούς) σαν υποζύγια. Καλό κουράγιο σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπολογίζουμε τη μισθοδοσία με τις νέες εισφορές και τα μεσάνυχτα της Πέμπτης 30/6 προς 1/7 φορτώνουμε μια ΑΠΔ να δούμε ίντα διάολο θα μας εβγάλει. 

Αν περάσει το αρχείο είμαστε ΟΚ, αν όχι, τότε: α) το αφήνουμε λίγες μέρες μπας και οι κηφήνες βγάλουν την εγκύκλιο, β) επαναφέρουμε τα παλιά ασφάλιστρα και παίζουμε με τους φόρους και την εισφ.αληλεγγύης για να μην αλλάξουν τα πληρωτέα τα οποία θα έχουν ήδη πάρει οι εργαζόμενοι.

Τα έχω πάρει αγρίως, το ξέρετε; Γαμώ το ΙΚΑ σας, το ΕΤΕΑ σας, και όλα τα αρτικόλεξά σας. Άχρηστοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , doctor said:

Υπολογίζουμε τη μισθοδοσία με τις νέες εισφορές και τα μεσάνυχτα της Πέμπτης 30/6 προς 1/7 φορτώνουμε μια ΑΠΔ να δούμε ίντα διάολο θα μας εβγάλει. 

Αν περάσει το αρχείο είμαστε ΟΚ, αν όχι, τότε: α) το αφήνουμε λίγες μέρες μπας και οι κηφήνες βγάλουν την εγκύκλιο, β) επαναφέρουμε τα παλιά ασφάλιστρα και παίζουμε με τους φόρους και την εισφ.αληλεγγύης για να μην αλλάξουν τα πληρωτέα τα οποία θα έχουν ήδη πάρει οι εργαζόμενοι.

Τα έχω πάρει αγρίως, το ξέρετε; Γαμώ το ΙΚΑ σας, το ΕΤΕΑ σας, και όλα τα αρτικόλεξά σας. Άχρηστοι...

ναι ζήτα μας και καμιά παράταση μετά ,γιατί εσείς οι λογιστάδες χωρίς παράταση δεν κάνετε!!!!

τα αφήνετε όλα τελευταία στιγμή και δεν μπορείτε να συντονιστείτε με το ευέλικτο σύστημά μας,που πριν ψηφιστεί ο νόμος τα είχαμε αλλάξει.

Λύση , απόδειξη πληρωμής από το πρόγραμμα ,μείον νέες εισφορές ,πληρωτέο τόσο.

προσοχή "επέχει θέση προσωρινής εκκαθάρισης".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , PETROS GRIVAS said:

Συνάδελφοι και με την παρακράτηση φόρου σε συζήγους τι κάνετε?

Από τη στιγμή που δεν εκδώσανε κάποια εγκύκλιο, ισχύουν τα παλιά, δηλαδή το δικαίωμα έκπτωσης φόρου λόγω τέκνων το έχει μόνο ο σύζυγος. Βέβαια οι διαφορές είναι γελοίες, δηλαδή στα καθαρά για κάποιον που έχει 1 τέκνο σε σχέση με κάποιον που δεν έχει τέκνα είναι 50/14= 3,57 ευρώ το μήνα, ούτε ένα πακέτο τσιγάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η altec έβγαλε νέα έκδοση με τα νέα ποσοστά απο την προηγούμενη εβδομάδα.

Όπως μας ανέφερε, ο Νόμος είναι πάνω απο το καθε τι άλλο..

Και συμφωνώ, καλύτερα να κρατήσεις κάτιτίς παραπάνω απο τον εργαζόμενο , ώστε μετά να παίξεις με τον φόρο για να το κλείσεις, παρά να αποχωρήσει κάποιος και να του ζητάς μετά επιστροφές..

Βέβαια το ΙΚΑ το χαβά του.. μια υπογραφή περιμένουν.. απο Βραζιλία έρχεται αυτή η υπογραφή?!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν , PETROS GRIVAS said:

Γιατρέ υπάρχουν και περιπτώσεις με 3 παιδιά που οι διαφορές είναι μεγαλύτερες απο πακέτο!Καλή συνέχεια. 

Εκεί, κατά τη γνώμη μου, είναι ένας λόγος παραπάνω για να μην περάσεις την έκπτωση στη σύζυγο, μέχρι να βγει, αν βγει κάποια εγκύκλιος από το ΥΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , PETROS GRIVAS said:

Γιατρέ υπάρχουν και περιπτώσεις με 3 παιδιά που οι διαφορές είναι μεγαλύτερες απο πακέτο!Καλή συνέχεια. 

Εκεί, κατά τη γνώμη μου, είναι ένας λόγος παραπάνω για να μην περάσεις την έκπτωση στη σύζυγο, μέχρι να βγει, αν βγει κάποια εγκύκλιος από το ΥΟ.

 

Συμφωνώ, κι εγω στις γυναίκες δεν βάζω καθόλου παιδιά προς το παρόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, doctor said:

Υπολογίζουμε τη μισθοδοσία με τις νέες εισφορές και τα μεσάνυχτα της Πέμπτης 30/6 προς 1/7 φορτώνουμε μια ΑΠΔ να δούμε ίντα διάολο θα μας εβγάλει. 

Αν περάσει το αρχείο είμαστε ΟΚ, αν όχι, τότε: α) το αφήνουμε λίγες μέρες μπας και οι κηφήνες βγάλουν την εγκύκλιο, β) επαναφέρουμε τα παλιά ασφάλιστρα και παίζουμε με τους φόρους και την εισφ.αληλεγγύης για να μην αλλάξουν τα πληρωτέα τα οποία θα έχουν ήδη πάρει οι εργαζόμενοι.

Τα έχω πάρει αγρίως, το ξέρετε; Γαμώ το ΙΚΑ σας, το ΕΤΕΑ σας, και όλα τα αρτικόλεξά σας. Άχρηστοι...

Και γιατί να ξενυχτήσεις γιατρέ μου;

Γιατί δεν κάνει το πείραμα της αποστολής το μεσημέρι της Παρασκευής 01/07 ώστε να ΄χουνε προλάβει οι άνθρωποι να προσαρμόσουν τα συστήματα;

Αλλά κι αν τα συστήματα τα φτιάξουν 28/7/16 μόνο για να προλάβεις να στείλεις ΑΠΔ με τι θα παίξεις τότε;

Ασε που στα πακέτα των οικοδόμων δεν είμαι σίγουρος ότι η αύξηση θα είναι ακριβώς 0,5+0,5

 

Ουσιαστικά ο φόρος δε με απασχολεί και τόσο. Είτε με τα παλιά ή με τα νέα δεδομένα έτσι κι αλλοιώς οι φόροι θα εκκαθαριστούν στο τέλος. Το ΙΚΑ είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν , PETROS GRIVAS said:

Αν ο σύζηγος έχει ετήσιο 8.000€ και η σύζηγος 12.000€ ??

Να "χωρίσουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση που έγγαμοι απασχολούνται στον ίδιο εργοδότη τα παιδιά στη μισθοδοσία θα μπούν και στους δύο για τον υπολογισμό της μείωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...