Jump to content
  • 0
adel

Μη υπογραφή από λογιστή και μύνημα από TAXISNET

Question

Επιχείρηση παροχής (μπλοκάκιας) με τζίρο άνω των 50000 κατά την υποβολή του Ε3 εμφανίζεται το μύνημα "Δεν έχετε συμπληρώσει τα στοιχεία του λογιστή και θα σας επιβληθεί το πρόστιμο που ορίζεται στο άρθρο 4 του Ν.2523/1997".

Είναι υποχρεωτική η υπογραφή από λογιστή ?

Εφόσον δεν απασχολεί λογιστή τι γίνεται ?

Ποιό είναι το πρόστιμο όπως ισχύει σήμερα ?

Υπάρχουν άλλες επιπτώσεις ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Είναι υποχρεωτική η υπογραφή βασει ΕΛΠ για όλες τις οντότητες..Αυτό το μήνυμα θα έπρεπε να εμφανίζεται και για τα Ε3 που έχουν τζίρο κάτω από τα όρια που δεν ισχύουν πλέον (50.000 παροχή και 100.000 εμπορία) αλλά δεν εμφανίζεται.Γιατί άραγε?Δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα για την αλλαγή αυτή ή συμβαίνει κάτι που δεν ξέρουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εδώ υπάρχει πραγματικό γεγονός όπου δεν υπάρχει λογιστής για τη τήρηση. Δεν μπορεί λογιστής να υπογράψει Ε3 όταν δεν έχει καμία εμπλοκή μέσα στη χρονιά. Θα επιβαρυνθεί με πρόστιμο και πόσο τελικά είναι αυτό ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αρκει το αφμ του λογιστη στο ε3 και αποστολη με τους κωδικους του πελατη?

η πρεπει ολη η δηλωση να φευγει με τους δικους μας κωδικους?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, adel said:

Εδώ υπάρχει πραγματικό γεγονός όπου δεν υπάρχει λογιστής για τη τήρηση. Δεν μπορεί λογιστής να υπογράψει Ε3 όταν δεν έχει καμία εμπλοκή μέσα στη χρονιά. Θα επιβαρυνθεί με πρόστιμο και πόσο τελικά είναι αυτό ?

 

(άρθρο 4 του Ν.2523/1997)  117 εως 1170 ευρώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
55 λεπτά πριν , klery said:

αρκει το αφμ του λογιστη στο ε3 και αποστολη με τους κωδικους του πελατη?

η πρεπει ολη η δηλωση να φευγει με τους δικους μας κωδικους?

 

α καλα θα κλαψουμε δυνατα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, klery said:

αρκει το αφμ του λογιστη στο ε3 και αποστολη με τους κωδικους του πελατη?

η πρεπει ολη η δηλωση να φευγει με τους δικους μας κωδικους?

 

Αρκεί το ΑΦΜ του λογιστή στο Ε3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Αρκεί το ΑΦΜ του λογιστή στο Ε3.

Κακώς... κάκιστα.

Και αν τα επόμενα έτη, βάζει το ΑΦΜ λογιστή με τον οποίο έχει διακόψει την συνεργασία; Αντε να αποδείξεις ότι δεν έστειλες εσύ ως υπεύθυνος την δήλωση και γι'αυτό δεν τον τιμολόγησες...

Την άποψή μου για αυτό το ζήτημα την έχω γράψει και στο παρελθόν. Εξουσιοδότηση μέσω Taxisnet για την υποβολή δήλωσης εισοδήματος, Ε9, ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ, τουλάχιστον για επιτηδευματίες.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, PKLOGI13 said:

Είναι υποχρεωτική η υπογραφή βασει ΕΛΠ για όλες τις οντότητες..Αυτό το μήνυμα θα έπρεπε να εμφανίζεται και για τα Ε3 που έχουν τζίρο κάτω από τα όρια που δεν ισχύουν πλέον (50.000 παροχή και 100.000 εμπορία) αλλά δεν εμφανίζεται.Γιατί άραγε?Δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα για την αλλαγή αυτή ή συμβαίνει κάτι που δεν ξέρουμε?

 

Άρθρο 5: Διασφάλιση αξιοπιστίας λογιστικού συστήματος


Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις κάθε οντότητας που υπόκεινται στον παρόντα νόμο, προ της έκδοσής τους, εγκρίνονται κατά περίπτωση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης της οντότητας και υπογράφονται από το εξουσιοδοτημένο μέλος (μέλη) του και τον κατά το νόμο υπεύθυνο λογιστή για τη σύνταξη αυτών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία

Αρθρο 16. Ορισμός των χρηματοοικονομικών καταστάσεων

5. Οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις των πολύ μικρών και μικρών οντοτήτων του άρθρου 2, περιλαμβάνουν:  
α) Τον Ισολογισμό ή Κατάσταση Χρηματοοικονομικής Θέσης (Πίνακας).  
β) Την Κατάσταση Αποτελεσμάτων (Πίνακας).  
γ) Το Προσάρτημα (Σημειώσεις).  

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2873/2000

2.Οι επιτηδευματίες, καθώς και οι κοινοπραξίες ή κοινωνίες επιτηδευματιών, κατά τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, οι οποίοι: α) τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ή β) τηρούν βιβλία δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. και κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα: αα) πάνω από εκατό χιλιάδες (100.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για εμπορική ή μικτή επιχείρηση, ββ) πάνω από πενήντα χιλιάδες (50.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για επιτηδευματία που ασκεί εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, υποβάλλουν τις κάθε είδους δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και φόρου προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.), αρχικές, συμπληρωματικές, τροποποιητικές, περιοδικές και εκκαθαριστικές, αφού προηγουμένως έχουν υπογραφεί και από λογιστή φοροτεχνικό, κάτοχο της σχετικής άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Εγω απο τα παραπάνω δεν καταλαβαίνω να πρέπει να υπογράφονται όλα τα Ε3 απο λογιστή. Θα πρέπει να υπογράφονται όλες οι χρηματοοικονομικές καταστάσεις, αλλα για τις δηλώσεις καταλαβαίνω να ισχύει ο 2873/2000. Άρα λογικό που έβγαλε στον συνάδελφο μήνυμα για πρόστιμο  (απαράδεκτο για μένα που δεν του έβγαλε προειδοποίηση πρίν την οριστικοποίηση) αλλα επίσης λογικό που δεν αναφέρει κάτι για τους κάτω των ορίων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 ώρες πριν, gkazan said:

Κακώς... κάκιστα.

Και αν τα επόμενα έτη, βάζει το ΑΦΜ λογιστή με τον οποίο έχει διακόψει την συνεργασία; Αντε να αποδείξεις ότι δεν έστειλες εσύ ως υπεύθυνος την δήλωση και γι'αυτό δεν τον τιμολόγησες...

Την άποψή μου για αυτό το ζήτημα την έχω γράψει και στο παρελθόν. Εξουσιοδότηση μέσω Taxisnet για την υποβολή δήλωσης εισοδήματος, Ε9, ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ, τουλάχιστον για επιτηδευματίες.

 

Μου έχει συμβεί. Μου τηλεφώνησαν από την ΔΗΛΕΔ για να με ρωτήσουν για πιο λόγο δεν ... έστειλα ΦΠΑ. Ποιος Θανάσης τους απάντησα και στην ερώτησή μου πως με συσχετίσατε, μου απάντησαν πως από το ΑΦΜ στο Ε3 αναζήτησαν τα λοιπά στοιχεία μου. Για να μην κάνω αγωγή απαίτησα από εκείνη την επιχείρηση να καταθέσει τροποποιητική, όπως και έγινε. 

Έτσι λοιπόν αρκεί να έρχεται ένα μήνυμα "ΑΠΟΔΟΧΗ" ή "ΑΡΝΗΣΗ" από το taxis προς το ΑΦΜ που χρησιμοποιήθηκε ως λογιστής.

Όπως ακριβώς συμβαίνει στα μισθωτήρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι αρχίζω και ανησυχώ. Εγώ στέλνω ΦΠΑ, Δηλώσεις με τους κωδικούς των πελατών μου. Στο Ε3 (μόνο εκεί το ζητάει) βάζω και το ΑΦΜ μου ως λογιστής. Δεν έχω κάνει εξουσιοδοτήσεις μέσω TAXISNET

Μπάζει από παντού το σύστημα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×